unde sunt banii vostri ?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

[E]xPeRiEnCe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1671
Joined: 31 Oct 2009, 15:25
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Location: CLUJ-NAPOCA
Has thanked: 45 times
Been thanked: 147 times

31 Aug 2012, 13:12

cipri wrote:
[E]xPeRiEnCe wrote:Am fost o data la un prieten la biserica lui de pocaiti si ce am vazut acolo nu am mai vazut nicaieri. Atata lux era in sala respectiva incat ma miram de unde naiba au aia atatia bani. Iar cand au inceput sa se roage "sa fie bine in tabara" am crezut ca ma ia dracu. La aia doar tabere se fac, e o mafie incredibila, sunt egoisti si nu ii doare decat de ei.

La ortodocsi e mai slaba treaba ca nu prea stiu cum sa fure.
Eu am fost invitat de un fost coleg de liceu la o adunare de pocaiti unde imi puneau tot felul de clipuri cu propaganda Pro pocaiala ca sa zic asa. Au fost cele mai lungi 20 de minute din viata mea... :))
Băăă, ne-am rugat de 5 ori in 30 de minute. Plangeau aia cand se rugau in spate si eu radeam acolo, se holbau la mine =))).

In sfarsit, discutiile despre politica si religie duc la bataie sau la oprirea forumului din cauza prea multor reply-uri.
RoyalServer 2
mezzzu
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2235
Joined: 19 Dec 2010, 17:31
Detinator Steam: Da
CS Status: Working...
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fost manager FURIEN.EXTREAMCS.COM
Restrictie moderator
Has thanked: 85 times
Been thanked: 137 times

31 Aug 2012, 13:35

Religia e foarte ciudata in zilele noastre . Se percepe taxa pentru orice : nunta , botez , inmormantare , cununie , toate lucrurile care ar fi trebuti sa fie GRATIS , le platesti . Tipica "cutie a milei" de care am auzit cu toti nu este decat pentru maruntisul celor de la Biserica . Orice Biserica primeste fonduri de la Episcopie (mi-a spus dirigul care este profesor de Religie) pentru a construi/repara daunele cladirii , dar si pentru asa zisul "Salar" al celor de la aceasta .

Lumea chiar a devenit putin mai ... slaba de inger . Nu realizeaza cat de multi bani baga in fundul celor de la Biserica , care si asa primesc salar . Si acum sa fim sinceri , ati vazut vreodata popa sarac ? Cel putin la mine in oras (Botosani) am ocazia de a avea vecin (la cateva blocuri distanta) o casa in care locuieste un preot alaturi de familia sa . Nici nu vreau sa va imaginati cum arata si ce gard & garaj are ...

Batrani vad in fiecare zi pe la Biserica , mai ales cand e vorba de Spovedit sau Impartasit , toti spun ca " este bine sa dai un ban Bisericii " . Bun , eu dau acel 2 lei acolo la popa cand ma spovedeste ; el de ce baga banii aia in buzunarul sau si nu intr-o cutie sau intr-o urna , macar de ochii lumii ?

Cum au mentionat si cei de mai sus , manipularea in zilele noastre apare pretutindeni : scoala , servici , televizor , internet , reviste ! Ar fi un pas mare daca lumea ar realiza cat de mult este folosita !
platinum
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 320
Joined: 17 May 2011, 10:46
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

31 Aug 2012, 14:07

VoViCa wrote:Aia o fi masina soferului .... :-??

Si ...
Religia este o manipulare. Aproape toate cartile aparute recent spun asta. Religia nu este adevarata indrumare catre divinitate. Religia este o INSTITUTIE care percepe bani, manipulandu-i pe cei slabi.
nu-i singurul caz..e doar un exemplu
nu m-ar mira daca ar fi si soferul lui :))
Sunt atat de aproape ca ne desparte doar un prezervativ...
platinum
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 320
Joined: 17 May 2011, 10:46
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

31 Aug 2012, 14:12

cipri wrote:
[E]xPeRiEnCe wrote:Am fost o data la un prieten la biserica lui de pocaiti si ce am vazut acolo nu am mai vazut nicaieri. Atata lux era in sala respectiva incat ma miram de unde naiba au aia atatia bani. Iar cand au inceput sa se roage "sa fie bine in tabara" am crezut ca ma ia dracu. La aia doar tabere se fac, e o mafie incredibila, sunt egoisti si nu ii doare decat de ei.

La ortodocsi e mai slaba treaba ca nu prea stiu cum sa fure.
Eu am fost invitat de un fost coleg de liceu la o adunare de pocaiti unde imi puneau tot felul de clipuri cu propaganda Pro pocaiala ca sa zic asa. Au fost cele mai lungi 20 de minute din viata mea... :))
ortodocsii nu fura , doar populatia care cred in afirmatiile lor isi dau singuri banii , iar "boss-i" stau in lux pe banii lor de mancare.
a te pocai inseamna a recunoaste ca esti pacatos , dar tu il folosesti ca pe denumirea unei religii sau credinta , ceea ce nu e corect..
Sunt atat de aproape ca ne desparte doar un prezervativ...
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6279
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 184 times
Been thanked: 792 times
Contact:

31 Aug 2012, 14:45

platinum wrote:
La@ur wrote:Religia este o manipulare. Aproape toate cartile aparute recent spun asta. Religia nu este adevarata indrumare catre divinitate. Religia este o INSTITUTIE care percepe bani, manipulandu-i pe cei slabi.
ce religie / credinta esti ?
de curiozitate
N-am. Am fost ortodox, ca era o manipulare de familie. Fa asta, ca asa trebuie. Si am facut-o, pana la 20 de ani, cand am inceput sa deschid bine ochii si sa vad ca nu exista ceea ce astia promit.
Credinta am, ca mi-am facut-o singur. Am propria credinta. Cred in mine si cred in ceea ce pot face eu. E singura credinta care tine strict de mine.
Amun
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2004
Joined: 06 Apr 2008, 22:03
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: Sawyer
Fost Moderator
Has thanked: 80 times
Been thanked: 116 times

31 Aug 2012, 17:07

este o forma de manipulare insa care intr-un fel a tinut in frau multimea de oameni.
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

31 Aug 2012, 17:12

Amun wrote:este o forma de manipulare insa care intr-un fel a tinut in frau multimea de oameni.
Să-i dăm lu' domn părinte 100.000E, că poate face vreo minune să ne ierte Dumnezeu. Cam așa se procedează mai nou.
platinum
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 320
Joined: 17 May 2011, 10:46
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

31 Aug 2012, 17:17

Mitzocul wrote:
Amun wrote:este o forma de manipulare insa care intr-un fel a tinut in frau multimea de oameni.
Să-i dăm lu' domn părinte 100.000E, că poate face vreo minune să ne ierte Dumnezeu. Cam așa se procedează mai nou.
trist e ca pretind a ierta pacatele ..
si mai trist este ca multimea orbita ii cred
Sunt atat de aproape ca ne desparte doar un prezervativ...
User avatar
MyLo
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2373
Joined: 13 Aug 2011, 03:46
Detinator Steam: Nu
CS Status: Destinul lucreaza prin amanunte.
Reputatie: Fost moderator
Location: Arad
Has thanked: 117 times
Been thanked: 120 times

31 Aug 2012, 17:33

Voi nu stiti ce vorbiti :)) , intradevar preotii sunt slujitorii lui D-zeu dar sunt si preoti egoisTi care doar $ ii intereseaza... Iar daca nu credeti in minuni va spun eu sa credeti ....
platinum
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 320
Joined: 17 May 2011, 10:46
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

31 Aug 2012, 18:04

MyLo wrote:Voi nu stiti ce vorbiti :)) , intradevar preotii sunt slujitorii lui D-zeu dar sunt si preoti egoisTi care doar $ ii intereseaza... Iar daca nu credeti in minuni va spun eu sa credeti ....
depinde carui Dumnezeu , pentru ca si dracu este numit dumnezeu , ba chiar Dumnezeul acestei lumi..citeste daca nu ma crezi

cred in minuni , dar nu facute de niste (cum sunt numiti ei ) preoti
si app. in Biblie spune ca Satan are putere mare pe pamant , are putere sa vindece si chiar sa pogoare foc din cer

daca tot te sustii , adu si dovezi sa te cred
Sunt atat de aproape ca ne desparte doar un prezervativ...
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

31 Aug 2012, 18:08

Singuri preoți rămași "slujitorii" lui Dumnezeu sunt de vârsta a 3-a (65 de ani +).
platinum
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 320
Joined: 17 May 2011, 10:46
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

31 Aug 2012, 18:23

Mitzocul wrote:Singuri preoți rămași "slujitorii" lui Dumnezeu sunt de vârsta a 3-a (65 de ani +).
de unde stii tu ?
cei de 65 + nu iau bani ?
si cum ar putea sta niste slujitori ai Domnului intre astfel de gunoaie ?

vb. aia .. "Ma pocaiesc la 90 de ani,pacatuiesc pana atunci "
Sunt atat de aproape ca ne desparte doar un prezervativ...
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Yandex [Bot] and 409 guests