UNIRE? 2018?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Constantin.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 273
Joined: 08 Feb 2016, 21:27
Detinator Steam: Da
SteamID: iamkurt69
Fond eXtream: 0
Location: Planeta Moldova
Contact:

13 Oct 2017, 23:55

http://adevarul.ro/cultura/istorie/2018 ... index.html
2018 - 100 ani de la marea unire.
Ce parere aveti despre treaba asta?
Eu unul cred ca nici in 20-50 ani nu o sa fie unirea. De ce? Cel mai des aud fraza de la toti "rusofonii" e nu avem nevoie o unire cu "tiganii".
Iar o buna parte din Romania la fel "nu avem nevoie de o unire ca avem destui saraci si la noi". Sau "nu avem nevoie de o unire cu betivi, rusi,etc"
Daca ar urma o eventuala unire, luam asupra noastra conflictul cu rusii(iar probleme).
Sunt curios ce parere aveti voi(romanii de peste prut :) ).
RoyalServer
User avatar
MzQ*
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3473
Joined: 07 Jul 2014, 18:30
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times
Contact:

14 Oct 2017, 13:54

Constantin. wrote:http://adevarul.ro/cultura/istorie/2018 ... index.html
2018 - 100 ani de la marea unire.
Ce parere aveti despre treaba asta?
Eu unul cred ca nici in 20-50 ani nu o sa fie unirea. De ce? Cel mai des aud fraza de la toti "rusofonii" e nu avem nevoie o unire cu "tiganii".
Iar o buna parte din Romania la fel "nu avem nevoie de o unire ca avem destui saraci si la noi". Sau "nu avem nevoie de o unire cu betivi, rusi,etc"
Daca ar urma o eventuala unire, luam asupra noastra conflictul cu rusii(iar probleme).
Sunt curios ce parere aveti voi(romanii de peste prut :) ).
Am facut si eu un topic 2018 Unirea?
Si toti romanasii veneau ca nu trebuie,vor fi saraci ca noi, ca vor trebui sa plece si ei ca noi peste hotare, suntem tigani si furam mai mult ca ei
Am zis sa o las balta si nu am mai scris nimic in topic u ala :)
Image
User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

14 Oct 2017, 15:48

Nu cred ca s-ar produce o unire prea curand. In plus articolul mi se pare scris foarte prost si nu imi inspira increde si nici ca informatiile alea sunt adevarate. In momentul in care o sa vad un articol relevant si bine documentat despre chestia asta o pot sa imi formez o parere despre acest subiect. Nu va ganditi ca unirea asta se produce asa oricum. In plus ar dauna destul de rau ambelor tari, de ce? Pentru tot ce inseamna acum Republica Moldova va deveni un spatiu nepopulat, un spatiu abandonat, pentru ca majoritatea vor trage sa se mute in Romania actuala, din diverse motive, lucru care nu e benefic nici pentru noi, romanii, pentru ca si asa majoritatea oraselor mari sunt supra aglomerate si supra populate. Ganditi-va ca asta va insemna o absortie a tot ce este in Rep Moldova, lucru care ne e imposibil, sistemele noastre sunt si asa la pamant, dar mite sa te apuci sa treci toata populatia moldovei in evidenta romaneasca, nu mai zic de reorganizarea teritoriala, schimbarea de granite, trecerea bunurilor in teriotoriu romanesc, trecerea masinilor in evidenta romaneasca, firmele la fel. Nu este totul atat de simplu cum gandesc majoritatea. Multi habar nu aveti ce inseamna unirea asta, daca s-ar face. Daca Romania era o tara cu o stabilitate mare, cu un buget semnificativ mai mare decat este acum si cu oameni competenti si mai ales sa fie un factor mult mai important pe piata economica mondiala, cu o putere de decizie mai mare era altceva. Ganditi-va ca aici nu vorbim de o zona care s-a dus de la o tara la alta, vorbim de disparitia unei tari, lucru care nu o sa fie acceptat de fiecare tara din lume, lucru ce genereaza probleme. Cat timp guvernul o sa functioneze(chiar daca se uneste, daca guvernul sau o parte din moldoveni se opun, nu va fi ceva oficial nici o data - a asta din punct de vedere extern) nu o sa puteti(voi ca si moldoveni) sa circulati liber prin europa, veti avea aceleasi restricti, veti avea de 2 ori mai multe probleme cu actele, pentru ca daca veti vrea sa plecati in alta tara in care nu este acceptata aceasta unire va trebui sa aveti acte de republica moldova, lucru care va va incurca foarte tare(nu faptul ca sunteti cetateti ai republicii moldova, ci faptul ca veti avea nevoie de acele acte si cum am zis mai sus majoritatea o sa se mute in romania, deci inseamna drumuri de unde se vor stabili la chisinau si invers si mult timp pierdut pentru nimic). Chestia asta e mult mai complexa fata e ganirea voastra simpla de "Vrem sa ne unim cu Romania".
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information