Utilizatori Linux

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

22 Apr 2017, 19:13

Din ce imi aduc aminte, nu e mare diferenta intre ele cand e vorba de rapiditate, sunt cam la fel. Vezi care iti place.

https://endlessos.com/ - daca am avea si noi asa ceva in scoli in loc sa avem XP..
RoyalServer 2
Dragon Hacker
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 343
Joined: 24 Jan 2017, 14:18
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: STEAM_0:0:478532522
Fond eXtream: 0
Location: Bălți
Has thanked: 1 time
Contact:

23 Jan 2018, 19:07

NNX OWNAGE wrote:Linux mint / elementaryos .
Care este mai rapid?
cam mici diferente, linux recomand cei care au macar si unpic de logica, deoarece nu e ca windows cu iconite etc, pe linux exista si iconite dar unele instalari programe trebuie in modul CLI(Command Line Interface)
User avatar
FizZle
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1622
Joined: 17 Jan 2015, 19:33
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: da
SteamID: berserknorse
Fond eXtream: 0
Location: Iasi
Has thanked: 21 times
Been thanked: 26 times
Contact:

12 Nov 2018, 21:07

Cred ca cel mai mare dezavantaj ( pentru mine in special ) este ca adobe nu este compatibil cu linux ceea ce ma obliga sa ma mut pe un alt program de editare video gen davinci resolve
In mare nu prea mai sunt un mare gamer in ultima vreme din cauza altor proiecte la care lucrez + activitatile din viata reala deci partea cu compatibilitatea jocurilor nu ma prea deranjeaza gen inafara de un cs 1.6 , GO , LOL GTA Tropico 4 si fifa nu prea ma mai joc :))
Din ce am mai aflat , punctul forte a lui linux este ca e open source .
As vrea sa stiu din punct de vedere al folosirii resurselor cum se descurca .. si daca sunt sau au fost utilizatori de linux pe aici mi-ati recomanda sa ma mut ?
Mentionez ca n-am folosit sistem de operare inafara de windows deloc si stiu ca o alta bataie de cap ar presupune-o obisnuirea cu linux ..
Dragon Hacker
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 343
Joined: 24 Jan 2017, 14:18
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: STEAM_0:0:478532522
Fond eXtream: 0
Location: Bălți
Has thanked: 1 time
Contact:

12 Nov 2018, 23:16

Sincer, sunt ogramada de distro-uri, in special ubuntu, debian, fedora. Singur lucru sa te feresti este Arch base ( nu e special pentru incepatori, unii mai usor alti greu ) Deci linux cam mare parte in special dev folosesti CLI (Command Line Interface), pentru tine sunt alte alternative frumoase, gaming nu mai ai probleme, deja valve a dat drumu proton sa functioneze cel putin 50% jocuri windows in linux fara altele probleme. Sincer oricare distro sau baza comsumul resurse este mic comparativ cu windows, mai ales special cand doresti update-uri, o poti faci oricand, chiar nu iti trebuie restart, (uneori kernel update nu trebuie restart, pentru unele efecte la unele features trebuie, pratic 90% esti safe fara) Deci, sa inteleg iti place sa folosesti linux cu design asemanator cu fedora, sunt si altele alternative, dar as dori sa stiu, vrei chiar sa fie frumos decat windows 10? mai multa customizare? sau pur simplu un light distro?
P.S Daca ai un USB Drive, o poti flashui si testezi in LIVE, ca ai optiunea aceasta, testeaza toate aplicatii etc, + programele favorite + de editare/rendare, e complet gratuit acest test nu ai nevoie nimic. P.S Ar fi mai mult usor daca ne-ai spune esti pe nvidia sau amd? Ca sa salvez putin ore cautand rezultat pe google, nvidia face multe probleme daca nu sunt instalate corect, de aceea live este recomandat,
as dori sa spun sa te iei variata LTS long term support, ceva nu instabil de 6 luni etc, ca ai acces mai multa stabilitate.
oricum cam dupa gustul meu, Kubuntu, Pop_os, linux mint, elementary os, deepin os, cam ai aproape multe.
Aici ai o lista de distro : https://distrowatch.com/ pur simplu uite in colt "Hit ranking la pagină" cam aici gasesti populare si numai speciale pentru toate chesti (network , gaming, editing)
Iar partea software nu ar trebui sa ingrijorezi, majoritatea software din windows au portat in linux, unele poti gasi cu ajutorul aplicatie software center sau alta denumire depinde ce distro, ori alta alternativa (old style) cauti google programul dorit si scrii alaturi download linux sau linux. Dar recomand mult aplicatii genu software center, sau CLI sa instalezi prin aceasta metoda, din cauza automanizare update-uri.
Last edited by Dragon Hacker on 12 Nov 2018, 23:25, edited 3 times in total.
User avatar
NIGHTHAWK
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 475
Joined: 10 Jul 2017, 21:58
Detinator Steam: Da
CS Status: Full stack dev
SteamID: nighthawkk
Fond eXtream: 0
Location: Iasi
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

12 Nov 2018, 23:18

https://elementary.io/ro/

temelie designul la asta .
User avatar
kiarfuzzy
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 375
Joined: 06 Jan 2008, 15:20
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Fy.Play-Arena.Ro
SteamID: FuZzy1
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (trei luni)
Been thanked: 3 times

12 Nov 2018, 23:56

prea multă bătaie de cap cu linux, este bun dacă îl folosești pentru internet / filme, dacă vrei să faci lucruri mai complicate o să dai peste o grămadă de lipsuri și probleme, iar ca să le rezolvi o să ai de căutat și citit pe forumuri de o să te saturi.

Dacă ești curios încearcă-l pe livecd, dar nu te sfătuiesc să îl folosești ca sistem de operare principal.
User avatar
FizZle
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1622
Joined: 17 Jan 2015, 19:33
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: da
SteamID: berserknorse
Fond eXtream: 0
Location: Iasi
Has thanked: 21 times
Been thanked: 26 times
Contact:

13 Nov 2018, 00:40

Dragon Hacker wrote:Sincer, sunt ogramada de distro-uri, in special ubuntu, debian, fedora. Singur lucru sa te feresti este Arch base ( nu e special pentru incepatori, unii mai usor alti greu ) Deci linux cam mare parte in special dev folosesti CLI (Command Line Interface), pentru tine sunt alte alternative frumoase, gaming nu mai ai probleme, deja valve a dat drumu proton sa functioneze cel putin 50% jocuri windows in linux fara altele probleme. Sincer oricare distro sau baza comsumul resurse este mic comparativ cu windows, mai ales special cand doresti update-uri, o poti faci oricand, chiar nu iti trebuie restart, (uneori kernel update nu trebuie restart, pentru unele efecte la unele features trebuie, pratic 90% esti safe fara) Deci, sa inteleg iti place sa folosesti linux cu design asemanator cu fedora, sunt si altele alternative, dar as dori sa stiu, vrei chiar sa fie frumos decat windows 10? mai multa customizare? sau pur simplu un light distro?
P.S Daca ai un USB Drive, o poti flashui si testezi in LIVE, ca ai optiunea aceasta, testeaza toate aplicatii etc, + programele favorite + de editare/rendare, e complet gratuit acest test nu ai nevoie nimic. P.S Ar fi mai mult usor daca ne-ai spune esti pe nvidia sau amd? Ca sa salvez putin ore cautand rezultat pe google, nvidia face multe probleme daca nu sunt instalate corect, de aceea live este recomandat,
as dori sa spun sa te iei variata LTS long term support, ceva nu instabil de 6 luni etc, ca ai acces mai multa stabilitate.
oricum cam dupa gustul meu, Kubuntu, Pop_os, linux mint, elementary os, deepin os, cam ai aproape multe.
Aici ai o lista de distro : https://distrowatch.com/ pur simplu uite in colt "Hit ranking la pagină" cam aici gasesti populare si numai speciale pentru toate chesti (network , gaming, editing)
Iar partea software nu ar trebui sa ingrijorezi, majoritatea software din windows au portat in linux, unele poti gasi cu ajutorul aplicatie software center sau alta denumire depinde ce distro, ori alta alternativa (old style) cauti google programul dorit si scrii alaturi download linux sau linux. Dar recomand mult aplicatii genu software center, sau CLI sa instalezi prin aceasta metoda, din cauza automanizare update-uri.
In special mai multa costumizare , eu am zis in special fedora pentru ca am auzit ca e un distro destul de ok pentru inceput ( exceptand unbuntu care din cate stiu e cel mai basic ) dar asta nu inseamna ca , daca aveti sugestii mai bune acestea ar fi excluse si da , sunt pe nvidia
zark
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 840
Joined: 29 Apr 2016, 17:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: cosmin1512
Reputatie: Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fond eXtream: 0
Has thanked: 33 times
Been thanked: 39 times
Contact:

13 Nov 2018, 11:47

Eu am folosit pana acum mai multe distributii: Ubuntu, Kubuntu, Lubuntu, CentOS, Fedora, Elementary, Linux Mint, Ubuntu Mate, Navyn OS, Gentoo, Slackware, etc. Personal, pentru utilizarea de zi cu zi pot sa recomand Ubuntu Mate (super rapid, usor de folosit, etc), Elementary (eu din nefericire am avut niste probleme cu el, murea singur dupa vreo 30 secunde pe fostul laptop, nu mai raspundea la nimic), Linux Mint. Pentru server in schimb, recomand CentOS.

Ca si consum de resurse, depinde mai mult de interfata grafica, ca exemplu: Ubuntu Mate va consuma mult mai putine resurse decat cel de pe site-ul oficial cu interfata aia a lor (am si uitat cum ii zice, Unity sau ceva de genul).

Daca ai stat toata viata pe Windows si esti multumit cu el, eu nu vad rostul trecerii pe Linux. Avantaje ar fi destule, doar ca trebuie sa ai ceva rabdare si putina dedicatie sa te obisnuiesti cu el, sa-l inveti, sa pierzi uneori nopti rezolvand cate o problema.

Daca vrei sa le incerci, cam toate au optiunea de a le testa Live de pe DVD / CD / Stick. Ia frumos Rufus (o aplicatie cu care sa faci Stick Bootabil), ia frumos 2-3 distributii de pe net, baga-le cu Rufus pe Stick si joaca-te putin cu ele. O alegi pe care ti se potriveste mai mult.

PS: Fereste-te de Gentoo si Slackware sau derivate de-ale lor daca esti incepator, alea sunt "greutati ale Linux-ului" si necesita o oarecare experienta. Ar fi multe de zis, dar cel mai bine e sa le incerci tu si sa alegi ce ti se potriveste mai mult. Apoi sa te apuci de invatat sa lucrezi cu Terminal-ul, de el nu te poti feri, oricum vei avea nevoie de el.
Dragon Hacker
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 343
Joined: 24 Jan 2017, 14:18
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: STEAM_0:0:478532522
Fond eXtream: 0
Location: Bălți
Has thanked: 1 time
Contact:

13 Nov 2018, 14:44

kiarfuzzy wrote:prea multă bătaie de cap cu linux, este bun dacă îl folosești pentru internet / filme, dacă vrei să faci lucruri mai complicate o să dai peste o grămadă de lipsuri și probleme, iar ca să le rezolvi o să ai de căutat și citit pe forumuri de o să te saturi.

Dacă ești curios încearcă-l pe livecd, dar nu te sfătuiesc să îl folosești ca sistem de operare principal.
Cam sunt de acord parerea ta, dar sincer linux la ziua de azi sa imbunatatit usor, pur simplu ai acces support forum la orice distro, o lasi raspunsul si iti revine cu rezultate + solutii, dar probleme nu o sa fie rezolvate nopti. Oricine care au nevoie de rezolvari probleme legate linux dai un mesaj mie, rezolv usor si rapid, + daca mai vrei rapid contact, dai steam si gata.
zark wrote:Eu am folosit pana acum mai multe distributii: Ubuntu, Kubuntu, Lubuntu, CentOS, Fedora, Elementary, Linux Mint, Ubuntu Mate, Navyn OS, Gentoo, Slackware, etc. Personal, pentru utilizarea de zi cu zi pot sa recomand Ubuntu Mate (super rapid, usor de folosit, etc), Elementary (eu din nefericire am avut niste probleme cu el, murea singur dupa vreo 30 secunde pe fostul laptop, nu mai raspundea la nimic), Linux Mint. Pentru server in schimb, recomand CentOS.

Ca si consum de resurse, depinde mai mult de interfata grafica, ca exemplu: Ubuntu Mate va consuma mult mai putine resurse decat cel de pe site-ul oficial cu interfata aia a lor (am si uitat cum ii zice, Unity sau ceva de genul).

Daca ai stat toata viata pe Windows si esti multumit cu el, eu nu vad rostul trecerii pe Linux. Avantaje ar fi destule, doar ca trebuie sa ai ceva rabdare si putina dedicatie sa te obisnuiesti cu el, sa-l inveti, sa pierzi uneori nopti rezolvand cate o problema.

Daca vrei sa le incerci, cam toate au optiunea de a le testa Live de pe DVD / CD / Stick. Ia frumos Rufus (o aplicatie cu care sa faci Stick Bootabil), ia frumos 2-3 distributii de pe net, baga-le cu Rufus pe Stick si joaca-te putin cu ele. O alegi pe care ti se potriveste mai mult.

PS: Fereste-te de Gentoo si Slackware sau derivate de-ale lor daca esti incepator, alea sunt "greutati ale Linux-ului" si necesita o oarecare experienta. Ar fi multe de zis, dar cel mai bine e sa le incerci tu si sa alegi ce ti se potriveste mai mult. Apoi sa te apuci de invatat sa lucrezi cu Terminal-ul, de el nu te poti feri, oricum vei avea nevoie de el.
Sincer eu am fost un user aproape toata viata windows, mereu nu m-am placut, probleme, update, resurse comsumate etc. Cand m-am atras de linux prin ytb (recomandare) sincer m-a atras atentie, pur simplu linux e un fel puzzle de jucat. + am uitat sa specifici, e bun si Ubuntu Mate
P.S Ar fi bine sa te uiti putin ubuntu studio? are toate aplicatii + kernel special pentru a renda mai usor si editarea la unele aplicatii. Cum am spus, iti recomand sa testezi mai intai inaintea de-a face upgrade sau decizii sa muti. Tie am lasat si un link special sa testezi dupa gustul tau, special customizare ar fi kubuntu, ori manjaro kde ( e mult stabil ca debian )
User avatar
kiarfuzzy
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 375
Joined: 06 Jan 2008, 15:20
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Fy.Play-Arena.Ro
SteamID: FuZzy1
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (trei luni)
Been thanked: 3 times

13 Nov 2018, 16:32

Dragon Hacker wrote:
kiarfuzzy wrote:prea multă bătaie de cap cu linux, este bun dacă îl folosești pentru internet / filme, dacă vrei să faci lucruri mai complicate o să dai peste o grămadă de lipsuri și probleme, iar ca să le rezolvi o să ai de căutat și citit pe forumuri de o să te saturi.

Dacă ești curios încearcă-l pe livecd, dar nu te sfătuiesc să îl folosești ca sistem de operare principal.
Cam sunt de acord parerea ta, dar sincer linux la ziua de azi sa imbunatatit usor, pur simplu ai acces support forum la orice distro, o lasi raspunsul si iti revine cu rezultate + solutii, dar probleme nu o sa fie rezolvate nopti. Oricine care au nevoie de rezolvari probleme legate linux dai un mesaj mie, rezolv usor si rapid, + daca mai vrei rapid contact, dai steam si gata.
Sincer asta este cea mai mare buba cu Linuxul, pentru tot felul de chestii mărunte pe care în Windows le faci cu "un click" pe linux trebuie să apelezi la terminal si sa pierzi o gramada de timp ca sa cauți pe forumuri tutoriale, uneori dai peste unele care nu mai sunt actuale și te trezești ca mai mult strici decât repari.

Spre exemplu acum câțiva ani am încercat sa instalez Chrome pe ubuntu. Am downloadat .deb de pe google și când am încercat să îl instalez îmi zicea ca lipsea nu știu ce dependency, am cautat diverse ghiduri pe net cum sa rezolv problema și mi-a luat ceva timp până să găsesc o soluție care sa nu dea erori.

Poate acum nu mai sta treaba asa, dar probleme de genul sunt sigur că încă exista.

Linux este pentru entuziaști, utilizatorii de rand nu au timp / răbdare să caute pe forumuri soluții pentru chestii pe care le fac din câteva click-uri în Windows.
Dragon Hacker
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 343
Joined: 24 Jan 2017, 14:18
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: STEAM_0:0:478532522
Fond eXtream: 0
Location: Bălți
Has thanked: 1 time
Contact:

13 Nov 2018, 16:59

kiarfuzzy wrote:
Dragon Hacker wrote:
kiarfuzzy wrote:prea multă bătaie de cap cu linux, este bun dacă îl folosești pentru internet / filme, dacă vrei să faci lucruri mai complicate o să dai peste o grămadă de lipsuri și probleme, iar ca să le rezolvi o să ai de căutat și citit pe forumuri de o să te saturi.

Dacă ești curios încearcă-l pe livecd, dar nu te sfătuiesc să îl folosești ca sistem de operare principal.
Cam sunt de acord parerea ta, dar sincer linux la ziua de azi sa imbunatatit usor, pur simplu ai acces support forum la orice distro, o lasi raspunsul si iti revine cu rezultate + solutii, dar probleme nu o sa fie rezolvate nopti. Oricine care au nevoie de rezolvari probleme legate linux dai un mesaj mie, rezolv usor si rapid, + daca mai vrei rapid contact, dai steam si gata.
Sincer asta este cea mai mare buba cu Linuxul, pentru tot felul de chestii mărunte pe care în Windows le faci cu "un click" pe linux trebuie să apelezi la terminal si sa pierzi o gramada de timp ca sa cauți pe forumuri tutoriale, uneori dai peste unele care nu mai sunt actuale și te trezești ca mai mult strici decât repari.

Spre exemplu acum câțiva ani am încercat sa instalez Chrome pe ubuntu. Am downloadat .deb de pe google și când am încercat să îl instalez îmi zicea ca lipsea nu știu ce dependency, am cautat diverse ghiduri pe net cum sa rezolv problema și mi-a luat ceva timp până să găsesc o soluție care sa nu dea erori.

Poate acum nu mai sta treaba asa, dar probleme de genul sunt sigur că încă exista.

Linux este pentru entuziaști, utilizatorii de rand nu au timp / răbdare să caute pe forumuri soluții pentru chestii pe care le fac din câteva click-uri în Windows.
probabil ai gasit ai luat gresit distro, sunt o tona de altele alternative distro pentru incepatori mai ales sa downloadezi chrome e foarte simplu, deschizi aplicatie gen store app scrii chrome si downloadezi, dar probabil ai gasit alt distro, pana acum un linux mint downloadezi deb-u aia, si apesi click + install + parola de la sistem (daca le-ai setat) si instaleaza tot ce iti trebuie, doar trebuie sa fii atent, tie am zis e un fel puzzle, oricine poate face diferit, tu ai ales partea google.
User avatar
kiarfuzzy
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 375
Joined: 06 Jan 2008, 15:20
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Fy.Play-Arena.Ro
SteamID: FuZzy1
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (trei luni)
Been thanked: 3 times

13 Nov 2018, 17:10

Pe vremea aia era la început Chrome și nu era în synaptic package manager.
Ideea este ca nu poți instala ușor, ca pe Windows, un program care nu este în managerul de aplicații al fiecărui distro. De multe ori trebuie să apelezi la terminal pentru instalare și să ai surprize ca nu știu ce dependency nu este instalat.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], iLuSiOn, Semrush [Bot], Yandex [Bot] and 285 guests