Viata in Germania ?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
ZeT^
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3447
Joined: 10 Oct 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Bun
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Sibiu
Has thanked: 192 times
Been thanked: 162 times
Contact:

11 Sep 2014, 18:28

Multam baieti... Tocmai mi-am schimbat parerea despre nemti. Cazarea e asigurata de locul unde muncesc, pot sta cat timp vreau acolo (ospatar / chelnar) vreau pana atunci sa fac si un mic curs de bucatar iar peste 4-5 luni probabil am sa plec, nu am sa ratez sansa..
Inca odata va multumesc tuturor.
RoyalServer
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

11 Sep 2014, 20:40

Invata bine limba, o sa dai de unii care nu vor vorbi nici in ruptul capului in engleza, sunt mai ca francezii. (nu toti, dar multi)
In rest e cu totul alta lume, daca Ungaria e cu 10 ani in fata romaniei nu e greu sa-ti dai seama cu cat e Germania. Poate nu te intereseaza, dar damele de companie (majoritatea romance) sunt la preturi accesibile si cu analizele la zi, primesti si factura. :)>-

Apropo, de ce nu joaca germanii Scrabble.
Image
User avatar
ZeT^
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3447
Joined: 10 Oct 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Bun
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Sibiu
Has thanked: 192 times
Been thanked: 162 times
Contact:

11 Sep 2014, 20:57

IsTI37 wrote:Invata bine limba, o sa dai de unii care nu vor vorbi nici in ruptul capului in engleza, sunt mai ca francezii. (nu toti, dar multi)
In rest e cu totul alta lume, daca Ungaria e cu 10 ani in fata romaniei nu e greu sa-ti dai seama cu cat e Germania. Poate nu te intereseaza, dar damele de companie (majoritatea romance) sunt la preturi accesibile si cu analizele la zi, primesti si factura. :)>-
Ai incercat ? Din cate stiu nemtii nu prea au probleme fata de nuditate sau chiar de sex in general.. la ei o discutie in familie despre sex e acelasi lucru cu a discuta despre masini.. WTF? astia n-au respect? Vazui de curand un documentariu unde o familie producea dildai :D
Last edited by IsTI37 on 11 Sep 2014, 21:15, edited 1 time in total.
Reason: La germani nu prea vezi tu discutie in familie.
Cosmin
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 9362
Joined: 06 Jul 2013, 22:08
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Scripter eXtreamCS
Nume anterior: scosmynnnn
Has thanked: 492 times
Been thanked: 547 times

11 Sep 2014, 21:31

poti sa-ti dai seama ce viata duc nemtii..poarta o haina de 2-3 ori si o arunca la gunoi iar in 5 minute apare romanul le ia,le spala si le vinde in romania :) asa si cu televizoare,laptopuri etc..
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

11 Sep 2014, 21:52

Am colegi de la lucru ce sunt acolo pentru firma si au zis ca e foarte ok. Oricum, cand pleci de aici zici ca pleci in alta lume :).

Cu limba asa e, n-or sa vorbeasca altceva. Avem clienti ce nu vor sa vorbeasca alta limba, asa ca germana e 2nd mandatory language. Si nu, nu ai cum s-o dai ca sa vorbim engleza, ca nu stiu ce, pentru ca nu vor dori :).
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
User avatar
Aldin
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 1016
Joined: 29 Apr 2012, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: AldinK, Aldin K.
Fost administrator
Location: Viena
Has thanked: 2 times
Been thanked: 79 times
Contact:

11 Sep 2014, 22:45

Acuma pe 29 Sept împlinesc 5 ani de când stau în Germania. Prin ce am trecut aici a fost un chin total... și nici acuma nu o duc bine din cauza problemelor anterioare. Da .. e Jackpot sa vi în Germania sa lucrezi prin firma, sa nu plătești chirie completa, asigurare, etc.. Eu am venit aici în 2009 cu toată familia. La început a fost smecher... tatamiu a lucrat cu o firma tare (avea firma proprie).. sa câștigat bine.. apoi a venit problema ca nu a fost de munca... a renunțat la firma aia pe niște motive de tepe pnm... Cum taicamiu a avut firma era asigurat pe firma și eu cu maicamea a trebuit sa ne facem asigurare privata.. 180 euro a fost pe luna pentru mine și pentru ea pana când am împlinit eu 16 și a trebuit sa plătesc și eu 180/luna. Tatamiu a rămas fără munca .. datoriile au venit.. am fost nevoit sa ne mutam în alt oraș cu speranța ca o sa fie mai bine etc... Sa lucrat nu sa lucrat.. aproape am ajuns și în strada... dar am revenit la bine.. toate astea sau întâmplat în decurs de 3 ani. Acuma primim și ajutor de la stat pentru ca maicamea a lucrat un an și are drept la șomaj iar tatamiu câștigă putin (nu îndeajuns încât sa plătim chirie, asigurare, și pentru mâncare.) In fine.. câteva sfaturi:
- Nu lucra în construcții cu Romanii / Sârbi / albanezi / bulgari / turci / etc.. (Poate primele luni sunt bune la plata dar apoi o sa vezi cum te întârzie de îți vine sa mergi peste ei și sa ii omori ca ramai în urma cu plățile și vin datoriile.)
- Limba Engleza se vorbește peste tot în germania (Firme, Primarie, Aeroport, etc..)! Doar la kioskuri nu cred ca turci aia nu știu sa scrie sau sa vb pe germana dar mai pe engleza.
- Ai dreptul sa faci o școală de limba Germania.. chiar dacă lucrezi de dimineață poți sa merg seara la cursuri.

Hmmm rasism ? Stau în Dortmund ... fix aici unde sunt cei mai multi Naziști din germania parca... Vreau sa zic ca nu o sa ai treaba. Sunt mai multi turci pe strada decât nemți.. stai relax ca nu se va lua nimeni serios de tine din cauza ca ești roman.. Poate o sa te facă țigan dar în rest nimic :)) .. de ce? Pentru ca aici romanii sunt defapt țiganii și curvele care stau în Frankfurt sau mai peste tot la furat / produs. Romania este cunoscuta pentru asta aici în germania.

Contact cu vecini nu cred ca o sa ai .... Am schimbat 3 apartamente de când stau în Germania și nu m-am cunoscut cu nici un vecin... Doar acum 2 saptamana a venit o familie din spania și nu știu o boaba nemțește. Doar engleza.. comunic cu ei .. au copii, vin la noi se joaca pe pc etc..
Libra
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 36
Joined: 03 Sep 2014, 21:43
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

11 Sep 2014, 23:10

Aldin K. wrote:Acuma pe 29 Sept împlinesc 5 ani de când stau în Germania. Prin ce am trecut aici a fost un chin total... și nici acuma nu o duc bine din cauza problemelor anterioare. Da .. e Jackpot sa vi în Germania sa lucrezi prin firma, sa nu plătești chirie completa, asigurare, etc.. Eu am venit aici în 2009 cu toată familia. La început a fost smecher... tatamiu a lucrat cu o firma tare (avea firma proprie).. sa câștigat bine.. apoi a venit problema ca nu a fost de munca... a renunțat la firma aia pe niște motive de tepe pnm... Cum taicamiu a avut firma era asigurat pe firma și eu cu maicamea a trebuit sa ne facem asigurare privata.. 180 euro a fost pe luna pentru mine și pentru ea pana când am împlinit eu 16 și a trebuit sa plătesc și eu 180/luna. Tatamiu a rămas fără munca .. datoriile au venit.. am fost nevoit sa ne mutam în alt oraș cu speranța ca o sa fie mai bine etc... Sa lucrat nu sa lucrat.. aproape am ajuns și în strada... dar am revenit la bine.. toate astea sau întâmplat în decurs de 3 ani. Acuma primim și ajutor de la stat pentru ca maicamea a lucrat un an și are drept la șomaj iar tatamiu câștigă putin (nu îndeajuns încât sa plătim chirie, asigurare, și pentru mâncare.) In fine.. câteva sfaturi:
- Nu lucra în construcții cu Romanii / Sârbi / albanezi / bulgari / turci / etc.. (Poate primele luni sunt bune la plata dar apoi o sa vezi cum te întârzie de îți vine sa mergi peste ei și sa ii omori ca ramai în urma cu plățile și vin datoriile.)
- Limba Engleza se vorbește peste tot în germania (Firme, Primarie, Aeroport, etc..)! Doar la kioskuri nu cred ca turci aia nu știu sa scrie sau sa vb pe germana dar mai pe engleza.
- Ai dreptul sa faci o școală de limba Germania.. chiar dacă lucrezi de dimineață poți sa merg seara la cursuri.

Hmmm rasism ? Stau în Dortmund ... fix aici unde sunt cei mai multi Naziști din germania parca... Vreau sa zic ca nu o sa ai treaba. Sunt mai multi turci pe strada decât nemți.. stai relax ca nu se va lua nimeni serios de tine din cauza ca ești roman.. Poate o sa te facă țigan dar în rest nimic :)) .. de ce? Pentru ca aici romanii sunt defapt țiganii și curvele care stau în Frankfurt sau mai peste tot la furat / produs. Romania este cunoscuta pentru asta aici în germania.

Contact cu vecini nu cred ca o sa ai .... Am schimbat 3 apartamente de când stau în Germania și nu m-am cunoscut cu nici un vecin... Doar acum 2 saptamana a venit o familie din spania și nu știu o boaba nemțește. Doar engleza.. comunic cu ei .. au copii, vin la noi se joaca pe pc etc..
In sfarsit vad si eu pe forumul asta un post pe care l-am citit cu placere, in afara de prostiile ce le vezi pe aici.Bravo as mai fi citit daca mai scriai dar e bine si atat :) numai bine iti doresc.
ultras
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1230
Joined: 10 Mar 2008, 11:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Ocupat
Detinator server CS: Da
SteamID: syntheticweed
Reputatie: Fost moderator ajutator
1.2/3
Location: Craiova
Been thanked: 37 times

11 Sep 2014, 23:12

Oamenii sunt foarte diferiți față de români. La ora 10 nu prea o să mai vezi pe nimeni pe străzi, nu ai voie să râzi sau să te legi de persoanele cu altă orientare sexuală, oamenii sunt mult mai amabili, dacă se bate cineva nu prea se bagă nimeni, în rare cazuri. E super acolo mai ales dacă ai cu cine să te duci.
Eu am fost în Germania acum 1 lună cu gagica-mea la vară-sa și fix lângă zgârie-norul Fernsehturm e un restaurant de fițe și chelner era un traverstit ( în cazul în care cineva nu știe ce-i traverstitul, băiat care se îmbracă și machiază ca o fată ) și faza era pe bune nu era glumă sau ceva. În Germania se acceptă multe chestii si sunt legale mai multe chestii decât în România, alte legi, altă civilizație.
O să te adaptezi în jur de 1 săptămână foarte bine.
User avatar
Alex.23
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 724
Joined: 22 Dec 2012, 14:29
Detinator Steam: Nu
CS Status: _|_ WCSB
Has thanked: 40 times
Been thanked: 25 times
Contact:

12 Sep 2014, 00:40

Am fost acolo este destul de bine , singura chestie care ma deranjat a fost ca ei nu vorbesc engleza .. am fost in Berlin si foarte greu gaseai pe cineva .. mai ales la restaurante / terase .
User avatar
BRANDY #1
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3907
Joined: 24 Dec 2008, 08:32
Detinator Steam: Da
CS Status: lucky-competitions.com
Reputatie: Fost moderator
Location: Leicester, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 132 times

12 Sep 2014, 10:59

Eu am fost in 2007 pentru 10 zile in Germania. E cu totul alta viata acolo. Ar fi prima tara pe lista, daca as putea sa ma mut vreodata din jegul asta de Romania. Oamenii aveau parcare subterana pe senzori la bloc de 3 etaje, lift de 10 persoane pe touchscreen si cu comenzi vocale. In fiecare saptamana venea unu' sa tunda gazonul in spatele blocului pe un mini-tractoras, nu cu coasa ca la noi, si avea casti mari pe urechi sa nu influenteze sunetul auzul. E total altceva acolo, eu unul n-as mai fi plecat :D Seara toti nemtii sunt la bere la terase, cum ieseam din bloc la 2 minute eram pe autostrada. Nu vezi nimic aruncat pe jos (gunoaie), bicicletele de inchiriat nu au niciun antifurt, nimic, poate sa le ia oricine :)) (ma rog, cre'ca au cip-uri de localizare sau ceva in ele, ca nu sunt nici nemtii prosti).

Mai ales conditiile de munca sunt extraordinare, nu mai vorbesc de salarii. Eu am fost la varumeo si mi-a zis ca daca esti putin inteligent, consumi pe mancare, bautura si haine mai putin ca la noi. Astepta reducerile mari ce sunt in fiecare luna la produse care expira in maxim 10 zile (in cazul bauturii, mancarii). Iar la haine, de la reprezentanta Adidas si-a luat 8 perechi cu 10 euro bucata. Iti spun sincer ca nicaieri in Europa nu e mai bine ca in Germania, daca ai posibilitatea tai-o de aici.
Mergem înainte, că înainte era mai bine!
User avatar
dDow
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3016
Joined: 12 Jun 2013, 22:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Master
Detinator server CS: Cateva.
Location: Bucuresti aka Brooklyn
Has thanked: 35 times
Been thanked: 76 times

12 Sep 2014, 11:59

Pai e si bine e si rau , tata lucreaza acolo si cam 6 luni am stat toata familia acolo , rasism nu e , oameni sunt ok , dar totusi trebuie sa ai grija ! Daca o sa-ti faci o familie si o sa ai copii si bla bla bla , sa nu-i duci din prima acolo , fa-ti un trai ok in care esti bazat ca peste 3 zile esti dat afara din casa , asa am patit si noi pana ce ne-a trimis tata acasa :)) ! Iti urez mult succes !
(▀̿Ĺ̯▀̿ ̿)
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 435 guests