Virus, keylogger ce o fi asta?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

12 Dec 2018, 16:43

In safe mode deja e alta mancare de pesti, nu ai controlul absolut asupra contului de administrator.
As incerca cu intreruperea conexiunii de internet dupa reinstalarea Windows-ului, dar partea proasta e ca trebuie sa instalez driverele macar sa vad ce se intampla.
Cred ca toata treaba asta are de-a face cu netul, din programe cred ca nu e problema ori ceva rootkit.
Inca tind sa cred ca e de la router cand mi-a facut update de firmware sau au resetat ceva de la ei, cam de atunci se manifesta asa.

EDIT: Tot se activeaza singur firewall-ul cu portul 445 blocat.
RoyalServer 2
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

12 Dec 2018, 17:45

smileye wrote:@Mutex, am citit man dar ce sa aplic de acolo daca nu am nici acea optiune in registrii sa o editez iar pe wikipedia n-ai ce sa faci de acolo ca sunt doar explicatii nimic practic.

@laurwtf, acum am blocat portul in firewall dar cred ca asta e ceva de moment iar daca reinstalez Windows-ul voi avea aceleasi probleme iar asta nu e doar activarea si dezactivarea firewall-ului, pentru ca eu momentan tin firewall-ul din Windows pe off, mai creaza si un cont de admin, activeaza antivirusul dar antivirusul nu poate scana nimic chiar daca ii apar "all shields on".

E posibil sa fie un keylogger poate ceva care sa fie salvat pe tastatura?
Daca nu atunci de unde problema asta cand reinstalez Windows-ul la crearea contului de Administrator nu imi tasteaza din prima litera la numele pe care vreau sa il adaug?
Daca nu ai acel DWORD, il creezi pur si simplu (https://support.microsoft.com/en-us/hel ... egistry-se este acelasi tip de fisier). Admin$ nu este o vulnerabilitate, iti spune doar ca permiti conexiuni de intrare prin share care este regula firewall.

Totusi, eu nu am inteles ce vrei de fapt prin acest topic. Raspunsul l-ai primit de mult timp. Pentru conectare de la distanta nu e chiar cum zice laurwtf, dar stai fara griji.
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

13 Dec 2018, 10:16

Vreau raspuns la cum pot sa rezolv problema asta nu din Windows, pentru ca la urmatorul reinstall problemele vor fi aceleasi.
Si de la ce ar proveni asta, de la conexiunea de internet se creeaza acest sharing?
Ai inteles ideea ce vreau sa rezolv si ca din Windows rezolv doar pe moment problema?
Dragon Hacker
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 343
Joined: 24 Jan 2017, 14:18
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: STEAM_0:0:478532522
Fond eXtream: 0
Location: Bălți
Has thanked: 1 time
Contact:

13 Dec 2018, 15:30

smileye wrote:Vreau raspuns la cum pot sa rezolv problema asta nu din Windows, pentru ca la urmatorul reinstall problemele vor fi aceleasi.
Si de la ce ar proveni asta, de la conexiunea de internet se creeaza acest sharing?
Ai inteles ideea ce vreau sa rezolv si ca din Windows rezolv doar pe moment problema?
Ca sa nu mai intample faci urmatoare chesti :
Scoti cablu la internet
Sa pui pe un usb flash ceva curat curat , driverele offline si browsele
si verifica daca iti mai creaza fara conectiune, daca nu mai creaza atunci opreste port respectivi care au mentionat acum cateva reply-uri
P.S windowsul 7 e vechi, nu prea multe updateuri o sa fie, microsoft se anexeaza pe windows 10, din pacate.
P.S daca te-ai saturat de windowsuri ai alta alternative :>
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

13 Dec 2018, 15:45

deci tu cand iti expira trialu ii dai reinstall la windows? mai bine pui cracked din prima..
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

13 Dec 2018, 16:52

Cred ca mi-am dat seama pana la urma ce ar putea fi :)
Dar tot nu reusesc sa scap de problemele astea.
Chiar nu are nimeni problemele astea pe Windows 7 dupa ce reinstaleaza Windows-ul?
Voi nu mai opriti updateurile din Windows si firewall-ul pe Windows 7?
Sau cei care aveti Windows 7 incercati sa dezactivati updateurile si firewall-ul.
Dragon Hacker
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 343
Joined: 24 Jan 2017, 14:18
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: STEAM_0:0:478532522
Fond eXtream: 0
Location: Bălți
Has thanked: 1 time
Contact:

13 Dec 2018, 20:33

smileye wrote:Cred ca mi-am dat seama pana la urma ce ar putea fi :)
Dar tot nu reusesc sa scap de problemele astea.
Chiar nu are nimeni problemele astea pe Windows 7 dupa ce reinstaleaza Windows-ul?
Voi nu mai opriti updateurile din Windows si firewall-ul pe Windows 7?
Sau cei care aveti Windows 7 incercati sa dezactivati updateurile si firewall-ul.
Din parerea mea, am reinstalat cam 21 windowsuri reinstalate, majoritate am avut nevoie sa schimb userul fix unde vezi si acolo, nu am vazut asemanator cu chestia ta.
Probabil de ce alti trebuie sa dea disable firewall/update daca ei au deja pc normal poate sa faca orice, pe scurt ai ip dynamic sau static?
P.S ai incercat minitutorialu meu sa scapi doar de inceput?
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

13 Dec 2018, 20:57

Ip dinamic am.
Daca dau firewall-ul pe OFF apar si problemele.
Maine voi incerca sa vad ce se intampla fara conexiune la internet daca dau firewall-ul si updates pe OFF.
Daca o sa mearga totul in regula fara conexiune la internet atunci care poate fi cauza?
Deci de la update-ul sau resetul de firmware nu poate fi nici o problema?
Dragon Hacker
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 343
Joined: 24 Jan 2017, 14:18
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: STEAM_0:0:478532522
Fond eXtream: 0
Location: Bălți
Has thanked: 1 time
Contact:

13 Dec 2018, 21:37

smileye wrote:Ip dinamic am.
Daca dau firewall-ul pe OFF apar si problemele.
Maine voi incerca sa vad ce se intampla fara conexiune la internet daca dau firewall-ul si updates pe OFF.
Daca o sa mearga totul in regula fara conexiune la internet atunci care poate fi cauza?
Deci de la update-ul sau resetul de firmware nu poate fi nici o problema?
Toate cauzele care ai explicat este posibil, noi inca nu o sa stim concret ca nu avem "pc/network + monitor" sa explice foarte clar situatie.

Daca merge, inseamna ca cineva incearca sa te exploiteze prin net, daca nu updateuri nu cauzeaza aceasta problema, ci aduce securitate, poate ameseca acolo putin, dar restu nu ar trebui, depinde. Reset la firmware cam putin probabil. Alta idee, incearca sa folosesti un ISO modificat cu updateuri la zi sa vezi daca poate a mai rezolvat partial problema sau nu.
Cpt. Cacareaza
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 24
Joined: 09 Dec 2018, 18:59
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

14 Dec 2018, 20:32

Se vede dupa tine ca da experienta cu tine de pamant, instaleaza o versiune de pe filelist si vezi ce conturi isi face plus activeaza toate serviciile inafara de windows update mai ales FIREWALL.Ciudat mai esti mai baiatule, instalezi trial si dai off la firewall! Tu esti Don Quijote de la Mancha, te bati cu morile de vant =))))
Mi se pare ca ala este contul pentru shared network si are $ pentru a ascunde folderul/calea daca te uiti la computer management - shared folders il gasesti acolo si iti arata calea care o acceseaza.

De ce nu instalezi w10 pe aragaz, este destul de optimizat in momentul acesta il am de 2 ani si nu mi-a facut probleme.
Mișto să ai o țuțurică de sărbători dar asta vine la pachet cu o vizită la ai ei acasă. Ca bărbat, e ca și cum ai avea o albină așezată pe *****. Ești transpirat tot, nu faci o mișcare bruscă și aștepți să se incheie totul rapid. Chinul începe la masă, la antreu, când trebuie să guști din tot ce a preparat mă-sa: mini chifteluțe, salata boeuf, ouă fierte umplute cu pateu sau o piftie coclită. Ideea e că de la ouă fierte mă iau niște pârțuri marțiene, is sensibil la din astea dar mănânc că nu am de ales, mă ocup de bășini la geam când fumez. Daca mă-sa nu te halește, ai belit-o. Mamele sunt cruciale când vă certați. Ai nevoie de ea în tabăra ta, crede-mă.
Important e să îți lași acasă obiceiul de a bea din sticlă ori de a te șterge la bot cu partea de jos a palmei. Indicat ar fi nu îl bagi pe tac-su sub masă, să îi zâmbești lui mamaie și să nu vii cu mâna-n cur.
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

15 Dec 2018, 17:05

Multi ca(cel) de sus isi dau cu parerea aiurea fara nici o noima.
Habar nu au sa utilizeze un PC si vin aici sa se dea interesanti ca sunt programatori si IT-sti.
Se pare ca am gasit care era problema si nimeni nici nu si-a dat seama macar cu toate am specificat deja.

Se poate inchide pentru a se evita spam-ul.
Cpt. Cacareaza
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 24
Joined: 09 Dec 2018, 18:59
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

15 Dec 2018, 17:13

smileye wrote:Multi ca(cel) de sus isi dau cu parerea aiurea fara nici o noima.
Habar nu au sa utilizeze un PC si vin aici sa se dea interesanti ca sunt programatori si IT-sti.
Se pare ca am gasit care era problema si nimeni nici nu si-a dat seama macar cu toate am specificat deja.

Se poate inchide pentru a se evita spam-ul.
De ce nu lasi rezolvarea puradelule? :doge:

Pe vremea cand instalam un sistem de operare la tine in sat nici curentul nu ajungea. :doge: :wut:
Mișto să ai o țuțurică de sărbători dar asta vine la pachet cu o vizită la ai ei acasă. Ca bărbat, e ca și cum ai avea o albină așezată pe *****. Ești transpirat tot, nu faci o mișcare bruscă și aștepți să se incheie totul rapid. Chinul începe la masă, la antreu, când trebuie să guști din tot ce a preparat mă-sa: mini chifteluțe, salata boeuf, ouă fierte umplute cu pateu sau o piftie coclită. Ideea e că de la ouă fierte mă iau niște pârțuri marțiene, is sensibil la din astea dar mănânc că nu am de ales, mă ocup de bășini la geam când fumez. Daca mă-sa nu te halește, ai belit-o. Mamele sunt cruciale când vă certați. Ai nevoie de ea în tabăra ta, crede-mă.
Important e să îți lași acasă obiceiul de a bea din sticlă ori de a te șterge la bot cu partea de jos a palmei. Indicat ar fi nu îl bagi pe tac-su sub masă, să îi zâmbești lui mamaie și să nu vii cu mâna-n cur.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information