Voi de ce munciti?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
cipri
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 548
Joined: 25 May 2008, 11:46
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost programator eXtreamCS
Has thanked: 12 times
Been thanked: 65 times

15 Jun 2012, 15:32

WBC wrote:
cipri wrote:
amaru wrote:Am vazut acum ca muuulta lume vorbeste despre a munci, a gasi un job stabil etc.. De ce ar trebui sa facem asta? Voi de ce munciti sau de ce aveti de gand sa incepeti sa munciti? Credeti ca exista si alte cai (sigure si morale/legale) de a castiga bani?
Cine poate da raspunsuri la topic, sa le dea, cine nu, sa nu posteze, va rog.
Muncesc pentru pasiunile mele si pentru viitorul meu. Imi place sa muncesc, imi place sa imi bat capul si sa dezvolt sisteme noi, te simti intr-un mare fel cand construiesti ceva. Munca ma ajuta sa imi platesc cursurile de muzica, distractia, asigurarile, creditele, etc. Cand o sa ies la pensie o sa am venit stand acasa degeaba pentru ca am muncit zeci de ani legal si am contribuit la stat, deci de asta mucnesc pentru mine.
Exista Pensie Privata :) , deci nu trebuie sa muncesti mai nou legal sa ai pensie plus ca cu toate celalalte ai dreptate :) si eu ma "inclin" mai nou spre viata de programator.
Cum nu. Si eu am pensie privata imi ia lunar din salariu, nu ai cum sa ai pensie privata fara sa o platesti lunar din venitu tau.
RoyalServer
amaru
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 674
Joined: 02 Aug 2010, 13:54
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Detinator server CS: cs.ugaming.net
Has thanked: 28 times
Been thanked: 22 times
Contact:

15 Jun 2012, 23:04

DaZ wrote:Fan Curier / Informatician / Webdesigner s.a.m.d
Eu unul muncesc,pentru a avea banii mei...unul m`am saturat sa 'fiu sub aripa parintiilor'....Vreau sa fiu si eu pe cont propriu,sa`mi castig banii si sa`mi iau toate necesare mie,din banii pe care ii castig.
Poate acum iti e bine pentru ca tot stai sub aripa lor, dar gandeste-te daca ti-ar fi la fel de "cald" cu o familie in spate si cu castigul de acum.
Oamenii care au aspirații mărunte, continuă să trăiască viețile unor oameni mărunți.
CompTIA A+ certified
EUCIP certified.
User avatar
h4wk
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3806
Joined: 22 Sep 2009, 13:10
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior : DaZ , zimpe , Dan eXtream
Location: Iasi
Has thanked: 306 times
Been thanked: 321 times
Contact:

15 Jun 2012, 23:17

amaru wrote:
DaZ wrote:Fan Curier / Informatician / Webdesigner s.a.m.d
Eu unul muncesc,pentru a avea banii mei...unul m`am saturat sa 'fiu sub aripa parintiilor'....Vreau sa fiu si eu pe cont propriu,sa`mi castig banii si sa`mi iau toate necesare mie,din banii pe care ii castig.
Poate acum iti e bine pentru ca tot stai sub aripa lor, dar gandeste-te daca ti-ar fi la fel de "cald" cu o familie in spate si cu castigul de acum.
Pana la a avea o familie,mai este....Deci muncesc pentru a`mi satisface unele pofte + distractie...Cat despre 'intretinerea' unei familii,mai este...Mai am de 'mancat'.

Code: Select all

"Daca ai culoare nu inseamna ca esti mai presus ca un utilizator. Culoare e un fel de "rasplata" pentru ca te implici in "ridicarea" acestei comunitati.
Unii nu realizeaza ca daca ai culoare nu inseamna ca esti smecher." -- by Alexey
:troll :troll

Spui ceva,dar faci altceva !
User avatar
marian^
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 904
Joined: 30 Sep 2011, 19:14
Detinator Steam: Da
SteamID: nulledmarian
Location: Sibiu
Has thanked: 52 times
Been thanked: 67 times
Contact:

15 Jun 2012, 23:45

Poate ca o sa radeti,dar daca esti destept,din part-time jobul de distribuitor de pliante poti scoate undeva la 1000-1500 lei,daca dedici ceva timp acestui Job.

De exemplu vreo 10 000 pliante pe saptamana,din care imparti numa vreo 3-4000 , ca sa nu te prinda controlul. Pe restul,daca ai spatiu le depozitezi si le duci la REMAT. iei cam 100-150 euro / tona de hartie, ceea ce poti strange cam o data pe luna.


Avand in vedere ca nu lucrii in fiecare zi, ai timp si de altele, eu zic ca e foarte profitabil.


Si nu muncesc, probabil vara asta imi voi gasi ceva, niciodata, vara nu ai destui bani, la cate tentatii sunt ...
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 207 guests