Vrei sa devii bogat ?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

03 Jan 2014, 21:55

Normal ca vreau sa fiu bogat, bogatia nu se masoara doar in bani.
Un om bogat e un om care e sanatos, poate face orice, are prieteni, stie multe, calatoreste mult, are orice femeie isi doreste, nu neaparat are cei mai multi bani ci banii pentru el nu sunt o problema sau un lucru ci doar un instrument.

Daca vrem sa luam bogatia si mai serios, cel mai bogat om e cel care se multumeste cu ce are si foloseste ce are la maxim.
Normal ca voi avea o afacere care va invarti sute de milioane de euro (ca orice om care se respecta), dar nu voi fi nici pe departe cel mai bogat om cand vine vorba de bani.

Toti suntem bogati la o categorie sau alta, important e daca apreciem acel lucru sau incercam sa fim bogati in bani ceea ce noua ar fi inutil la fel ca un smartphone de 1000 de euro unui taran care abia stie sa citeasca fiindca banii sunt doar un instrument pe care trebuie sa stii sa-l folosesti.
RoyalServer 2
User avatar
bogdhy
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 361
Joined: 29 Dec 2010, 16:50
Detinator Steam: Da
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

03 Jan 2014, 22:03

Am citit toate comentariile si vad ca ele se impart in doua tipologii:
1. Tipologia omului muncitor care prefare sa aiba siguranta zilei de maine si nu vrea sa isi asume riscuri .
2. Tipologia aventurierului care e si un bun samaritean .

Pentru cei care au raspuns "da, as accepta fara sa ma gandesc" am urmatoare intrebare: "maine Bill Gates se hotaraste sa se retraga si nu are mostenitori si prin urmare hotaraste sa organizeze un concurs prin care cel mai bun concurent sa ii ia locul. La terminarea concursului esti desemnat marele castigator si te trezesti pe cap cu o avere de aproximativ 78 de miliarde de dolari dar pe langa aceste bani mai ai si soarta a cateva sute de milioane de oameni a caror existenta depind de alegerile tale. In urma alegeritor tale ai doua scenarii dominante , unul in care ramai unul din cei mai bogati oameni de pe planeta si continui sa castigi foarte multi bani pe zi ce trece pe care il folosesti cum vrei sau sa faci o alegeri proaste sa pierzi cateva zeci de miliarde de euro dar nu toata averea si sa nenorocesti cateva milioane de oameni cauzand un genocid ". Va puteti asuma o asemenea responsabilitate ?
IsTI37 wrote:Normal ca vreau sa fiu bogat, bogatia nu se masoara doar in bani.
Un om bogat e un om care e sanatos, poate face orice, are prieteni, stie multe, calatoreste mult, are orice femeie isi doreste, nu neaparat are cei mai multi bani ci banii pentru el nu sunt o problema sau un lucru ci doar un instrument.

Daca vrem sa luam bogatia si mai serios, cel mai bogat om e cel care se multumeste cu ce are si foloseste ce are la maxim.
Normal ca voi avea o afacere care va invarti sute de milioane de euro (ca orice om care se respecta), dar nu voi fi nici pe departe cel mai bogat om cand vine vorba de bani.

Toti suntem bogati la o categorie sau alta, important e daca apreciem acel lucru sau incercam sa fim bogati in bani ceea ce noua ar fi inutil la fel ca un smartphone de 1000 de euro unui taran care abia stie sa citeasca fiindca banii sunt doar un instrument pe care trebuie sa stii sa-l folosesti.
Sunt perfect de acord cu tine ca bogatia nu se masoara doar in bani dar intrebarea mea sa referit doar la bogatia masurata in bunuri materiale deoarece vroiam sa vad daca se gandeste cineva si ce responsabilitati au cei care detin marile corporatii .
Last edited by bogdhy on 03 Jan 2014, 23:42, edited 1 time in total.
Image
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

03 Jan 2014, 22:13

Dupa cum am zis, banii sunt doar un instrument.
Poti sa pierzi orice suma de bani in cateva zile daca nu stii ce sa faci cu ei.

Oamenii care conduc lumea nu pun accent pe bani ci pe putere, multi cred ca banii inseamna putere dar e doar o iluzie. Practic, tu poti sa ai 70 de miliarde de dolari cand presedintele americii decide sa te impoziteze cu 50% si pune o limita ca restul sa ii poti cheltui doar in SUA.
User avatar
bogdhy
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 361
Joined: 29 Dec 2010, 16:50
Detinator Steam: Da
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

03 Jan 2014, 22:16

IsTI37 wrote:Dupa cum am zis, banii sunt doar un instrument.
Poti sa pierzi orice suma de bani in cateva zile daca nu stii ce sa faci cu ei.

Oamenii care conduc lumea nu pun accent pe bani ci pe putere, multi cred ca banii inseamna putere dar e doar o iluzie. Practic, tu poti sa ai 70 de miliarde de dolari cand presedintele americii decide sa te impoziteze cu 50% si pune o limita ca restul sa ii poti cheltui doar in SUA.
Deja asta tine de puterea politica si acel scenariu pe care il prezinti tu deja trece la dictatura . Curiozitatea mea era daca cineva e dispus sa isi asume responsabilitatea pentru cateva milioane de oameni doar pentru a obtine o avere .
Image
User avatar
Alex.23
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 724
Joined: 22 Dec 2012, 14:29
Detinator Steam: Nu
CS Status: _|_ WCSB
Has thanked: 40 times
Been thanked: 25 times
Contact:

03 Jan 2014, 22:16

Majoritatea care au raspuns "NU" , au raspuns asa pentru ca nu vor sa para egoisiti dar sunt sigur ca 100% din ei sar vinde pentru o suma de bani .

@IsTI37 , sunt total de acord cu ce ai spus tu dar totusi suntem in romania . Putini sunt oameni care sunt bogatii nu numai in sensul financiar .
User avatar
J. Wilshere
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 85
Joined: 01 Jan 2014, 16:15
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Ban 2 luni
Has thanked: 8 times
Been thanked: 17 times
Contact:

03 Jan 2014, 22:18

Nu, nu accepti sa fii bogat, bullshit, copii care traiesc pe banii parintilor se dau aici oameni muncitori, ei n-ar vrea sa fie bogati, ei vor sa munceasca, sa fie saraci si sa se chinuie. Image

As accepta la orice ora din zi.

Image
User avatar
roberteeel
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4438
Joined: 05 Sep 2012, 11:39
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nick anterior: QAZW, Robert.ultrasFarul, CT 18 ROS
Restrictie schimbare nume
Fost moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 313 times
Been thanked: 357 times

03 Jan 2014, 22:19

cruyff wrote:
Alex.23 wrote:
dominus wrote:DA, logic ca as accepta.:))


Voi ce preferati?
Sa muncesti pe 20mil max si sa iti rupi carca sau sa muncesi la birou pe cateva mi de euro si sa fi barosan ?
Ei vor sa fie sanatosi si fericiti rupandusi oasele si muncind toata ziua ... asa inseamna sa fii fericit
Logic, preferi sa mor la 20 de ani si sa fiu multi-milionar? Ce viata ar mai fi aia?
S-au.. sa fi bolnav toata viata/chinuit, si sa fi multi-milionar, asta ai prefera?
Din cate vad in subiect, nu scrie sa fi bolnav. Scrie strict daca vrei sa devii bogat, atata tot.
User avatar
Daniel M.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2158
Joined: 14 Feb 2010, 10:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: warez
Fost Moderator
Location: hlds - Brasov
Has thanked: 110 times
Been thanked: 149 times

03 Jan 2014, 22:22

Dupa ce vin de la 8 ore de munca zi de zi, iti dai seama ca n-as refuza. Majoritatea care au raspuns prin nu, nu stiu cat de greu se castiga un ban, cat trebuie sa muncesti si dupa ce ca se castiga greu, nenorocitii, se duc de parca nici n-ar fi fost.
User avatar
Krepo
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 250
Joined: 30 Oct 2013, 17:18
Detinator Steam: Da
CS Status: Potato
Location: Galati
Has thanked: 7 times
Been thanked: 13 times

03 Jan 2014, 22:30

Daniel M. wrote:Dupa ce vin de la 8 ore de munca zi de zi, iti dai seama ca n-as refuza. Majoritatea care au raspuns prin nu, nu stiu cat de greu se castiga un ban, cat trebuie sa muncesti si dupa ce ca se castiga greu, nenorocitii, se duc de parca nici n-ar fi fost.
Bine zis. +1. Cei care au zis nu sa se duca 10-12 ore la o munca din aia de rob pentru 5-6 milioane pe luna si sa vedem dupa daca ar mai refuza sa devina bogati :-j
Image
Image
Image
Image
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7747
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

03 Jan 2014, 22:33

Am si eu o intrebare pentru cei care au raspuns cu "da": VOI CE FACETI PENTRU A DEVENII MILIONARI, OAMENI BOGATI SI DE SUCCES?
Si eu raspund cu "da", dar astept raspunsurile voastre.
User avatar
Krepo
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 250
Joined: 30 Oct 2013, 17:18
Detinator Steam: Da
CS Status: Potato
Location: Galati
Has thanked: 7 times
Been thanked: 13 times

03 Jan 2014, 22:36

Mitzocul wrote:Am si eu o intrebare pentru cei care au raspuns cu "da": VOI CE FACETI PENTRU A DEVENII MILIONARI, OAMENI BOGATI SI DE SUCCES?
Si eu raspund cu "da", dar astept raspunsurile voastre.
Cred ca esti cam obosit..mai citeste odata intrebarea si dupa revino cu reply... El a intrebat pur si simplu daca am accepta sa facem schimb de locuri cu un milionar nu sa schimbi ceva pentru a ajunge..
Last edited by Krepo on 03 Jan 2014, 22:38, edited 1 time in total.
Image
Image
Image
Image
User avatar
J. Wilshere
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 85
Joined: 01 Jan 2014, 16:15
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Ban 2 luni
Has thanked: 8 times
Been thanked: 17 times
Contact:

03 Jan 2014, 22:37

Mitzocul wrote:Am si eu o intrebare pentru cei care au raspuns cu "da": VOI CE FACETI PENTRU A DEVENII MILIONARI, OAMENI BOGATI SI DE SUCCES?
Si eu raspund cu "da", dar astept raspunsurile voastre.
Daca nu ai vazut, intrebarea de la inceput era

Daca ai putea face schimb cu unul din cei mai bogati oameni de pe planeta ai accepta ?
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information