webdesign vs programare

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Adi09
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 42
Joined: 17 Sep 2015, 23:24
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

03 Nov 2016, 20:40

HecaTe wrote:
iKrown wrote:
HecaTe wrote: Stii din experienta probabil, ca vad ca ai cam mult timp liber dupa ce termini la KFC.
PRIMA DATA DOCUMENTEAZA-TE INAINTE SA VII SA ABURESTI LUMEA PE AICI COMENTACIULE!
Comentaci? Esti la facultatea facebook sau twitter, nu pot sa imi dau seama dupa cum inventezi cuvinte.La noi in scoala primara se zice bagator de seama, probabil la tine in sat i-ai schimbat definitia sa nu pareti tarani cu diploma.

Image

Top limbaje most demanded in 2016
Java, JavaScript, PHP, Python, C#, C++, Ruby, CSS

cateva rezultate pe google de la freelance, cam cati cauta programatori si in ce limbaj
java results freelance
About 565,000 results (0.58 seconds)
php results frelance
About 1,680,000 results (0.67 seconds)
Bai omule, zi si mie cine m*-** te angajeaza pe tine daca nu ai diploma de facultate? IA ZI SI MIE

Normal că te poți angaja fără diplomă de facultate. Sunt mulți studenți angajați part sau full time la firme mari. (cunosc destui)
Sigur, ideea e că trebuie să ai un CV adevărat și prin asta zic premii la olimpiade și alte concursuri de informatică.
RoyalServer
zark
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 840
Joined: 29 Apr 2016, 17:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: cosmin1512
Reputatie: Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fond eXtream: 0
Has thanked: 33 times
Been thanked: 39 times
Contact:

03 Nov 2016, 23:00

Intreb si eu ca sa ma aflu in treaba, pe cei de mai sus: In calitate de directori, pe cine ati angaja? Pe unul cu 10 clase priceput intr-un limbaj necesar companiei voastre sau pe unul cu facultate care stie sa faca media aritmetica in C++ si in rest a stat la barul de peste drum de facultate? Sunt si eu curios de ce ati alege unul cu diploma care nu stie sa faca nimic in detrimentul unuia fara studii dar cu o anumita baza solida de cunostinte?

PS: Dupa ce m-am lasat de scoala de 2 ori am intrat doar la croitorie, dar de ma pui sa cos un nastur nu stiu. Ma angajezi pentru ca am diploma sau iei o femeie de 40 ani cu 8 clase care asta stie sa faca?

Mentalitate proasta in unele cazuri..
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

04 Nov 2016, 00:38

Nu conteaza asa mult facultatea, dar e un avantaj, in special economic si la angajare. + din punct de vedere social si al vizelor

Daca nu esti prost iti dai rapid seama cum sa treci de HR fara sa mai vorbesti cu tanti care iti pune intrebari aiurea si filtreaza oamenii pe baza diplomelor.
In acest caz trebuie sa ai proiecte la activ (un profil github frumusel), sa fii activ pe stackoverflow, un site personal si proiecte terminate.

Salariul brut e acelasi cu diploma si fara, problema e ca daca ai diploma poti sa ramai cu 16% in plus in buzunar si la 1500 de euro 200 de euro deja e ceva.
In Romania nici o facultate nu iti va preda web design si sigur nu o sa treci de primul an daca te duci sa inveti asa ceva.
Adi09
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 42
Joined: 17 Sep 2015, 23:24
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

04 Nov 2016, 15:25

IsTI37 wrote:Nu conteaza asa mult facultatea, dar e un avantaj, in special economic si la angajare. + din punct de vedere social si al vizelor

Daca nu esti prost iti dai rapid seama cum sa treci de HR fara sa mai vorbesti cu tanti care iti pune intrebari aiurea si filtreaza oamenii pe baza diplomelor.
In acest caz trebuie sa ai proiecte la activ (un profil github frumusel), sa fii activ pe stackoverflow, un site personal si proiecte terminate.

Salariul brut e acelasi cu diploma si fara, problema e ca daca ai diploma poti sa ramai cu 16% in plus in buzunar si la 1500 de euro 200 de euro deja e ceva.
In Romania nici o facultate nu iti va preda web design si sigur nu o sa treci de primul an daca te duci sa inveti asa ceva.
În sfârșit cineva care știe despre ce vorbește.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information