Windows 10 - Discuții, Probleme, Întrebări, Răspunsuri

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Traficant De Wi-Fi
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1279
Joined: 29 Mar 2015, 22:22
Detinator Steam: Da
SteamID: traficant_de_wifi
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Location: Arad
Been thanked: 15 times
Contact:

03 Jul 2015, 00:52

ELIARA wrote:La mine merg la fel de bine. Acum se descarca 10162 si revin cu o parere.
Vad ca Microsoft lanseaza din ce in ce mai des actualizari acum in ultima luna de lansare.

Vezi ca dupa update ramane un folder windows.old cu versiunea anterioara de windows in cazul in care vrei sa faci downgrade.
Poti sa il stergi cu disk cleanup, in general ocupa foarte mult spatiu.
Imi merge si direct sa il sterg! ...oricum fac acuam si eu UPdate savad ce si cum..

Oriucm am un leptop pe lemne!

Procesor Intel Celeron 2.0
Ram: 3 GB
HDD 160 dar e plin de bad-uri :))

am zis ca nu imi iau altu pana nu apare win 10 final si atunci imi iau un pc pe componentE...

Se va misca ok pe un i5 cu ssd, ma refer sa am perfomante destul de ridicate la copierea fisierelor la jocuri... sa nu se blocheze mai deloc ? sau daca ma buget mai mare se merita sa trec la i7 ? ofera o perfomanta mult mai amre decat un i5? sa nu stric banii daca nu este 100% nevoie!
RoyalServer 2
User avatar
Mădălin
Administrator
Administrator
Posts: 5295
Joined: 06 Mar 2013, 21:40
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Administrator
Fost manager cs.extream.ro
Web designer
Administratorul anului 2023
Has thanked: 45 times
Been thanked: 310 times
Contact:

03 Jul 2015, 00:58

PapiLover wrote:26 zile ramase, abia astept sa il instalez. M-am saturat de windows 8.1 chiar daca imi merge bine.
Pot zice si eu la fel, in cazul windows 7.. :)) Insa, vreau sa-l testez (10), sa vad cum se misca. Daca nu o sa-mi placa, revin la 7.
User avatar
PapiLover
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1697
Joined: 22 Aug 2013, 14:26
Detinator Steam: Nu
CS Status: n/a
Detinator server CS: n/a
SteamID: n/a
Reputatie: Restrictie moderator
Utilizator neserios (tepar)
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 33 times
Been thanked: 28 times
Contact:

03 Jul 2015, 01:02

Madalin C wrote:
PapiLover wrote:26 zile ramase, abia astept sa il instalez. M-am saturat de windows 8.1 chiar daca imi merge bine.
Pot zice si eu la fel, in cazul windows 7.. :)) Insa, vreau sa-l testez (10), sa vad cum se misca. Daca nu o sa-mi placa, revin la 7.
Eu m-am saturat de start, ma rog startu la windows 8(.1) e frumos insa cateodata cand umblu mai mult pe el si intru in start, intra cu putin lag, dupa daca inchid startu si il deschid iar nu mai sunt probleme. La charms bar la fel, imi face lag, mai ales cand vreau sa dau search, am cateodata un lag acolo de nu mai stiu de mine :)) iar laptopu nu e chiar japita..my computeru mi se deschide in 6 secunde, deci sper ca windows 10 sa fie ok. Imi place start menu la ala si sa vedem ce mai aduce nou.
CRISZLY
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4045
Joined: 14 May 2014, 17:49
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: Itsirc
Castigator Membru Club eXtream @ Ganduri de sub dus (25 OCT - 25 FEB)
Been thanked: 69 times

03 Jul 2015, 09:03

PapiLover wrote:
Madalin C wrote:
PapiLover wrote:26 zile ramase, abia astept sa il instalez. M-am saturat de windows 8.1 chiar daca imi merge bine.
Pot zice si eu la fel, in cazul windows 7.. :)) Insa, vreau sa-l testez (10), sa vad cum se misca. Daca nu o sa-mi placa, revin la 7.
Eu m-am saturat de start, ma rog startu la windows 8(.1) e frumos insa cateodata cand umblu mai mult pe el si intru in start, intra cu putin lag, dupa daca inchid startu si il deschid iar nu mai sunt probleme. La charms bar la fel, imi face lag, mai ales cand vreau sa dau search, am cateodata un lag acolo de nu mai stiu de mine :)) iar laptopu nu e chiar japita..my computeru mi se deschide in 6 secunde, deci sper ca windows 10 sa fie ok. Imi place start menu la ala si sa vedem ce mai aduce nou.
Tu ce crezi? are nevoie de resurse. 10 pare a fi mai simplist, poate o sa aiba nevoie de mai putina performanta ca 7,8/8.1..
MALEXANDRU15
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 10
Joined: 29 Jun 2015, 23:12
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

03 Jul 2015, 11:12

Windows 10 preview imi mai da cateodata crashuri si cateodata am un lag in Spartan ... -_-
Pagina facebook de exemplu nu este convertiata bine in sensul ca daca vreau sa distribui ceva, nu vad butonul si trebuie miscorata pagina, nu exista adblocker, daca asculti muzica pe youtube si esti pe facebook, cand revii la youtube iti arat ca si cum ar derula foarte rapid pana ajunge la secventa aia ( cred ca ati inteles ), mai se blocheaza ...
Insa pot sa zic ca pe laptop se aprinde de x2 mai rapid decat win 7.
SI nu am un pc prost..
i3 2,4 ghz 4 core ( 2 virtuale ), 6 gb ram, 750 hdd, 1,7 gb placa video intel hd graphics 4000, radeon graphics
Last edited by grande_ecks on 03 Jul 2015, 12:09, edited 1 time in total.
Reason: Cum să existe AdBlocker pentru Spartan dacă Windows-ul nici măcar nu a ieșit oficial? Of, of, of...
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

03 Jul 2015, 13:48

MALEXANDRU15 wrote:Windows 10 preview imi mai da cateodata crashuri si cateodata am un lag in Spartan ... -_-
Pagina facebook de exemplu nu este convertiata bine in sensul ca daca vreau sa distribui ceva, nu vad butonul si trebuie miscorata pagina, nu exista adblocker, daca asculti muzica pe youtube si esti pe facebook, cand revii la youtube iti arat ca si cum ar derula foarte rapid pana ajunge la secventa aia ( cred ca ati inteles ), mai se blocheaza ...
Insa pot sa zic ca pe laptop se aprinde de x2 mai rapid decat win 7.
SI nu am un pc prost..
i3 2,4 ghz 4 core ( 2 virtuale ), 6 gb ram, 750 hdd, 1,7 gb placa video intel hd graphics 4000, radeon graphics
Spartan n-are nimic deaface cu windows-ul in sine, in europa e chiar interzis ca microsoft sa iti preinstaleze spartan, foloseste chrome.
User avatar
Awakening
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3933
Joined: 06 Apr 2010, 11:01
Detinator Steam: Da
CS Status: Plictiseala
Detinator server CS: Adio cs
SteamID: eliara
Reputatie: eXtream Mod
Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fost Manager ZM.eXtream.Ro
Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: CRISTIAN
Location: Bucuresti
Discord: m_i3
Has thanked: 151 times
Been thanked: 344 times

20 Jul 2015, 03:29

Dupa 2-3 zile de la instalarea lui TH1 am primit bsod, restart dupa restart, bsod dupa bsod.
Varianta "Remove everything and reinstall windows" bineinteles ca nu a functionat, There was a problem.. tipic Windows.

Am reinstalat sistemul de operare dar surpriza, acum nu mai merge activat, cu alte cuvinte dupa luni intregi in care le-am testat mizeria acum am ramas pe afara.

GG Microsoft, foarte frumos din partea ta.
User avatar
Filip.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 996
Joined: 16 Oct 2013, 23:17
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Restrictie moderator
Nume anterior: andre.w
Location: lasa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 26 times
Contact:

20 Jul 2015, 03:48

grande_ecks wrote:Păi voi nu aveți bani pentru o licență CS:GO, apăi să vă întreb dacă aveți licență pentru Windows?
7 Tutoriale wrote:Windows 10 va fi lansat oficial pe 29 iulie şi, aşa cum Microsoft a promis, dacă deţii o copie legală de Windows 7 sau Windows 8.1, poţi să faci upgrade-ul gratuit. Imediat ce Microsoft a anunţat data de lansare pentru Windows 10, utilizatorii eligibili au început să primească o notificare care le recomandă să îşi rezerve o copie. Totuşi, au apărut pe Internet şi multe întrebări despre această procedură, aşa că ne-am gândit că ar fi o idee bună să vă arătăm acest proces de rezervare şi cum funcţionează el.
http://www.7tutoriale.ro/cum-iti-rezerv ... windows-10

Nu înțeleg, când ai Google-ul ăsta așa de mare și de ușor de folosit...faceți subiect aici.
Cer warn sau scoaterea gradului! atac la perosana.
Last edited by grande_ecks on 20 Jul 2015, 14:31, edited 1 time in total.
Reason: Ai primit avertisment pentru off-topic. Ironia sorții.
User avatar
Traficant De Wi-Fi
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1279
Joined: 29 Mar 2015, 22:22
Detinator Steam: Da
SteamID: traficant_de_wifi
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Location: Arad
Been thanked: 15 times
Contact:

20 Jul 2015, 08:20

ELIARA wrote:Dupa 2-3 zile de la instalarea lui TH1 am primit bsod, restart dupa restart, bsod dupa bsod.
Varianta "Remove everything and reinstall windows" bineinteles ca nu a functionat, There was a problem.. tipic Windows.

Am reinstalat sistemul de operare dar surpriza, acum nu mai merge activat, cu alte cuvinte dupa luni intregi in care le-am testat mizeria acum am ramas pe afara.

GG Microsoft, foarte frumos din partea ta.
Cum adica nu iti merge activat?,,,

Eu acuma am facut update la TH1 si nu am nici o problema...


APP intrebre intrebatoare: Daca de exemplu pe 29 primesc update la versiunea finala, cum fras reinstalez win? Adica daca vreau ca sa reinstalez win 10 dinou dupa lansare de unde il iau? si nu va trebui o licenta? Cum va functiona acest sistem ?
User avatar
Awakening
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3933
Joined: 06 Apr 2010, 11:01
Detinator Steam: Da
CS Status: Plictiseala
Detinator server CS: Adio cs
SteamID: eliara
Reputatie: eXtream Mod
Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fost Manager ZM.eXtream.Ro
Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: CRISTIAN
Location: Bucuresti
Discord: m_i3
Has thanked: 151 times
Been thanked: 344 times

20 Jul 2015, 14:22

Pur si simplu, programul insider a fost inchis, oricine instaleaza acum windows 10 indiferent de ce Build nu mai poate sa il activeze si ramane pe afara, asa cum am patit si eu, un gest superb din partea unei companii superbe, ce sa spun.

In cazul in care dar nu cred Microsoft ofera windows 10 gratis si pentru insideri (Microsoft nu a dat in viata lui ceva gratis, i se opreste inima lui Gates daca face asta) atunci o sa fie licenta OEM, adica doar pe un singur pc. Daca schimbi pc = bye licenta, welcome 200$ ca atat costa licenta.
User avatar
Lastride
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1044
Joined: 13 Jul 2010, 12:35
Detinator Steam: Nu
CS Status: Living
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: mafyotu19
Location: Valcea
Has thanked: 13 times
Been thanked: 23 times
Contact:

28 Jul 2015, 00:30

Maine se lanseaza.

Oare mai pot face chestia la 8.1 cu activare prin skype si sa ii dau update din bara la 10 ? sa-l primesc free ?
ImageImage
REGULI GENERALE : Afișează regulile forumului
1. Utilizati corect limba romana (folositi cuvinte intregi, virgula, punctul si cratima). NU FOLOSITI limbaj de chat!
2. Raspundeti concret! Fara offtopic, fara mesaje scurte, inutile sau deja postate!
* offtopic = reprezinta devierea de la subiectul care se discuta
3. Folosirea cuvintelor sau inregistrarea cu nume obscene/jignitoare duce la restrictionarea accesului, stergerea contului, etc.
4. Este interzis orice atac la persoana. Discutati ideea, nu persoana !
5. Restrictii reclame :
a) Reclama este permisa in subiecte atat timp cat ele au legatura cu idea care se discuta.
b) In semnatura este permisa o singura reclama SIMPLA de tip TEXT cu dimensiunea fontului setat pe NORMAL
c) Reclama nu este permisa in campurile personale gen: Locatie, CS Status.
d) Nu aveti voie sa deschideti topicuri cu referire exacta la un site in scopul obtinerii de vizite, se considera reclama !
6. Nu folositi imagini in semnatura mai mari decat 500x120. Puteti folosi mai multe imagini care, toate sa nu depaseasca marimea impusa !
7. Folositi CAUTAREA si apoi intrebati pentru ceva daca nu exista pe forum! Numele topicurilor create trebuie sa reflecte continutul subiectului pe care se discuta. Nu vor fi permise topicuri de genul: help, ajutor pls, cum fac, etc
8. Este permisa continuarea unei discutii vechi de pe forum, chiar daca aceasta a fost deschisa cu cativa ani in urma. NU se permite insa dublu-post, triplu-post sau UP-uri.
* dublu-post / triplu - post = adaugarea unor mesaje unul dupa altul intr-o discutie a forumului de catre aceeasi persoana
* UP = adaugarea unor mesaje unul dupa altul cu scopul de a scoate in evidenta discutia respectiva
9. Orice fel de continut cu caracter erotic va fi sters, iar daca este necesar se vor aplica avertismente.
10. Nu este permisa promovarea firmelor de hosting in afara de http://www.eXtreamHost.com , fie ca este vorba de o reclama directa sau indirecta.
11. Nu este permisa postarea de continut ilegal: warez, carding (bine cunoscutele "metode" de furat domenii etc.) si alte practici "neortodoxe", se vor aplica avertismente sau ban, dupa caz si antecedente.

SANCTIONAM DRASTIC INCALCAREA ACESTOR REGULI SI ORICE ABUZ !


WARNINGS/Avertismente
3 Avertismente = BAN pe forum pentru o anumita perioada de timp, in functie de gravitatea regulilor incalcate!
1 Avertisment = 15 de zile

Mesaje private
Abuzul in orice fel de folosirea mesajelor private va duce la sanctionare. In concluzie, vi se va lua dreptul de a mai trimite mesaje.
Reclamatiile cat si penalizarile se regasesc aici: discutii-forum/reclamatii-mesaje-private-t335539.html

Suplimentar
1. In semnatura nu sunt permise linkuri catre jocuri (site-uri) gen bitefight, monstergame, etc.
2. La profilul Detinator server CS se permite reclama catre un server de Counter-Strike.
3. Orice insulta adusa asupra unui administrator se penalizeaza cu ban permanent. Orice insulta adusa asupra unui moderator se penalizeaza (in functie de gravitatea situatiei) de la avertisment pana la ban permanent.
4. Nu se permite ridicarea subiectelor cu mesaje gen "UP!" unul dupa altul, indiferent de timpul dintre raspunsuri.


Atentionari
1. Nu se permite schimbarea numelui pe forum
2. Nu aveti voie cu mai mult de 1 cont / persoana (vi se sterg toate mesajele si contul de utilizator de pe forum drept penalizare) - cei care abuzeaza si isi fac mai multe conturi, risca sa primeasca ban permanent

 

*Atentie la cei care spun ca sunt EU si vor sa faca tranzactie.Mai multe cazuri am intalnit saptamana asta.Singurul meu id este: [email protected]
User avatar
WeeRox
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1168
Joined: 26 Feb 2015, 22:41
Detinator Steam: Da
CS Status: Da shăfu
Reputatie: Nume anterior: georgehaita2014
( -1 warn concurs EURO 2016 - neutilizat )
Fond eXtream: 0
Has thanked: 4 times
Contact:

28 Jul 2015, 00:42

O să fie și la noi disponibil EDGE?
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 420 guests