Zei vs Crestinism = Copie Fidela ?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
tw0
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 118
Joined: 10 Mar 2012, 19:38
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times
Contact:

12 Apr 2014, 19:13

Inteleg ca vine Pastele...Dar chiar asa,o ardeti toti pe CREDINTA?
Zei vs Crestinism = Sa fie o copie fidela? - FALS. Fiecare popor are "povestile sale despre ZEI/Dumnezei"
Oferim servicii tip: www.gazduire123.net

Code: Select all

Gazduire Web (serverul dedicat pe care ruleaza gazduirea este echipat cu 6 gb ram dedicat Intel Core Duo)
Reseller Web (fata de ceilalti competitori avem urmatoarele avantaje: spatiu si resurse destul de generoase, posibilitate creare nameservere proprii, asystenta configurare reseller si ajutor pentru clienti)
Hosting Radio (spatiu destul de generos, posibilitate upgrade a acestuia la un cos 0)
Gamehosting (hosting cs si samp incepand de la 4 euro)
Inregistrare Domenii (domenii .ro la doar 10 euro pe an / 39 euro pe viata sau domenii .com / .net la 9 euro .
RoyalServer
User avatar
MrSpoke
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 587
Joined: 12 Apr 2014, 18:58
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 69 times
Been thanked: 14 times
Contact:

12 Apr 2014, 19:13

tw0 wrote:Inteleg ca vine Pastele...Dar chiar asa,o ardeti toti pe CREDINTA?
Zei vs Crestinism = Sa fie o copie fidela? - FALS. Fiecare popor are "povestile sale despre ZEI/Dumnezei"

Image

Cititi!
ssp-sona
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 62
Joined: 11 Apr 2014, 22:13
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times
Contact:

12 Apr 2014, 20:03

Tudor96 wrote:In zilele noastre nu mai crede nimeni in Zei, eu sunt fidel domnului Isus Hristos.
Nu stiam ca mai nou lucifer este frate cu Isus, in biblie si in istorie nu se pomeneste de asta
Daca ii erai fidel, nu-i scriai numele gresit. Isus (cu un singur i) inseamna magar. Cu doi de i se scrie numele corect.

Totul are o logica pana la un anumit punct. Nu este nici o copie. Este doar manipulare in masa. Ca se vorbeste de mii de ani ca Dumnezeu a creat lumea, si ca Iisus s-a rastignit pe cruce pentru noi, e altceva. Nu avem dovezi. Nu ai de unde sa stii ca Dumnezeu a existat. E doar manipulare in masa. Eu nu ma rog la Dumnezeu, ba chiar il injur, si am noroc si sanatate. Mark Zuckerberg s-a declarat ateu, si unde a ajuns? Sus de tot. O avere de miliarde de dolari la o varsta care nu a ajuns la 30. Aceeasi poveste si cu Bill Gates. Va rugati la Dumnezeu sa va de-a sanatate, dar de unde? Zilele trec, si tu tot bolnav esti. Dupa moarte n-ai de unde sa stii ce se intampla. Eu nu cred in Rai, respectiv Iad. E doar o poveste care sa te sperie. Pana la urma ai fost creat cu un scop, acela de a trai, nu de-al sluji toata viata pe Dumnezeu. Aia nu mai e viata. Urasc cand ii vad pe aia care se duc la biserica (a, da, biserica cu litera mica, nu cu majuscula, pentru ca este substantiv; nu mai scrieti biserica cu majuscula) sa se faca preoti sau femeile care se fac maicute. Mai nou preotii fac bani cu biserica...

Revenind la ale noastre, cititi aici: http://www.dimensiuni.ro/wp-content/upl ... pamant.htm
Totul pare logic, intr-o oarecare masura.
User avatar
JuNNNkie.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 227
Joined: 26 Aug 2012, 19:41
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 11 times
Been thanked: 25 times
Contact:

12 Apr 2014, 21:50

Dupa moarte exista reincarnare , voi ce credeti?
Banii nu te schimbã, ii schimbã pe cei din jur.
Uneori e mai nobil sã spui o micã minciunã decât un adevãr dureros.
User avatar
tw0
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 118
Joined: 10 Mar 2012, 19:38
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times
Contact:

12 Apr 2014, 21:56

JuNNNkie. wrote:Dupa moarte exista reincarnare , voi ce credeti?
in logica mea..."dupa moarte exista viata"..Daca e asa,de ce se mai numeste "moarte"?
Moarte = finalul unui lucru. Daca ar exista viata dupa moarte,ar avea cu totul alta denumire....
Oferim servicii tip: www.gazduire123.net

Code: Select all

Gazduire Web (serverul dedicat pe care ruleaza gazduirea este echipat cu 6 gb ram dedicat Intel Core Duo)
Reseller Web (fata de ceilalti competitori avem urmatoarele avantaje: spatiu si resurse destul de generoase, posibilitate creare nameservere proprii, asystenta configurare reseller si ajutor pentru clienti)
Hosting Radio (spatiu destul de generos, posibilitate upgrade a acestuia la un cos 0)
Gamehosting (hosting cs si samp incepand de la 4 euro)
Inregistrare Domenii (domenii .ro la doar 10 euro pe an / 39 euro pe viata sau domenii .com / .net la 9 euro .
ssp-sona
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 62
Joined: 11 Apr 2014, 22:13
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times
Contact:

12 Apr 2014, 22:10

JuNNNkie. wrote:Dupa moarte exista reincarnare , voi ce credeti?
Si daca nu exista? Moartea e ca si un calculator care nu se mai aprinde. Momentul in care totul s-a terminat. Dar, poate, reincarcarnarea exista.
Citez din link-ul care l-am postat mai sus cateva lucruri:
1.
,,A: Acesti anunnaki sunt o rasa veche?
D: Ei sunt printre primele entitati aparute in Univers.
A: Vin tot din Matrice?
D: Totul este izvorat din Matrice si totul se intoarce acolo."

2.
,,A: Pai si sfintii nostri care se zice ca s-au dus la Dumnezeu?
D: S-au dus in Matrice, in segmentul planetei Pamant de unde revin la incarnare daca este cazul sau raman acolo ca si coordonatori. Asta se intampla in special cu cei ce si-au insusit toate lectile si au demonstrat acest lucru prin fapte."

3.
,,A: Si daca majoritatea evolueaza si cativa nu. Ce se intampla cu ei?
D: Daca ar fi sa luam cazul concret al Terrei, care se pregateste pentru schimbari majore, atunci situatia poate parea un pic diferita. Nu se intampla adesea ca un corp astral sa faca saltul, este nevoie de sute de mii de ani de pregatire. De-a lungul acestei perioade, oamenii vin si se incarneaza, insusindu-si diverse vibratii, explorand planeta si emotiile ei sub toate aspectele. Acum se presupune ca noi, la nivel matricial, suntem pregatiti. Cei care nu corespund sunt adusi in matrice, unde vor sta pana cand saltul va fi deplin si stabil. Atunci se va hotari care din ei vor primi sansa de a veni inapoi pe Pamant. Restul vor fi indepartati din segmentul respectiv si dusi in alt segment special creat. Aici se vor regasi suflete din diferite segmente matriciale, care insa sunt compatibile. Ele se vor uni intr-un tot, formand o noua unitate matriciala.
A: Adica o vor lua de la capat?
D: Da.
A: Si vor fi pusi iarasi la incarnare?
D: Da. Pe o alta planeta. Noua.
A: Adica la fel ca aici? Uitand ca au mai trait?
D: Sigur. Este o lege a Matricei."

Edit: Cititi.

A: Si ce s-a intamplat cu anunnaki, cand au plecat ei?
D: Ei nu au plecat. Sunt aici cu noi. La fel ca pe Inua, stau retrasi.
A: Am mai auzit teoria asta, dar nu stiu ce sa cred.
D: Eu nu vreau sa conving pe nimeni. Vreau doar sa spun ca ei sunt cei ce inca ne conduc. E drept ca din umbra, insa ei stapanesc lumea.
A: Spune-mi, acesti anunnaki, seamana cumva cu reptilele, insa bipede?
D: Da.
A: Exista anumite voci care ii numesc rasa reptiliana.
D: Ii poti numi cum vrei, insa ei sunt descendenti directi ai anunnakilor, sunt urmasii lor.
A: Cunosc teoria, insa mi-e greu sa cred in ea. Nimeni nu i-a vazut, nu se stie exact...
D: Ba se stie exact, sunt cunoscuti, chiar guvernele sunt aservite lor. Noi suntem o particica din ei.
A: Inteleg ca doar o parte din ADN il avem de la ei.
D: Nu, mai avem si o zona din creier, care este raspunzatoare de emotiile negative, de agresivitate.
A: Spune-mi, tu cum vezi ca ne conduc?
D: Acum cam 6500 de ani in urma, datorita unor rascoale a maselor, anunnaki s-au hotarat sa se retraga, dar nu in adevaratul sens al cuvantului, ci sa lucreze cumva din umbra. De aceea ei au pus bazele unor societati secrete si au configurat in linii mari, cateva din religiile actuale. Au instruit preoti si i-au pus sa slujeasca, au introdus dogme si credinte trunchiate, lucru care s-a dovedit a fi extrem de benefic, caci masele de oameni au inceput sa ii venereze si sa asculte de ei.

ASTA NEAPARAT TREBUIE CITITA: Au indus oamenilor ideea ca visele sunt de la diavol, cand de fapt diavolul, asa cum il vedem noi, nici nu exista, iar visele sunt de fapt porti catre Univers si Matrice.
User avatar
gloryous
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3609
Joined: 04 Aug 2012, 15:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Lazy but smart!
Reputatie: Restrictie moderator
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Luxembourg District
Has thanked: 160 times
Been thanked: 191 times

12 Apr 2014, 23:13

@Sona: Acel interviu a fost facut in 2008, iar spunea pe acolo ca in 2012 vom trece in dimensiunea a 5 a si vom suferi mari schimbari.Nu exista asa ceva :) Suntem inca 3D.
User avatar
DarkAlexutzu
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 172
Joined: 04 Mar 2014, 17:58
Detinator Steam: Da
CS Status: cat /proc/cpuinfo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times
Contact:

13 Apr 2014, 00:03

Mitologia Greaca,nu are legatura cu crestinismul.
Aceasta mitologie este doar un "mit",ca zei au existat/exista.
Insa,crestinismul si satanismul au aparut dupa mitologia greaca,care cred ca a fost ca o "copie".
Dumnezeu-l prezent si zeus trecut,au asemanari si deosebiri:
Asemanari:
1.Este auto-puternic
2.Este tatal oamenilor

Deosebiri:
1.Dumnezeu iubeste si nu face rau altcuiva.
2.Zeus a avut mai multii copii
Si multe altele.
Deci,nu cred ca are vreo legatura,ma rog exista o probabilitate de 50%.
Image
ssp-sona
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 62
Joined: 11 Apr 2014, 22:13
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times
Contact:

13 Apr 2014, 00:17

Gloryous, inseamna ca inca ne controleaza Illuminati (rasa reptiliana).
Dumnezeu la fel ca si Satana au fost inventate de ei, pentru a avea control asupra noastra. Si chiar reuseste foarte bine. Nimic nu le scapa.

DarkAlexutzu, hold on. Sunt inventii pure de cand lumea. Totul este controlat din umbra. Noi putem sa face ceva, dar noi...suntem prea lenesi. Urasc genul asta. Sa fim controlati, noi stiind, dar nu vrem sa facem nimic.
User avatar
gloryous
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3609
Joined: 04 Aug 2012, 15:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Lazy but smart!
Reputatie: Restrictie moderator
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Luxembourg District
Has thanked: 160 times
Been thanked: 191 times

13 Apr 2014, 01:02

DarkAlexutzu wrote:Mitologia Greaca,nu are legatura cu crestinismul.
Aceasta mitologie este doar un "mit",ca zei au existat/exista.
Insa,crestinismul si satanismul au aparut dupa mitologia greaca,care cred ca a fost ca o "copie".
Dumnezeu-l prezent si zeus trecut,au asemanari si deosebiri:
Asemanari:
1.Este auto-puternic
2.Este tatal oamenilor

Deosebiri:
1.Dumnezeu iubeste si nu face rau altcuiva.
2.Zeus a avut mai multii copii
Si multe altele.
Deci,nu cred ca are vreo legatura,ma rog exista o probabilitate de 50%.
Vreau sa comentez punctul 1 de la deosebiri ceea ce nu e adevarat.Zeus din cate se stie la fel ca Dumnezeu a creat oamenii si i-a creat din iubire si ii iubea, facea orice ii statea in putinta ca ceilalti zei sa nu intervina sa aplice catastrofe naturale pentru a pedepsi omenirea.
User avatar
aNNakin
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10464
Joined: 17 Dec 2007, 21:42
Detinator Steam: Da
CS Status: a iubi - necesar si suficient
Detinator server CS: romania.cs16.ro
SteamID: anakin_cstrike16
Reputatie: Membru Club eXtreamCS
Fost Contribuitor
Fost Scripter eXtreamCS
Fost Lider Echipa eXtreamCS
Fost Administrator
Location: di.fm
Has thanked: 230 times
Been thanked: 787 times
Contact:

13 Apr 2014, 11:28

Vorbesti despre mitologia greaca: 16 zei, apostoli sunt 12.
Spui ca zei au existat inaintea crestinismului: te referi la existenta propriu-zisa sau la o inventie a mintii umane? pentru ca daca te referi la inventie atunci nu are nici o importanta cine a fost primul/primii din moment ce a fost o plasmuire a mintii. Sa vorbesti despre existenta propriu-zisa mi se pare absurd.
Exista un singur Dumnezeu (sau "zeu" daca vrei) doar ca oamenii ii atribuie diferite fapte, atributii, nume si astfel are loc o scindare, nu doar a religiei in mai multe, ci a omului fata de sine si fata de aproapele sau. Am dat mai demult peste asta: "nimeni nu se naste rasist". Si totusi, cum ajungem sa fim rasisti? Din simplul fapt ca omului ii e frica/teama de necunoscut si reactia lui e aceea de respingere, de incercare de evitare, si evident ca din teama se naste ura. "Cand uram un om, inseamna ca uram in imaginea lui ceva ce salasluieste in noi insine. Ceea ce nu se afla in noi nu se stanjeneste." Hermann Hesse in Demian. Merita citita pentru ca vorbeste despre Dumnezeu-Satana zis Abraxas si are doar in jur de 140 de pagini.

PS:
"Prefer sa-mi traiesc viata crezand ca Dumnezeu exista si cand mor sa aflu ca de fapt nu exista, decat sa-mi traiesc viata crezand ca Dumnezeu nu exista si cand mor sa aflu ca de fapt exista."
Albert Camus
User avatar
gloryous
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3609
Joined: 04 Aug 2012, 15:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Lazy but smart!
Reputatie: Restrictie moderator
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Luxembourg District
Has thanked: 160 times
Been thanked: 191 times

13 Apr 2014, 12:48

aNNakin wrote:Vorbesti despre mitologia greaca: 16 zei, apostoli sunt 12.
Spui ca zei au existat inaintea crestinismului: te referi la existenta propriu-zisa sau la o inventie a mintii umane? pentru ca daca te referi la inventie atunci nu are nici o importanta cine a fost primul/primii din moment ce a fost o plasmuire a mintii. Sa vorbesti despre existenta propriu-zisa mi se pare absurd.
Exista un singur Dumnezeu (sau "zeu" daca vrei) doar ca oamenii ii atribuie diferite fapte, atributii, nume si astfel are loc o scindare, nu doar a religiei in mai multe, ci a omului fata de sine si fata de aproapele sau. Am dat mai demult peste asta: "nimeni nu se naste rasist". Si totusi, cum ajungem sa fim rasisti? Din simplul fapt ca omului ii e frica/teama de necunoscut si reactia lui e aceea de respingere, de incercare de evitare, si evident ca din teama se naste ura. "Cand uram un om, inseamna ca uram in imaginea lui ceva ce salasluieste in noi insine. Ceea ce nu se afla in noi nu se stanjeneste." Hermann Hesse in Demian. Merita citita pentru ca vorbeste despre Dumnezeu-Satana zis Abraxas si are doar in jur de 140 de pagini.

PS:
"Prefer sa-mi traiesc viata crezand ca Dumnezeu exista si cand mor sa aflu ca de fapt nu exista, decat sa-mi traiesc viata crezand ca Dumnezeu nu exista si cand mor sa aflu ca de fapt exista."
Albert Camus
Mi-a placut foarte mult citatul lui Albert Camus.Da, prin multe evenimente in trecut s-a aflat ca zeii chiar au existat si chiar rareori veneau pe pamant.De unde si celelalte legende cu semizeii.Daca nu existau de ce se mai povestea asa indetaliat ? Ca sa ne induca in eroare? Nu.Ceva tot a existat!

Si eu cred in Dumnezeu si ma mai rog cateodata, dar am facut acest topic dupa ce m-am uitat la mai multe filme cu zei si mi s-a parut o coincidenta prea mare. :)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information