De ce nu mai merita sa-ti deschizi un server de CS 1.6

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii (dar legat de Counter-Strike !)

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori, Echipa eXtreamCS.com

User avatar
The Warchief
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 17
Joined: 01 Aug 2018, 23:02
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

03 Aug 2018, 18:34

Ce de nostalgici pe aici, move on.
You're crying so hard that your neighbours thinks you are listening rap music with bass boosted.
RoyalServer 2
User avatar
Juli
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 478
Joined: 06 Apr 2016, 14:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

04 Aug 2018, 01:05

NoCS wrote:
Juli wrote:
NoCS wrote: Deocamdata Valve este la conducerea CSGO-ului si nu se gaseste totul pe net asa cum e la CS 1.6, asa ca nu vad de ce nu ar investi cineva... Decat daca vrei sa ne luminezi si pe noi.
1. Să populezi un server de CS Go în România este mai dificil, chiar decât la Cs 1.6. Poți observa pe gt.com numărul de servere și cam ce jucători sunt.

2. Jucătorii migrează și de la cs go, nu doar de la cs 1.6.

3. În țara noastră, nivelul de trai este mult mai scăzut, nu toți își permit un pc performant sau au bani să achiziționeze o licență de cs go.

4. Față de CS GO, CS 1.6 rămâne cel mai jucat joc FPS din toate timpurile, CS GO nu a reușit acest lucru.

5. Din Cs 1.6 se câștigă încă destul de bine din donații pentru VIP. Poți observa pe serverele de zm, respawn, cs go mod, etc.

CS GO se joacă mai mult pentru skin-uri, nu are farmecul pe care l-a avut CS 1.6.

Este o părere personală, fiecare este liber să joace ce vrea. CS GO are deja o vechime de 6 ani, cred că toți jucătorii au auzit de el, dacă era așa bun, nu mai exista jucători de CS 1.6.

https://www.dexerto.com/news/crazy-stat ... pubg/34644 :grin:
1.
Numar pagini servere CS 1.6 in GT (814) | Afiseaza codul
Image
Numar pagini servere CSGO in GT (2643) | Afiseaza codul
Image
==> Deci la ora actuala, numarul serverelor de CSGO este de 3 ori mai mare decat cel de al serverelor de CS 1.6

2. Statisticile Steam arata altfel:

Counter-Strike 1.6: https://steamcharts.com/app/10
Counter-Strike Global Offensive: https://steamcharts.com/app/730

3. Adevarat la partea cu sistemele performante, insa calculatoarele sau laptopurile scumpe de acum si care permit rularea medie sau buna a CSGO-ului se vor ieftini in cativa ani (ca nu pot sa ramana la acelasi pret deoarece odata la cateva luni sau cel mult 1 an apar altele mai bune) si toata lumea isi va putea permite sa joace jocuri mai mari de 10 GB.

Partea cum ca lumea nu isi permite o licenta de CSGO care poti sa o iei si pe 5 euro sau chiar mai putin este fara sens.

4. Gresit, A FOST cel mai jucat FPS din toate timpurile, insa nu mai este.

5. Daca pe CS 1.6 se castiga bine din 32 playeri, imagineaza-ti cat se castiga pe CSGO din 64 playeri.

6. Da, nu are farmecul lui CS 1.6, dar nu noi suntem la conducerea Valve sa decidem care joc ramane si care nu.
Eu vorbesc de serverele românești. CS 1.6 a fost cel mai jucat joc fps, cs go nu va fi niciodată.
User avatar
mo0n_sniper
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 116
Joined: 30 Jul 2014, 21:17
Detinator Steam: Da
CS Status: Rockin'
Detinator server CS: CS.MIEZ.RO
SteamID: mo0n_sniper
Fond eXtream: 0
Location: Horezu
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Contact:

05 Aug 2018, 07:07

SkillartzHD wrote:https://store.steampowered.com/app/2731 ... n_Zombies/

asta e pe gustul meu :gaben:
L'am incercat si eu dar nu m'a prins.
I will not die a faceless slave forgotten by history.
zark
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 840
Joined: 29 Apr 2016, 17:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: cosmin1512
Reputatie: Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fond eXtream: 0
Has thanked: 33 times
Been thanked: 39 times
Contact:

05 Aug 2018, 14:30

Am sa imi spun si eu parerea:

CS:GO nu mai este CS. Jocul in sine, CS asta, a fost conceput cu alt scop, nu cel actual de a avea manusi roz, arme albastre si mai stiu eu ce balarii. Eu il am din prima zi cand a fost pus spre vanzare, atunci era altceva, la inceput. Acum e dezastru. Ca sa nu mai zic de toti copiii care sunt pe el. Adevarat, au migrat multi pe el, dar din pacate au migrat aia de 8-10 ani, care vorbesc la microfoane de nu imi dau seama care e baiat si care e fata.

Un alt lucru care nu imi place, este ce au facut cu grafica joc-ului. Bun, sa zicem ca au vrut sa faca niste imbunatatiri, dar daca tot le-au facut, macar sa le fi facut calumea, nu cum e acum, de jucatorii alearga cracanati ca strabunica cand era beata.

Am jucat si 1.6, si source si go. Pe go nu mai e acelasi feeling, trebuie sa o recunoastem si pe asta. Eu unul inca joc 1.6 si am si server. Faza cu boost-ul e adevarata, insa contrar celor spus de initiator, daca te ocupi de server si ai un host bun sa nu fie toti cu ping 400, raman si playeri. Putini dar raman. Nu sunt absurd sa nu recunosc, vremurile alea de acum 10-12 ani cand deschideai un server si in 10 minute maxim era full s-au dus, dar trebuie sa recunoastem ca noi toti am contribuit la distrugerea jocului, cu redirectele noastre cu tot. In perioada aia ne permiteam high ping kicker la 70 si country_kicker ca sa nu intre straini. Cine nu crede, dati frumos la internet de pe steam si priviti, 90% minim din ce va apare in lista sunt redirecte, nu servere (chiar si in ziua de azi). Daca lista aia ar fi curata doar cu servere (cum e pe source) raportat la nr de jucatori online mereu, ar fi alta treaba. Pe go nu stiu cum e, ca nu mai joc.

Eu unul raman la 1.6, in special joc pe servere straine, iar la mine pe server prefer straini in mare parte. Poate pana cand moare de tot 1.6, va aparea un CS ce merita jucat. Momentan nu exista. De romani m-am saturat, mi-a fost deajuns anii astia cat am tot tinut sv de romani in picioare. E foarte aiurea sa tot investesti o caruta de bani ca sa tii un server de romani, ce se injura intre ei, n-au pic de bun simt, jumatate sunt codati, etc.

Ca o ultima parere: CSS > CS 1.6 > CSGO

PS: Asta este strict parerea mea.
JapiCS
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 34
Joined: 22 Jul 2018, 06:25
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

05 Aug 2018, 17:57

părerile voastre sunt mai mult decât degeaba
User avatar
mo0n_sniper
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 116
Joined: 30 Jul 2014, 21:17
Detinator Steam: Da
CS Status: Rockin'
Detinator server CS: CS.MIEZ.RO
SteamID: mo0n_sniper
Fond eXtream: 0
Location: Horezu
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Contact:

07 Aug 2018, 13:19

NoCS wrote:3. In ziua de azi nu mai poti popula un server CS 1.6 fara boost, masterserver, redirecte, fake players etc.
zark are dreptate gandirea asta a romanilor e motivul care a stricat CounterStrike 1.6. Da, romanii l-au omorat cu redirecte/boost/fake players/ reclame pe chat/etc...
Si nu au facut-o doar in Romania ci si pentru restul tarilor. Daca o sa cautati prin forumurile Steam o sa vedeti foarte multe posturi deale strainilor in care intreaba ce pot face ca sa scape de sutele de servere Romanesti care le apar in lista.

Daca voiai sa joci CS si nu stiai un server bun nu aveai cum sa mai gasesti pentru ca in lista erau sute de servere administrate de copii, prost facute, dar care apareau de zeci de ori si cu alte nume.

Ce nu inteleg multi este ca un sever tinut din boost/redirecte/boti nu e un server pe care lumea vrea sa joace. Doar intra acolo datorita trucurilor acestora. Normal ca nu raman jucatori dupa boost daca serverul e de cacao, si oricum jucatorii buni nu joaca cu clienti de CS cu masterserver privat ci au dat 5 euro pe un CS de pe Steam.

Referitor la exploituri foarte multe au fost rezolvate de proiectul ReHLDS si in mare mare nu mai sunt probleme pe partea asta. Ba chiar au aparut posibilitati noi pentru a creea pluginuri.

Eu unul o sa raman la 1.6 pentru ca mi se pare incomparabil sentimentul fata de CS:GO. Am deschis un server clasic care este Steam Only unde lumea intra pentru ca vrea nu pentru ca platesc boost sau tin redirecte.

Poate nu se mai merita sa deschizi un server de CS 1.6 daca vrei sa scoti bani din asta. Dar daca o faci pentru placerea jocului mai sunt oameni care joaca 1.6 si o sa joace in continuare.
I will not die a faceless slave forgotten by history.
NoCS
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 6
Joined: 03 Aug 2018, 10:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

08 Aug 2018, 09:29

@mo0n_sniper:

Toata treaba cu boost-ul a plecat din 2 motive:

- competitia intre servere

- bani

Care sa fie motivul principal care sa fi dat nastere celuilalt nu stiu, pentru ca era competitie intre servere si erau si niste oameni care se gandeau "cum sa folosesc acest joc ca sa fac bani?". Bineinteles ca cei din urma nu s-au gandit mai departe la viitorul jocului sau nu le-au pasat atata timp cat isi scoteau banii.

Dar nu suntem singurii care au abuzat de boost. Si alte natii (rusi, polonezi, americani, brazilieni etc.) care au avut si au in continuare servere pe primele locuri in Gametracker au folosit boost-ul.

Dar nu se putea sa nu foloseasca si ei atata timp cat altii foloseau si ei vedeau ca rang-ul serverului lor scade pe zi ce trece (si repede). Si din prostia unuia care a descoperit boost-ul acum toti l-au folosit, dar ce e de retinut e ca totul a plecat de la cineva (cel care a descoperit boost-ul prima oara). Cu siguranta ca daca nu o facea acel cineva, altcineva ar fi facut-o si tot in acelasi c.a.c.a.t. s-ar fi aflat jocul.
mo0n_sniper wrote:Eu unul o sa raman la 1.6 pentru ca mi se pare incomparabil sentimentul fata de CS:GO. Am deschis un server clasic care este Steam Only unde lumea intra pentru ca vrea nu pentru ca platesc boost sau tin redirecte.
Da, ai dreptate, dar acei oameni care intra ii numeri pe degete. Cred ca daca un server nu e full nici distractia nu va fi pe masura.
zark wrote:Faza cu boost-ul e adevarata, insa contrar celor spus de initiator, daca te ocupi de server si ai un host bun sa nu fie toti cu ping 400, raman si playeri. Putini dar raman.
Raman foarte putini jucatori fideli dupa boost (5% e prea mult din miile de jucatori redirectionati spre server).
NoCS
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 6
Joined: 03 Aug 2018, 10:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

06 Sep 2018, 16:01

Salut,

Revin cu o noua constatare care a fost facuta azi:

Comunitatiile cele mai pline de servere CS 1.6 au injumatatit numarul serverelor CS 1.6, in special comunitatea Indungi. Acum 1-2 ani avea in jur de 70-80 servere oficiale, dar acum are 35, iar unele sunt in curs de inchidere din cauza ca nu sunt jucatori. Este valabil si pentru numarul servelor afiliate, sunt mult mai putine decat acum 1-2 ani.

Si ce am mai observat este ca detinatorii de servere CS 1.6 care inca mai au jucatori au inceput sa-si vanda serverele, motivul fiind evident, ca CS 1.6 e pe moarte. Va puteti uita pe cele mai renumite comunitati la sectiunile de vanzare.

De asemenea, o veche comunitate in care eu am facut parte de CS 1.6, care are mai mult de 10 ani, a inceput sa ceara pe Facebook si pe forum donatii ca sa se intretina pentru ca nu mai exista donatori suficienti in respectiva comunitate (nu dau nume ca sa nu fie reclama).

Serverele care inca mai stau in picioare sunt cele cu o vechime foarte mare, de cel putin 5 ani si care au fost intotdeauna in top Gametracker si care, eventual, au avut (si au) boost timp indelungat incat nu mai trebuie bagat pentru ca toata lumea stie de ele.

*** Repet, nu dau cu cruzime in acest joc, imi place cel mai mult dintre toate versiunile de CS, dar se pare ca timpul i-a trecut.
User avatar
Juli
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 478
Joined: 06 Apr 2016, 14:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

06 Sep 2018, 19:40

NoCS wrote:Salut,

Revin cu o noua constatare care a fost facuta azi:

Comunitatiile cele mai pline de servere CS 1.6 au injumatatit numarul serverelor CS 1.6, in special comunitatea Indungi. Acum 1-2 ani avea in jur de 70-80 servere oficiale, dar acum are 35, iar unele sunt in curs de inchidere din cauza ca nu sunt jucatori. Este valabil si pentru numarul servelor afiliate, sunt mult mai putine decat acum 1-2 ani.

Si ce am mai observat este ca detinatorii de servere CS 1.6 care inca mai au jucatori au inceput sa-si vanda serverele, motivul fiind evident, ca CS 1.6 e pe moarte. Va puteti uita pe cele mai renumite comunitati la sectiunile de vanzare.

De asemenea, o veche comunitate in care eu am facut parte de CS 1.6, care are mai mult de 10 ani, a inceput sa ceara pe Facebook si pe forum donatii ca sa se intretina pentru ca nu mai exista donatori suficienti in respectiva comunitate (nu dau nume ca sa nu fie reclama).

Serverele care inca mai stau in picioare sunt cele cu o vechime foarte mare, de cel putin 5 ani si care au fost intotdeauna in top Gametracker si care, eventual, au avut (si au) boost timp indelungat incat nu mai trebuie bagat pentru ca toata lumea stie de ele.

*** Repet, nu dau cu cruzime in acest joc, imi place cel mai mult dintre toate versiunile de CS, dar se pare ca timpul i-a trecut.
Toata lumea știe asta, dar dacă eu am cs go de când s-a lansat și prefer să joc Cs 1.6, care e problema ? Înțeleg că nu suferi Cs 1.6 și vrei să trecem pe csgo, dar și cs go moare. August 2017 - 374,425.7 jucători-: August 2018 - 283,531.3 jucători
User avatar
Maokai
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 213
Joined: 11 Nov 2016, 18:57
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

06 Sep 2018, 20:01

Juli wrote:
NoCS wrote:Salut,

Revin cu o noua constatare care a fost facuta azi:

Comunitatiile cele mai pline de servere CS 1.6 au injumatatit numarul serverelor CS 1.6, in special comunitatea Indungi. Acum 1-2 ani avea in jur de 70-80 servere oficiale, dar acum are 35, iar unele sunt in curs de inchidere din cauza ca nu sunt jucatori. Este valabil si pentru numarul servelor afiliate, sunt mult mai putine decat acum 1-2 ani.

Si ce am mai observat este ca detinatorii de servere CS 1.6 care inca mai au jucatori au inceput sa-si vanda serverele, motivul fiind evident, ca CS 1.6 e pe moarte. Va puteti uita pe cele mai renumite comunitati la sectiunile de vanzare.

De asemenea, o veche comunitate in care eu am facut parte de CS 1.6, care are mai mult de 10 ani, a inceput sa ceara pe Facebook si pe forum donatii ca sa se intretina pentru ca nu mai exista donatori suficienti in respectiva comunitate (nu dau nume ca sa nu fie reclama).

Serverele care inca mai stau in picioare sunt cele cu o vechime foarte mare, de cel putin 5 ani si care au fost intotdeauna in top Gametracker si care, eventual, au avut (si au) boost timp indelungat incat nu mai trebuie bagat pentru ca toata lumea stie de ele.

*** Repet, nu dau cu cruzime in acest joc, imi place cel mai mult dintre toate versiunile de CS, dar se pare ca timpul i-a trecut.
Toata lumea știe asta, dar dacă eu am cs go de când s-a lansat și prefer să joc Cs 1.6, care e problema ? Înțeleg că nu suferi Cs 1.6 și vrei să trecem pe csgo, dar și cs go moare. August 2017 - 374,425.7 jucători-: August 2018 - 283,531.3 jucători
Asta pentru ce baietii au ales sa se penseze si sa isi cumpere colanti sau blugi stramti, se joaca barbie online si nu csgo.
Image Filelist games feed for download
Maokai feed
User avatar
AboveAll
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 12
Joined: 07 Oct 2016, 00:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

12 Dec 2020, 20:57

1.6 o mai duce ce'l putin 20-30 de ani de acum inainte (ma refer pana cand nu va mai exista nici un server de jucat).
User avatar
TheOne1812
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 403
Joined: 13 Apr 2018, 23:57
Detinator Steam: Da
CS Status: kRatoss#9725 @ Discord
Detinator server CS: go.strix.ro
SteamID: STEAM_0:1:65095681
Fond eXtream: 0
Location: www.strix.ro
Has thanked: 29 times
Been thanked: 17 times

12 Dec 2020, 23:13

Juli wrote:
04 Aug 2018, 01:05
Eu vorbesc de serverele românești. CS 1.6 a fost cel mai jucat joc fps, cs go nu va fi niciodată.
Hai sa nu comparam concurenta din 2010 cu concurenta din 2020.
╔═════ DETINATOR SI DEVELOPER ═════╗
GO.STRIX.RO
Post Reply

Return to “Diverse”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 7 guests