eXtream.ro - comunitate de gaming [intrebari si sugestii]

Sugestii, pareri si orice altceva in legatura cu forumul !

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
C. Alexandru Sorin
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 13
Joined: 06 Sep 2012, 16:26
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: qalexso
Location: Piatra Neamţ
Been thanked: 2 times

01 Nov 2012, 15:51

Nenea Biju, serverele 4metin rulează perfect şi acum :) comvingete, sv2.4metin.ro şi sv3.4metin.ro ( nu-i reclamă )
Eu aş zice să nu mai scrii asemenea lucruri :) .
Nu confundaţi femeia de serviciu cu profesoara de Limba şi Literatura Română.
RoyalServer
User avatar
Biju
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 935
Joined: 22 Jan 2011, 17:31
Detinator Steam: Nu
Location: Bucuresti
Has thanked: 44 times
Been thanked: 45 times
Contact:

01 Nov 2012, 16:09

Cat o sa dureze? iarasi il inchid si zic ca se muta nu stiu unde? cum au facut intr-o seara? :-j
4Metin are un staff cu copii de 13-14 ani parerea mea. Singurele servere serioase din romania sunt DR, si GX.
Despre forum nu am ce sa zic, dar serverele sunt jalnice.

Asta este strict parerea mea sefule :)
User avatar
david17sm
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1051
Joined: 03 Jul 2011, 13:48
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Satu Mare
Has thanked: 32 times
Been thanked: 136 times
Contact:

01 Nov 2012, 16:10

Nu vreau sa fiu pupincurist sau altceva.
Laur, e cea mai buna ideea + un nume perfect sa zic asa :)
extream metin2, extream counter-strike, extream TS3, etc + ca ideea de a fi unice si originale, se potrivesc de minune.

@ de curiozitate, daca va avea succes proiectul, un mare succes (avand in vedere ca va avea multe server online de diferite jocuri) vei muta extreamcs.com pe extream.ro?
Last edited by Laur eXtream on 01 Nov 2012, 16:34, edited 1 time in total.
Reason: Am specificat ca, vor fi fuzionate, adica te loghezi simultan pe 2 comunitati :)
User avatar
Raduk
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 246
Joined: 29 Nov 2008, 08:26
Detinator Steam: Da
Location: Brasov
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

01 Nov 2012, 19:29

Extreamcs a avut succesul asta in primul rand ca ai venit cu ceva nou, ai reusit sa aduni intr-un timp foarte scurt un numar mare de vizitatori iar apoi nu i-ai "obligat" sa se intoarca nu pentru servere de cs, sau mai stiu eu ce ci pentru informatii si ajutor. Ai facut tu cumva sa aduci aici oameni cu ceva mai mut decat aer in cap care au ajutat intr-un fel sau altul la deszoltarea comunitatii. Categoria de Cereri pluginuri are cea mai mare activitate de pe forum (in legatura cu cs). Imi aduc aminte de vremea cand se posta o cerere de plugin si peste cateva ore venea un baiat dragut si iti dadea sursa de la plugin, si nu ma refer la un linck de pe alliedmods ci la un script "scris de mana" care deobicei respecta cereare facuta. Dupa mine asta si cele cateva proiecte marca eXreamcs au reprezentat pilonii de rezistenta ai comunitatii. Serverele extream DUPA MINE au fost mau mult o batatie de joc, nu toate! Dar majoritatea. Puneai administratorul sa plateasca 20 euro pentru server si apoi mai luai cateva zeci de euro de la baietii care vroiau rangul de admin. In aceste lumi virtuale banul vorbea, ci cum erau servere extream lumea venea ca pe banda, niciodata nu erau goale, si asta era motivul pentru care adminii nu respectau acccesul 'z', daca pleca unul veneau 10! In cele din urma lumea s-a saturat si proiectul a fost inchis.

Ma rog, ce vroiam eu sa zic e ca nu ai de ce face un server de wow, sau un server de metin nici chiar cs (cateva servere acolo da, ca doar datorita lui suntem astazi aici) pentru ca sunt deja prea multe. Trbuie sa gasesti ceva nou, ceva ce nu s-a facut gen GTA IV MP. Sunt cateva servere in toata lumea de Role Play, si avand in vedere ca SA:MP a prins atat de bine GTA IV vine nu numai cu o grafica mai buna ci si cu o gramada de noi posibilitati. Asta e doar o idee, ceva ce eu as fi pus in practica daca as fi avut timp, timp sa invat. A si a daua chestie pe care vroiam sa o urlu era modul de administrare, ca tot va criticam mai sus, mie unul mi-a placut modul administrativ de pe extream.ro. Exista o asa zisa "camera de control" la care aveau acces doar adminii si cum erau multe servere acolo se faceau adevarate conferinte. Orice decizie de pe oricare server se lua acolo la comun acord, normal ca Administratorii aveau drept de Veto, dar parerea lumii conta, si cand spun orice decizie ma refer de la inchiderea/deschiderea unui server pana la adagarea unuei mape pe un server sau a da sau nu ban unui jucator mai "deosebit" - totul era controlat nimeni nu lua nici o decizie de capul lui. Totul era platit de administratie si din donatii, care erau donatii nu plata adminelor, adminii primeau rangurile pe merit si le pierdeau tot pe "merit". Lasan deoparte faptul ca lipsa fondurilor a macinat comunitatea si apoi resturile ei au fost macinate si raspandite la randul lor a fost o comunitate mare. Ce comunitate mai avea server doar de knife?

Una peste alta bafta cu proiectul si sper ca ai inteles ceva din aberatiile mele, cu un sfat de aici, cu unul de acolo asa se slefuieste o idee - ca proiecte sunt multe dar putine cu succes.
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6276
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 183 times
Been thanked: 792 times
Contact:

01 Nov 2012, 21:28

Raduk, iti dau dreptate in ceea ce ai spus, dar un singur lucru pe care l-ai mentionat l-am observat si eu la fosta comunitate extream.ro: au dat faliment.
Deci in mod cert, felul in care se administra pe vremea aceea nu a fost unul de lunga durata din moment ce totul s-a terminat cu un esec.
Eu in schimb, sunt genul care prefera lucrurile de lunga durata cand vine vorba de asemenea proiecte, astfel ca nu ma pot baza pe donatii.
Donatii nu s-au facut nici pe extreamcs macar. Daca as fi stat dupa donatii, eram inchisi de mult.
Trebuie gandit astfel incat sa dureze, iar din ceea ce am spus mai sus, donatiile sunt total excluse ca sursa principala de venit. Garantat pe serverele acestea se va vinde ceva.
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

01 Nov 2012, 21:38

Laur eXtream wrote:Raduk, iti dau dreptate in ceea ce ai spus, dar un singur lucru pe care l-ai mentionat l-am observat si eu la fosta comunitate extream.ro: au dat faliment.
Deci in mod cert, felul in care se administra pe vremea aceea nu a fost unul de lunga durata din moment ce totul s-a terminat cu un esec.
Eu in schimb, sunt genul care prefera lucrurile de lunga durata cand vine vorba de asemenea proiecte, astfel ca nu ma pot baza pe donatii.
Donatii nu s-au facut nici pe extreamcs macar. Daca as fi stat dupa donatii, eram inchisi de mult.
Trebuie gandit astfel incat sa dureze, iar din ceea ce am spus mai sus, donatiile sunt total excluse ca sursa principala de venit. Garantat pe serverele acestea se va vinde ceva.
Garantat începi prost, de ce să obligi omul să dea bani când il poți face să dea din plăcere ? Sunt convins că dacă faci ceva frumos și plăcut jucătorilor o să ai donatori constanți. Când zic jucători nu mă refer la copii de 14ani cu alocație. Unde s-au dat accese pe bani s-a ales praful.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

01 Nov 2012, 22:04

mariuss615 wrote:Garantat începi prost, de ce să obligi omul să dea bani când il poți face să dea din plăcere ? Sunt convins că dacă faci ceva frumos și plăcut jucătorilor o să ai donatori constanți. Când zic jucători nu mă refer la copii de 14ani cu alocație. Unde s-au dat accese pe bani s-a ales praful.
Romanul nu doneaza la wikipedia, wordpress si/sau alte proiecte mari si te astepti sa doneze pentru un server de jocuri doar pentru ca se joaca si el acolo cateva ore pe saptamana ? Nu cred ca se va intampla asta.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
User avatar
wind
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1457
Joined: 24 Nov 2008, 21:39
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: CS.JoiNeT.Ro
SteamID: windcs
Reputatie: Ban 2 luni!
Location: Constanta
Has thanked: 30 times
Been thanked: 58 times
Contact:

01 Nov 2012, 22:07

vim wrote:
mariuss615 wrote:Garantat începi prost, de ce să obligi omul să dea bani când il poți face să dea din plăcere ? Sunt convins că dacă faci ceva frumos și plăcut jucătorilor o să ai donatori constanți. Când zic jucători nu mă refer la copii de 14ani cu alocație. Unde s-au dat accese pe bani s-a ales praful.
Romanul nu doneaza la wikipedia, wordpress si/sau alte proiecte mari si te astepti sa doneze pentru un server de jocuri doar pentru ca se joaca si el acolo cateva ore pe saptamana ? Nu cred ca se va intampla asta.
Eu am oameni care doneaza :) si drept recompensa le dau un acces acolo ceva :) . Nu le zic eu sa dea bani, o fac de bunavoie ca doar ei joaca acolo nu eu :)
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

01 Nov 2012, 22:44

wind wrote:Eu am oameni care doneaza :) si drept recompensa le dau un acces acolo ceva :) . Nu le zic eu sa dea bani, o fac de bunavoie ca doar ei joaca acolo nu eu :)
Palaria jos pentru ei in cazul asta. Eu sincer nu am nimerit pana in prezent astfel de romani. Poate pe viitor, cine stie.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
User avatar
~HLDS~
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 26
Joined: 31 Oct 2012, 11:00
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Contact:

01 Nov 2012, 22:56

vim wrote:Romanul nu doneaza la wikipedia, wordpress si/sau alte proiecte mari si te astepti sa doneze pentru un server de jocuri doar pentru ca se joaca si el acolo cateva ore pe saptamana ? Nu cred ca se va intampla asta.
Sunt multi care doneaza pentru un server de CS 1.6 de exemplu. Cel mai mult se doneaza pe serverele de distractie (Furien/DR/HNS).
Image

Link vot: http://www.thewar.ro/link.php?nume=DevilArth.
Daca ma votezi, iti sunt recunoscator. Sper sa ma votezi, doar un click pe link, apoi pe soldatul in negru. Multumesc tuturor!
User avatar
420
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1872
Joined: 20 Sep 2009, 22:49
Detinator Steam: Da
CS Status: Busy
SteamID: fanta_4cs
Reputatie: Fost detinator ZM.eXtreamCS.com
Fost detinator DR.eXtreamCS.com
Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fost Moderator
Nume anterior: FANTA
Utilizator neserios (tepar!)
Location: Athens,Ελλάδα
Has thanked: 83 times
Been thanked: 168 times

01 Nov 2012, 23:43

~HLDS~ wrote:
vim wrote:Romanul nu doneaza la wikipedia, wordpress si/sau alte proiecte mari si te astepti sa doneze pentru un server de jocuri doar pentru ca se joaca si el acolo cateva ore pe saptamana ? Nu cred ca se va intampla asta.
Sunt multi care doneaza pentru un server de CS 1.6 de exemplu. Cel mai mult se doneaza pe serverele de distractie (Furien/DR/HNS).
Asta nu inseamna donatie , e clar ca "doneaza" si primeste ceva in schimb.
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

02 Nov 2012, 00:15

mai bine ai face ceva unic in materie de gaming, nu ma refer la metin sau cs, ma refer la L4D2 , TF2, COD MW3 etc... nu servere in special, ci continutul forumului.
Post Reply

Return to “Forum”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 20 guests