eXtream.ro - comunitate de gaming [intrebari si sugestii]

Sugestii, pareri si orice altceva in legatura cu forumul !

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6276
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 183 times
Been thanked: 792 times
Contact:

02 Nov 2012, 00:31

Alexey wrote:mai bine ai face ceva unic in materie de gaming, nu ma refer la metin sau cs, ma refer la L4D2 , TF2, COD MW3 etc... nu servere in special, ci continutul forumului.
Ceva, ce?
Am nevoie sa stiu exact, ca general si eu am idei :)
RoyalServer
User avatar
Mark. xPeria
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3096
Joined: 05 Feb 2011, 17:23
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Nume anterior: bOOm.wero
Has thanked: 251 times
Been thanked: 206 times

02 Nov 2012, 00:31

Sincer laur tu daca vei lucra doar cu membri din staf, noi si vechi nu cred ca vei ajunge undeva. Trebuie sa ai sprijinul tuturor ( aici ma refer si la userii normali ), pentru ca asa nu cred ca vei ajunge prea departe. Uita-te putin la ceea ce ai realizat pana acum (extreamcs). Te-ai baza pe utilizatori. Au venit la tine de bunavoie, ti-au facut pluginuri, addonsuri, tutoriale originale nu copiate din alte parti, au postat de buna voie, nu din obligatie sau de frica si s-a ajuns la ceva frumos. Acum in 2012 au venit toti pupincurisitii si copii de bani gata si s-a dus toata comunitatea de rapa. (imi pare rau sa zic asta dar asa este), sper sa nu te superi pe mine sau sa interpretezi in alte sensuri ceea ce iti spun eu aici. Pentru a reliza o comunitate mai buna decat extream cu alte jocuri iti trebuie o echipa foarte buna cu cunostinte cam in toate domeniile IT (cele mai des utilizate: html, css, xhtml, programare etc..). Un server de world of warcraft daca va fi sa fie nu se face atat de usor. Am stat eu maxim 4 zile sa il repar toate bugurile, sa ii fac instantele sa mearga cum trebuie, am cautat n si n de tutoriale sa ii bag vendori pentru tutoriale, mall in orasele principale, nu e chiar asa de usor cum crezi. Eu m-am lasat de servere de wow pentru ca sunt foarte greu de 'terminat' ca sa zic asa. Trebuie sa ai nervii tari si multe cunostinte.

Poti face frumos si cu cap chiar si daca ai putini useri si un staff unit si matur (si cu ceva la mansarda), care sa nu dea doar din gura, sa promita si sa nu faca dupa.

Tu ai vrut sa faci ceva cu serverele, dar te-ai umflat in pene si ai zis ca dai doar la cei din staff si la cei vechi acces. Nu se face asa. Tu dai accese doar dupa marimea portofelului si a buzunarului unora care sunt pareleli rau cu moderatu/adminatu. Facand asta tu te indepartezi de majoritatea userilor maturi si care au si ceva in cap si crede-ma am intalnit destui pe acest forum si vei ramane doar cu cei care se dau bine pe langa tine si etc.. Ai vrut sa faci ceva frumos cu serverele tale, dar pentru ca nu ai avut admini capibili sa aiba grija de ele ai renuntat. Iti zic eu ca iti era mai bine cu cativa oameni maturi si responsabili decat cu o adunatura de derbedei si pupincuristi.

Eu sper sa reusesti sa realizezi ceea ce ti-ai propus. Ai dreptul de a face ceva.

Daca totusi te gandesti sa faci un server de world of warcraft pe the burning crusade te-as putea ajuta cu cate ceva.

A da am uitat sa mentionez ca nu am FACUT ACEST POST PENTRU A MA DA MARE SAU PENTRU A PRIMI MODERATOR asa cum vor crede majoritatea userilor de pe acest forum. Sper ca m-am facut inteles.
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6276
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 183 times
Been thanked: 792 times
Contact:

02 Nov 2012, 00:36

Prietene bOOm.wero, iarta-ma ca-ti spun, dar mananci rahat cu gramada.
Te rog fii pe topic cu discutia ca sa nu iti dau warn data viitoare.
User avatar
DuhuLeTzu ;x
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 649
Joined: 20 Oct 2012, 02:32
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: DR.PLAYCS.RO
Has thanked: 5 times
Been thanked: 100 times

02 Nov 2012, 01:32

Deci in primu' rand vreau sa-ti spun ca ar trebui sa abandonezi ideea daca faci serverele, la fel ca cele dupa 4metin, pline de modati,buguri si alte rahaturi. Fa un joc (indiferent despre ce joc este vorba) fa-l frumos fara toti ratatii cu modate,fara sa-l faci pentru donatii si alte chestii.
Un server de Metin2, PVM Classic [Catacombe ca pe ro, dragon ca pe ro, lv max 127, rate 150 EXP, 200 Yang & drop, sa nu aiba inele la magazin, tot felul de cufere,sa aiba misiunile de la biolog lv 30-90 + misiunea de la tyrax de la lv 94, FARA, DAR ABSOLUT SI INDUBITABIL (or something :-?) fara modati, vinde frate iteme pe site,iteme +9 dar nu le moda ca strici tot joc. Tot ce e pe site sa evolueze in joc,sa nu fie asa de usor de volutat/facut+,un client fara buguri, fara kinguri si alte prostii,roua sa nu existe la magazin dar sa se poata face in map2, ca pe ro,licori roze si albastrui, ca doar e server PVM, sa-ti dea direct cal militar,sau sa-l poti face tu la grajdar in schimbul unei sume de yang,bonusuri normale, 2k pv 12 tarie, 10hh, 10 critica,etc pietre +0 la magazin, sa le facem noi +4 (sau +6) si sa dea max 800/1k pv (cea de pv) 10 critica/patrundere, 40-60 aparare, 10 blocaj corporal,etc. Itemele mai rare (precum marmura binecuvantata) sa pice la dragon, cand faci un item epic sa ceara upgrade epice (gheara/balanta dragon),posedate ca pe oficial...]
Joc metin2 din 2007, am 3 ani de vechime pe oficial (m-am lasat de el cand am vazut ca prea exagereaza cu cei facuti dupa site), am jucat si private,insa nu ma lauda ca sunt un jucator mare de metin2. Metin2 este si va ramane jocul meu favorit. In moentul de fata nu am un server bun pe care sa pot juca,sper sa-mi oferiti voi asa ceva.
PS: Sunt TOTAL dezamagit de serverele 4metin, modatii strica tot, gandestete numai daca ala are pe doua iteme 35hh (si mai mult stiu sigur ca au!)ala ma intrece pe mine cu mult,eu playeru obistnuit care pot avea maxim 52hh, gandestete numai. Si chestia cu 10k hp... MODATII SUNT INVINCIBILI de un player obisnuit,nimeni nu are nici o sansa in fata lor. Sper ca citesti postu asta si tii cont de el. O seara placuta !
Image
Image
User avatar
C. Alexandru Sorin
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 13
Joined: 06 Sep 2012, 16:26
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: qalexso
Location: Piatra Neamţ
Been thanked: 2 times

02 Nov 2012, 09:13

bOOm.wero wrote:Sincer laur tu daca vei lucra doar cu membri din staf, noi si vechi nu cred ca vei ajunge undeva. Trebuie sa ai sprijinul tuturor ( aici ma refer si la userii normali ), pentru ca asa nu cred ca vei ajunge prea departe. Uita-te putin la ceea ce ai realizat pana acum (extreamcs). Te-ai baza pe utilizatori. Au venit la tine de bunavoie, ti-au facut pluginuri, addonsuri, tutoriale originale nu copiate din alte parti, au postat de buna voie, nu din obligatie sau de frica si s-a ajuns la ceva frumos. Acum in 2012 au venit toti pupincurisitii si copii de bani gata si s-a dus toata comunitatea de rapa. (imi pare rau sa zic asta dar asa este), sper sa nu te superi pe mine sau sa interpretezi in alte sensuri ceea ce iti spun eu aici. Pentru a reliza o comunitate mai buna decat extream cu alte jocuri iti trebuie o echipa foarte buna cu cunostinte cam in toate domeniile IT (cele mai des utilizate: html, css, xhtml, programare etc..). Un server de world of warcraft daca va fi sa fie nu se face atat de usor. Am stat eu maxim 4 zile sa il repar toate bugurile, sa ii fac instantele sa mearga cum trebuie, am cautat n si n de tutoriale sa ii bag vendori pentru tutoriale, mall in orasele principale, nu e chiar asa de usor cum crezi. Eu m-am lasat de servere de wow pentru ca sunt foarte greu de 'terminat' ca sa zic asa. Trebuie sa ai nervii tari si multe cunostinte.

Poti face frumos si cu cap chiar si daca ai putini useri si un staff unit si matur (si cu ceva la mansarda), care sa nu dea doar din gura, sa promita si sa nu faca dupa.

Tu ai vrut sa faci ceva cu serverele, dar te-ai umflat in pene si ai zis ca dai doar la cei din staff si la cei vechi acces. Nu se face asa. Tu dai accese doar dupa marimea portofelului si a buzunarului unora care sunt pareleli rau cu moderatu/adminatu. Facand asta tu te indepartezi de majoritatea userilor maturi si care au si ceva in cap si crede-ma am intalnit destui pe acest forum si vei ramane doar cu cei care se dau bine pe langa tine si etc.. Ai vrut sa faci ceva frumos cu serverele tale, dar pentru ca nu ai avut admini capibili sa aiba grija de ele ai renuntat. Iti zic eu ca iti era mai bine cu cativa oameni maturi si responsabili decat cu o adunatura de derbedei si pupincuristi.

Eu sper sa reusesti sa realizezi ceea ce ti-ai propus. Ai dreptul de a face ceva.

Daca totusi te gandesti sa faci un server de world of warcraft pe the burning crusade te-as putea ajuta cu cate ceva.

A da am uitat sa mentionez ca nu am FACUT ACEST POST PENTRU A MA DA MARE SAU PENTRU A PRIMI MODERATOR asa cum vor crede majoritatea userilor de pe acest forum. Sper ca m-am facut inteles.
Scuzaţi offtopicul, dar..
Tu ai stat să implementezi pe server ceva aşa mult că nu ştiai :)) crezi că toţi îs ca tine ? pf..numai prostii vorbeşti.
Tu acum iai criticat pe acea "adunătură de derbedei şi pupincurişti" în speranţa că te va alege pe tine, chiar dacă nu recunoşţi, dar asta ai scriso tu în mod indirect.
Daca totusi te gandesti sa faci un server de world of warcraft pe the burning crusade te-as putea ajuta cu cate ceva.
Dacă te-ai lăsat de ce te mai bagi? că oricum nu mai ştii multe şi cum ai zis şi tu, avem nevoie de profesionişti nu de ăşte ca tine care se chinuie "MAXIM" 4 zile a implementa ceva.
Am stat eu maxim 4 zile sa il repar toate bugurile
Poate vroiai să zici că ai stat MINIM 4 zile să repari, dar nu toate bugurile, te asigur eu :)) , buguri apar mereu şi mereu.
Respect acest proiect. ;) este foarte bine gândit şi după cum îl ştiu eu pe Laur, nu se va lăsa până nu va duce la bun sfârşit cea ce şi-a propus.
Nu confundaţi femeia de serviciu cu profesoara de Limba şi Literatura Română.
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

02 Nov 2012, 09:47

Laur eXtream wrote:
Alexey wrote:mai bine ai face ceva unic in materie de gaming, nu ma refer la metin sau cs, ma refer la L4D2 , TF2, COD MW3 etc... nu servere in special, ci continutul forumului.
Ceva, ce?
Am nevoie sa stiu exact, ca general si eu am idei :)
mă refer să nu faci servere de metin2 şi cs , să ai alte servere... gen :
http://www.gametracker.com/search/left4dead2/
http://www.gametracker.com/search/l4d/
http://www.gametracker.com/search/hl2dm/
http://www.gametracker.com/search/tf2/
http://www.gametracker.com/search/blackops/
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6276
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 183 times
Been thanked: 792 times
Contact:

02 Nov 2012, 17:03

Alexey, dar daca le avem pe toate ce are? Ca doar e comunitate de gaming :)
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

02 Nov 2012, 19:43

Laur eXtream wrote:Alexey, dar daca le avem pe toate ce are? Ca doar e comunitate de gaming :)
Mă refeream la ceva unic .. adică metin + cs + cele de mai sus.. nu exista aşa ceva în ro :-?
User avatar
Respect me
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3062
Joined: 31 Jan 2008, 07:30
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fost moderator
Fost Membru Club eXtreamCS
Has thanked: 207 times
Been thanked: 137 times

02 Nov 2012, 22:32

Laur eXtream wrote:Alexey, dar daca le avem pe toate ce are? Ca doar e comunitate de gaming :)
Faci faţă la atâtea proiecte Laur ? Dacă începi altul , eXtreamCS nu va cădea uşor uşor ?
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6276
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 183 times
Been thanked: 792 times
Contact:

03 Nov 2012, 00:04

Intotdeauna partea financiara a fost o problema pentru mine. Niciodata la noi nu s-au facut donatii, asa ca a trebuit mereu sa vand pentru a putea dezvolta.
Cu banii necesari, faceam toate proiectele pe care le am in minte in maxim 2 ani. Dar ma lungesc asa. Ma descurc singur (in anumite privinte) cum m-am descurcat si pana acum.
Daca am zis ca fac, o sa fac :)
Am totul planuit. Nu stiu insa daca totul va avea succes sau daca va fi ok.
User avatar
KronoS eXtream
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4378
Joined: 02 Apr 2009, 19:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost detinator Zombie-Land.eXtream.Ro
Contribuitor
Fost Scripter eXtreamCS
Dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Location: Bucharest
Has thanked: 551 times
Been thanked: 820 times
Contact:

03 Nov 2012, 00:16

E prea tarziu.Au fost cateva momente care puteau sa sporeasca numarul de utilizatori , de exemplu perioada de downtime a FPSBanana in urma careia eXtreamCS ar fi avut multe de castigat daca ar fi profitat.

Vrei sa deschizi servere in plus dar cele deja existente nu sunt populate.Ar trebui sa pui accentul pe calitate , nu pe cantitate.
Nu efectuez tranzactii pe mess, skype etc. Aveti grija la indivizii care se dau drept mine!
Nu mai ofer suport asa ca nu imi mai trimiteti mesaje in legatura cu asta!


Zombie Plague Shade 1.2-debug1 [with Item Limiter] (12 September 2015) - Bombardier Branch
gin
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 9
Joined: 11 Aug 2012, 02:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Been thanked: 3 times
Contact:

03 Nov 2012, 05:41

extream.ro a fost singura comunitate care a avut 17 moduri de cs.
Toate modurile noi erau testate de mine si daca imi placea vre`un mod discutam cu maniacu despre deschiderea unui nou server.
Servere de succes si unice la vremea aia:
Cache-Cache
Zombie Plague
Catch Mod
Multimod
DeathRace
cam astea au fost administrate de mine :) (daca vrei sa deschizi server cu un mod specificat de mine cauta-ma pe mess sau Da-mi pm)

Cel mai bine sa le faci pe rand, nu are rost sa deschizi 10 servere din prima ca nu o sa faci mare lucru asa. (pe extream toate serverele au fost deschise treptat)
Iti cauti oameni seriosi cu experienta.(fiecare sa se ocupe de treaba lui, adica ii dai un server sa il administreze in totalitate)
Ca sa ai succes cu un server , trebuie sa deschizi ceva ce nu prea exista sau sunt cateva servere.

ExTreaM.ro a fost alcatuit dintr-un staff serios si organizat (aici o sa ai mult de cautat) in ziua de azi dai numai de copii care te pot lasa balta in orice secunda.
Post Reply

Return to “Forum”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 27 guests