SUGESTII cu privire la comportamentul intr-o comunitate

Sugestii, pareri si orice altceva in legatura cu forumul !

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Scarba
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 118
Joined: 15 Apr 2007, 10:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Reputatie: Fost eXtream Mod
Been thanked: 13 times

21 Aug 2007, 00:23

Deoarece fenomenul "n00b" a inceput sa ia amploare am decis sa postez si eu cateva lucruri simple care sper sa fie citite si tot mai multe lume sa inceapa sa le invete, in principal sunt doar niste lucruri de bun simnt care ar trebui sa fie in comportamentul fiecaruia care se afla intr-o comunitate in care se ofera ajutor reciproc.

1.)Puneti un subiect descriptiv. Subiectele de tip "Sal" , "Va rog" , "PLS" , "URGENT" , "pentru. La@ur" s.a.m.d , sunt tipuri de subiecte care caracterizeara fenomenul "n00b" , nici eu si nici alte persoane nu cred ca sunt interesate de asemeanea subiecte . eu unul le-as muta direct la cos.

2.)Problema aparuta sau o cerere facuta incercati sa puneti cat mai multe detali posibile , nu probleme de genul "Imi da eroare :((( si nu iam facut nimic" , cu siguranta ceva ati facut poate ati aduagat modificat ceva scrieti toate detaliile un mic exemplu.

Exemplu o eroare pusa in 2 impostaze.

Descrierea unei probleme de catre un n00b

Code: Select all

nu-mi mai mere serveru k sa fak :((( va rog ajutatima :((
Acest mic exemplu se refara la n00bi care pe langa limbajul de chat din care poate unele persoane nu inteleg mare lucru , nu da absolut nici un detaliu , in acest caz nu va poate ajuta nici cel mai mare informatician din lume.

Descrierea unei probleme de catre un om ce doreste sa invete.

Code: Select all

Salut.
Am si eu o problema in legatura cu un server de counter-strike v1.6 , versiunea engine-ului este cea din februarie 2006 , adonnu de pe el este format din amxmodx v1.76d , statsme (versiunea modificata de catre mut2nt) , Hlguard v1.9 standard.
De cand am instalat plugin-ul bannerads , luat de pe forum-ul oficial AMXMODX am intampinat o problema: dupa o anumita perioada de timp serverul incepe sa se blocheze cateva secunde iar dupa circa 5 minute acesta se blocheaza returnand o eroare de tipul : "HLDS is an nonresponsive program , This program is not responding" , si ca optiuni "Send error raport" , "Don't Send". Am scos dupa acea acel plugin si continua sa rezulte aceasi problema. Ce rezolvare ar fi pentru acesta? 
Mentionez ca am citit si alte topicuri asemanatoare pe acest forum am cautat prin intermedial google o rezolvare a acestei probleme dar nu am reusit sa gasesc.
Sper sa gasesc la voi o rezolvare a acestei probleme . Multumesc anticipat.
Acest exemplu a dat cam toate informatiile necesare cum ar fi: cand sa intamplat , ce moduri foloseste , din ce cauza a aparut problema , a incercat sa o rezolve , sa informat despre problema, a vorbit civilizat si corect.


Exemplu cerere in dirferite ipostaze

Cerere facuta de un n00b

Vreau si eu pluginu ala ala care sare sangele :(( luar mutant vreau si eu va rogggg.

Cerere facuta de un om normal

Code: Select all

Salutari. Am un server de counter-strike folosesc ca addon amxmodx , metamod , booster.am intrat pe un server si am observat ca acestia au un plugin care in momentul in care primesti o un glot sau o grenada, ramane in jur o urma formata si sange , iar cand este omorat ramane un schelet din acesta . am cautat prin diferite combinatii pe google si pe amxmodx in speranta ca voi gasi si eu acest plugin , dar din pacate fara succes. As dori si eu sa stiu daca exista asa ceva pentru amxmodx si in caz ca da daca este posibil, un nume , o adresa sau daca cineva poate si vrea sa imi dea si mie acel plugin.
A stiut sa salute , a descris ce moduri foloseste, sa documentat , a descris ce doreste, a folosit un limbaj destul de corect, a fost modest cerand doar in cazul in care este disponibil si pentru ce addon foloseste acesta ,un nume sau o adresa si abea dupa acea daca cineva doreste sa il puna si aici.

Un alt exemplu la rubrica resurse, subforumul Addon-uri:

Foarte multe lume cere asa:

Code: Select all

Vreau si eu un addons care sa faca asa
sa dea kick la aia cu lag
sa arate iconitzele la arme
sa arata cat mai e pana explodeaza bomba
s.a.m.d

Bun eu tin foarte mult sa imi spun parerea:

NIMENI NU are TIMP sa stea sa faca adoonsuri la orice nub , daca doriti asa ceva facetile singuri din acest motiv ne pierdem noi la un tutorial cateva ore pentru a explica cu lux de detalii cum se instaleaza cum se foloseste , si asa mai departe.
De obicei tot ce se cere exista pe acest forum, in caz ca nu exista face-ti o cerere sau folositi google deoarece pentru asta a fost facut.
In cazul unei erori postati aceasta eroare cu amanuntele necesare pentru a fi rezolvata.
Nu mai cereti mereu totul gata facut ca nimeni nu are timp sa faca la fiecare in parte ce vrea , se fac tutoriale pentru a se folosi toata lumea de ele si pentru a invata ceva din ele , nu din alte motive se fac acestea.
Daca ve-ti continua tot asa pana la urma nimeni nu va va mai ajuta si nici odata nu ve-ti invata nimic.



Sper ca va citi cat mai multe lume acest post si pe cat de mult este posibil sa si invete ceva din el, in caz contrar va puteti alege cu o problema,cerere sau orice alt lucru nerezolvat.
Daca doriti sa mai beneficiati de ajutorul meu cititi Acest TOPIC

Cele mai reusite servere de CS click AICI
RoyalServer 2
The_0nly
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 27
Joined: 13 Aug 2007, 11:17
Detinator Steam: Da
CS Status: Idle
SteamID: the_only90
Location: Italy

21 Aug 2007, 01:00

pentru mai multe deralii dati un click pe asta ... http://wiki.lug.ro/mediawiki/index.php/ ... inteligent

(hihihi :D :D )
Last edited by The_0nly on 21 Aug 2007, 02:40, edited 4 times in total.
Live you`re life, each day counts! ;)
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

21 Aug 2007, 01:02

Cititi ce a scris scarba mai sus si apoi trageti concluzii despre voi... :-"
Last edited by IsTI37 on 05 Jun 2008, 15:35, edited 1 time in total.
User avatar
VorteX
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 161
Joined: 10 Apr 2007, 11:51
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!

21 Aug 2007, 01:08

Asta cam asa e...detest topicurile care au titlul mu2nt plzzzzzzz :(( ajutor! help, necaz mare!
Sunt practic inutile celorlalti, el isi rezolva problema..dar daca altcineva e in aceasi situatie trebuie sa caute prin zeci de topicuri de genu acela.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

21 Aug 2007, 01:15

am facut rost de un mod ca pe forumuri warez , cauta prin indexul mysql , e un mod care la fiecare topic cauta prin baza de date toate topicurile care au acelasi titlu sau contin cuvintele si daca mai exista topicul nu lasa sa faca un topic nou ... poate il dau lui catanha sa il puna ..
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6279
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 184 times
Been thanked: 792 times
Contact:

21 Aug 2007, 01:46

Scarba, tell that to n00bs =))
Acuma vezi ca se inregistreaza unul nou si scrie chiar aici..am probleme la server, care ma ajuta? :))))
Isti, chiar ma intereseaza acel mod :D:D:D
Te rog continua :))..
Scarba
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 118
Joined: 15 Apr 2007, 10:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Reputatie: Fost eXtream Mod
Been thanked: 13 times

21 Aug 2007, 02:24

La@ur wrote:Scarba, tell that to n00bs =))
Acuma vezi ca se inregistreaza unul nou si scrie chiar aici..am probleme la server, care ma ajuta? :))))
Isti, chiar ma intereseaza acel mod :D:D:D
Te rog continua :))..
Deci cum sa nu cand vad asemenea topicuri le dau link sa citeasca asta dupa acea sa ii vad cum isi editeaza frumos topicurile altfel de la mine nu au nici un pic de ajutor :) is simple :P raspund la oameni pe care ii poti ajuta nu la cei care nu au treaba cu PC-urile :)
Daca doriti sa mai beneficiati de ajutorul meu cititi Acest TOPIC

Cele mai reusite servere de CS click AICI
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6279
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 184 times
Been thanked: 792 times
Contact:

21 Aug 2007, 03:03

Te rog sa nu mai postezi peste tot linkul catre acest topic..nu de alta, dar faci offtopic :)
E deajuns sa il tii in semnatura :p
Scarba
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 118
Joined: 15 Apr 2007, 10:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Reputatie: Fost eXtream Mod
Been thanked: 13 times

22 Aug 2007, 01:37

miam dat seama de acest lucru ca fac offtopic si dupa acea am pus la semnatura :)
Daca doriti sa mai beneficiati de ajutorul meu cititi Acest TOPIC

Cele mai reusite servere de CS click AICI
Scarba
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 118
Joined: 15 Apr 2007, 10:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Reputatie: Fost eXtream Mod
Been thanked: 13 times

22 Aug 2007, 01:56

Incepand din seara asta voi acorda o ora din timp-ul meu pentru curatarea forumului de topicurile ce nu respecta regulile.

Propun la categoria Forum un Topic cu Titlul . Propuneri Advertismente , in care sa fie ca deflaut numele,motivul,dovada sau ce va considera administratorul necesar.

Parerea mea este ca ar fi usurata munca Administratorului si a Moderatorilor.
Daca doriti sa mai beneficiati de ajutorul meu cititi Acest TOPIC

Cele mai reusite servere de CS click AICI
zRR
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 376
Joined: 09 Aug 2007, 17:03
Detinator Steam: Da
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

22 Aug 2007, 09:41

Scarba wrote:Incepand din seara asta voi acorda o ora din timp-ul meu pentru curatarea forumului de topicurile ce nu respecta regulile.

Propun la categoria Forum un Topic cu Titlul . Propuneri Advertismente , in care sa fie ca deflaut numele,motivul,dovada sau ce va considera administratorul necesar.

Parerea mea este ca ar fi usurata munca Administratorului si a Moderatorilor.
Ar fi o idee buna dar numai La@ur decide asta si nu mai fa double post.Foloseste EDIT :p
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6279
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 184 times
Been thanked: 792 times
Contact:

22 Aug 2007, 11:29

E suficient COS-ul..cine vrea sa vada motivul, doar cauta in COS si afla.. ;)
Post Reply

Return to “Forum”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 36 guests