Programe Linux inlocuitoare celor din Windows [rezolvat!]

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
TheCrow1337

03 Aug 2011, 11:45

Salut, ieri am instalat XandrOS de pe un cd al revistei MyLinux. Sunt nou in Linux, si vreau ajutor de la cei care se pricep. Vreau niste programe care sa inlocuiasca cele de pe Windows. Si mai vreau niste tutoriale despre acea consola, niste comenzi, stiu eu. :-?? Si cum as putea instala driverul pentru internet ? Ieri cand l-am instalat , a mers internetul, azi nu mai merge. Si inca ceva: Acum am 2 OS-uri pe acest pc, unul in C(Windows) si unul in D(Linux). Problema este ca acum D-ul nu-l mai vede, este "ascuns". Ma poate ajuta cineva?
Last edited by TheCrow1337 on 03 Aug 2011, 13:08, edited 1 time in total.
RoyalServer
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

03 Aug 2011, 13:02

1.Din motive clare nu recomand Xandros, este o distributie proprietara (gen Windows) la care nu se mai lucreaza de 3 ani.
Totusi Xandros este o distributie a lui Debian si probabil foloseste apt-get install pentru a instala pachete.
Messenger = Pidgin
Windows Media Player = MPlayer sau VLC Player
Winamp = Audacious, Banshee Media Player, Songbird... (sunt o gramada)
Microsoft Office = LibreOffice sau OpenOffice.org
Internet Explorer = Firefox, Google Chrome, Opera, Konqueror, Midori

Poti da sudo apt-get update si sudo apt-get install numeaplicatie in terminal pentru a instala ceva de mai sus.

Normal nu ar trebui sa instalezi tu driverul pentru placa de retea dar daca nu merge placa de retea trebuie sa cauti driverul placii de retea pentru debian si sa il instalezi sau chiar sa descarci sursa driverului, sa il compilezi si sa il instalezi dar iti recomand sa scapi de Xandros, e vechi de 3 ani, nu se mai lucreaza la el ceea ce inseamna ca e extrem de slab fata de unele distributii mai noi unde te pot ajuta oamenii, cea mai importanta parte la o distributie linux e comunitatea si modul de gandire al creatorilor, Xandros nu are o comunitate activa in jurul ei si nu te va ajuta nimeni.

2. Depinde cum ai formatat partitia lui Xandros, daca l-ai formatat in EXT2/EXT3 atunci poti instala http://www.fs-driver.org/ pentru a vedea partitia.
TheCrow1337

03 Aug 2011, 13:08

Am inteles, voi ramane la Windows pana imi voi cumpara un calculator nou si imi voi instala atunci Ubuntu. Multumesc frumos, il marchez ca [rezolvat!].
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information