Poseda careva motor?Sfaturi pentru incepator..

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Grafa
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1115
Joined: 13 Nov 2009, 21:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Intru pe aici sa mai rad!
Reputatie: Fost Moderator
Location: Brasov
Has thanked: 266 times
Been thanked: 185 times
Contact:

04 Aug 2011, 16:04

De curand am achizitionat un suzuki gs 500 ,nu are probleme,motorul merge impecabil,nu carene sparte etc.
Stie careva la ce ar trebui sa ma uit mai des sa fiu sigur ca nu ma lasa asa din senin?
Mai are cineva motor?Alte sfaturi sunt bine venite,sunt incepator.
GrafaStudio
Fiecare generatie e de neegalat,
Ca nu exista comparate intre ele de fapt,
Vorba aceea "Toate-au fost la timpul lor ceva exagerat! ",
Ideea e ca nimic nu s-a schimbat.
Noi aveam mingi de 35 si tevi cu cornet,
Cei de azi au mobil si acces la net,
Dar nu-i blamam, nu e corect, nu-i o solutie,
Sa facem revolutie pentru evolutie.
RoyalServer
User avatar
M.Catalin
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 755
Joined: 07 Sep 2010, 21:40
Detinator Steam: Nu
CS Status: Inactiv 2-3 zile.
Detinator server CS: Nu mai am.
SteamID: Nu mai am.
Reputatie: Restrictie moderator (limbaj vulgar si inselaciune)
Membru Club eXtreamCS (9 luni)
Nume anterioare : Catalin,d.wollen
Location: Mordor.
Has thanked: 95 times
Been thanked: 30 times

04 Aug 2011, 16:07

Iti recomand sa deschizi un subiect pe aici : http://www.motociclism.ro/forum/ !
User avatar
n00b
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 948
Joined: 05 Jan 2010, 22:46
Detinator Steam: Da
CS Status: I`m going to kill you!
Detinator server CS: Cred că da !
Reputatie: Ban 2 luni !
Ban 3 luni !
Has thanked: 93 times
Been thanked: 99 times

04 Aug 2011, 16:47

Grafa te felicit pentru alegerea motocicletei. Majoritatea ca incepatori isi iau SS ca is "reiseri" apoi dupa cateva zile ii vezi infipti in copaci. lCe te sfatuiesc e ca la inceput sa iti iei echipament. Nu neaparat full, macar o cască buna, o gecuţă, eventual si o pereche de pantaloni.. (nu pare dar te protejeaza mult..) Alte cateva sfaturi.. motorul sal tii mai mereu curat, asa poti verifica scurgerile de ulei, benzina.. Sa verifici lantul, te uiti la aspectul general, sa nu fie ruginit absolut deloc, cand il cureti sai cureti fiecare rola, de obicei rugina se ascunde si sub stratul de ulei iar, la pinion, daca poti, vezi sa nu curga ulei pe linga simeringul axului acestuia. Foarte importante sunt si cauciucurile, mai ales la un S sau SS, nu lasa cauciucurile de serie, sunt ca si scandura iar cand vei frane de urgentă fii sigur ca vor aluneca (am patito personal)..

Daca mai vrei si alte sfaturi lasă un reply.
Asfalt uscat :)>-
Image
User avatar
Grafa
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1115
Joined: 13 Nov 2009, 21:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Intru pe aici sa mai rad!
Reputatie: Fost Moderator
Location: Brasov
Has thanked: 266 times
Been thanked: 185 times
Contact:

04 Aug 2011, 16:56

Casca am una destul de buna, parbrizul ala care se trage nu este zgariat crapat sau etc. si mi-a dat si un fel de ochelari pe care ii pot pune sa nu fiu orbit de soare(sper sa intelegi ce am vrut sa zic).

Am ales acest motor pentru ca este destul de bland,nu are multi cai,dar daca ii dau asa de pe loc se simte cum trage,nu este asa puturos pe cum m-am asteptat.Am o pozitie pe el foarte comoda si ma simt foarte sigur in sa,am inteles ca un motor este ok atunci cand stai pe el sa stai cu piciorul pe asfalt cu toata talpa,asa este si la mine,nu am probleme cu tinerea lui,am intalnit probleme in sensurile giratoare(cine este din bv stie ca sunt o gramada),inca nu reusesc sa ma sincronizez cu vitezele in totalitate,dar sunt deabea 4 zile de cand o am.

Momentan nu am trecut de 80km/h,o sa radeti de mine,dar nu vreau sa ma culeaga familia de prin copaci,arbusti,pomi etc. o sa il tin pana simt ca deja este o jucarie pentru mine si o sa trec la un yamaha tdm 850 ,m-a plimbat cineva cu una si m-am indragostit pe loc.

Imi poti recomanda un costum?(stiu ca protejeaza) eu vreau cu geaca pantalon si bocanci si vreau un costum si de fata,pentru prietena mea,mai tarziu sper sa o urc si pe ea in spate.

Cred ca mai bine mi-ai da add pe mess,daca este ok pentru tine Y!M grafa_s .
Last edited by Grafa on 04 Aug 2011, 17:15, edited 1 time in total.
GrafaStudio
Fiecare generatie e de neegalat,
Ca nu exista comparate intre ele de fapt,
Vorba aceea "Toate-au fost la timpul lor ceva exagerat! ",
Ideea e ca nimic nu s-a schimbat.
Noi aveam mingi de 35 si tevi cu cornet,
Cei de azi au mobil si acces la net,
Dar nu-i blamam, nu e corect, nu-i o solutie,
Sa facem revolutie pentru evolutie.
User avatar
n00b
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 948
Joined: 05 Jan 2010, 22:46
Detinator Steam: Da
CS Status: I`m going to kill you!
Detinator server CS: Cred că da !
Reputatie: Ban 2 luni !
Ban 3 luni !
Has thanked: 93 times
Been thanked: 99 times

04 Aug 2011, 17:13

Este foarte bina, defapt, pot sa spun ca ai intrat cu dreptul in lumea motociclismului. Este excelenta viteza mentionata, daca este posibil sa mai mergi asa inca 1 saptamana sau doua, pana te inveti cu vitezele eventual si ambreajul .. In legatura cu costumul nu stiu ce sa spun, eu in iunie miam luat echipament nou. cizme Sidi Vertigo Air, manusi Alpinestars SP-2 , protectie pentru genunchi Ultimate Stuff Tri-Flex, geaca cu pantaloni Hein Gericke Celtic, armura Tryonic Feel 3.7 (o port cand e prea cald si numi pun geaca) Eu miam luat echipament adegvat pentru un SS. Pentru tine cred ca ar merge un costum Dainese SF (geaca + pantaloni), ca manusi cred ca tiar merge dainese highway glove, iar ca bocanci tot ceva de la dainese.

nu ii nici o problema, imediat te adaug in lista :P
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information