Wireless

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
AcoreX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1380
Joined: 05 Sep 2007, 11:54
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: vulturas92
Has thanked: 239 times
Been thanked: 123 times

10 Aug 2011, 16:45

Am un router wireless in casa care prinde bine.Insa ca sa ajunga la mine in camera trebuie sa strabata 10m+ de beton.
As dori un dispozitiv (hotpoint) care sa capteze semnalul de la routerul meu si sa il transmita cu aceeasi viteza la laptop/pc !
RoyalServer 2
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

10 Aug 2011, 16:58

10m de beton ? Locuiesti intr`un buncar antiatomic ?

Lasand gluma la o parte, poti incerca sa "conduci" semnalul doar in directia in care ai nevoie. In mod obisnuit semnalul din antena se raspandeste circular, ceea ce duce o arie mai mare acoperita si un semnal mai slab.

Daca reusesti sa directionezi semnalul doar intr`un sens, teoretic aria acoperita se lungeste. Asta se poate obtine atasand langa antena de la router o bucata de carton indoit sub forma de parabola, pe care lipesti niste foaie de staniol. Undele care lovesc bucata de staniol or sa fie retransmise in directie opusa.exemplu

Solutia a functionat si la directionarea semnalului catre alt etaj al unei case. (router la etaj, semnal directionat si catre parter). Forma exacta a parabolei o modifici pe loc, in functie de cat semnal primesti in zona unde vrei sa ajunga acesta.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
AcoreX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1380
Joined: 05 Sep 2007, 11:54
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: vulturas92
Has thanked: 239 times
Been thanked: 123 times

10 Aug 2011, 17:00

de mutat router nu pot iar solutia ta nu ma incanta.altceva nu poate sa mearga...

PS: despre perete...are sa zicem 6m pe putin.ca strabate pe diagonala casei..ma rog e complicat.
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

10 Aug 2011, 17:11

vulturas92 wrote:PS: despre perete...are sa zicem 6m pe putin.ca strabate pe diagonala casei..ma rog e complicat.
Pai semnalul traverseaza peretele pe latime teoretic, nu pe lungime. Se retransmite semnalul si prin beton armat, daca peretele nu este foarte gros. Daca vrei neaparat retransmisie, poti sa iti faci un "wireless repeater" prin intermediul unui nou router wireless care sa se conecteze ca si client la routerul actual.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
AcoreX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1380
Joined: 05 Sep 2007, 11:54
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: vulturas92
Has thanked: 239 times
Been thanked: 123 times

10 Aug 2011, 17:13

vim wrote:
vulturas92 wrote:PS: despre perete...are sa zicem 6m pe putin.ca strabate pe diagonala casei..ma rog e complicat.
Pai semnalul traverseaza peretele pe latime teoretic, nu pe lungime. Se retransmite semnalul si prin beton armat, daca peretele nu este foarte gros. Daca vrei neaparat retransmisie, poti sa iti faci un "wireless repeater" prin intermediul unui nou router wireless care sa se conecteze ca si client la routerul actual.

asta am cerut si eu.imi poti lasa un link la un asemenea "repeater?
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

10 Aug 2011, 17:26

vulturas92 wrote:asta am cerut si eu.imi poti lasa un link la un asemenea "repeater?
Am zis si anterior ca poti utiliza un router wireless normal, pe care il transformi in "repeater".

Ai 2 routere. Router-ului actual ii vom spune #1 si celui nou, care o sa il transformi in repeater ii vom spune #2.
  • La router #1 ii setezi IP-ul 192.168.1.1
  • La router #2 ii setezi IP-ul 192.168.1.2 si gateway 192.168.1.1
  • La router #2 ii dezactivezi server-ul DHCP, cel DNS si firewall-ul. (Aceste functii or sa fie preluate de routerul #1.).
  • La router #2 sterge orice intrare exista la sectiunea "port forwarding".
  • La router #2 schimba modul in "gateway" sau "switch" (unele modele de routere au ambele setari, altele au doar una dintre ele).
  • Salvezi setarile la ambele routere si le dai restart.
In mare cam asta trebuie sa faci. Unii spun ca daca folosesti routere de acelasi model se obtin rezultate mai bune. Mie mi`a mers si cu routere produse de firme diferite.

Pentru amanunte poti sa te uiti in manualul routerului, ori sa cauti pe internet "wireless repeater".
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 409 guests