Google+ si 2-step verification

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

21 Sep 2011, 02:07

Nu stiu daca ati observat, dar Google a introdus o functie extrem de utila si unica numita 2-Step Verification, adica la fiecare logare pe un alt calculator primiti un sms sau un apel in care va este trimis/spus in engleza codul de verificare.

In acest fel oricine va fura parola de la cont nu poate accesa contul Google daca n-are si telefonul dumneavoastra sau codurile de backup legate la el. Pentru a putea folosi aplicatii externe cu gmail aveti optiunea Application specific passwords (parole generate automat pe care le folositi o singura data).



(are subtitrare si in romana daca apasati pe CC -> more -> more -> Romanian, va explica pas cu pas cum va activati securitatea)

Eu va recomand sa treceti pe Google+ si Gmail daca inca n-ati facut-o fiindca daca nu va logati doar acasa e mult mai sigur fata de Facebook sau Yahoo Mail. Doar Google ofera o securitate aproape 'bancara' pentru un cont amarat.
In plus, optiunea 2-step verification e complet gratuita.
RoyalServer
User avatar
Mafios_X
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 6851
Joined: 10 Apr 2009, 01:28
Detinator Steam: Da
SteamID: mafiosx
Reputatie: Fost Administrator
Location: Italia
Has thanked: 341 times
Been thanked: 419 times
Contact:

21 Sep 2011, 03:51

Asa ceva are si Facebook la logare de pe un alt pc, si inca de mult o are.
-------------------------------#STEAM PROFILE--------------------------------------
Image
STEAM: mafiosx

Image


www.gamescan.ro - Un fel de GameTracker ROMANESC :D
Gabyi
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 185
Joined: 19 Feb 2009, 16:40
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Has thanked: 16 times
Been thanked: 17 times

21 Sep 2011, 21:16

Mafios_X wrote:Asa ceva are si Facebook la logare de pe un alt pc, si inca de mult o are.
Eu n-am vazut la Facebook asa ceva si nici n-am auzit.
Narcizovski
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2414
Joined: 18 Mar 2011, 21:25
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator ajutator
Fost Membru Club (7 luni)
Nume anterior: aime, Narcis
Ban pe nedrept (scos)
Restrictie PM (scos-club)
Schimbare nume (-2 luni Club)
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 301 times
Been thanked: 331 times

21 Sep 2011, 21:19

Gabyi wrote:
Mafios_X wrote:Asa ceva are si Facebook la logare de pe un alt pc, si inca de mult o are.
Eu n-am vazut la Facebook asa ceva si nici n-am auzit.
Ba da, este adevarat. Si Facebook are acest sistem de protectie.
User avatar
Mark. xPeria
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3096
Joined: 05 Feb 2011, 17:23
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Nume anterior: bOOm.wero
Has thanked: 251 times
Been thanked: 206 times

21 Sep 2011, 21:22

Pai o fi avand, dar de ex eu m-am logat cand eram la ora de info si am intrat pe facebook si nu mi-a cerut nimic.
Narcizovski
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2414
Joined: 18 Mar 2011, 21:25
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator ajutator
Fost Membru Club (7 luni)
Nume anterior: aime, Narcis
Ban pe nedrept (scos)
Restrictie PM (scos-club)
Schimbare nume (-2 luni Club)
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 301 times
Been thanked: 331 times

21 Sep 2011, 21:25

bOOm.wero wrote:Pai o fi avand, dar de ex eu m-am logat cand eram la ora de info si am intrat pe facebook si nu mi-a cerut nimic.
Pai asta doar daca vrei tu sa o faci. Mie mi-a cerut intai numarul de telefon, l-am adaugat si mi-a trimis un cod care trebuia sa-l adaug pe Facebook.
User avatar
Necenzurat
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1011
Joined: 28 Dec 2010, 12:18
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv.
Reputatie: Fost moderator
0.6/3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 55 times
Contact:

22 Sep 2011, 00:53

Gmail si Google+ sunt clar peste Yahoo si Facebook.
Image World of Tanks Romania - Comunitatea tanchiştilor români - Ia-ţi tancul şi intră în luptă!
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

22 Sep 2011, 02:26

Mafios_X wrote:Asa ceva are si Facebook la logare de pe un alt pc, si inca de mult o are.
Daca citeste un neavizat ce ai scris tu, intelege ca Facebook e mama si tata tuturor inventilor pe Internet, ceea ce este putin eronat. Facebook copiaza de cate ori are ocazia si orice vede ca prinde la public prin alte parti. (vezi: Google+ circles VS Facebook lists / Google+ Hangouts VS Facebook Videocalling si exemplele pot continua)

Ca sa fiu ontopic:
La Facebook sistemul se numeste "Login Approvals" si a fost lansat prin Mai 2011.
La Google sistemul se numeste "2-step verification" si a fost lansat prin Februarie 2011.

La baza ideea este identica la ambele site-uri, doar ca Google a dus lucrurile la un nivel mai inalt cu plicatiile pentru Android si Iphone, adaugarea de aplicatii in "whitelist" care sa poata trece pe langa verificarea prins SMS si inca cateva. Cu alte cuvinte Facebook a copiat iar, dar nici macar nu a reusit sa se ridice la nivelul originalului.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

22 Sep 2011, 13:58

vim wrote:
Mafios_X wrote:Asa ceva are si Facebook la logare de pe un alt pc, si inca de mult o are.
Daca citeste un neavizat ce ai scris tu, intelege ca Facebook e mama si tata tuturor inventilor pe Internet, ceea ce este putin eronat. Facebook copiaza de cate ori are ocazia si orice vede ca prinde la public prin alte parti. (vezi: Google+ circles VS Facebook lists / Google+ Hangouts VS Facebook Videocalling si exemplele pot continua)

Ca sa fiu ontopic:
La Facebook sistemul se numeste "Login Approvals" si a fost lansat prin Mai 2011.
La Google sistemul se numeste "2-step verification" si a fost lansat prin Februarie 2011.

La baza ideea este identica la ambele site-uri, doar ca Google a dus lucrurile la un nivel mai inalt cu plicatiile pentru Android si Iphone, adaugarea de aplicatii in "whitelist" care sa poata trece pe langa verificarea prins SMS si inca cateva. Cu alte cuvinte Facebook a copiat iar, dar nici macar nu a reusit sa se ridice la nivelul originalului.
Si pe langa asta Facebook doar iti verifica numarul de telefon cu acel cod, nu iti trimite SMS de fiecare data cand trebuie sa te loghezi din alta parte :).
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Dot [Bot] and 428 guests