letsdoitromania

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
raiden
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3260
Joined: 22 Jun 2009, 22:56
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Location: Bucharest
Has thanked: 81 times
Been thanked: 218 times

24 Sep 2011, 13:01

Ati fost la curatenie :) cum a fost? eu am fost ca voluntar e mai curat acum...am strans super multi saci sper sa nu mai fie asa mizerie de acuma inainte :)
RoyalServer 2
User avatar
fantez1st
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1193
Joined: 06 Mar 2011, 16:50
Detinator Steam: Da
Location: Dorohoi | BT
Has thanked: 143 times
Been thanked: 112 times

24 Sep 2011, 14:28

Am fost si eu [ Dorohoi/BT] .. pe noi ne-a repartizat in padurea de la Horlaceni daca o stii. Frate , erau de'a gunoaie acolo.. un mini buncar extins pe cateva sute de metri.. au fost 2 autobuze, s-a strans ceva.. erau cativa acolo cu caruta si le aduceau in vale..

@ Bine ca, cu ajutorul nostru avem o tara mai curata.. sa vedem cat o tine si sa speram ca la anu vor fi mult mai putine.
Nu stau mult.
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

24 Sep 2011, 14:38

Nu am fost si nici nu o sa ma duc vreodata. In Romania problema mare nu este faptul ca nu are cine sa faca curat, ci faptul ca nu stim sa pastram curatenia.

Exemple care sa intareasca ceea ce spun gasesti la tot pasul:
  1. Trece masina care matura strada si cineva arunca ceva pe jos imediat in spatele ei
  2. Se arunca gunoiul pe geam. Cu cat etajul la care locuiesti este mai sus, cu atat "placerea" de a arunca diverse lucruri pe geam este mai mare.
  3. Cine are catel nu stie sa stranga "minunile cu mot" lasate de patruped pe strada.
  4. Daca este intalnire intre manelisti la colt de strada, 2 lucruri nu or sa lipseasca cu siguranta: muzica (de prost gust pentru mine) data la maxim si cojile de seminte de pe jos.
  5. Exemplele pot continua.
Intr`o societate in care unii barbati umbla cu tricourile ridicate pe strada, ca sa li se vada burtile paroase si umflate de tonele de shaorma mancate si cisternele de bere baute, iar unele femei nu au nici cele mai elementare notiuni de bun simt, pastrarea curateniei este deja o cerinta cam mare.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
cLau1905
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1176
Joined: 25 Feb 2008, 18:58
Detinator Steam: Da
CS Status: -
Reputatie: Fost administrator
Fost eXtreamCS Webmaster
Location: explorer.exe
Has thanked: 23 times
Been thanked: 34 times

24 Sep 2011, 14:42

trebuia sa particip si eu..dar nu am reusit sa ma trezesc :( [botosani - zona parcul tineretului]
User avatar
VIBE.CSW
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 104
Joined: 17 Sep 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time
Contact:

24 Sep 2011, 15:16

vim wrote:Nu am fost si nici nu o sa ma duc vreodata. In Romania problema mare nu este faptul ca nu are cine sa faca curat, ci faptul ca nu stim sa pastram curatenia.

Exemple care sa intareasca ceea ce spun gasesti la tot pasul:
  1. Trece masina care matura strada si cineva arunca ceva pe jos imediat in spatele ei
  2. Se arunca gunoiul pe geam. Cu cat etajul la care locuiesti este mai sus, cu atat "placerea" de a arunca diverse lucruri pe geam este mai mare.
  3. Cine are catel nu stie sa stranga "minunile cu mot" lasate de patruped pe strada.
  4. Daca este intalnire intre manelisti la colt de strada, 2 lucruri nu or sa lipseasca cu siguranta: muzica (de prost gust pentru mine) data la maxim si cojile de seminte de pe jos.
  5. Exemplele pot continua.
Intr`o societate in care unii barbati umbla cu tricourile ridicate pe strada, ca sa li se vada burtile paroase si umflate de tonele de shaorma mancate si cisternele de bere baute, iar unele femei nu au nici cele mai elementare notiuni de bun simt, pastrarea curateniei este deja o cerinta cam mare.
Ai un multumesc !
Image

Pentru admine add Y!M : [email protected]

Daca te-am ajutat cu ceva , da-mi un MULTUMESC !

LISTEN : http://soundcloud.com/nisq

Forum /BLOG
User avatar
DonMarco
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 330
Joined: 27 Dec 2010, 13:30
Detinator Steam: Da
CS Status: GL & HF
Detinator server CS: Nu detin server
SteamID: Nu ma joc !
Has thanked: 24 times
Been thanked: 21 times
Contact:

24 Sep 2011, 15:34

Am participat ... am primit 2 tricouri :)
Daca toate au trecut de ce n'ar trece si astea.

Nu exista Nu pot , Nu Vreau , Nu stiu !
User avatar
raiden
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3260
Joined: 22 Jun 2009, 22:56
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Location: Bucharest
Has thanked: 81 times
Been thanked: 218 times

24 Sep 2011, 15:42

asa este vim...iti dau dreptate dar totusi...daca lasam asa fara sa curatam vreodata si tot spunem ca ala face asa ca ala asa...etc in cativa ani o sa fie o gramada de mizerie si o sa fie foarte urat...eu m`am straduit cat de cat sa fac curatenie :)
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

24 Sep 2011, 16:01

RaiDen wrote:asa este vim...iti dau dreptate dar totusi...daca lasam asa fara sa curatam vreodata si tot spunem ca ala face asa ca ala asa...etc in cativa ani o sa fie o gramada de mizerie si o sa fie foarte urat...eu m`am straduit cat de cat sa fac curatenie :)
Esti inca tanar, visator si imi amintesc cu placere de perioada in care si eu eram ca tine. O sa ti se ia de tot si de toate in cativa ani.

Curatenia trebuie facuta regulat si pastrata. Nu cred ca vreunul dintre voi isi face curat in camera doar o data pe an si in restul timpului arunca pe jos gunoi, scuipa coji de seminte prin pat, deseneaza pe pereti si altele.

Nu curatentia este primul lucru de care trebuie sa ne ocupam, ci cultivarea simtului civic si a bunului simt. Atata timp cat cei mici il vad pe tatal lor ca umbla cu tricoul ridicat pe strada si scuipa coji de seminte pe jos, pe mama lor ca umbla pe strada cu decolteul pana la buric si cu fusta pana sub buci, nu or sa invete niciodata ce inseamna bun simt, respect pentru ei si pentru cei din jur si cam tot ce tine de educatia care trebuie primita in sanul familiei.

Degeaba ati strans saci intregi de gunoaie, daca dupa voi au nimerit in acelasi loc cativa petrecareti care nu concep un weekend fara manele, ceafa de porc la gratar si munti de gunoaie lasati in urma lor.

Bunul simt si educatia primita in primul rand acasa, iti spune ca ambalajul de la biscuiti se arunca la cosul de gunoi, ca o femeie decenta cand poarta decolteu isi acopera picioare, iar cand poarta fuste scurte nu are si bluza decoltata, ca sunt anumite ore la care trebuie sa pastrezi linistea (mai ales daca locuiesti la bloc), ca orice discutie in locuri publice (cafenele, mijloace de transport in comun, cinematografe, etc) se poarta cat mai incet cu putinta, ca sa nu i ideranjezi pe ceilalti si multe altele.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
exx
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 168
Joined: 07 Sep 2011, 18:14
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 12 times
Been thanked: 6 times
Contact:

24 Sep 2011, 16:05

vim wrote:Nu am fost si nici nu o sa ma duc vreodata. In Romania problema mare nu este faptul ca nu are cine sa faca curat, ci faptul ca nu stim sa pastram curatenia.

Exemple care sa intareasca ceea ce spun gasesti la tot pasul:
  1. Trece masina care matura strada si cineva arunca ceva pe jos imediat in spatele ei
  2. Se arunca gunoiul pe geam. Cu cat etajul la care locuiesti este mai sus, cu atat "placerea" de a arunca diverse lucruri pe geam este mai mare.
  3. Cine are catel nu stie sa stranga "minunile cu mot" lasate de patruped pe strada.
  4. Daca este intalnire intre manelisti la colt de strada, 2 lucruri nu or sa lipseasca cu siguranta: muzica (de prost gust pentru mine) data la maxim si cojile de seminte de pe jos.
  5. Exemplele pot continua.
Intr`o societate in care unii barbati umbla cu tricourile ridicate pe strada, ca sa li se vada burtile paroase si umflate de tonele de shaorma mancate si cisternele de bere baute, iar unele femei nu au nici cele mai elementare notiuni de bun simt, pastrarea curateniei este deja o cerinta cam mare.
Daca ar fi si romanii mai educati ar fi altceva ... In alte tari din EU este mult mai curat decat in romania pentru ca sunt amenzi poate de 3-4 ori mai mari ca in romania ,care chiar se dau.
Ma indoliesc ca un pilistist din romania sa vada pe cineva care arunca un servetel pe jos si sa ii 'izbeasca' o amenda de 100-200 RON
Pentru inceput asa ar trebui sa se faca ... Chiar si romanii din alte tari civilizate nu arunca gunoaie pe joc pentru ca stiu ce o sa pateasca , dar cand vin in romania arunca cat pentru tot timpul in care nu a putut :))
Daca ar incepe sa se dea amenzi serioase pentru asa ceva pun pariu ca si in romania ar fi mai curat :)
Degeaba mereti voi cu letsdoitromania si faceti curat in paduri sau stiu eu unde ca dupa 2-3 zile tot mizerie se face :))
Image
User avatar
n00b
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 948
Joined: 05 Jan 2010, 22:46
Detinator Steam: Da
CS Status: I`m going to kill you!
Detinator server CS: Cred că da !
Reputatie: Ban 2 luni !
Ban 3 luni !
Has thanked: 93 times
Been thanked: 99 times

24 Sep 2011, 16:10

@exx alte tari din UE nu sunt curate din cauza amenzilor, sunt curate pentru ca oamenii au bunul simt si nu arunca gunoaie pe unde apuca ca in Romania . Anul trecut cand am fost in vacanta in Germania nu am vazut o hartie cat de mica pe strada, sau daca era trecatorii o luau si o aruncau la gunoi, acum locuiesc in italia si aici e putin mai diferit, sunt multi romani si se observa..
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information