Va place review-ul ???

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
Quado
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 31
Joined: 29 Aug 2011, 13:07
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Contact:

25 Sep 2011, 14:30

Am un proiect destul de frumos si am nevoie de o parere legat de un review facut de un prieten.

Games Journal

In War, Victory. In Peace, Vigilance. In Death, Sacrifice.
Nu cred ca exista un mod mai bun de a incepe acest review,cred ca v-ati dat deja seama despre ce joc vorbesc, daca nu, ei bine atunci acesta este Dragon Age:Origins, un joc absolut magnific.
Hehe, doar nu credeati ca acesta e review-ul ?Sigur ca nu, in continuare am sa aduc cateva argumente care sa sustina ce am scris mai sus.
In partea de inceput a fiecarui review voi vorbi despre Storyline, apoi urmand gameplay, grafica, sunet si impresie, acest lucru voi face la toate review-urile fara exceptie!
Si inca o precizare,review-urile sunt facute de mine,personal,sunt scrise cu ajutorul manutelor mele.
Acuma ca am terminat cu precizatul sa trecem la review-ul propriu-zis.
In partea de Storyline,dupa parerea mea, Dragon Age:Origins a excelat cel mai mult avand o poveste bine dezvoltata cu multe intorsaturi de situatie si in functie de ce alegeri vei face pe parcursul acesteia vei putea schimba cursul jocului cum ar fi: soarta unor personaje care iti pot deveni companioni,distrugerea unor companioni. Este o parte in care poti chiar alege cine sa fie rege si multe alte situatii.
Povestea incepe cu tine in castelul tau,sau mai degraba al tatalui tau, iar jocul iti explica inca de la inceput unele elemente de gameplay.
Dupa ce castelul este atacat,afli ca tatal tau este in mare pericol si pleci impreuna cu tovarasul tau de nadejde, cainele,(nu glumesc,chiar ai un caine,sau mai degraba un ''wardog'' asa cum i se spune in joc)in cautarea acestuia.
Intr-un final ajungi sa fii unul dintre cei patru alesi sa participe la ritualul care te poate face un Grey Warden.
"Grey Wardens sunt o grupare de razboinici nobili care au ajuntat Ferelden-ul(taramul in care se desfasoara povestea) impotriva invaziei Darkspwan(niste creaturi care seamana foarte mult cu orcii),invazia aceasta purtand numele de BLIGHT."
Pentru a termina aceasta invazie trebuie ca un Grey Warden sa il injunghie deoarece doar aceea care termina ritualul cu brio, band sangele dusmanului si supravietuind vor avea sanse de izbanda in lupta cu The ArchDemon (dragonul care conduce hoarda de darkspawn)
Pe parcursul povestii intalnesti diverse personaje cu care poti interactiona si unii chiar poti fi recrutati in party-ul tau de patru oameni,putand chiar sa si dezvolti relatii cu acestia.
Dragon Age:Origins primeste de la mine la capitotul Storyline un 10 cu felicitari si rog pe cei de la BIOWARE sa le vina mintea la cap si sa nu mai repete greseala numita Dragon Age 2!
In ceea ce priveste gameplay-ul, Dragon Age exceleaza si la acest capitol aducand o oarecare gura de aer proaspat in piata aceasta dominata de Action RPG-uri.
Acesta incurajeaza jucatorul sa fie tactic in timpul luptelor(mai ales la dificultate marita) si sa foloseasca butonul de pauza de cel putin 3-4 ori pe lupta.
Cu toate acestea sunt si unele bug-uri care nu prea isi au locul,dar si absenta butonului de sarit pe care pe unii s-ar putea sa ii deranjeze( pe mine unu nu m-a deranjat,ba chiar nu i-am simtit lipsa)
Eroul tau poate fi echipat cu mai multe tipuri de armuri,arme,vraji si alte chestii,varietatea acestora fiind una foarte mare.
Fiecare arma sau armura poate fi upgradata cu ajutorul unor rune.
Deasemenea abilitatile tale pot fi inbunatatite cu ajutorul unui Skill Tree foarte bine organizat.
Parcurgerea nivelelor poate fi facut cu ajutorul acumalarii de experienta pe care o dobandesti din castigarea fiecarei lupte.
Pe mine unul Dragon Age:Origins sau mai scurt DAO , m-a surpins foarte mult la capitolul gameplay, asta facandu-ma sa ii acord un 9,7.
Grafica din DAO este si ea un punct forte deoarece uimeste prin complexitatea nivelului de detaliu al jocului.
Peisajele, expresiile personajelor, monstrii si alte elemente sunt redate la un mare nivel de detaliu.
Cu toate acestea DAO poate fi rulat si pe un sitem mai vechi de PC gratie optimizarii excelente facute de catre BIOWARE.
Deci jocul primeste la grafica un 9,8 si trecem la sunet ca fara el nu am mai savura anumite detalii importante.
Sunetul este si el la inaltime, actorii facand o treaba excelenta prin redarea emotiilor si a altor stari ale personajelor.
Actori ca:Tim Curry(Arl Rendon Howe)Claudia Black (Morrigan) si multi,multi altii au dat o lectie de actorie transmitand perfect starea emotionala a fiecarui personaj in parte.
La capitolul sunet, No comment,10 fara discutie.
Impresia lasata de acest joc a fost una de uimire si de respect asupra studioului care a dezvoltat acest joc.
Bravo BIOWARE ati demonstrat si demonstrati in continuare ca sunteti taticii RPG-urilor(cu exceptia lui Dragon Age 2)
Sumar:
Grafica:10
Gameplay:9,7
Story:10
Sunet:10
Impresie:10
Nota finala:9,9
RoyalServer 2
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

25 Sep 2011, 16:28

Nota finala : 9.94 nu 9.9 :D
Quado
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 31
Joined: 29 Aug 2011, 13:07
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Contact:

28 Sep 2011, 10:16

Da dar nu puteam sa pun 9.94 si a ramas 9.9.
Multumesc ca ai urmarit.
Poate mai arati si la alti daca se poate.


Last bumped by Quado on 28 Sep 2011, 10:16.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information