Informatica tema

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
As4ever
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 404
Joined: 17 Dec 2010, 16:06
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
SteamID: as4evermarian
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Bucuresti
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times
Contact:

30 Oct 2011, 17:40

ma poate ajuta cineva la aceasta tema ? :)
1. Să se afișeze valoarea celui de-al n-lea termen din șir.
A) s(n)=2*s(n-1)+s(n-2) dacă n>=2; s(0)=0; s(1)=1;
f(n)=2*f(n-1)+5 dacă x>0; f(0)=0;
2. Să se afișeze cmmdc(a,B ) folosind algoritmul lui Euclid. a și b se citesc de la tastatură.
3. Să se tipărească termenii șirului definit prin relația de recurență:
a) x(1)=a (a se citește de la tastatură); x(n+1)=x(n)/(1+n*x(n)*x(n))
a(0)=1; a(n+1)=1+a(n)*a(n) pentru n>=1;
c) x(0)=0;x(1)=1; x(n)=2*x(n-1)+x(n-2) pentru n>=2.
4. Să se verifice dacă un număr este palindrom. Se va folosi o funcție recursivă pentru a determina oglinditul.
5. Să se verifice dacă un număr este perfect (algoritm recursiv).
6. Să se afișeze numărul de divizori impari ai unui număr natural.
7. Să se scrie un subprogram prin care să se verifice dacă un număr este prim.
8. Se citesc de la tastatură n numere întregi. Să se afișeze numele strict pozitive în ordinea inversă a apariției.
9. Se citesc de la tastatură n numere întregi. Să se înlocuiască ultimele numere cu -1.
10. Să se afișeze valoarea minimă dintr-un șir și pozițiile pe care apare aceasta în șir (toate subprogramele să fie definite recursiv)
11. Se citesc de la tastatură n numere întregi. Să se afișeze media aritmetică dintre elementul minim și cel maxim. Toate subprogramele să fie definite recursiv.
12. Se citesc de la tastatură n numere reale. Să se afișeze media numerelor strict pozitive. Se vor folosi numai subprograme recursive.
13. Se citește de la tastatură un șir de numere naturale până la întâlnirea numărului 0 (acesta nu face parte din șir). Folosind numai subprograme recursive să se afișeze toate elementele șirului cu număr maxim de cifre distincte. Nu se vor folosi vectori sau alte tipuri structurate de date.
14. Folosind numai subprograme recursive să se afișeze numerele naturale prime mai mici sau egale cu o valoare dată n.
15. Care este valoarea minimă dintre elementele pozitive ale unui șir de n elemente naturale citite de la tastatură. Se vor folosi numai subprograme recursive.
16. Să se verifice, folosind numai subprograme recursive, dacă elementele unui șir sunt în ordine strict crescătoare.
17. Să se verifice dacă cifrele unui număr sunt în ordine crescătoare. Se vor folosi numai subprograme recursive.
18. Se dă un număr n. Folosind un algoritm recursiv să se descompună numărul în factori primi.
RoyalServer 2
A4Kill
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 86
Joined: 02 Sep 2011, 19:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Ma uit pe peretzi
Been thanked: 6 times

30 Oct 2011, 21:47

Visezi frumos ... daca imi dai 4euro pe problema ti le fac :)), is simple foarte simple
Domenii .ro la doar 5euro
http://www.igazduire.net
As4ever
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 404
Joined: 17 Dec 2010, 16:06
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
SteamID: as4evermarian
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Bucuresti
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times
Contact:

31 Oct 2011, 14:28

poti sa pleci, se vede ce inteligenta ai :) eu deocamdata nu am timpul necesar sa ma apuc de ele, si nici nu am un program in calculator cu care le pot verifica.
User avatar
GPaul
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1931
Joined: 21 Mar 2009, 12:14
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv. Studiu intens.
Detinator server CS: - House M.D -
SteamID: - House M.D -
Reputatie: Nume anterior: djxpaulz
Fost super moderator
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 8 times
Been thanked: 174 times
Contact:

31 Oct 2011, 22:49

As4ever wrote:poti sa pleci, se vede ce inteligenta ai :) eu deocamdata nu am timpul necesar sa ma apuc de ele, si nici nu am un program in calculator cu care le pot verifica.
Am vrut eu sa te ajut, dar dupa ce am citit mesajul tau ' mi s-a taiat maul '. Adica prietene, tu nu ai timp sa-ti faci tema? Cum sa nu ai timp sa-ti rezolvi probleme de clasa a X-a ? Chestia cu programul, poftim barbate, http://en.kioskea.net/telecharger/telec ... per-studio acum poti sa le verifici.

Bafta iti doresc.
Image
Image
As4ever
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 404
Joined: 17 Dec 2010, 16:06
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
SteamID: as4evermarian
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Bucuresti
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times
Contact:

31 Oct 2011, 23:43

din moment ce el imi spune sa il platesc ce doreai sa raspund ?
nu am avut timp sa imi fac exercitiile, si speram sa ma ajute cineva, cum poate la randul meu o sa ajut si eu pe altii.
nu toti au timp, altii mai au si treaba prin casa, dar unii nu inteleg cum este sa te intretii singur.
User avatar
wayn3_008
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 639
Joined: 09 Aug 2008, 18:22
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 11 times
Been thanked: 23 times

31 Oct 2011, 23:56

Puteai raspunde simplu spunand ca NU STII, si astfel lumea avea mai mare dorinta de a te ajuta.
As4ever
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 404
Joined: 17 Dec 2010, 16:06
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
SteamID: as4evermarian
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Bucuresti
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times
Contact:

01 Nov 2011, 00:01

fiecare are dreptul sa isi spuna parerea, nici eu nu am stat degeaba, am facut pe fuga 1 subprogram care contine 2 functii (suma si produs), acestea le-am facut intr-un text document, pentru ca minGW nu stiu de ce nu imi merge.
iar daca cineva avea intentia sa ma ajute o facea fara sa se uite la ce am scris mai devreme, conteaza mai putin daca stiu sa le fac sau nu, eu am postat pentru ca orice ajutor imi este binevenit. nu pot nici sa le fac pe pc si sa le scriu in acelasi timp pe foaie.
in fine .. multumesc oricum, daca cineva inca doreste sa ma ajute .. o sa ii multumesc si cu prima ocazie cand o sa pot, il voi ajuta si eu.
User avatar
aNNakin
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10464
Joined: 17 Dec 2007, 21:42
Detinator Steam: Da
CS Status: a iubi - necesar si suficient
Detinator server CS: romania.cs16.ro
SteamID: anakin_cstrike16
Reputatie: Membru Club eXtreamCS
Fost Contribuitor
Fost Scripter eXtreamCS
Fost Lider Echipa eXtreamCS
Fost Administrator
Location: di.fm
Has thanked: 230 times
Been thanked: 787 times
Contact:

01 Nov 2011, 00:03

A4Kill wrote:Visezi frumos ... daca imi dai 4euro pe problema ti le fac :)), is simple foarte simple
mai date-n ceapa ma ti i, in fiecare topic ceri euro ca sa faci niste chestii pe care le gasesti pe net, jet
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information