Mai sunt sarbatorile ce au fost o data?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
RobertParkour
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1685
Joined: 02 May 2011, 18:26
Detinator Steam: Da
CS Status: i`m training...
SteamID: RobertParkour
Reputatie: Fost moderator
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Nume anterior: Robiii`.
Restrictie moderator
Location: Mangalia
Has thanked: 146 times
Been thanked: 127 times
Contact:

30 Dec 2011, 16:42

CRISTIAN wrote:Craciunu are farmec cat timp crezi in "Mos Craciun", indata ce afli ca el nu exista craciunu e = 0, doar o zi in care mananci mai bine

normal..

cand eram mic ma ascundeam sa vad cand vine eram asa nerabdator sa`l vad..:))
Image
RoyalServer 2
lf.bogdan
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 272
Joined: 13 Nov 2011, 13:38
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: hns.lafel.ro
Has thanked: 31 times
Been thanked: 14 times
Contact:

30 Dec 2011, 16:43

CRISTIAN wrote:Craciunu are farmec cat timp crezi in "Mos Craciun", indata ce afli ca el nu exista craciunu e = 0, doar o zi in care mananci mai bine
Nu e chiar asa,depinde de la om la om.
Unii petrec cu prietenii,alti stau acasa.
Asta e diferenta.
User avatar
Mihai
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1675
Joined: 06 Dec 2010, 14:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Learning !
Detinator server CS: Poate
SteamID: mihhhai1
Reputatie: Fost moderator
Location: Bucuresti
Has thanked: 49 times
Been thanked: 58 times
Contact:

30 Dec 2011, 16:44

Sa va spun parerea mea.

Cand eram mai mic vedeam sarbatorile altfel, abia le asteptam, le vedeam ca pe ceva diferit, poate s-a schimbat asta in momentul in care am aflat cu stupoare ca "mosul" nu exista :)) . Ideea e ca toti se maturizeaza si nu mai asteapta cu aceeasi nerabdare sarbatorile, nu se mai pune pasiune, nu se mai respecta obicieiurile, toti se gandesc ca pana la urma e doar 1 simpla zi. Cand eram copii gandeam altfel.
User avatar
amE
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1435
Joined: 19 Dec 2009, 16:48
Detinator Steam: Nu
CS Status: beep.
Reputatie: Membru Club eXtreamCS ( o luna)
Has thanked: 133 times
Been thanked: 108 times

30 Dec 2011, 16:48

@aSh: Scrie undeva chestia asta? Doamne cand vad ce scri imi vine sa-mi dau cu capu de pereti :) .

Sarbatorile sunt aceleasi, noi nu stim cum ar trebui sa le petrecem, chiar nici eu. Aceste sarbatori trebuie petrecute in familie mai ales Craciunul.
User avatar
Razvan
Utilizator neserios
Utilizator neserios
Posts: 1589
Joined: 28 Mar 2010, 18:06
Detinator Steam: Da
CS Status: Joc CSGO
Reputatie: Fost moderator
Membru Club eXtreamCS (o luna)
Utilizator neserios
Location: Constanta
Has thanked: 168 times
Been thanked: 106 times
Contact:

30 Dec 2011, 16:51

Robiii`. wrote:Eu nici n-am simtit ca e craciunu macar..

era ca o zi alta banala :)

fiecare cu parerea lui .
Diferenta dintre oamenii prosti si cei destepti e ca prostii fac mereu aceeasi greseala, iar desteptii fac mereu alta.
User avatar
Daniel M.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2158
Joined: 14 Feb 2010, 10:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: warez
Fost Moderator
Location: hlds - Brasov
Has thanked: 110 times
Been thanked: 149 times

30 Dec 2011, 16:53

Din cate am vazut eu, Craciunul parca a disparut. Adevarat, posturile TV ca in fiecare an baga filme si emisiuni specifice dar parca...
Cand eram mai micut era super, extraordinar, abia asteptam sa vina Craciunul in primul rand pentru ca stiam ca vine Mos Craciun iar in al doilea rand mergeam sa colindam, si parca nu mergeam pentru ca stiam ca primim bani (adevarat este ca era unul dintre motive) dar mai degraba mergeam pentru distractie. Era super-funny cand ajungeai in fata usii si parca de nicaieri iti venea dintr-o data sa razi si abia te abtineai. Dar acum... Eu stau la casa si in fiecare an pana acum vreo 2 era un stres adevarat din 10 in 10 minute suna soneria, 'primiti cu colindul?', acum... n-a sunat nici macar odata, lumea stie ca nu mai sunt bani si nimeni nu mai merge sa colinde sa stea cate 3-4-5 ore in frig pentru 1 leu care-l primesti (aici ma refer la copiii mai mici care nu merg pentru bautura la colindat).

Uite, imediat vine Revelionul si sa-mi trag palme daca am auzit mai mult de 2 sau 3 bubuituri de la o petarda, na totul s-a schimbat, nimic nu mai este la fel si sincer imi pare nespus de rau.

Imi doresc sa mai fiu copil sa-l astept pe Mosul cu cate 2-3 luni inainte, mie dor sa-l mai astept pe Mos Nicolae si sa verific de cate 3-4 ori intr-o ora ghetutele lustruite de parca-s cumparate in aceeasi zi. Ce este si mai trist este ca in curand vor disparea fiecare dintre acele lucruri marute ce iti atrageau atentie ca vine Craciunul.
User avatar
Lica'
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1443
Joined: 11 May 2011, 13:02
Detinator Steam: Nu
Location: Arad
Has thanked: 78 times
Been thanked: 99 times

30 Dec 2011, 16:58

Nu mai sunt ce au fost.
Cristian.R
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3958
Joined: 28 Sep 2007, 20:24
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost Super Moderator
Fost Designer eXtream
Nick anterior: Masaroo
Has thanked: 134 times
Been thanked: 185 times

30 Dec 2011, 17:01

warez wrote:Din cate am vazut eu, Craciunul parca a disparut. Adevarat, posturile TV ca in fiecare an baga filme si emisiuni specifice dar parca...
Cand eram mai micut era super, extraordinar, abia asteptam sa vina Craciunul in primul rand pentru ca stiam ca vine Mos Craciun iar in al doilea rand mergeam sa colindam, si parca nu mergeam pentru ca stiam ca primim bani (adevarat este ca era unul dintre motive) dar mai degraba mergeam pentru distractie. Era super-funny cand ajungeai in fata usii si parca de nicaieri iti venea dintr-o data sa razi si abia te abtineai. Dar acum... Eu stau la casa si in fiecare an pana acum vreo 2 era un stres adevarat din 10 in 10 minute suna soneria, 'primiti cu colindul?', acum... n-a sunat nici macar odata, lumea stie ca nu mai sunt bani si nimeni nu mai merge sa colinde sa stea cate 3-4-5 ore in frig pentru 1 leu care-l primesti (aici ma refer la copiii mai mici care nu merg pentru bautura la colindat).

Uite, imediat vine Revelionul si sa-mi trag palme daca am auzit mai mult de 2 sau 3 bubuituri de la o petarda, na totul s-a schimbat, nimic nu mai este la fel si sincer imi pare nespus de rau.

Imi doresc sa mai fiu copil sa-l astept pe Mosul cu cate 2-3 luni inainte, mie dor sa-l mai astept pe Mos Nicolae si sa verific de cate 3-4 ori intr-o ora ghetutele lustruite de parca-s cumparate in aceeasi zi. Ce este si mai trist este ca in curand vor disparea fiecare dintre acele lucruri marute ce iti atrageau atentie ca vine Craciunul.
Total de acord cu tine, am zambit cand am citit ideea aceea, ca te bufneste rasul de niciunde cand astepti sa-ti deschida usa cand mergi cu colinda.
Pacat, s-au schimbat toate sarbatorile. :-j :)
User avatar
Skizu
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 801
Joined: 14 Nov 2010, 21:34
Detinator Steam: Da
Reputatie: Ban 3 luni !
Membru Club eXtreamCS (o luna)
Restrictie PM
Location: /home/public_html
Has thanked: 101 times
Been thanked: 84 times
Contact:

30 Dec 2011, 17:01

warez wrote:Din cate am vazut eu, Craciunul parca a disparut. Adevarat, posturile TV ca in fiecare an baga filme si emisiuni specifice dar parca...
Cand eram mai micut era super, extraordinar, abia asteptam sa vina Craciunul in primul rand pentru ca stiam ca vine Mos Craciun iar in al doilea rand mergeam sa colindam, si parca nu mergeam pentru ca stiam ca primim bani (adevarat este ca era unul dintre motive) dar mai degraba mergeam pentru distractie. Era super-funny cand ajungeai in fata usii si parca de nicaieri iti venea dintr-o data sa razi si abia te abtineai. Dar acum... Eu stau la casa si in fiecare an pana acum vreo 2 era un stres adevarat din 10 in 10 minute suna soneria, 'primiti cu colindul?', acum... n-a sunat nici macar odata, lumea stie ca nu mai sunt bani si nimeni nu mai merge sa colinde sa stea cate 3-4-5 ore in frig pentru 1 leu care-l primesti (aici ma refer la copiii mai mici care nu merg pentru bautura la colindat).

Uite, imediat vine Revelionul si sa-mi trag palme daca am auzit mai mult de 2 sau 3 bubuituri de la o petarda, na totul s-a schimbat, nimic nu mai este la fel si sincer imi pare nespus de rau.

Imi doresc sa mai fiu copil sa-l astept pe Mosul cu cate 2-3 luni inainte, mie dor sa-l mai astept pe Mos Nicolae si sa verific de cate 3-4 ori intr-o ora ghetutele lustruite de parca-s cumparate in aceeasi zi. Ce este si mai trist este ca in curand vor disparea fiecare dintre acele lucruri marute ce iti atrageau atentie ca vine Craciunul.
Foarte adevarat ce ai scris aci. Asa s-a cam intamplat si in cazul meu.
JkERT
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1725
Joined: 30 Jul 2010, 23:57
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fost Moderator
Nume anterior: sNNNappi, ARSHAViN
Ban 6 luni !
Has thanked: 127 times
Been thanked: 148 times
Contact:

30 Dec 2011, 17:13

Craciunului este sarbatoarea nasterii lui Iisus, nu sarbatoarea venirii lu' Mosu'... se pare ca multi uita asta :) daca intreb 10 copii intre 4-10 ani 'ce sarbatorim de Craciun?' 8 vor spune asa: Vine Mosuuuuuuuuuuuuuuu si primim cadoooouuuri!


Craciunul asta a fost la fel ca anul trecut, acasa, cu familia, la tv, la rude si la pc. Daca ar fi fost nea ar fi fost super ok, dar m-am conformat.
User avatar
xdc
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1984
Joined: 01 Apr 2010, 18:02
Detinator Steam: Da
CS Status: Apple user
Detinator server CS: dm.xdcnet.ro
SteamID: blacksound10
Reputatie: Fost moderator
Location: [root@localhost]# cd /home/root/Brasov
Has thanked: 5 times
Been thanked: 56 times

30 Dec 2011, 17:38

Este diferit pentru ca acuma toti stau doar la pc , ma refer la majoritatea , stau se joaca cs / metin2 , ce era acuma 3-4 ani cand nu era metin, era altfel...... Anul asta nu a venit nimeni cu colindu , in alti ani veneau foarte multi colindatori , anu asta am vazut numai tigani pe strada ... nu mai e ca in alti ani , nici nu am simtit ca este craciunul... a fost la fel ca orice zi
Last edited by raiden on 30 Dec 2011, 17:46, edited 1 time in total.
Reason: asta am vazut si eu plin frate de tigani cu steaua lor si masa...
Be the best , and fuck the rest ;)
User avatar
Daniel M.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2158
Joined: 14 Feb 2010, 10:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: warez
Fost Moderator
Location: hlds - Brasov
Has thanked: 110 times
Been thanked: 149 times

30 Dec 2011, 18:13

JkERT wrote:Craciunului este sarbatoarea nasterii lui Iisus, nu sarbatoarea venirii lu' Mosu'... se pare ca multi uita asta :) daca intreb 10 copii intre 4-10 ani 'ce sarbatorim de Craciun?' 8 vor spune asa: Vine Mosuuuuuuuuuuuuuuu si primim cadoooouuuri!


Craciunul asta a fost la fel ca anul trecut, acasa, cu familia, la tv, la rude si la pc. Daca ar fi fost nea ar fi fost super ok, dar m-am conformat.
Vrei sa spui ca tu la 10 ani abia asteptai sa vina Craciunul pentru ca se naste Iisus? Hai sa fim serios, nimeni la varsta aia nu asteapta iarna pentru ca se naste Iisus, defapt daca stau bine sa ma gandesc nici cei mai mari nu asociaza Craciunul cu Nasterea Domnului ci cu Mos Craciun pentru ca asa am fost crescuti si 'culturalizati' in societate. De cate ori ai mers la o ruda si te-a intrebat, "Este ca abia astepti sa se nasca Domnul nostru?" ..si nu ma refer strict la tine, este o generalizare. Spune-mi ca nu este adevarat ?!

Am scris acest lucru cu gandul ca nu faci parte dintr-o familie foarte religioasa sau dintr-un cult religios 'extrem'
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information