Cum poti creea o adresa DNS pe router

Tutoriale pentru Counter-Strike aprobate de eXtream!

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori, Echipa eXtreamCS.com

Post Reply
User avatar
zenner
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1869
Joined: 10 Sep 2011, 16:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (27 ian - 27 feb)
Locul II eXtreamCS XMAS Championship 2014
Locul I eXtream Spring Cup 2015
Arbitru eXtream
0.5/3
Has thanked: 70 times
Been thanked: 69 times
Contact:

30 Dec 2011, 17:44

Ati vrut vreodata sa tineti un server ca sa va jucati cu prietenii ? Aveti router si ei nu reusesc sa se conecteze ? Raspunsul il ve-ti gasii aici.

In primul rand trebuie sa aflii adresa IP (LAN) a routerului tau (192.168.0.168 - un exemplu) pentru a afla adresa router-ului intrati aici (click pe cuvantul aici)
Router IP adress Apoi trebuie sa intrati in setarile router-ului dvs. accesand un browser si scrieti in casuta de cautare 192.168.0.1 (pentru routerele d-link)

Image

In pagina urmatoare o sa va ceara un user si o parola, iar voi o sa ramaneti masca pentru ca nu stiti ce cum si unde ?

Code: Select all

User: admin
Parola: (default nu este nici o parola)
Iar pagina care vi se deschide arata in felul urmator:

Image

Pentru ca prietenii vostri sa poata sa se conecteze pe server-ul vostru trebuie sa mergeti de sus in tabul Advanced, iar acolo sa faceti urmatoarele setari:

Image

La private IP am scris LAN, acolo trebuie sa puneti cele doua sau trei cifre cu care se termina adresa voastra de LAN. (168 - exemplu). Apoi apasati pe Apply.

Ok, acum prieetenii nostri se pot conecta pe server, dar noi avem ip dinamic si vrem o adresa dns.

In continuare intram pe site-ul www.no-ip.com

In dreapta avem casuta de login, langa butonul portocaliu avem o optiune numita Create Account. Apasam click pe ea.

Acum putem alege una din trei optiuni, noi o sa o alegem pe cea gratuita, adica pe prima. Daca vreti sa dati bani pe ele, o alegeti care doriti. Apasam pe Sing UP.

Acum trebuie doar sa ne facem un cont nou, pur si simplu, scriem un cod captcha, acceptam termenii si conditiile si apasam pe I accept, create my Account.

Acum mergem sus in stanga la prima optiune si aici apasam pe butonul Create new host&redirects tot ce trebuie sa facem e sa scriem datele despre serverul nostru.
De fiecare data cand se schimba IP-ul trebuie sa intram inapoi pe site, apasam pe change si apoi pe update.

Si cam atat, da-ti DNS la prieteni sau IP vostru (www.adresameaip.ro) si distractie placuta :)

Daca am gresit undeva, reply si spuneti.
Astept pareri si critici :)
RoyalServer
User avatar
Freenkees :]
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 28
Joined: 31 Dec 2011, 11:33
Detinator Steam: Da
CS Status: Feel the difference !
Detinator server CS: Nu
SteamID: versace_plm
Location: Nt-Piatra Neamt
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

05 Jan 2012, 20:00

Bun tutorial-ul dar mie nu mi-a aparut lafel cu ti-a aparut tie, eu am un Huawei HG655b !
“Nu înceta niciodată să zâmbeşti, nici chiar atunci când eşti trist, pentru că nu se ştie cine se poate îndrăgosti de zâmbetul tău.”

Gabriel José García Márquez
User avatar
marian^
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 904
Joined: 30 Sep 2011, 19:14
Detinator Steam: Da
SteamID: nulledmarian
Location: Sibiu
Has thanked: 52 times
Been thanked: 67 times
Contact:

06 Jan 2012, 19:41

Bun tutorialul,felicitari !

Nu la toti o sa arate la fel acel "panou de administrare" dar toti trebuie sa faca aceleasi setari.
Post Reply

Return to “Tutoriale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 10 guests