Mai sunt sarbatorile ce au fost o data?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Amun
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2004
Joined: 06 Apr 2008, 22:03
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: Sawyer
Fost Moderator
Has thanked: 80 times
Been thanked: 116 times

31 Dec 2011, 11:18

cand te maturizezi e si normal sa nu mai simti aceeasi vraja a sarbatorilor...cel mai bun remediu este sa va duceti in locurile unde inca se mai respecta traditiile si anume la tara sau la munte.
RoyalServer
UNHleaSHD
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 749
Joined: 29 Aug 2007, 11:06
Detinator Steam: Da
Reputatie: Ban 2 luni !
Ban 3 luni !
Has thanked: 2 times
Been thanked: 20 times

31 Dec 2011, 11:20

Amun wrote:cand te maturizezi e si normal sa nu mai simti aceeasi vraja a sarbatorilor...cel mai bun remediu este sa va duceti in locurile unde inca se mai respecta traditiile si anume la tara sau la munte.
A? Cine-a zis ca s-a maturizat?
Te simti analfabet? Pazea!
User avatar
vespira
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 937
Joined: 21 Apr 2011, 17:10
Detinator Steam: Da
CS Status: retired
SteamID: veron2k
Location: beyond infinity
Has thanked: 181 times
Been thanked: 86 times

31 Dec 2011, 12:40

da' cum a fost o data ma ? eu cel putin am fost cu fostii colegi de colinde,la fosta domnisoara diriginta,apoi la fiecare acasa. o seara minunata :D
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6276
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 183 times
Been thanked: 792 times
Contact:

31 Dec 2011, 13:03

Sarbatorile de iarna pun accent pe sentimentul de a darui, de a fi bun, de a colinda cu drag, de a petrece vesel, si nicidecum nu se refera la bani. Banii n-au nici o treaba cu bunatatea oamenilor.

Problema insa consta, in cea mai mare parte, asa cum spune si Mitzocul, in lipsa anotimpului specific iernii.
Mitzocul wrote:Eu zic că zăpada e de vină. Dacă nu e zăpadă, nu e iarnă, nu e Crăciun.
Zapada, asternuta peste tot, pe case, pe copaci, la intrarea in bloc, pe strazi, LIPSESTE. Zapada in sine aduce sentimentul sarbatorilor de iarna si al bucuriei, al dorintei de joaca, de a te distra, de a face urari. Fara zapada, n-ai sentimentul de bunatate, fiindca ceilalti nu sunt entuziasmati si nici tu, astfel incat nimeni nu simte nimic special. Zapada ne face sa cream oameni de zapada, sa scoatem saniile si sa ne tragem cu ele, sa facem ghetusuri si sa stam la coada doar ca sa ne dam pe ele, ne face sa mergem la patinoar si / sau sa bem vin fiert. Zapada este marea parte din toata magia sarbatorilor de iarna.

Alti factori care influenteaza lipsa sentimentului de sarbatori:
- teama de petarde a crescut dramatic si esti sanctionat fara mila (cine vrea probleme de sarbatori?)
- colindele sunt interpretate drept cerseala DE BANI si aduc cu sine o stare de deranj pentru cei care sunt sunati in mod repetitiv (cauzeaza stres si nu placere)
- colindele sunt ieftine, si nu se pune accent pe felul in care sunt oferite (ala bala portocala, da-ne banii s-am plecat)
- populatia nu isi permite sa dea bani multi pe artficii si petarde => lipsa de "interesant", nimic nou => simti ca sarbatorile nu mai sunt ca altadata

Daca ar fi nins, totul ar fi fost altfel. Azi este revelionul dar nu vad nimic special :)
Mi-a placut doar Craciunul cand mi-am umplut bradul de beculete, ciocolata, cadouri si alte decoratii.

In rest, un an nou fericit ! :)
User avatar
aNNakin
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10464
Joined: 17 Dec 2007, 21:42
Detinator Steam: Da
CS Status: a iubi - necesar si suficient
Detinator server CS: romania.cs16.ro
SteamID: anakin_cstrike16
Reputatie: Membru Club eXtreamCS
Fost Contribuitor
Fost Scripter eXtreamCS
Fost Lider Echipa eXtreamCS
Fost Administrator
Location: di.fm
Has thanked: 230 times
Been thanked: 787 times
Contact:

31 Dec 2011, 13:37

La@ur wrote:Sarbatorile de iarna pun accent pe sentimentul de a darui, de a fi bun, de a colinda cu drag, de a petrece vesel, si nicidecum nu se refera la bani. Banii n-au nici o treaba cu bunatatea oamenilor.

Problema insa consta, in cea mai mare parte, asa cum spune si Mitzocul, in lipsa anotimpului specific iernii.
Mitzocul wrote:Eu zic că zăpada e de vină. Dacă nu e zăpadă, nu e iarnă, nu e Crăciun.
Zapada, asternuta peste tot, pe case, pe copaci, la intrarea in bloc, pe strazi, LIPSESTE. Zapada in sine aduce sentimentul sarbatorilor de iarna si al bucuriei, al dorintei de joaca, de a te distra, de a face urari. Fara zapada, n-ai sentimentul de bunatate, fiindca ceilalti nu sunt entuziasmati si nici tu, astfel incat nimeni nu simte nimic special. Zapada ne face sa cream oameni de zapada, sa scoatem saniile si sa ne tragem cu ele, sa facem ghetusuri si sa stam la coada doar ca sa ne dam pe ele, ne face sa mergem la patinoar si / sau sa bem vin fiert. Zapada este marea parte din toata magia sarbatorilor de iarna.

Alti factori care influenteaza lipsa sentimentului de sarbatori:
- teama de petarde a crescut dramatic si esti sanctionat fara mila (cine vrea probleme de sarbatori?)
- colindele sunt interpretate drept cerseala DE BANI si aduc cu sine o stare de deranj pentru cei care sunt sunati in mod repetitiv (cauzeaza stres si nu placere)
- colindele sunt ieftine, si nu se pune accent pe felul in care sunt oferite (ala bala portocala, da-ne banii s-am plecat)
- populatia nu isi permite sa dea bani multi pe artficii si petarde => lipsa de "interesant", nimic nou => simti ca sarbatorile nu mai sunt ca altadata

Daca ar fi nins, totul ar fi fost altfel. Azi este revelionul dar nu vad nimic special :)
Mi-a placut doar Craciunul cand mi-am umplut bradul de beculete, ciocolata, cadouri si alte decoratii.

In rest, un an nou fericit ! :)
faza cu colindatul...la varsta asta cine merge la colindat pentru bani? se merge in grupuri, zici o colinda la intrare si pe urma voie buna, nu? cel putin asa stiu eu...

teama de petarde? mie unu mereu mi-a placut ca eram in suspans cand eram mic si mergeam la cumparat de petarde/artificii, stateam cu frica in noi sa nu ne prinda :D acum dimpotriva a scazut..eu unu ma duc la vecinu si-mi da ce vreau la pret rezonabil...

populatia nu-s permite sa cumpere petarde dar casele le sunt pline de lcd-uri si magazinele se golesc de fiecare data in perioada asta, hai laur...
User avatar
faster
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 79
Joined: 12 Sep 2009, 12:21
Detinator Steam: Nu
CS Status: ***** *****!
Has thanked: 35 times
Been thanked: 2 times

31 Dec 2011, 14:35

da ma dar petardele bubuie si nu mai sunt bune, pe cand LCD-urile ruleaza tot anul cu 0TV.
Deci romanu' alege cu cap.
User avatar
Mihail2
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 350
Joined: 14 Oct 2011, 21:42
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 24 times
Been thanked: 16 times
Contact:

31 Dec 2011, 14:42

Eu l-am simtit :D
Le-am facut in ciuda vecinilor : am facut gratar pentru toata strada :X (stiu , is foarte generos)
Am dat muzica tare (avand boxe de nunta =)) )
A venit si politia dar nu ne-a facut nimic , doar ne-a pus sa dam muzica mai incet :))
Ce a lipsit a fost :
-zapada
-porcul natural (am cumparat de data asta :D )
User avatar
hOllYzOr
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 138
Joined: 02 Aug 2010, 21:37
Detinator Steam: Da
CS Status: Baby you're a firework!
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Location: Roșiori de Vede
Has thanked: 12 times
Been thanked: 9 times
Contact:

31 Dec 2011, 14:47

Mihai wrote:Sa va spun parerea mea.

Cand eram mai mic vedeam sarbatorile altfel, abia le asteptam, le vedeam ca pe ceva diferit, poate s-a schimbat asta in momentul in care am aflat cu stupoare ca "mosul" nu exista :)) . Ideea e ca toti se maturizeaza si nu mai asteapta cu aceeasi nerabdare sarbatorile, nu se mai pune pasiune, nu se mai respecta obicieiurile, toti se gandesc ca pana la urma e doar 1 simpla zi. Cand eram copii gandeam altfel.
Subscriu.
Image
User avatar
xdc
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1984
Joined: 01 Apr 2010, 18:02
Detinator Steam: Da
CS Status: Apple user
Detinator server CS: dm.xdcnet.ro
SteamID: blacksound10
Reputatie: Fost moderator
Location: [root@localhost]# cd /home/root/Brasov
Has thanked: 5 times
Been thanked: 56 times

31 Dec 2011, 15:44

......
Be the best , and fuck the rest ;)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information