Parere liceu

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
TZACANEL
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10182
Joined: 11 Jun 2009, 14:33
Detinator Steam: Da
SteamID: tzacaneeel
Reputatie: Fost Administrator
Fost Administrator eXtreamSocial
Administratorul anului 2015
Fond eXtream: 0
Location: Campulung Muscel
Has thanked: 631 times
Been thanked: 902 times
Contact:

15 Jan 2012, 15:11

reece3 wrote:Tzacanel, si e grea materia ? Sau e lejer ?
Depinde. Primul an te invata niste lucruri usoare. Cum sa faci mise en place-uri, etc. Materia se imparte pe jumate: jumate turism si jumate alimentatie. O sa ai 3 module + 1 de practica. M1-T si M1-P o sa fie de alimentatie, la teorie iti preda iar la pratica faci ce ti-am zis mai sus. Ma rog, la pratica iti mai zice si de turism. M2 o sa fie un fel de geografie, iar M3 va fi "igiena si securitatea muncii in turism si alimentatie". La sfarsitul clasei a 9a o sa te puna sa alegi pe ce o sa te bazezi ( turism sau alimentatie ). La noi cum am ales toti turism, anul asta ne preda numai despre turism. Ah, si la sfarsitul clasei a9a o sa faci si 2-3 saptamani de practica pe langa 3 ore alea pe saptamana ( sau cate da scoala ).

Nu e asa de greu, trebuie doar sa inveti niste lucruri ca pe restul le prinzi repede.

PS: Ce am uitat sa-ti spun, pe clasa a11a o sa ai nu stiu cate module. Pentru ca nu o sa mai faci fizica, chimie si biologie. Deci modulele alea o sa se axeze pe materiile astea.
Image
Image
Image
RoyalServer
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

15 Jan 2012, 16:24

sAyliciousxD wrote:Mitzocul ai zis ca daca ai 10 clase iei de la 900E in sus, nu ti-am retinut numele, tin sa te anunt ca visezi, nimeni nu iti va da salariu complet ci la jumate sau chiar mai putin.Cred ca vei ajunge la un salariude 500 RON maxim 600.Ca un operator la calculatore :)).

Eu sunt pe profil ECONOMIC, si tin sa iti zic ca e putin de munca, firme de exerctiu, etc. Dar dupa ce termini liceul si urmezi o facultate tot pe ECONOMIC poti iesi contabil, manager de vanzari, administrator pe partea de contabilitate de ex a unei firme, e foarte profitabil, dar iti trebuie si medie... Pune mana si invata, e ultimul an, trage tare.
Am precizat ca în afara ţării. De exemplu vărmuio e plecat de 2 ani în Italia, munceşte pe şantier şi i-a peste 900E/luna (depinde de construcţie) :).
În România dacă nu ajungi ceva director nu scoţi peste 20 milioane (500 eur).
User avatar
sAyliciousxD
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 612
Joined: 15 Mar 2010, 17:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Hereee
Location: Bucharest
Has thanked: 12 times
Been thanked: 48 times

15 Jan 2012, 18:00

Mitzocul wrote:
sAyliciousxD wrote:Mitzocul ai zis ca daca ai 10 clase iei de la 900E in sus, nu ti-am retinut numele, tin sa te anunt ca visezi, nimeni nu iti va da salariu complet ci la jumate sau chiar mai putin.Cred ca vei ajunge la un salariude 500 RON maxim 600.Ca un operator la calculatore :)).

Eu sunt pe profil ECONOMIC, si tin sa iti zic ca e putin de munca, firme de exerctiu, etc. Dar dupa ce termini liceul si urmezi o facultate tot pe ECONOMIC poti iesi contabil, manager de vanzari, administrator pe partea de contabilitate de ex a unei firme, e foarte profitabil, dar iti trebuie si medie... Pune mana si invata, e ultimul an, trage tare.
Am precizat ca în afara ţării. De exemplu vărmuio e plecat de 2 ani în Italia, munceşte pe şantier şi i-a peste 900E/luna (depinde de construcţie) :).
În România dacă nu ajungi ceva director nu scoţi peste 20 milioane (500 eur).
Stai linistit ca nici munca de afara nu e usoara, crezi ca pe santier este usor sa lucrezi pentru banii aia? Daca nu rezisti la munca, degeaba te angajezi.
User avatar
dragonashu.
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 959
Joined: 11 Dec 2011, 20:04
Detinator Steam: Nu
CS Status: Sunt un titan man, celebru pe oriunde.
Location: CT.94.FUG
Has thanked: 94 times
Been thanked: 97 times

15 Jan 2012, 18:05

La santier iei bani multi in strainatate , da asta nu e munca, sa iti rupi spatele si altele, pe la 40 de ani sa mergi cocosat in cariucior.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Yandex [Bot] and 417 guests