Deschidere Camera Studio Inregistrari.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
Darkz0r
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1672
Joined: 16 Oct 2010, 10:12
Detinator Steam: Da
CS Status: In dă haus.
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior : Eu.Ak47
Location: București
Has thanked: 225 times
Been thanked: 93 times

21 Feb 2012, 22:05

Salut, deoarece m-am apucat de cateva luni de un nou hobby de-al meu, acela fiind de a face rap si hip-hop, vreau sa-mi fac o "CAMERA" un loc amenajat in care sa intru si sa-mi inregistrez muzica, ca la studio-uri.. cam ce materiale mi-a trebui pentru acea incapere?
Image
RoyalServer 2
User avatar
Kr1pT0n
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 578
Joined: 07 Feb 2010, 10:46
Detinator Steam: Da
Has thanked: 93 times
Been thanked: 43 times

21 Feb 2012, 22:26

Trebuie o izolatie fonica, sa nu se auda ecoul si multe altele.
Darkz0r
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1672
Joined: 16 Oct 2010, 10:12
Detinator Steam: Da
CS Status: In dă haus.
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior : Eu.Ak47
Location: București
Has thanked: 225 times
Been thanked: 93 times

21 Feb 2012, 22:31

Kr1pT0n wrote:Trebuie o izolatie fonica, sa nu se auda ecoul si multe altele.
Pai si zi-mi ce materiale imi mai trebuie pentru izolatia fonica,etc...
Image
User avatar
Kr1pT0n
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 578
Joined: 07 Feb 2010, 10:46
Detinator Steam: Da
Has thanked: 93 times
Been thanked: 43 times

21 Feb 2012, 22:46

net-ul e plin de astfel de informatii generale. Din pacate totul depinde de buget pana la urma. Dar in primul rand de planurile tale. Poti sa-ti construiesti studioul in pasi, astfel incat tot timpul sa ai un intreg disponibil. Trebuie insa avut grija la unele puncte importante, in care intr-adevar trebuiesc investite, altfel nu are rost dezvoltarea altor parti.
Multe studiouri mari au doua incinte de prelucrare: una cu tehnologie analogica, iar alta pentru cea digitala. Prima ar parea pentru unii mai ieftina la prima vedere insa trebuie stiut caci aceste tehnologii se folosesc de dragul sculelor analogice high-end, deci in nici intr-un caz nu intelegeti sub tehnologie analogica un mixer behringer si un casetofon panasonic.

Putem spune caci calea cea mai buna acuma este cea hibrida: inregistrare digitala, cu outboarduri analogice. Adica inregistrarea se face cu calculatorul sau hard-disk recorderul (din ce in ce mai fara sens), la care sunt conectate channel strip-uri, efecte etc. Mai exact: actualmente punctul de start cu cel mai bun raport calitate/pret: un PC configurat pentru muzica, cu o placa multichannel cu convertoare ad/da de foarte buna calitate.
Urmeaza a fi selectat sistemul de ascultare. In nici un caz nu folositi boxe Hi-Fi! Acestea coloreaza sunetul. Chiar si cele scumpe. Nu asculta de cum suna ele, pentru ca nu trebuie sa-ti placa ce auzi. Secretul monitoarelor de studio bune este ca trebuie sa auzi greselile si lipsele din spectrul sonor. Aici nu ai voie sa faci economie. Cateva marci care trebuiesc urmarite: Dynaudio, Genelec. Mai sunt si alte modele consacrate, care nu prea se mai gasesc: Alesis M1, Yamaha NS-10. Mai nou am auzit pareri bune despre monitoarele Samson. Se mai crede ca nivelul entry-level pentru aceste boxe sunt cele de la Behringer (seria Thruth), sau modele de la producatorul Tannoy. DAR! NU EXISTA ASA CEVA! Nu faceti compromisuri. Daca nu ai bani de boxe bune, poti sa folosesti temporar alte tipuri de boxe, dar macar sa ai un set de casti recomandat, pe care sa faci mixingul si masteringul. Astfel ar fi modele de la AKG (K141 sau K240), Sennheiser (pentru studio, si modele de DJ!), Beyerdynamic, Audiotechnica etc.
Inca 3 chesti legate de ascultare:
1. Nu luati scule second hand (boxele se obosesc cu timpul)
2. Folositi sisteme active (cele pasive sunt mai incomode, necesita amplificator, iar amplificatoarele trebuiesc alese foarte bine)
3. Aveti grija la cablare. Luati cabluri de marca prefabricate, sau daca va pricepeti bine la asamblare, macar piesele sa fie de marca.

Alt punct de reper este linia de inregistrare. Daca inregistrezi doar voce, sau instrumente care nu scot nivel sonor foarte puternic, folositi microfoane de condensator. Aici sunt foarte multe optiuni. Incepand de la marcile arhicunoscute pentru modelele lor (precum Neumann sau Brauner), pana la cele care au un pret mai accesibil: AKG, Audiotechnica.
Nu cumparati microfoane proaste doar pentru "forma" de microfon de studio. Microfoanele de condensator fata de cele dinamice sunt foarte sensibile, si scot in evidenta nu numai partile placute a unei voci, ci si zgomotele nedorite! Totodata trebuie stiut si ca microfonul condensator necesita tensiune de alimentare (phantom-power, tensiune fantoma) la 48V. Deobicei mixerele au optiunea asta, dar si placile audio mai bune (cu grija! unele modele desi au aceasta optiune, nu tot timpul o si pot satisface cum trebuie). Microfoanele de inalta performanta de multe ori au si o sursa speciala pentru tensiunea fantoma.
Daca faci inregistrarea prin placa audio al calculatorului, acesta are incorporat si un preamplificator de microfon sau instrument, cea ce conteaza mult mai mult decat crezi. Daca nu ai incredere in placa ta audio (desi daca-ti construiesti un studio, nu o sa folosesti Soundblaster, sau micile modele de la M-Audio), cumpara-ti un preamplificator separat.
Cea mai buna oportunitate de a rezolva toata treaba cu inregistrarea acustica este procurarea unui channel strip, ca si cele de la Focusrite (seria Platinum pentru proiecte mai mici). Acesta va contine preamplificator, compresor, EQ pentru voce, si de multe ori si convertoare A/D.

Despre formarea incintei se pot vorbi ore intregi, insa cateva lucruri sunt certe:
1. ca si elemente de absorbtie nu folositi cofragi de oua! Nu sunt eficiente. Mai mult te ajuta o perdea grea, un raft cu carti bine amplasat. Cea mai buna solutie sunt cele ale producatorilor specializati in asa ceva. Exista materiale ce se pot monta pe perete sau pereti mobili (de la Auralex), daca nu vrei sa montezi ceva permanent.
2. Pentru proiecte mici nu ai neaparata nevoie de incinta separata pentru inregistrarea voci sau ale insturmentelor acustice. Din pereti mobili (amintite la punctul anterior) poti sa montezi in cateva clipe un compatriment micut pentru microfon si artist care este aproape perfect sigilat fonic de restul lumii.
3. Sa ai un calculator silentios. Nu numai in caz de inregistrare. Ci si la mixare si mastering.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information