Pot sa iau creatina?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

TopMag
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 2
Joined: 28 Feb 2012, 19:26
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Contact:

02 Mar 2012, 16:35

Ok am inteles dar pe la 13 ani asa?:))sa fie mai repede,e bun?
RoyalServer
User avatar
Cristy31
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 632
Joined: 29 Jul 2011, 21:50
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 30 times
Been thanked: 19 times

02 Mar 2012, 20:13

sincer sa fiu , multi spun(cei care nu fac sala) ca ramai mic daca mergi la sala, dar totusi toti care merg sunt inalti , si chiar daca sunt unii mici, este un lucru ereditar. Nici eu nu stiu ce sa mai cred. Infine poti face flotari si abdomene pana la 16 ani si dupa omoarate la sala. Sau daca chiar vrei sa sti consulta un medic.
User avatar
xVib[E]R
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2302
Joined: 22 May 2011, 16:22
Detinator Steam: Nu
CS Status: bind w +quit
Detinator server CS: No.
Location: Romania
Has thanked: 101 times
Been thanked: 360 times
Contact:

02 Mar 2012, 20:26

Cristy31 wrote:sincer sa fiu , multi spun(cei care nu fac sala) ca ramai mic daca mergi la sala, dar totusi toti care merg sunt inalti , si chiar daca sunt unii mici, este un lucru ereditar. Nici eu nu stiu ce sa mai cred. Infine poti face flotari si abdomene pana la 16 ani si dupa omoarate la sala. Sau daca chiar vrei sa sti consulta un medic.
Pai sunt inalti pentru ca s-au apucat de sala la o varsta corecta (18+).
Pana atunci fa multa miscare, cum scriu si cei de mai sus. Alearga, apuca-te de fotbal (de exemplu), mananca sanatos .. iar la 18 ani apuca-te si de sala.

Si chiar daca faci 18 ani si te apuci de sala, ai grija cu proteinele (in caz ca vrei sa iei). Trebuie sa faci sala pe bune, nu cand ai tu chef.
----------------------------------------
VIPSZONEGAMES RO
----------------------------------------
FORUMUL vă stă la dispoziţie !

Image
__________________________________________________________________________________________________________________________________

MixCloud | SoundCloud | YouTube - Y!M:[email protected]
VyPeR
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 233
Joined: 30 Nov 2009, 20:27
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Ban 1 luna !
Location: Tg-Jiu
Has thanked: 11 times
Been thanked: 6 times

02 Mar 2012, 21:12

Nu iti sugerez sa te apuci de sala de la 12 ani.De asenemea nici sa iei creativa/steroizi.Te poti apuca de la 16 ani, pana atunci iti poti intari corpul prin flotari, genuflexiuni, abdomene, tractiuni, sau te poti apuca de un sport, cum ar fi fotbalul sau handbalul.Daca incepi de la varsta asta sa iei creatina la 25 de ani o sa fi dependent de suplimente si daca nu te duci 3 zile la sala incep sa curga muschii de pe tine.Cel mai bine este sa mananci natural, muschii construiti cu suplimente in exces/steroizi arata groaznic, muschii naturali sunt de 1000 de ori mai frumosi.
Deci, in concluzie, iti sugerez sa nu iei creatina nici la 12 ani nici la 16 nici la 25...Numai daca vrei sa te apuci de culturism pentru a participa la competitii, atunci vei avea neaparata nevoie de suplimente,dar inca odata iti spun ca muschii o sa arate groaznic.
bogdan.lf
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 231
Joined: 01 Mar 2012, 15:02
Detinator Steam: Da
CS Status: Sti cum zic?
Has thanked: 25 times
Been thanked: 5 times
Contact:

02 Mar 2012, 21:15

Daca faci sala ,ar fi bine sa iei,fara proteine iti trebuie mult timp.
http://lafel.ro/forum - avem nevoie de persoane serioase !
User avatar
Cristy31
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 632
Joined: 29 Jul 2011, 21:50
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 30 times
Been thanked: 19 times

02 Mar 2012, 21:19

Cred ca confunzi suplimentele cu steroizii, Suplimentele nutritive (sau proteinele) nu iti transforma muschii in nici un fel, ele sunt un plus in alimentatia ta. Si da e adevarat ca creatina iti lasa muschii daca nu te mai ti de culturism, dar nu e neaparat sa iei creatina , creatina iti da forta de care ai nevoie inainte de antrenament.
bogdan.lf
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 231
Joined: 01 Mar 2012, 15:02
Detinator Steam: Da
CS Status: Sti cum zic?
Has thanked: 25 times
Been thanked: 5 times
Contact:

02 Mar 2012, 21:20

Deci eu fac sala de vreo 5 luni,si acum 2 saptamani mi-am cumparat si eu proteine (Gain fast) am tot intrebat mai multi prieteni si mi-au zis ca sunt bune,si pot zice ca fata de cum era fara proteine se vede diferenta.
http://lafel.ro/forum - avem nevoie de persoane serioase !
r0zA
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 576
Joined: 05 Feb 2009, 18:13
Detinator Steam: Da
Location: Ramnicu Sarat
Has thanked: 52 times
Been thanked: 6 times

02 Mar 2012, 21:44

Nu te lua dupa unii :).
Deci eu iti sugerez creatina sa o lasi pentru o varsta mai inaintata, undeva pe la 20+ ani!
In primul rand nu vreau sa se confunde proteinele cu steroizii. De la proteine pana la steroizi e drum lung :). Steroizii sunt pentru altceva, iar proteinele sunt suplimente alimentare. Proteinele sunt ca si :-? hmm... un exemplu bun ar fi daca tu ai fi racit si ai lua sirop, acelasi lucru e si aici, ca sa te faci "mai mare, mai repede" ca sigur asta iti doresti iti sugerez sa iei proteine.
Cele mai bune proteine dupa parerea mea sunt GFX8, acestea le consum si eu de ceva timp si sunt multumit :).
Daca iei GFX8 sa nu iti administrezi o cantitate mai mare decat scrie pe site-ul celor de la pronutrition, deoarece iti explic sa nu te sperii, daca administrezi mai mult nu se intampla ceva rau, dar surplusul acela prea mult, nu o sa fie absorbit, deoarece este prea mult si va intra in grasime sau vei avea scaune dese, deci le risipesti, daca intelegi ce vreau sa zic.


Sper ca ti-am fost de ajutor, daca mai ai si alte intrebari legat de orice tine de sala sau proteine, imi spui. Iti explic exercitiile care trebuie sa le faci, tot ce te intereseaza :).
Iti mai dau un sfat :P, acela fiind sa consumi mult piept de pui, e cel mai complex aliment bogat in proteine cu absorbtie usoara.
X-Strada: Salut allz la toti !

elm0sss: ma duc sa ma masturbez
elm0sss: in baie
elm0sss: salut

>:) heched
AcoreX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1380
Joined: 05 Sep 2007, 11:54
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: vulturas92
Has thanked: 239 times
Been thanked: 123 times

05 Mar 2012, 15:33

r0zA wrote:Nu te lua dupa unii :).
Deci eu iti sugerez creatina sa o lasi pentru o varsta mai inaintata, undeva pe la 20+ ani!
In primul rand nu vreau sa se confunde proteinele cu steroizii. De la proteine pana la steroizi e drum lung :). Steroizii sunt pentru altceva, iar proteinele sunt suplimente alimentare. Proteinele sunt ca si :-? hmm... un exemplu bun ar fi daca tu ai fi racit si ai lua sirop, acelasi lucru e si aici, ca sa te faci "mai mare, mai repede" ca sigur asta iti doresti iti sugerez sa iei proteine.
Cele mai bune proteine dupa parerea mea sunt GFX8, acestea le consum si eu de ceva timp si sunt multumit :).
Daca iei GFX8 sa nu iti administrezi o cantitate mai mare decat scrie pe site-ul celor de la pronutrition, deoarece iti explic sa nu te sperii, daca administrezi mai mult nu se intampla ceva rau, dar surplusul acela prea mult, nu o sa fie absorbit, deoarece este prea mult si va intra in grasime sau vei avea scaune dese, deci le risipesti, daca intelegi ce vreau sa zic.


Sper ca ti-am fost de ajutor, daca mai ai si alte intrebari legat de orice tine de sala sau proteine, imi spui. Iti explic exercitiile care trebuie sa le faci, tot ce te intereseaza :).
Iti mai dau un sfat :P, acela fiind sa consumi mult piept de pui, e cel mai complex aliment bogat in proteine cu absorbtie usoara.
are foarte mare dreptate.pe langa ce a zis, steroizii se iau numai injectabil din cate stiu eu si nu recomand decat daca faci ceva de performanta (baschet ... ca altceva nu cred ca faci)
r0zA
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 576
Joined: 05 Feb 2009, 18:13
Detinator Steam: Da
Location: Ramnicu Sarat
Has thanked: 52 times
Been thanked: 6 times

05 Mar 2012, 21:47

Steroizii sunt de toate felurile, gen pastile si da, cum ai spus si tu se consuma doar daca vrei sa faci performanta, dar nu in sport gen baschet, fotbal, volei, tenis etc. ci doar daca faci culturism de performanta.
X-Strada: Salut allz la toti !

elm0sss: ma duc sa ma masturbez
elm0sss: in baie
elm0sss: salut

>:) heched
chemistry.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 228
Joined: 06 Jan 2012, 21:56
Detinator Steam: Nu
Location: Botosani
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times
Contact:

05 Mar 2012, 22:13

Nu inteleg.. de ce te gandesti sa iei creatina din moment ce esti in crestere si ai si multa energie. Nu faci nimic altceva decat sa iti dereglezi dezvoltarea corecta a organismului.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information