Inutilitatea scolii - Parerea elevilor despre invatamant

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Awakening
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3933
Joined: 06 Apr 2010, 11:01
Detinator Steam: Da
CS Status: Plictiseala
Detinator server CS: Adio cs
SteamID: eliara
Reputatie: eXtream Mod
Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fost Manager ZM.eXtream.Ro
Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: CRISTIAN
Location: Bucuresti
Discord: m_i3
Has thanked: 151 times
Been thanked: 344 times

30 May 2012, 00:30

Sunt curios daca sunt singurul care gandesc asa, poate reusim sa avem o discutie frumoasa. Deci:

Sunt de acord ca primele clase, 1-4 si 5-8 sa se faca scoala, ca na, trebuie sa inveti sa scrii si sa citesti, nu se poate fara..

Problema vine atunci cand, ajuns la liceu incepi sa crezi ca scoala nu mai e asa frumoasa.

Pur si simplu, de ce atunci cand esti profil tehnic faci ora de religie de exemplu, sunt cumva profil de papa? Vreau sa fiu electrotehnist nu preot, deci.. la fel si cu istoria.

La ce ne trebuie ecuatii matriciale de clasa a 11-a si tot felul de sisteme de ecuatii cu 3 necunoscute si 3 ecuatii intr-un singur sistem daca suntem pe profil electric? Te duci la liceu de mate-info si predai alora ecuatii pana te saturi.

Mai presus de atat, ca profesor, vi la ora de romana si pui copii sa citeasca 1-2 carti de peste 100 de pagini si apoi spui ca le dai test cu intrebari din ele, de ce ai pune pe cineva sa citeasca atat de multe carti? Daca vrea sa isi imbogateasca vocabularu o face de placere, nu de frica profesorului ca primeste 2 sau de frica parintilor ca il bat de il omoara acasa sau il lasa fara calculator.

Voi ce parere aveti, vorbesc cu cei carora nu prea le place scoala, daca mai exista cineva in ziua de azi caruia ii place scoala.
Last edited by Awakening on 17 Apr 2013, 01:32, edited 3 times in total.
RoyalServer
User avatar
projectileful
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1590
Joined: 19 May 2012, 09:59
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: BucharestHooligan
Ban 1 luna
Ban 3 luni
Utilizator neserios (tepar)
Location: UK
Has thanked: 88 times
Been thanked: 107 times

30 May 2012, 00:33

Si eu gandesc la fel, invatamantul in Romania este la pamant. Si nu din cauza elevilor, din cauza celor din conducere, ca il fac atat de complicat incat toata lumea il da dracului (direct) .

Code: Select all

while($money < 1.000.000$) $work++;
User avatar
BOGDy!
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 417
Joined: 23 Aug 2008, 04:36
Detinator Steam: Da
CS Status: ® -;
Detinator server CS: LORDS.HELL-ZONE.RO
Location: Bucuresti
Has thanked: 73 times
Been thanked: 7 times
Contact:

30 May 2012, 00:38

BucharestHooligan wrote:Si eu gandesc la fel, invatamantul in Romania este la pamant. Si nu din cauza elevilor, din cauza celor din conducere, ca il fac atat de complicat incat toata lumea il da dracului (direct) .
Exact.. eu am picat anul trecut bacul. De ce ? Ca eu tre` sa-l dau la mate.. unde n-am nicio treaba , urasc aceasta materie.. eu nu am nevoie in viitorul meu de matrici si tot tacamul , ma refer pe plan profesional , in fine.. totusi "Traim in Romania" .
Diablo 3 <3 The Monk - Spirit
User avatar
S3ekEr^
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3475
Joined: 06 Dec 2009, 12:47
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: The Seeker , Reptyle
Fost Scripter
Fost super moderator
Utilizator neserios ( tepar )
Has thanked: 117 times
Been thanked: 329 times

30 May 2012, 00:48

Am un prieten care este la profil Sportiv si face Religie,Muzica,Desen , nu inteleg cu ce il ajuta pe el muzica ? , doar nu incepe sa cante la un meci/antrenament.
User avatar
projectileful
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1590
Joined: 19 May 2012, 09:59
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: BucharestHooligan
Ban 1 luna
Ban 3 luni
Utilizator neserios (tepar)
Location: UK
Has thanked: 88 times
Been thanked: 107 times

30 May 2012, 00:50

S3ekEr^ wrote:Am un prieten care este la profil Sportiv si face Religie,Muzica,Desen , nu inteleg cu ce il ajuta pe el muzica ? , doar nu incepe sa cante la un meci/antrenament.
=)) Owned.
Adevarat, insa asta este sistemul in tara noastra draga :)) ( stiu ca o iubiti mult ) .

Code: Select all

while($money < 1.000.000$) $work++;
Kanthos
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 745
Joined: 19 Dec 2011, 17:14
Detinator Steam: Da
SteamID: rocklife953
Reputatie: Fost moderator
Location: Lisbon
Has thanked: 51 times
Been thanked: 40 times

30 May 2012, 00:54

Sunt de acord cu voi. Toate astea ar trebui sa fie optionale.
User avatar
Awakening
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3933
Joined: 06 Apr 2010, 11:01
Detinator Steam: Da
CS Status: Plictiseala
Detinator server CS: Adio cs
SteamID: eliara
Reputatie: eXtream Mod
Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fost Manager ZM.eXtream.Ro
Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: CRISTIAN
Location: Bucuresti
Discord: m_i3
Has thanked: 151 times
Been thanked: 344 times

30 May 2012, 01:03

Apoi mai vine si problema corigentelor, atunci cand, cum e in cazu meu acum sunt cls a 11-a si raman pur si simplu la 3 materii din start, nu prea mai am ce sa le fac datorita notelor optiune prea nasoale, ceea ce probabil ma determinat abia acum sa imi dau seama cat de nasol e.

Cati dintre voi nu sunt stresati / ingrijorati de gandul ca, atunci cand se duc acasa vine mama "ce-ai facut ai ramas corigent vii pe vara in loc sa inveti sa faci sa ei note bune". Ideea e ca, parintii trebuie sa inteleaga faptul ca, daca ai bac si 2 facultati nu esti om mare, cazul adevarat a faptului ca un prieten de al tatalui meu vitreg este taximentrist, dupa ce a facut 2 facultati + bac.
Taximetrist ma fac cu 8 clase si carnet la 18 ani, deci de ce a fost nevoie de 2 facultati
Last edited by IsTI37 on 30 May 2012, 03:17, edited 2 times in total.
Reason: Trebuie sa iti cumperi o masina de undeva...
User avatar
projectileful
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1590
Joined: 19 May 2012, 09:59
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: BucharestHooligan
Ban 1 luna
Ban 3 luni
Utilizator neserios (tepar)
Location: UK
Has thanked: 88 times
Been thanked: 107 times

30 May 2012, 01:23

CRISTIAN wrote:Apoi mai vine si problema corigentelor, atunci cand, cum e in cazu meu acum sunt cls a 11-a si raman pur si simplu la 3 materii din start, nu prea mai am ce sa le fac datorita notelor optiune prea nasoale, ceea ce probabil ma determinat abia acum sa imi dau seama cat de nasol e.

Cati dintre voi nu sunt stresati / ingrijorati de gandul ca, atunci cand se duc acasa vine mama "ce-ai facut ai ramas corigent vii pe vara in loc sa inveti sa faci sa ei note bune". Ideea e ca, parintii trebuie sa inteleaga faptul ca, daca ai bac si 2 facultati nu esti om mare, cazul adevarat a faptului ca un prieten de al tatalui meu vitreg este taximentrist, dupa ce a facut 2 facultati + bac.
Taximentrist ma fac cu 8 clase si carnet la 18 ani, deci de ce a fost nevoie de 2 facultati
Cunosc oameni cu facultati mari facute.
Un exemplu clar, am o vecina la tara, are 2 facultati - finante banci si facultatea de drept, parerea mea este ca sunt cele mai bune facultati pe care le poti face (gresesc?) si acum este impreuna cu sotul ei in Franta - Paris, la munca :)

Code: Select all

while($money < 1.000.000$) $work++;
User avatar
VladyFZR
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 590
Joined: 16 Sep 2010, 14:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times
Contact:

30 May 2012, 01:59

chiar si asa..se face carte..poate prea multa.D-aia avem medici bune..oameni in mai toate domeniile
Pentru RAPID traim !
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

30 May 2012, 02:12

Matricele si ecuatiile pot fi importante la programare si inginerie deci nu le luati ca prostii, doar ca da, sunt mai aiurea si iau mult timp.
Ora de religie nu e obligatorie, puteti oricand sa faceti o cerere scrisa iar istoria e mult prea usoara cu o ora pe saptamana. Trebuie sa stii o lectie, doua si ai un 10, sunt doua materii la care iei 10 pe ochi frumosi si iti cresc media, care oricum nu mai e asa importanta la facultati gen informatica, politehnica, automatica.

Nu trebuie sa iti placa scoala, niciodata nu mi-a placut, sunt multe prostii care trebuie ignorate.
Important e sa ai 2-3 materii la care sa ai un profesor calumea inafara de sport, daca n-ai schimba scoala.
Profilul mate-info e cel mai greu dar cel mai bun deoarece profesorii buni predau exclusiv la clase cu acest profil din cate am observat.
User avatar
TaiFU
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 989
Joined: 28 Apr 2011, 21:05
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2luni)
Has thanked: 75 times
Been thanked: 32 times
Contact:

30 May 2012, 02:35

si de aici vad ca limba romana este greluri fiindca si pentru ca deoarece noi avem "medici" bune si un om care a facut 2 facultati este "taximentrist"..de aici reiese ca nici macar alea 8 clase necesare nu leati facut calumea.
http://lordtaifu.com Aici se vor tine concursuri cu premiu cont mc!
claudiu25 ma pune la neseriosi ca il | Afiseaza codul
Image
Image
User avatar
Awakening
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3933
Joined: 06 Apr 2010, 11:01
Detinator Steam: Da
CS Status: Plictiseala
Detinator server CS: Adio cs
SteamID: eliara
Reputatie: eXtream Mod
Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fost Manager ZM.eXtream.Ro
Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: CRISTIAN
Location: Bucuresti
Discord: m_i3
Has thanked: 151 times
Been thanked: 344 times

30 May 2012, 02:36

Eram sigur ca vine si un destept de asta care sa vorbeasca, se duce dracu tot.. (se scrie le-ati)
Mai bine sa inchidem
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information