Scrisoare catre profesori

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

egoistdream
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 86
Joined: 07 Aug 2010, 01:41
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times
Contact:

28 May 2012, 02:09

Oricum, prin simpla critica nu faceti nimic, daca chiar vreti sa schimbati ceva va puteti face profesori, doar asa va intelega si fata asta pentru ce ii trebuie matematica:

Image
RoyalServer 2
User avatar
EAndrei
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 116
Joined: 28 May 2012, 08:35
Detinator Steam: Nu
CS Status: dau foc la foc.
Been thanked: 5 times
Contact:

28 May 2012, 11:03

Am citit toate comentariile voastre din topicul acesta, si am vazut numai opinii si pareri bune de la niste oameni cu capul pe umeri.

Eu sincer ii dau dreptate lui pazziny. Multe dintre materii sunt nefolositoare (exemplele date de pazziny sunt foarte bune si lista continua).
Eu nu cred ca problema asta e numai in Romania, ci si in alte tari.
Image

Comunitatea ForceGS.Ro - caut fondator.
User avatar
Katatonia
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 257
Joined: 19 Sep 2008, 14:00
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu mor caii cand vor cainii!!
Has thanked: 48 times
Been thanked: 5 times

28 May 2012, 13:27

E vorba de muzica, instrumentala de preferat, ca sa iti formezi o ureche muzicala, pentru ca incepi sa creezi si tu apoi muzica tot cu un instrument, nu te bagi la PC intr-un rahat de program si faci mix-uri pentru Inna.
Inainte de toate a fost muzica clasica.Muzica instrumentala,mai ales ramura asta se face tot cu studiu.Ca sa faci muzica instrumentala trebuie in primul rand sa inveti o masura compusa,patrimi,optimi,etc!O sa ai nevoie sa-ti notezi piesele pe portativ si aici iti trebuie studiu,semne de alteratie,etc pentru ca in momentul in care compozitia devine voluminoasa ai nevoie sa le notezi,altfel se uita indiferent de stilul abordat.
Daca mergi pe improvizatie e si mai complicat daca nu ai cunostiinte solide in materie de masuri,notatie,semne de alteratie,etc.
Consider ca si asta este un domeniu in care trebuie sa te documentezi,sa urmaresti instrumentisti foarte buni,sa ai un profesor pasionat de treaba asta si care sa-ti ofere multa motivatie.
Image
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6279
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 184 times
Been thanked: 792 times
Contact:

28 May 2012, 13:30

Se pare ca avem si baieti destepti pe forumul asta :)
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

28 May 2012, 15:30

Azi la ora de istorie, profesoara a creat o conexiune asa de profunda intre mine si materia ei, incat dormeam pe un caiet de mate facand matricea unui graf cu 30 de puncte :\
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

28 May 2012, 15:54

Nu toti suntem pasionati de orice. Pe mine unul, ora de istorie este egala cu ora de somn, pur si simplu este atat de plictisitor incat nu pot sa nu inchid ochii, mai este si de la 2 la 3, pe caldura asta e super. Aici e si vina profesorului pentru ca depinde e el daca ora este plictisitoare sau nu si chiar si in cazul in care nu ma pasioneaza o anumita materie, profesorul daca este capabil ma poate atrage intr-un fel sau altul. Nu intelge ca dau vina pe profesor, dar legat strict de mine si ora de istorie, nu ne intelegem deloc :D

Asa poti sa o iei cu : daca nu erau Adam si Eva, nu mai erau oameni si nici razboaie -.- (daca e sa dam timpul inapoi)
User avatar
pazziny9
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 998
Joined: 19 Mar 2011, 21:09
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 93 times
Been thanked: 67 times
Contact:

28 May 2012, 16:22

Pai dupa cum am zis, istoria e un lucru de trecut; sa va pun o intrebare la care deja stiu ce raspunsuri voi primi, dar totusi o pun:
Cum credeti ca va va ajuta vreodata istoria?
Aici vin 2 raspunsuri patetice:
1. Ca sa nu fii fraier daca te intreaba cineva despre...
2. Ca sa stii de stramosii tai pentru ca apoi sa te gandesti la ei fara absolut niciun rezultat.
Noi trebuie sa ne bucuram de prezent, nu sa ne minunam de ce a fost in trecut, nici sa ne facem probleme de ce va fii in viitor.
User avatar
Katatonia
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 257
Joined: 19 Sep 2008, 14:00
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu mor caii cand vor cainii!!
Has thanked: 48 times
Been thanked: 5 times

28 May 2012, 16:55

Pentru mine istoria este o succesiune de date inventate!
Se spune despre poporul nostru ca a fost unul viteaz care a luptat impotriva multor dusmani...si cand ma uit astazi la ce oameni sunt,imi este greu sa cred ca am fost asa!
Istoria este reflexia ta ca natiune in viitor!
Deci imi este greu sa cred ca am fost asa de razboinici!
Este doar o parere...poate ma insel si mi-as dori sa ma insel..
Image
User avatar
Katatonia
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 257
Joined: 19 Sep 2008, 14:00
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu mor caii cand vor cainii!!
Has thanked: 48 times
Been thanked: 5 times

28 May 2012, 17:05

Bunicul meu a fost in razboi...pe langa faptul ca a fost ranit,nu a gasit nimic brav in toata treaba aia.
Istoria ca fapte este foarte limitata...este un domeniu cu care te poti juca cum vrei tu...daca ma intelegi ce vreau sa zic.
Image
User avatar
pazziny9
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 998
Joined: 19 Mar 2011, 21:09
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 93 times
Been thanked: 67 times
Contact:

28 May 2012, 17:26

Guvernul nu poate invata greselile din trecut, pentru ca pe atunci lumea era diferita. Oamenii erau mai muncitorii, nu era iubirea aceea a banilor dar nimeni nu e atat de nebun incat sa nu stie ca razboaiele sunt atat de stupide/mortale/nebunesti/prostii/idei facute de oameni fara viata si minte.
Dar la istorie doar 2% din ce inveti tine de ce greseli au facut oamenii din trecut:
Razboaiele, Cruciadele cu copii (really?), dorinta de cucerire si inca cateva (nu imi mai vin in minte...)
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

29 May 2012, 21:07

bZk wrote:
pazziny9 wrote:Pai dupa cum am zis, istoria e un lucru de trecut; sa va pun o intrebare la care deja stiu ce raspunsuri voi primi, dar totusi o pun:
Cum credeti ca va va ajuta vreodata istoria?
Aici vin 2 raspunsuri patetice:
1. Ca sa nu fii fraier daca te intreaba cineva despre...
2. Ca sa stii de stramosii tai pentru ca apoi sa te gandesti la ei fara absolut niciun rezultat.
Noi trebuie sa ne bucuram de prezent, nu sa ne minunam de ce a fost in trecut, nici sa ne facem probleme de ce va fii in viitor.
ai omis ceva ,ceva ce este foarte important, ca putem invata din greselile din trecut :) de exemplu guvernul romaniei de astazi poate ia ca model pe guvernul romaniei din perioada interbelica , atunci cand romania a fost cu adevarat ce ar fi trebuit sa fie si astazi .. pentru cei ce nu stiu , romania in perioada interbelica a fost prima tara din lume la productia de aur si a doua la productia de gaze si petrol :) sau din Europa, nu mai stiu sigur ..
Ti se pare ca vreunul din cei de pe acest forum o sa ajunga la guvern ?:))
Am inteles ce voiai tu sa spui, dar aici e vorba de materia de la scoala. Cei care ajung la guvern trebuie sa studieze ei singuri istoria guvernului in trecut, bla bla..
User avatar
pazziny9
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 998
Joined: 19 Mar 2011, 21:09
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 93 times
Been thanked: 67 times
Contact:

30 May 2012, 06:52

Pana acum, exista 4 tipuri de oameni in lumea asta:
Cei destepti
Cei sportivi
Cei creativi
Si cei lenesi

Desteptul e un om cu nivel mare de educatie, mai mult sau mai putin distractivi si dornic de munca psihica...pe scurt: creierul
Sportivul e cel care nu invata foarte bine, cu bun simt si foarte ajutator care e preocupat de modul lui de a arata, modul lui de a se hrani, pentru a fi in forma pentru "aventuri" tot mai noi; atat el cat si echipa sa.
Creativul e un om...ei bine...creativ. Are o imaginatie bogata si o sursa de inspiratie.
Lenesul e cel care nu invata, nu face sport, nu vrea sa fie creativ iar atunci isi pierde speranta in viata sperand sa fie sofer de TIR sau sa lucreze la tara.

Asa cum ramurile au frunze, si "ramurile" astea au "frunze":
Materii:

Destepti:
-Matematica
-Informatica
-Biologie
-Fizica
-Chimie

Sportivi:
-Echilibru
-Forta
-Rezistenta

Creativi:
-Desen
-Muzica

Lenesi:
nimic.

Eu cred ca fiecare elev ar trebui sa fie lasat sa isi rupa cate frunze vrea dintr-o categorie, sau mai multe.
Eu sunt interesat de informatica, dar si de sport (in general).
Si asa ca o intrebare de sfarsit: voi la ce categorie v-ati incadra?
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information