Un ROMAN va fi noua bijuterie de 70 de milioane a lui Real M

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Brifcor
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1072
Joined: 01 Sep 2008, 22:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Ai invins ? Continua! Ai pierdut ? Conti
Detinator server CS: pub.xtremezone.ro
SteamID: digitalbrifcor
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Radauti
Has thanked: 120 times
Been thanked: 100 times

31 May 2012, 02:44

Textul asta se scrie singur. Are atat de multe sa spuna, incat backspace-ul ia premiul pentru cea mai apasata tasta a zilei. E foarte greu de inceput. Romania, fotbal, Real Madrid. Despre asta-i vorba, ca sa uitam figurile de stil.

Liga Campionilor a adus zeci de milioane de euro intr-o atmosfera de fotbal mediocru. Suporterii romani s-au ales doar cu pozele facute live lui Zidane, Beckham, Raul, Ronaldo, Drogba, Rooney sau Benzema si cu tonul autentic de Champions League simtit direct pe piele. Steaua, Unirea Urziceni, CFR si Otelul s-au plans ca nu pot si au facut rar Romania sa zambeasca. Steagul de victorie al lui Chivu din 2010 s-a vazut sters in multinationala lui Inter din 2010, iar Lucescu si Mutu au dat like doar de la TV meciurilor adevarate.

Fotbalul a impartit trofeele intre milionarii care n-au gasit nimic de cumparat la Bucuresti, Cluj sau Galati.

20 de milioane de romani au asteptat-o pe Real Madrid in 2006 cu amintirea lui Hagi. Plecat din lumea lui Ceausescu sa fie vedeta la cel mai important club din lume, starul absolut al Romaniei in fotbal a trebuit sa dea inapoi tricoul dupa doar doi ani.


Au trecut aproape 25 de ani. Real incearca din nou cu un roman. Abia acum incepe de fapt povestea. Iar textul refuza sa se mai scrie singur.

Viata lui Nicusor Craiu are deja toate elementele unui scenariu premiat. Pustiul de 13 ani considerat viitorul 10 al Madridului nu stie intre cine sa aleaga. De la spanioli aude ca e noul Hagi, iar asta il face sa zambeasca. Spune ca idolul lui de pe DVD nu poate fi vreodata egalat. Pentru ca il gasesc la cativa metri distanta in baza de antrenament, ceilalti copii il cred rupt din Kaka. Si asta il amuza, asa ca mai bine e doar Nico Craiu.

"Am plecat la munca in strainatate acum 12 ani si mi-am lasat sotia singura cu 3 copii. Am avut sa le dau bani de mancare pentru numai doua zile. Nicusor avea un an si doua luni cand am plecat", isi aminteste tatal, Stefan.

Barbatul care s-a trezit in ghetele si cu visele lui Hagi, la Farul, n-a reusit sa-si traiasca bucuria de a juca fotbal adevarat. A facut totul pentru ca baiatul lui sa straluceasca.

"Daca era cineva alaturi de mine, poate ajungeam mai sus. Am fost la un moment dat la Farul, in aceeasi echipa cu Petcu, Peniu, Buduru, Gache, Vigu sau Caramalau, dar n-am avut pe nimeni alaturi de mine si n-am reusit. Mi-am jurat ca pe baiatul meu il voi ajuta cu tot ce-mi sta in putinta. M-am rugat la Dumnezeu si am stiut de cand s-a nascut ca trebuie sa joace fotbal. La un an il tineam pe Nicusor in picioare si il ajutam sa dea cu piciorul in minge. Am gandit mereu ca el imi va razbuna soarta", spune emotionat Stefan Craiu.

Dupa 2 ani, tatal si-a chemat familia alaturi de el, in Spania. Nico era prea mic pentru fotbal, dar n-avea chef de masinute si desene animate dubioase.

"Avea 3 ani cand a ajuns aici. L-am dat imediat la karate, am crezut ca asa isi poate imbunatati elasticitatea si isi poate dezvolta modul de a gandi. In 4 ani a obtinut centura maro si a luat 27 de locuri 1 in competitii! Dupa aia mi-a zis ca se plictiseste si ca vrea alt sport. L-am dat la fotbal in sala", povesteste tatal lui Nicusor.

Primul refuz pentru Real Madrid

Unde e Real Madrid in povestea asta? "Un arbitru a vazut ca nimeni nu-i putea lua mingea si m-a intrebat de unde e pustiul, cine e? I-am zis ca e fiul meu si mi-a sugerat sa nu mai stau prea mult pe ganduri. L-am dus la Coslada, o echipa locala, unde a fost admis din prima zi! Campionatul de juniori se disputa pe terenurile lui Real Madrid, acolo l-au vazut antrenorii si l-au chemat sa dea proba. Au fost in total 420 de copii care s-au pregatit timp de 6 saptamni cu Real, in final au ramas 8, printre care si Nico", spune mandru Stefan Craiu.

N-a fost suficient pentru un contract! Real putea sa-si piarda bijuteria din Romania dintr-un motiv stupid.

"Cand am venit sa semnam actele, nu s-a transmis ca echipele sunt complete si ca baiatul va face un an la scoala de fotbal, dupa care il vor promova la grupa unde stabilisem initial. N-am fost de acord. Le-am zis ca ramane la Coslada si ca pot sa-l caute la anul daca ii intereseaza. Nu le-a venit sa creada. Se uitau interzisi la mine, tot repetau: <<Cine esti tu sa refuzi Real Madrid>>", explica parintele.

Dupa o saptamana, Nicusor parea sa fi uitat definitiv de Real. Tatal sau a fost de acord cu oferta primita de la Rayo Vallecano, unde Nico a fost vedeta absoluta!

Scorpionul Nico

A marcat de 79 de ori intr-un sezon, record pentru Spania la nivelul lui de varsta, a fost ales cel mai bun om al campionatului si a dat cele mai multe pase de gol! Real nu avea cum sa ramana indiferenta la progresul micului galactic.

"Madridul ne trimitea carti postale, ne tot dadeau telefoane sa nu semnam cu nimeni ca in vara va fi automat al lui Real. Am ascultat ce aveau sa-mi spuna, dar am mers in continuare cu Rayo. Nico a jucat la o grupa mai mare de varsta, unde antrneorul a spus ca numai cu el in echipa are sanse la campionat. Asa a si fost. A dat 22 de goluri (9 cu capul) si au luat liga. N-a pierdut niciun meci, chiar daca adversarii erau mai mari la varsta decat el si asta conteaza enorm la juniori. Acolo i-au pus si porecla Scorpionul", povesteste Stefan Craiu.

'Contract pe viata! Nu te dam afara nici daca te droghezi sau daca te apuci de baut!'

Pana si afacerea Ronaldo pare sa fi fost mai usor de facut. Suta de milioane a distrus orice impediment in calea transferului de la United. Pentru Nicusor Craiu, Real n-a putut decat sa consume din minutele de abonament ale firmelor de telefonie mobila.

"Au inceput sa ma sune si de doua ori pe saptamana, la un moment dat nici nu mai raspundeam. Nico se simtea foarte bine la Rayo. Aflasera si cei de la club ca il vrea Real, asa ca m-au chemat sa discutam. Le-am zis sa stea linistiti, dar n-a fost tocmai simplu. Mi-au propus contract pe viata! Ca sa ma convinga, mi-au zis ca nu-l vor da afara nici daca fumeaza marijuana sau se apuca de baut!", dezvaluie tatal pustiului magic.

Clauza UNICA in lume propusa de Rayo n-a putut sa-l tina in suburbie. Nico avea nevoie de o provocare cu adevarat importanta!

sursa sport.ro
RoyalServer
User avatar
Norbi.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 299
Joined: 24 Feb 2012, 11:38
Detinator Steam: Da
CS Status: Reputatie: Fost antrenor de smecher :))
Has thanked: 32 times
Been thanked: 13 times

31 May 2012, 03:11

Bravo lui , eu nu cred ca il lasa sa se drogeze si nu ii zice nimica :-@ .
Viata nu e dura ! ... Asa e ea.
User avatar
Cristian
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3105
Joined: 12 Sep 2010, 13:19
Detinator Steam: Da
CS Status: None!
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior : S!l@ba, jackanape, vengeance
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Craiova
Has thanked: 36 times
Been thanked: 149 times

31 May 2012, 09:32

Bravo lui , il felicit dar n-am inteles un lucri : A ajuns baiatu la Real sau a ramas la Ryo ?
“You only live once, but if you do it right, once is enough.”
― Mae West
User avatar
Biju
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 935
Joined: 22 Jan 2011, 17:31
Detinator Steam: Nu
Location: Bucuresti
Has thanked: 44 times
Been thanked: 45 times
Contact:

31 May 2012, 13:37

Doamne, s-a ridicat pielea pe mine de vreo 3-4 ori in timp ce citeam aici.
Bravo lui, putem si noi!
User avatar
Blue ;x
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2141
Joined: 16 Jan 2011, 13:07
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Has thanked: 103 times
Been thanked: 171 times
Contact:

31 May 2012, 15:03

wow , acesta va fi cineva , cred ca cel mai bun din generatia lui si nu numai o.O !
Image Image

Creez artwork steam - 25 de lei!
Creez logo/banner gratis!
daNITZI:*
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 743
Joined: 26 May 2010, 20:17
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 361 times
Been thanked: 115 times

31 May 2012, 19:35

ii doresc succes, se poate.
User avatar
Asus2010
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1633
Joined: 22 Nov 2010, 19:49
Detinator Steam: Da
CS Status: Shhh ! Work !
SteamID: PRIVATE!
Location: Blaj jud.Alba
Has thanked: 139 times
Been thanked: 72 times

31 May 2012, 19:46

bravo lui :) in sfarsit un roman talentat care poate juca la nivel inalt :)
User avatar
Madalin
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3247
Joined: 16 Apr 2007, 14:20
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: Dependent
Fost super moderator
Location: Bucuresti.
Has thanked: 109 times
Been thanked: 368 times

31 May 2012, 19:52

nu prea am stat sa citesc tot, dar sper sa aiba succes.
ale, ale, ale!
User avatar
Madalin
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3247
Joined: 16 Apr 2007, 14:20
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: Dependent
Fost super moderator
Location: Bucuresti.
Has thanked: 109 times
Been thanked: 368 times

31 May 2012, 19:52

nu prea am stat sa citesc tot, dar sper sa aiba succes.
ale, ale, ale!
User avatar
Yeezus
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8149
Joined: 04 Nov 2011, 08:57
Detinator Steam: Da
CS Status: Yeezy taught me
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: Confuzius, Flowman,H@rdwell,Florentiu
Location: Ploiesti/Bucuresti
Has thanked: 239 times
Been thanked: 366 times

31 May 2012, 20:18

Felicitari lui, isi merita locul in echipa.
User avatar
SuNNNeR
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2348
Joined: 05 Jun 2010, 19:22
Detinator Steam: Da
Location: Galati
Has thanked: 143 times
Been thanked: 154 times

31 May 2012, 20:33

Bravo lui . Sa ne madrim cu el
Va asteptam pe comunitatea GuNImpact
Image
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information