Ceva limbaj de programare de viitor

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Cristy31
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 632
Joined: 29 Jul 2011, 21:50
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 30 times
Been thanked: 19 times

16 Jul 2012, 00:16

Blue ;x wrote:In vb.net nu prea aud sa se programeze pe undeva daca si lucreaza cu .NET majoritatea aleg C#.
Daca totusi ai planuri mari pe viitor in domeniul programarii zic sa alegi C/C++ ,in caz de necesitate poti trece usor pe .NET.
Asta daca nu vrei sa folosesti Pascal.
ok, dar C# sau Pascal sau nb.net la ce ajuta ? pascal stiu ca poti face programe gen sa iti calculeze nu stiu ce sau ceva de genu, am studiat limbajul pseudocod la info. Dar la ce ajuta in general ? ce poti face cu ele ?
RoyalServer
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

16 Jul 2012, 06:46

C++ este foarte complicat deci daca nu iti place javascript e o problema mare.
In rest este un limbaj care e folosit pentru mai toate, 50% din aplicatiile care exista sunt scrise total in C++ si 70-80% au parti care contin un program C++.

Eu recomand http://coffeescript.org/ pentru JS, il poti folosi la nodejs si javascript clasic, respectiv jquery.
Javascript si Java sunt doua limbi de viitor, poti face absolut orice cu ele.

Pascal nu te ajuta la nimic, e mai mult doar tehnica de calcul si programare ca sa fie profesorilor usor sa te faca sa intelegi bazele, exista un alt limbaj de programare, delphi, care seamana mult cu pascal si este un limbaj potent si interesant.
C# este o alternativa la C++ dar nu cred ca merita sa te bagi in el.

Cele trei limbi care merita studiate sunt JavaScript, Java si C++, dar daca vrei doar sa te distrezi ai la dispozitie Python si Ruby, doua limbaje super faine si similare care sunt in stare de orice.
In plus fiecare limbaj are abstractii si framework-uri, in special JavaScript si PHP.
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13699
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 643 times
Contact:

16 Jul 2012, 08:16

Dezvolvator android.

http://developer.android.com/sdk/index.html

Nu inteleg de ce nu iti place PHP-ul,este un limbaj interesant care cere si logica.Ai milioane de exemple si iti pot oferi un site in limba engleza de unde poti invata multe,sau unul in romana.
Image
User avatar
cipri
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 548
Joined: 25 May 2008, 11:46
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost programator eXtreamCS
Has thanked: 12 times
Been thanked: 65 times

16 Jul 2012, 08:59

IsTI37 wrote:C++ este foarte complicat deci daca nu iti place javascript e o problema mare.
In rest este un limbaj care e folosit pentru mai toate, 50% din aplicatiile care exista sunt scrise total in C++ si 70-80% au parti care contin un program C++.

Eu recomand http://coffeescript.org/ pentru JS, il poti folosi la nodejs si javascript clasic, respectiv jquery.
Javascript si Java sunt doua limbi de viitor, poti face absolut orice cu ele.

Pascal nu te ajuta la nimic, e mai mult doar tehnica de calcul si programare ca sa fie profesorilor usor sa te faca sa intelegi bazele, exista un alt limbaj de programare, delphi, care seamana mult cu pascal si este un limbaj potent si interesant.
C# este o alternativa la C++ dar nu cred ca merita sa te bagi in el.

Cele trei limbi care merita studiate sunt JavaScript, Java si C++, dar daca vrei doar sa te distrezi ai la dispozitie Python si Ruby, doua limbaje super faine si similare care sunt in stare de orice.
In plus fiecare limbaj are abstractii si framework-uri, in special JavaScript si PHP.
Skype, Fruity loops, Magic ISO = Pascal.
Pascal este un limbaj procedural nu este folosit numai ca material de studiu, are mai multe avantaje decat C in unele cazuri.
C# este unul din cele mai cautate azi, eu lucrez la servici in el (Windows si WEB)

Programarea este un termen mult mai abstract. Majoritatea invata din tutoriale pe internet sintaxa unui limbaj de programare si se cred programatori. Invata sa rezolve 2, 3 probleme din tutoriale iar atunci cand ii se da o problema noua incepe sa caute pe internet "tutorial rezolvare problema 3" :)). Programarea nu inseamna numai sa cunosti sintaxa unui limbaj ci inseamna "rezolvarea problemelor cu ajutorul calculatorului". Daca vrei sa fi un bun programator trebuie sa inveti sa gandesti logic pas cu pas, sa iti construiesti algoritmi, sa desenezi o schema logica, sa scri pseudocod, etc.
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

16 Jul 2012, 10:46

Invata Java. Asta o sa fac eu in anul 2 la info, pana acum am facut c si c++, deci ma gandesc c-ar trebui sa le stii in prealabil daca te apuci de Java.

Daca devi un programator bun pe Java, ai toate sansele sa castigi multi bani! :)
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
User avatar
Cristy31
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 632
Joined: 29 Jul 2011, 21:50
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 30 times
Been thanked: 19 times

16 Jul 2012, 10:48

ok, va multumesc tuturor, am zis si in primul post ca ma tin de treaba daca incep ceva. Deci ar trebui sa incep cu C apoi C++ apoi JavaSCript si Java ?
User avatar
GPaul
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1931
Joined: 21 Mar 2009, 12:14
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv. Studiu intens.
Detinator server CS: - House M.D -
SteamID: - House M.D -
Reputatie: Nume anterior: djxpaulz
Fost super moderator
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 8 times
Been thanked: 174 times
Contact:

16 Jul 2012, 13:04

Java, subscriu spusele lui Isti.
Image
Image
User avatar
Cristy31
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 632
Joined: 29 Jul 2011, 21:50
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 30 times
Been thanked: 19 times

16 Jul 2012, 14:18

Java sau JavaScript ? :)
Isti a zis C++ Java si JavaSript. In ce ordine ar trebui sa incep ?
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information