Comparare masini Opel - Golf4

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
exy
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 6389
Joined: 11 Aug 2010, 14:30
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: eXpres *viewsonic
Fost Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Organizator Cupe eXtreamCS
Castigator eXtream XMAS Championship
Castigator eXtream CS:GO Cup 2014
Location: Norway
Has thanked: 326 times
Been thanked: 385 times

26 Aug 2012, 15:51

vLx wrote:HERZ - http://www.mobile.de si ai sa ramai surprins cate masini o sa gasesti golf4 pana in 3000 1.9 TDI :) si au doar 200000 250000 km ce pentru un neamt cu drumurile care sunt acolo este foarte putin
250.000 km ti se pare putin ?
Eu zic ca e mult

Tata are 2 opel astra din 96 si pe una are 160.000 si pe alta 170.000
RoyalServer 2
JACOBS ~
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 737
Joined: 24 Jul 2011, 12:01
Detinator Steam: Da
Has thanked: 110 times
Been thanked: 104 times

26 Aug 2012, 15:55

eXpres wrote:
HERZ wrote:Mie îmi place motorul de 1.7 CDTI de la Astra. :-"
Are CDTI Astra ?
Eu stiam ca are TDI 1.7 =)
Poate modelurile noi , nu stiu cele noi
=))))))))))

TDI e la Volkswagen
User avatar
HERZ
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1854
Joined: 09 Apr 2012, 15:46
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: yeap, 100 servere
SteamID: lexuuuu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Ban 3 luni
Location: Iași
Has thanked: 266 times
Been thanked: 103 times
Contact:

26 Aug 2012, 15:57

La 200.000 - 250.000 km degeaba sunt pe drumurile nemților că de suferit motorul tot suferă. Fiabile sunt dar nu la 250.000KM.
O mașină bună la nemți care să te țină are maxim 150.000-170.000.
User avatar
vLx
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 119
Joined: 15 Jul 2012, 12:26
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Cs.vLx.Ro
SteamID: sevraj_cs
Reputatie: Ban 2 luni
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Contact:

26 Aug 2012, 16:10

Am BMW 320 hidramat cu 600000 KM la mine in valcea sti cum merge ?Senzatie e din 2000 masina 150 CP si merge mai bine ca una de 200000 asa ca nu va mai uitati in gura ca 200000 sunt multi in Germania :) Sa dea cineva TC ca numai are rost am inteles cateva aluzii si sfaturi
Cat de prost sa fi ca moderator sa dai ban unui user ca a facut un compliment ?

Code: Select all

Connect : cs.vlx.ro
Din lipsa de ocupatie ma ocup cu Search care are nevoie de ceva www.vlx.ro faceti request!
Site : www.vlx.ro
Forum : www.vlx.ro/forum
Cautam owner cs.vlx.ro 50 RON lunar sv o sa fie full 32/32 !
Contact : vlx_sevraj
Fost user : Sevraj , user serios poti verifica la tranzactii , am luat ban pentru un compliment asta a ajuns extreamcs !
Caut servere pentru comunitatea mea , Ofer Co-Administrator pentru owneri !
User avatar
exy
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 6389
Joined: 11 Aug 2010, 14:30
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: eXpres *viewsonic
Fost Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Organizator Cupe eXtreamCS
Castigator eXtream XMAS Championship
Castigator eXtream CS:GO Cup 2014
Location: Norway
Has thanked: 326 times
Been thanked: 385 times

26 Aug 2012, 17:00

JACOBS ~ wrote:
eXpres wrote:
HERZ wrote:Mie îmi place motorul de 1.7 CDTI de la Astra. :-"
Are CDTI Astra ?
Eu stiam ca are TDI 1.7 =)
Poate modelurile noi , nu stiu cele noi
=))))))))))

TDI e la Volkswagen
Esti praf omule :D
Tata are 2 opel astra 96 cu motor 1.7 TDI :)
s2l jm3k3r3
User avatar
HERZ
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1854
Joined: 09 Apr 2012, 15:46
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: yeap, 100 servere
SteamID: lexuuuu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Ban 3 luni
Location: Iași
Has thanked: 266 times
Been thanked: 103 times
Contact:

26 Aug 2012, 17:03

I-a căzut C-ul din față.
Normal că merge bine la 600.000km, dar câte a schimbat la ea ? tabla cum e ?
platinum
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 320
Joined: 17 May 2011, 10:46
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

26 Aug 2012, 18:00

nu inteleg dc nu mai pui inca 1000 - 2000 e , si iti cumperi golf5 , sau polo..mult mai ..aspectoase.. decat golf4
oricum , aleg golf4 din cele doua
Sunt atat de aproape ca ne desparte doar un prezervativ...
User avatar
Vladutz27
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 97
Joined: 14 Mar 2011, 20:18
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Location: Piatra Neamt
Has thanked: 22 times
Contact:

26 Aug 2012, 19:43

Salut! 1 la mana Opel Astra diesel din cate stiu eu,e de 1.7 dti,in niciun caz tdi,care este motorul diesel de la Volkswagen,asta pana la modelele mai noi de Opel care intradevar vin cu motoare cdti(1.7,1.9).Daca ma insel,asta e.
Acum depinde si pentru ce ai vrea tu sa folosesti masina,tdi(motorina),e oarecum pentru drum lung deoarece are turbina.
Recent un prieten de al meu a cumparat un Opel Astra 1.6 16v 101 cp,din 2001 cu 3000 de euro,adus din Germania,masina arata exceptional,si are si kilometri putini. Acum eu sincer as opta spre Volkswagen,nu ar conta asa mult motorul,de preferat 1.6 sau 1.9,dar sincer nu-i rau nici Opel Astra,cu motor 1.6 sau 1.7 dti.Ramane la alegerea ta. :)
User avatar
GYUKY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 9280
Joined: 07 Apr 2008, 10:19
Detinator Steam: Da
CS Status: INACTIV !
Reputatie: Fost administrator
Membru Club eXtreamCS
Location: Germania
Has thanked: 193 times
Been thanked: 1156 times

26 Aug 2012, 19:56

eXpres wrote:
JACOBS ~ wrote:
eXpres wrote:
Are CDTI Astra ?
Eu stiam ca are TDI 1.7 =)
Poate modelurile noi , nu stiu cele noi
=))))))))))

TDI e la Volkswagen
Esti praf omule :D
Tata are 2 opel astra 96 cu motor 1.7 TDI :)
s2l jm3k3r3
La opel exista doar DTI, si sunt facute de isuzu, este un motor fiabil, la care pica des turbina, injectoarele mai ales la motorina din romania si la soferii care merg la consum cu ele, ele trebuiesc turare 2500-3000rpm pentru a intra turbina in functie. Opel astra este o masina anosta, fara personalitate, preferata de romani din cauza preturilor mici la piese, dar care pica des (mentalitatea proasta a romanului). La tablarie este varza din orice punct de vedere, acum 2-3 luni s-au ciocnit un wv passat si un opel astra (an ~2000 ambele) , passatul doar botul sifonat, astra aruncat in copac facut varza (accident frontal). Motorul TDI 1.9 dupa golf, respectiv passat, este cel mai fiabil motor diesel produs in acei ani, daca este facut schimbul la 10k-12k cu ulei de calitate si pus de care trebuie in functie de vascozitate si de km motorului, teoretic nu are nici o problema. Dintre cele doua eu as opta pentru golf4, desi si ea este anosta si fara personalitate (masina de gay, vorba unui prieten :)) ), atat din punct de vedere al tablariei cat si al motorizarii.

@ expres sa-i spui lu mutu de 160k si 170k de acum 20 de ani, sunt masini din 2008-2009 care au deja 200k, masini personale nu taxiuri sau de firma, asa ca spune-i sa-i verifice la reprezentanta sa vada ca mai bine pun 1 in fata lor (desi nu duce motorul atat :D)

@@ oricum 95% din cei care ati raspuns aici sunteti paraleli cu masinile si sub 18 ani, vlax du-te tati pe 4tuning / wv forum / opel forum si urmareste topicuri cu aceste masini, sa vezi parerea posesorilor, nu a unor copii care stau pe bancheta din spate a masinii familiei ca n-au voie sa stea in fata.
Image
User avatar
exy
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 6389
Joined: 11 Aug 2010, 14:30
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: eXpres *viewsonic
Fost Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Organizator Cupe eXtreamCS
Castigator eXtream XMAS Championship
Castigator eXtream CS:GO Cup 2014
Location: Norway
Has thanked: 326 times
Been thanked: 385 times

26 Aug 2012, 21:25

GYUKY wrote:
eXpres wrote:
JACOBS ~ wrote: =))))))))))

TDI e la Volkswagen
Esti praf omule :D
Tata are 2 opel astra 96 cu motor 1.7 TDI :)
s2l jm3k3r3
La opel exista doar DTI, si sunt facute de isuzu, este un motor fiabil, la care pica des turbina, injectoarele mai ales la motorina din romania si la soferii care merg la consum cu ele, ele trebuiesc turare 2500-3000rpm pentru a intra turbina in functie. Opel astra este o masina anosta, fara personalitate, preferata de romani din cauza preturilor mici la piese, dar care pica des (mentalitatea proasta a romanului). La tablarie este varza din orice punct de vedere, acum 2-3 luni s-au ciocnit un wv passat si un opel astra (an ~2000 ambele) , passatul doar botul sifonat, astra aruncat in copac facut varza (accident frontal). Motorul TDI 1.9 dupa golf, respectiv passat, este cel mai fiabil motor diesel produs in acei ani, daca este facut schimbul la 10k-12k cu ulei de calitate si pus de care trebuie in functie de vascozitate si de km motorului, teoretic nu are nici o problema. Dintre cele doua eu as opta pentru golf4, desi si ea este anosta si fara personalitate (masina de gay, vorba unui prieten :)) ), atat din punct de vedere al tablariei cat si al motorizarii.

@ expres sa-i spui lu mutu de 160k si 170k de acum 20 de ani, sunt masini din 2008-2009 care au deja 200k, masini personale nu taxiuri sau de firma, asa ca spune-i sa-i verifice la reprezentanta sa vada ca mai bine pun 1 in fata lor (desi nu duce motorul atat :D)

@@ oricum 95% din cei care ati raspuns aici sunteti paraleli cu masinile si sub 18 ani, vlax du-te tati pe 4tuning / wv forum / opel forum si urmareste topicuri cu aceste masini, sa vezi parerea posesorilor, nu a unor copii care stau pe bancheta din spate a masinii familiei ca n-au voie sa stea in fata.

Deci acum probabil o sa primesc warn + ban pentru ca acumulez 3 avertismente dar nu prea imi pasa :D
Bun ... deci sa incep
GYUKY wrote:La opel exista doar DTI
Hopaaaa :-?
DTI ? Nu zic ca nu exista si DTI dar exista si TDI
Totusi e trist ca stii cate ceva la masini ( nu zic ca nu stii ) dar stii doar de pe forumuri si asta e trist
Nu cred ca ai ridicat niciodata capota la masina ta sa repari ceva singur
Eu am reparat cu tata la masini destul de mult timp si am avut multe de invatat de la el despre masini (el fiind mecanic)
Si chiar nu inteleg pentru ce ai primit multumesc :-?? Imi poti explica tu , te rog ?
Herz , vrei functie ?
Mitzocule , vrei moderator ajutor ?
Raiden , vrei eXtream Mod ? Debia ai luat Super moderator ...
Gyuky , nu prea inteleg ce vreai sa spui de km
Nu sunt reali ?
Apropo :-? Si un unchi de al meu care avea un VW sharan a facut peste 350.000KM cu masina la fel din 2007 sau 2008 nu mai stiu sigur dar oamenii care au bani fac km multi pentru ca au bani de motorina sa se plimbe .
Sau mai am un unchi cu VW touran care are aproape 200.000KM cu masina din 2009 sau 2010
As mai avea ceva de zis dar ma abtin .

@GYUKY Ai un limbaj de administrator cam colorat :)
Last edited by Mitzocul on 26 Aug 2012, 21:33, edited 1 time in total.
Reason: Am fost moderator ajutător și pot reveni când vreau.
User avatar
raiden
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3260
Joined: 22 Jun 2009, 22:56
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Location: Bucharest
Has thanked: 81 times
Been thanked: 218 times

26 Aug 2012, 21:40

expres a fost pentru asta este un motor fiabil, la care pica des turbina, injectoarele mai ales la motorina din romania si la soferii care merg la consum cu ele, ele trebuiesc turare 2500-3000rpm pentru a intra turbina in functie. Opel astra este o masina anosta, fara personalitate, preferata de romani din cauza preturilor mici la piese, dar care pica des (mentalitatea proasta a romanului) chiar asa e. De asta am si recomandat golf4.
User avatar
GYUKY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 9280
Joined: 07 Apr 2008, 10:19
Detinator Steam: Da
CS Status: INACTIV !
Reputatie: Fost administrator
Membru Club eXtreamCS
Location: Germania
Has thanked: 193 times
Been thanked: 1156 times

26 Aug 2012, 22:19

eXpres wrote:
GYUKY wrote:
eXpres wrote: La opel exista doar DTI, si sunt facute de isuzu, este un motor fiabil, la care pica des turbina, injectoarele mai ales la motorina din romania si la soferii care merg la consum cu ele, ele trebuiesc turare 2500-3000rpm pentru a intra turbina in functie. Opel astra este o masina anosta, fara personalitate, preferata de romani din cauza preturilor mici la piese, dar care pica des (mentalitatea proasta a romanului). La tablarie este varza din orice punct de vedere, acum 2-3 luni s-au ciocnit un wv passat si un opel astra (an ~2000 ambele) , passatul doar botul sifonat, astra aruncat in copac facut varza (accident frontal). Motorul TDI 1.9 dupa golf, respectiv passat, este cel mai fiabil motor diesel produs in acei ani, daca este facut schimbul la 10k-12k cu ulei de calitate si pus de care trebuie in functie de vascozitate si de km motorului, teoretic nu are nici o problema. Dintre cele doua eu as opta pentru golf4, desi si ea este anosta si fara personalitate (masina de gay, vorba unui prieten :)) ), atat din punct de vedere al tablariei cat si al motorizarii.

@ expres sa-i spui lu mutu de 160k si 170k de acum 20 de ani, sunt masini din 2008-2009 care au deja 200k, masini personale nu taxiuri sau de firma, asa ca spune-i sa-i verifice la reprezentanta sa vada ca mai bine pun 1 in fata lor (desi nu duce motorul atat :D)

@@ oricum 95% din cei care ati raspuns aici sunteti paraleli cu masinile si sub 18 ani, vlax du-te tati pe 4tuning / wv forum / opel forum si urmareste topicuri cu aceste masini, sa vezi parerea posesorilor, nu a unor copii care stau pe bancheta din spate a masinii familiei ca n-au voie sa stea in fata.

Deci acum probabil o sa primesc warn + ban pentru ca acumulez 3 avertismente dar nu prea imi pasa :D
Bun ... deci sa incep
GYUKY wrote:La opel exista doar DTI
Hopaaaa :-?
DTI ? Nu zic ca nu exista si DTI dar exista si TDI
Totusi e trist ca stii cate ceva la masini ( nu zic ca nu stii ) dar stii doar de pe forumuri si asta e trist
Nu cred ca ai ridicat niciodata capota la masina ta sa repari ceva singur
Eu am reparat cu tata la masini destul de mult timp si am avut multe de invatat de la el despre masini (el fiind mecanic)
Si chiar nu inteleg pentru ce ai primit multumesc :-?? Imi poti explica tu , te rog ?
Herz , vrei functie ?
Mitzocule , vrei moderator ajutor ?
Raiden , vrei eXtream Mod ? Debia ai luat Super moderator ...
Gyuky , nu prea inteleg ce vreai sa spui de km
Nu sunt reali ?
Apropo :-? Si un unchi de al meu care avea un VW sharan a facut peste 350.000KM cu masina la fel din 2007 sau 2008 nu mai stiu sigur dar oamenii care au bani fac km multi pentru ca au bani de motorina sa se plimbe .
Sau mai am un unchi cu VW touran care are aproape 200.000KM cu masina din 2009 sau 2010
As mai avea ceva de zis dar ma abtin .

@GYUKY Ai un limbaj de administrator cam colorat :)
Amice, esti vai pul` ta. Turbocharged Direct Injection ( TDI ) este facut de grupul VAG si este pus doar pe VW, SKODA, AUDI, Direct Turbo Injection ( DTI ) este pe opel si atat ! (sunt motoare de isuzu)


CDI (Common Rail Direct Injection): Daimler, Mercedes-Benz
CDTI (Common Rail Diesel Turbo Injection): Opel
CRDi (Common Rail Direct Injection): Hyundai, Kia
dCi (Diesel Common-Rail Injection): Nissan, Renault
DDiS (Direct Diesel injection System): Suzuki (Common-Rail)
DI-D (Direct Injection Diesel): Mitsubishi (Common-Rail)
DTI (Direct Turbo Injection): Opel
dTI (Direct Turbo Injection): Renault
D-4D (Direct Injection 4-stroke Diesel): Toyota (Common-Rail)
HDi (High Pressure Direct Injection): Citroën, Peugeot (Common-Rail)
i-CTDi (intelligent Common Rail Turbo Diesel Injection): Honda
JTD bzw. JTDM (Jet Turbo Diesel Multijet): Alfa-Romeo, Fiat, Lancia (Common-Rail)
TDCi (Turbodiesel Common Rail Injection): Ford
TDDI (Turbo Diesel Direct Injection): Ford
TDI (Turbodiesel Direct Injection): Audi, Seat, Škoda, VW

Dupa wikipedia, http://de.wikipedia.org/wiki/Direkteinspritzung , si nu te mai da zmeu ca nu esti deloc, deabia ai buletin si te dai mare cunoscator de masini, crezi ca ma intereseaza ca tacto e mecanic ?
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information