Proiect Personal[Rezolvat!]

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
DNAlecs
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 162
Joined: 07 Dec 2011, 20:47
Detinator Steam: Nu
CS Status: Prin zona :) .
Detinator server CS: ---
Location: Madrid, Spain.
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

30 Aug 2012, 19:56

Seara`buna...
In legatura cu acest topic LINK, mi-a venit o idee.
In primul rand sunt in Spania, deci ideea ar functiona ( cu mult timp si rabdare ), sa nu aud replay-uri aiurea.
Vreau sa fac un site de filme on-line..
Intrebari:
1. Filmele le am eu ( vreo 30, cumparate ) si voi cumpara mereu filme noi, le pot uploada pe host ca sa mearga pe site ? ;
2. Se poate face ca vizitatorii sa poate viziona numai 90 sec. din filme, iar membrii tot filmul. ( Daca se inregistreaza ) ;
3. Se poate ca atunci cand se inregistreaza, sa plateasca o cota ? ( 2-3/luna PayPal, banii sa se retraga automat la fiecare luna din contul respectiv ) ;
4. Ce CMS ar trebui sa folosesc ? ;
5. Pot face toate astea pe un reseller de la , cel mediu, de 5 € ? ( Daca considerati ca este reclama, stergeti link-ul nu topicul, mersi ! ) ;
6. Si, cam ce-ar mai fi de stiut pentru astea ... ?

Cer cam multe, nu ma pricep la asa ceva.
Cine are timp sa-mi explice, OK ... Cine nu, sa nu se chinuie cu un replay aiurea doar pentru +1 !


Multumesc frumos !
Last edited by StormRage on 30 Aug 2012, 21:28, edited 1 time in total.
Reason: Solved
RoyalServer 2
Faints
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 171
Joined: 05 Apr 2009, 14:22
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Reputatie: Ban 3 luni !
(Ban scos de 1 mai!)
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

30 Aug 2012, 20:17

DNAlecs wrote:Seara`buna...
In legatura cu acest topic LINK, mi-a venit o idee.
In primul rand sunt in Spania, deci ideea ar functiona ( cu mult timp si rabdare ), sa nu aud replay-uri aiurea.
Vreau sa fac un site de filme on-line..
Intrebari:
1. Filmele le am eu ( vreo 30, cumparate ) si voi cumpara mereu filme noi, le pot uploada pe host ca sa mearga pe site ? ;
2. Se poate face ca vizitatorii sa poate viziona numai 90 sec. din filme, iar membrii tot filmul. ( Daca se inregistreaza ) ;
3. Se poate ca atunci cand se inregistreaza, sa plateasca o cota ? ( 2-3/luna PayPal, banii sa se retraga automat la fiecare luna din contul respectiv ) ;
4. Ce CMS ar trebui sa folosesc ? ;
5. Pot face toate astea pe un reseller de la SmsHosting, cel mediu, de 5 € ? ( Daca considerati ca este reclama, stergeti link-ul nu topicul, mersi ! ) ;
6. Si, cam ce-ar mai fi de stiut pentru astea ... ?

Cer cam multe, nu ma pricep la asa ceva.
Cine are timp sa-mi explice, OK ... Cine nu, sa nu se chinuie cu un replay aiurea doar pentru +1 !


Multumesc frumos !

Salut,

1. De sa dai bani pe filme cand poti sa le gasesti gratis si pe net, mai ales pe filelist.
Le poti uploada si pe host, dar iti va trebui un dedicat pentru asa ceva, o sa-ti trebuiasca ceva puternic daca vrei sa uploadezi toate filmele pe host.
2. Sigur ca se poate.
3. Poti face si asta, sau doar sa dea un sms de pe un numar de telefon si sa bage cod-ul primit prin sms sa-l introduca acolo unde o sa il ceara.
4. Cel mai bun cms pentru un astfel de proiect este WordPress ( Este foarte usor de folosit, iti trebuiesc 5-10 minute pana te obisnuiesti cu cpanel-ul ) si cel m-ai important este foarte "dezvoltat" la partea SEO.
5. Se poate ( pentru inceput ), dar avand in vedere ca tu vrei sa uploadezi toate filmele pe host-ul tau si + tu cumperi filmele iar acele filme cred ca sunt Bluray care le cumperi ( daca nu ma insel ) deci o sa-ti ocupe per film / 4 gb.
Deci iti va trebui mult spatiu si acel reseller nu o sa-ti ajunga.
Poate pentru 10 / 12 filme.
Pentru cea ce vrei tu sa faci iti trebuie un dedicat performant.
6. Pai ..... trebuie sa te ocupi in fiecare zi de site.
Sa uploadezi filme in fiecare zi, sa vezi ce filme noi au m-ai aparut, sa le pui in categorii ( filmele ) gen : comedie / actiune / aventura / dragoste / etc. Nu uita ca trebuie sa ai si o conexiune "puternica" ca sa nu cada host-ul atunci cand site-ul tau va avea mai multi vizitatori si vizioneaza filmele.
Dar la sfarsit iti scoti cheltuielile din reclame gen google / reclame la alte site-uri.

P.s : Trebuie sa fi foarte rabdator, sa nu crezi acuma ca ti-ai luat domeniu si host iar dupa 1 luna vrei sa fie vizitat de zeci / sute de vizitatori.
Este putin greu la inceput, dar dupa o sa-ti fie usor mai ales cand vezi ca munca ta da roade.
User avatar
DNAlecs
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 162
Joined: 07 Dec 2011, 20:47
Detinator Steam: Nu
CS Status: Prin zona :) .
Detinator server CS: ---
Location: Madrid, Spain.
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

30 Aug 2012, 20:23

@Faints: Mersi mult ca ai raspuns.
Stiu, majoritatea ( chiar toate ) se gasesc pe net, dar spaniolii sunt foarte diferiti de noi. Ei ar da 3€/luna ca sa fie siguri ca au in fiecare zi unde sa vada un film linistiti. ( mai exact, au bani )
Romanul, nu.. Ar cauta pe net, filelist, torrent si toate cele..
De ocupat, o sa ma ocup in fiecare zi de site. Imi place sa fie totul pus la punct, categorii, etc ..
Filme, o sa fiu mereu in cautare de ceea ce apare ( tinand cont ca am un sponsor spaniol care o sa le cumpere ) ..
Si, imi dau seama ca am mult de asteptat. Poate dupa 6-12 luni sa se observe cat de cat rezultatele .
P.S.: Filmele o sa fie DVD-Rip, o sa ocupe cam 1,5 Gb./film.
Cam ce dedicat imi recomanzi pentru cand o sa incearca sa mearga treaba?
Edmond
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 153
Joined: 14 Aug 2012, 13:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 25 times
Been thanked: 16 times
Contact:

30 Aug 2012, 20:27

DNAlecs wrote:@Faints: Mersi mult ca ai raspuns.
Stiu, majoritatea ( chiar toate ) se gasesc pe net, dar spaniolii sunt foarte diferiti de noi. Ei ar da 3€/luna ca sa fie siguri ca au in fiecare zi unde sa vada un film linistiti. ( mai exact, au bani )
Romanul, nu.. Ar cauta pe net, filelist, torrent si toate cele..
De ocupat, o sa ma ocup in fiecare zi de site. Imi place sa fie totul pus la punct, categorii, etc ..
Filme, o sa fiu mereu in cautare de ceea ce apare ( tinand cont ca am un sponsor spaniol care o sa le cumpere ) ..
Si, imi dau seama ca am mult de asteptat. Poate dupa 6-12 luni sa se observe cat de cat rezultatele .
P.S.: Filmele o sa fie DVD-Rip, o sa ocupe cam 1,5 Gb./film.
Cam ce dedicat imi recomanzi pentru cand o sa incearca sa mearga treaba?

Pentru asa un proiect conteaza mai mult conexiunea la internet si HDD / SSD-ul sa fie foarte mare sa poti pune tot pe host + un panou de control ( webhost) in rest procesorul si ram-ul sa fie medii
User avatar
otomanu32
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1182
Joined: 22 Aug 2011, 10:06
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Ban 3 luni
Ban 2 luni
Location: Rotterdam
Has thanked: 129 times
Been thanked: 73 times

30 Aug 2012, 20:31

treb un HDD cam de 3 TB jumate ...
User avatar
DNAlecs
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 162
Joined: 07 Dec 2011, 20:47
Detinator Steam: Nu
CS Status: Prin zona :) .
Detinator server CS: ---
Location: Madrid, Spain.
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

30 Aug 2012, 20:34

PlayWorldRo wrote:treb un HDD cam de 3 TB jumate ...
Asta deja ar insemna un dedicat de 300-400 € / luna ...
Edmond
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 153
Joined: 14 Aug 2012, 13:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 25 times
Been thanked: 16 times
Contact:

30 Aug 2012, 20:35

PlayWorldRo wrote:treb un HDD cam de 3 TB jumate ...


Eu iti recomand SSD e mult mai rapid si eficient iar acesti 3 TB jumate i-ai scos din burta play ? pentru ca nu poti spune cat iti trebuie deoarece nu va stii nicioadata cate filme va uploada pana in momentul cand s-au strans atunci poti face un calcul estimativ deci te sfatuiesc sa iti iei de inceput un 1 TB SSD si va merge ca uns dupa faci upgrade-uri e mult mai eficient
User avatar
otomanu32
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1182
Joined: 22 Aug 2011, 10:06
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Ban 3 luni
Ban 2 luni
Location: Rotterdam
Has thanked: 129 times
Been thanked: 73 times

30 Aug 2012, 20:43

DNAlecs wrote:
PlayWorldRo wrote:treb un HDD cam de 3 TB jumate ...
Asta deja ar insemna un dedicat de 300-400 € / luna ...
pai da, dar a zis cineva ca proiectul asta costa putin de indeplinit ? :|
omg tu nu gandesti putin ?

@Edmond : nu stiu ce inseamna SSD, am spus HDD de 3 TB jumate pentru ca stiu ca atata era maxim, nu stiu sigur cat e maxim, asa am fost informat:D cam atat iar trebui, dar e buna si metoda ta, dar eu ma refeream ca doar nu schimba dedicatul in fiecare zi ... daca e sa il faca cu SSD si sa faca UPGRADE trebuie dedicat acasa, insa daca cumpara dedicat de la cineva, adica inchiriaza, nu cred ca face el upgrade :))

deci in concluzie trebuie ceva bani si FOARTE MULT TIMP:) e greu cu un site de distribuiri filme, dapai cu unu care hosteaza filme ..
Edmond
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 153
Joined: 14 Aug 2012, 13:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 25 times
Been thanked: 16 times
Contact:

30 Aug 2012, 20:50

Solid State Disk (SSD) este un tip nou de hard disk in care locul platanelor a fost luat de chip-uri de memorie flash. Prima companie care a conceput acest tip de hard disk este Samsung, dar in prezent sunt mai multe companii care produc astfel de harduri. Tehnologia SSD ofera rate mai mici de consum de energie si viteze mai mari de transfer, astfel fiind foarte utile mai ales la laptopuri.

Rata de citire a datelor este de aproximativ 67 MB/s iar datele se pot accesa in mai puţin de 0.01 milisecunde (mult mai rapid decat cele mai bune hard diskuri actuale). Legat de consumul de energie, aceste harduri consuma cu 50% mai putina energie decat hardurile convenţionale, si anume 0.9 W fata de 1.9 W la hardurile cu platane.

Avantajele SSD-urilor:

Viteza de citire mare – de mai multe ori mai rapide decât cele mai rapide hard diskuri conventionale
Timpul de citire si scriere scazut, de sute de ori mai rapide decat la hardurile mecanice
Timpul de citire/scriere mai rapid
Consumul de energie redus, deoarece nu exista parti mecanice care trebuie învârtite (cum sunt platanele la hard diskuri), consumul de energie este scăzut şi de asemenea căldura este scăzută(nu există forţe de frecare)
Nu scoate zgomot (datorita lipsei partilor mecanice)
SSD-urile au o uzura foarte mica si o rezistenta mare la soc, vibratii si temperatura
Un startup mult mai rapid
Securitate – Se pot curata de toate datele intr-un timp foarte scurt
Timpul de căutare a datelor (Seek time) este constant si performantele nu scad dacă hardul este plin.
Greutate mica fata de hardurile standard


PS: Mai bine iti achiztionezi un dedicat propriu si il colochezi undeva si vei avea costuri de 50 de euro lunar pentru colocare Repet SSD-urile costa foarte mult in comparatie cu HDD dar ai si avantaje mult mai mari
User avatar
StormRage
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2218
Joined: 19 May 2011, 19:14
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Da
Reputatie: Fost moderator
Restrictie moderator
Nume anterior: Mandriva
ale(c)s
Location: Ah..nvm
Has thanked: 208 times
Been thanked: 142 times

30 Aug 2012, 21:00

De ce nu incerci tu sa pui macar embed ?

Este ilegal ceea ce vrei tu. Nu ai voie sa pui filmele pe un server.

Asta inseamna incalcarea dreptului intelectual


Filme gratis pe un server -> incalcarea dreptului intelectual -> warez

Cei care au postat aici , ori au postat ca sa faca +1 posts , ori nu stiu ce inseamna ce inseamna sa faci site de filme.

Iti trebuiesc foarte multe aprobari.
User avatar
DNAlecs
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 162
Joined: 07 Dec 2011, 20:47
Detinator Steam: Nu
CS Status: Prin zona :) .
Detinator server CS: ---
Location: Madrid, Spain.
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

30 Aug 2012, 21:05

ale(c)s wrote:De ce nu incerci tu sa pui macar embed ?
Este ilegal ceea ce vrei tu. Nu ai voie sa pui filmele pe un server.
Asta inseamna incalcarea dreptului intelectual
Filme gratis pe un server -> incalcarea dreptului intelectual -> warez
Cei care au postat aici , ori au postat ca sa faca +1 posts , ori nu stiu ce inseamna ce inseamna sa faci site de filme.
Iti trebuiesc foarte multe aprobari.
Da, stiu ca am nevoie de aprobari/licente, dar pana nu incepe sa mearga cat de cat bine, nu o sa le cumpar..
Pentru ca acele licente costa sute de €, multe sute.. + TVA-ul, care e destul de mare aici si multe altele ..


@ De ce nu incerci tu sa pui macar embed ? Poti fi putin mai exact !? !?
User avatar
StormRage
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2218
Joined: 19 May 2011, 19:14
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Da
Reputatie: Fost moderator
Restrictie moderator
Nume anterior: Mandriva
ale(c)s
Location: Ah..nvm
Has thanked: 208 times
Been thanked: 142 times

30 Aug 2012, 21:11

DNAlecs wrote:
ale(c)s wrote:De ce nu incerci tu sa pui macar embed ?
Este ilegal ceea ce vrei tu. Nu ai voie sa pui filmele pe un server.
Asta inseamna incalcarea dreptului intelectual
Filme gratis pe un server -> incalcarea dreptului intelectual -> warez
Cei care au postat aici , ori au postat ca sa faca +1 posts , ori nu stiu ce inseamna ce inseamna sa faci site de filme.
Iti trebuiesc foarte multe aprobari.
Da, stiu ca am nevoie de aprobari/licente, dar pana nu incepe sa mearga cat de cat bine, nu o sa le cumpar..
Pentru ca acele licente costa sute de €, multe sute.. + TVA-ul, care e destul de mare aici si multe altele ..


@ De ce nu incerci tu sa pui macar embed ? Poti fi putin mai exact !? !?

Da, stiu ca am nevoie de aprobari/licente, dar pana nu incepe sa mearga cat de cat bine, nu o sa le cumpar..

Tu vrei sa incepi o afacere de filme online care se hosteaza pe server propriu fara licente nu ? Stii ca asta se numeste furt intelectual / incalcarea dreptului intelectual si poti face ani grei de puscarie. ( e ca si cum ai incepe o firma de televiziune dar fara drept de retransmisie )
Poate ca voi considerati ca internetul este sigur si puteti face ce vrea muschiul vostru pe el . Dar nu este asa.

@ Embed este ceva mai sigur , Iei codurile video de la site-uri care au deja uploadate filmele pe serverul lor




@ POTI FACE ACEST LUCRU CU UPLOADAREA FILMELOR ONLINE CU UN DEDICAT DIN OLANDA.
Costa foarte mult unul.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Dot [Bot], iLuSiOn, Semrush [Bot], Yandex [Bot] and 427 guests