Android OS vs. iOS

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Cel mai bun OS

AndroidOS
16
76%
iOS
5
24%
 
Total votes: 21
User avatar
iv3
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 945
Joined: 05 Feb 2010, 17:28
Detinator Steam: Da
SteamID: iv3_csgod
Reputatie: Restrictie moderator
Location: Bucuresti
Been thanked: 126 times

03 Sep 2012, 18:16

tictac wrote:
iv3 wrote:
tictac wrote:
Alooo :)) la android chiar daca un program nu e compatibil ai 20 de programe identice care fac acelasi lucru, pecand la apple ai decat 1 program care face lucrul ala, daca acel program nu ar fi compatibil nu te-ai putea folosi de capacitatea acelui program.

La android ai zeci de tipuri de telefoane.
Nu m-am referit la asta :)) si sa stii si tu app are mai multe aplicatii decat google play ! :)
Eu imi iau telefon pentru configratie si pentru fite cum este samsung galaxy note, s3 , nu imi iau apple sa ma sterg la *** cu el.
Mult mai multa afacere fac cu un telefon samsung android decat cu ios apple, care-s de ultima speta...
Doar invidia pe ei... de ce crezi ca au fost acuzati cei de la samsung cu patentele alea a 2 a oara ?
Invidia apple.
Deja nu mai esti pe subiect :)) Samsung a plagiat anumite parti din designul ipad :) Oricum e treaba lor...iar asta e parerea mea B-)
ImageImage

яσмαηιαη яαсιηפ тєαм мємвєя
RoyalServer
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

03 Sep 2012, 18:18

iv3 wrote:
tictac wrote:
iv3 wrote:Nu conteaza doar hardwareul!! La apple softul si hardwareul sunt facute sa fie compatibile 100 la 100 !! Crede-ma apple iphone nu are nevoie de ce ai scris tu mai sus :) .
Alooo :)) la android chiar daca un program nu e compatibil ai 20 de programe identice care fac acelasi lucru, pecand la apple ai decat 1 program care face lucrul ala, daca acel program nu ar fi compatibil nu te-ai putea folosi de capacitatea acelui program.

La android ai zeci de tipuri de telefoane.
Nu m-am referit la asta :)) si sa stii si tu app are mai multe aplicatii decat google play ! :)
Normal ca are, ca e deschis de mai multa vreme :))
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

03 Sep 2012, 18:21

Android
iOS e un sistem de operare pentru telefoane, Android e ditamai linuxul daca ii faci root si chiar daca nu ii faci poti lega orice tastatura sau mouse + un monitor prin HDMI si ai un calculator. Dispozitivele Apple n-au nici macar USB...
Am vazut chiar si controller de Xbox360 legat la o tableta Android.

User avatar
Awakening
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3933
Joined: 06 Apr 2010, 11:01
Detinator Steam: Da
CS Status: Plictiseala
Detinator server CS: Adio cs
SteamID: eliara
Reputatie: eXtream Mod
Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fost Manager ZM.eXtream.Ro
Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: CRISTIAN
Location: Bucuresti
Discord: m_i3
Has thanked: 151 times
Been thanked: 344 times

03 Sep 2012, 18:22

tictac wrote:Uite-te la note,note 2, galaxy s3 ce configurati au, nu vei vedea niciodata asa ceva la apple. [...] apple e mult mai redus.

Note2 : 5.5 inches ; Corning Gorilla Glass 2 ; 2 GB RAM ; Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 ... sa nu comparam, va ajunge apple la conf asta peste 5 ani.
Niciodata nu am inteles de ce persoane ca tine sustin ca un telefon sa aibe 2938298392GB ram si 8-core procesor. Ce faci pana la urma, iti deschizi datacenter pe telefon?
La android ai "zeci de tipuri de telefoane" pentru ca samsumg aduce cate un telefon pe saptamana, in schimb ce apple scoate unul pe an

Am votat ios
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

03 Sep 2012, 18:26

ELIARA wrote:
tictac wrote:Uite-te la note,note 2, galaxy s3 ce configurati au, nu vei vedea niciodata asa ceva la apple. [...] apple e mult mai redus.

Note2 : 5.5 inches ; Corning Gorilla Glass 2 ; 2 GB RAM ; Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 ... sa nu comparam, va ajunge apple la conf asta peste 5 ani.
Niciodata nu am inteles de ce persoane ca tine sustin ca un telefon sa aibe 2938298392GB ram si 8-core procesor. Ce faci pana la urma, iti deschizi datacenter pe telefon?
La android ai "zeci de tipuri de telefoane" pentru ca samsumg aduce cate un telefon pe saptamana, in schimb ce apple scoate unul pe an

Am votat ios
Da, anul acesta va aparea ubuntu ca o aplicatie pentru Android.
Vei putea folosi telefonul ca un calculator/laptop complet portabil care are nevoie doar de monitor (optional), tastatura si mouse.

In plus e mult mai ieftin sa distribui o aplicatie pe Google Play (25$) fata de 100$ pentru App Store daca esti un programator.
User avatar
KronoS eXtream
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4378
Joined: 02 Apr 2009, 19:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost detinator Zombie-Land.eXtream.Ro
Contribuitor
Fost Scripter eXtreamCS
Dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Location: Bucharest
Has thanked: 551 times
Been thanked: 820 times
Contact:

03 Sep 2012, 19:14

iv3 wrote:
tictac wrote:
iv3 wrote: Nu m-am referit la asta :)) si sa stii si tu app are mai multe aplicatii decat google play ! :)
Eu imi iau telefon pentru configratie si pentru fite cum este samsung galaxy note, s3 , nu imi iau apple sa ma sterg la *** cu el.
Mult mai multa afacere fac cu un telefon samsung android decat cu ios apple, care-s de ultima speta...
Doar invidia pe ei... de ce crezi ca au fost acuzati cei de la samsung cu patentele alea a 2 a oara ?
Invidia apple.
Deja nu mai esti pe subiect :)) Samsung a plagiat anumite parti din designul ipad :) Oricum e treaba lor...iar asta e parerea mea B-)
Apple i-a acuzat recent pe cei de la Samsung ca Galaxy S3-ul este copiat.Sa nu uitam si de noua strategie de marketing a celor de la Apple: daca ai iPhone 4S si vrei iPhone5 , le dai lor vechiul model , vei mai pune ceva bani in plus si iti vei lua noul model.

Plus ca am vazut destui fani Apple incantati de noul Galaxy Note 2 , fiind chiar dornici sa-si inlocuiasca iPhone-ul cu noul model.

Am doua dispozitive cu Android , pe care-l prefer in defavoarea iOS-ului.Mi se pare mai ok , avand mai multe posibilitati cu el (a enumerat si Isti cateva) :)
Nu efectuez tranzactii pe mess, skype etc. Aveti grija la indivizii care se dau drept mine!
Nu mai ofer suport asa ca nu imi mai trimiteti mesaje in legatura cu asta!


Zombie Plague Shade 1.2-debug1 [with Item Limiter] (12 September 2015) - Bombardier Branch
User avatar
Awakening
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3933
Joined: 06 Apr 2010, 11:01
Detinator Steam: Da
CS Status: Plictiseala
Detinator server CS: Adio cs
SteamID: eliara
Reputatie: eXtream Mod
Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fost Manager ZM.eXtream.Ro
Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: CRISTIAN
Location: Bucuresti
Discord: m_i3
Has thanked: 151 times
Been thanked: 344 times

03 Sep 2012, 19:21

Ok, deci in loc sa imi cumpar laptop daca am treaba si calatoresc, imi cumpar note 2 si iau monitoru cu mine?
Last edited by IsTI37 on 03 Sep 2012, 20:19, edited 1 time in total.
Reason: Nu iti mai trebuie monitor.
User avatar
cipri
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 548
Joined: 25 May 2008, 11:46
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost programator eXtreamCS
Has thanked: 12 times
Been thanked: 65 times

03 Sep 2012, 19:24

iv3 wrote:
tictac wrote:
iv3 wrote:Nu conteaza doar hardwareul!! La apple softul si hardwareul sunt facute sa fie compatibile 100 la 100 !! Crede-ma apple iphone nu are nevoie de ce ai scris tu mai sus :) .
Alooo :)) la android chiar daca un program nu e compatibil ai 20 de programe identice care fac acelasi lucru, pecand la apple ai decat 1 program care face lucrul ala, daca acel program nu ar fi compatibil nu te-ai putea folosi de capacitatea acelui program.

La android ai zeci de tipuri de telefoane.
Nu m-am referit la asta :)) si sa stii si tu app are mai multe aplicatii decat google play ! :)
Le-ai inumarat tu apple fanboy?

Android +1
User avatar
420
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1872
Joined: 20 Sep 2009, 22:49
Detinator Steam: Da
CS Status: Busy
SteamID: fanta_4cs
Reputatie: Fost detinator ZM.eXtreamCS.com
Fost detinator DR.eXtreamCS.com
Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fost Moderator
Nume anterior: FANTA
Utilizator neserios (tepar!)
Location: Athens,Ελλάδα
Has thanked: 83 times
Been thanked: 168 times

03 Sep 2012, 19:25

android ftw
Vlad -
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2680
Joined: 28 Jun 2012, 15:39
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: Simplu., QUAZw
Has thanked: 68 times
Been thanked: 219 times

03 Sep 2012, 20:44

Android .
pcgarage.ro - Vrei să primeşti o reducere SUBSTANŢIALĂ atunci când comanzi ceva de pe PCGARAGE ? Atunci poţi folosi acest cod: JQKYPA1X.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information