Android 4.1 Jelly Bean nu mai are Adobe Flash

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

28 Aug 2012, 21:31

Noul Android 4.1 si telefoanele care vor veni cu el nu vor mai avea suport Adobe Flash in mod oficial.
Se pare ca Adobe sprijina convertirea aplicatiilor in HTML5 si Javascript deoarece Flash-ul are mult prea multe probleme pentru a fi utilizabil pe toate telefoanele si tabletele cu Android.

Totusi, browsere precum Firefox si Dolphin au metode prin care puteti rula Adobe Flash daca este necesar.
Compania Adobe nu mai ofera suport oficial pentru Linux de anul trecut si singura metoda sigura de a rula cel mai nou Flash intr-o distributie linux este prin browserul Chromium. Noua tableta Google Nexus 7 care ruleaza ultimul sistem de operare Android s-ar putea sa piarda din vanzari din cauza lipsei acestei functii.


Pareri ?
RoyalServer
User avatar
Every
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4292
Joined: 01 Jan 2012, 20:32
Detinator Steam: Da
CS Status: Plecat în voiaj!
SteamID: hypnotiqueeee
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Ban 2 luni
Utilizator neserios(tepar)
Location: Constanța
Has thanked: 449 times
Been thanked: 152 times

28 Aug 2012, 21:32

Chiar daca nu voi avea parte de 4.1 la telefonul meu eu zic ca e ok.
#retras de pe forum.
mai intru foarte rar .. dacă vreți ceva, lăsați mesaj privat și când mai intru vă răspund.
!UL!@N
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4194
Joined: 29 Aug 2008, 21:51
Detinator Steam: Da
CS Status: In Activ
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS
Has thanked: 29 times
Been thanked: 283 times

28 Aug 2012, 21:44

Am aflat si eu mai demult...ce sa zic

S-au grabit sa se puna pe html5 care inca nu este matur, nu din punct de vedere al "existentei" sau a compatibilitatii sau cat de bun este, ci din punct de vedere al utilizarii lui, cat de raspandit este si cati il folosesc in totalitate, defapt perioada asta(cativa ani), vom fi aia care sunt sacrificati, pentru a face trecerea de la flash la html5 posibila si sa fie folosit in viitor

Bineinteles, nu spun ca html5 nu e bun, sau ca trecerea nu ar trebui fi facuta, insa nu asa brusca si urata

Apple au facut-o din prima, si i-au "legat" de 2 optiuni pe utilizatorii iOS... de a nu folosi sau a folosi neoficial flash-ul.

Intr-un fel ei obiga lumea sa treaca la html5, daca vor acel "ceva"(site-uri,etc) pe telefonul lor.

Ce va fi? pana cand se va folosit html5 in mai multe locuri, se va instala flash neoficial
Last edited by IsTI37 on 29 Aug 2012, 15:04, edited 1 time in total.
Reason: HTML5 este matur.
( ´ ▽ ` )ノ


ImageImage
User avatar
TZACANEL
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10182
Joined: 11 Jun 2009, 14:33
Detinator Steam: Da
SteamID: tzacaneeel
Reputatie: Fost Administrator
Fost Administrator eXtreamSocial
Administratorul anului 2015
Fond eXtream: 0
Location: Campulung Muscel
Has thanked: 631 times
Been thanked: 902 times
Contact:

29 Aug 2012, 00:19

Nu cred ca cineva a dus lipsa de flash pe iOS. Si nici nu o sa o duca nimeni nici pe JB.
Image
Image
Image
!UL!@N
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4194
Joined: 29 Aug 2008, 21:51
Detinator Steam: Da
CS Status: In Activ
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS
Has thanked: 29 times
Been thanked: 283 times

29 Aug 2012, 10:52

TzaCaNeL wrote:Nu cred ca cineva a dus lipsa de flash pe iOS. Si nici nu o sa o duca nimeni nici pe JB.
N-ai de unde sa stii sigur...

Poate nu prea viziteaza site-uri cu continut flash aia care nu au dus lipsa, insa fii sigur ca sunt persoane care au nevoie, altfel nu mai avea instalari intre 100.000.000 si 500.000.000 potrivit google play + daca mai iei in considerare si variantele non-market...
( ´ ▽ ` )ノ


ImageImage
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

29 Aug 2012, 15:28

!UL!@N wrote:N-ai de unde sa stii sigur...

Poate nu prea viziteaza site-uri cu continut flash aia care nu au dus lipsa, insa fii sigur ca sunt persoane care au nevoie, altfel nu mai avea instalari intre 100.000.000 si 500.000.000 potrivit google play + daca mai iei in considerare si variantele non-market...
Putinele site-uri care ar mai putea sa justifice nevoia de flash pe un device sunt cele de video sharing si jocurile in browser. Site-urile mari de video sharing deja folosesc redarea video in html5 cu fallback pe flash pentru browserele antice, care nu suporta html5.

Firmele care fac jocuri in browser au inceput deja migrarea catre html5, drept dovada si multitudinea de biblioteci si framework-uri JS care au aparut in ultima vreme.

Se preconiza decesul treptat al flash-ului de aproape 2 ani de zile si uite ca intr-un final acest proces a inceput. Flash-ul este o durere de cap si pentru masinile de tip desktop sau laptop-urile mai puternice. Crash-uri, consuma memorie nejustificat de multa uneori si incerc sa nu imi mai amintesc de gaurile de securitate pe care Adobe se face ca nu le vede, ca imi creste tensiunea.

Cred ca sunt 2 luni de zile de cand Google a semnalat celor de la Adobe cateva gauri de securitate in cea mai recenta versiune de flash si a durat 3 saptamani pana au facut update la versiunile de windows si mac (linux ciuciu, desi problemele de securitate afectau versiunile de flash de pe windows, linux si mac), dar din pacate update-ul aparut nu rezolva niciuna din cele 2 sau 3 probleme de securitate semnalate de inginerii Google.

Nepasarea se plateste de regula si asta o sa se observe in urmatoarele luni.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
!UL!@N
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4194
Joined: 29 Aug 2008, 21:51
Detinator Steam: Da
CS Status: In Activ
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS
Has thanked: 29 times
Been thanked: 283 times

29 Aug 2012, 16:03

vim wrote:Site-urile mari de video sharing deja folosesc redarea video in html5 cu fallback pe flash pentru browserele antice, care nu suporta html5.
Dap, cum am spus, html5 e bun, iar trecerea la el este buna, insa e cam "agresiva" daca pot sa spun asa...adica sa le iei alternativa userilor si sa foloseasca doar ce le bagi pe gat.


Nici youtube-ul nu are ca default html5.
Am incercat acum din nou un video youtube in varianta html5...
eu am un pc extrem de vechi, cu un procesor single core 1.8Ghz si placa video 128mb, iar video-ul pe html5 nu pot sa il vad deloc, adica imi blocheaza intreg pc-ul cand face buffer, daca misc sageata de la mouse cand face buffer video-ul, se vede cum se blocheaza cand mai creste linia de la buffer.

Dupa ce s-a incarcat pana la sfarsit, nu se mai blocheaza pc-ul, dar video-ul inca se blocheaza la fel, din secunda in secunda...deci nu poti sa il vezi fara sa te enervezi
Si este pe 360p.

Pe cand daca vad acelasi video, varianta flash, pot vedea 360p/480p in timp ce face buffer, si chiar 720p daca astept sa se incarce tot.

*folosesc firefox 15.0

@Isti
HTML5 este matur.
Poate nu am scris bine ce am vrut sa spun...ma refeream, ca parerea MEA este ca html nu e matur in zona in care activeaza flash-ul.
Cel putin nu la fel de matur ca flash-ul. Dupa cum vezi si din problema mea de mai sus.

Poate d.p.d.v a developerilor sau celor care folosesc html5, e matur, si foarte bun, dar eu vorbeam d.p.d.v a oamenilor obisnuiti, ca mine care doar navigheaza pe net.

Oricum, cat mai repede sa devina html5 mai folosit, oricum te-ai uita...e mai simplu sa navighezi pe net daca totul se poate face cu ajutorul browser-ului, fara a mai downloada tot felu de aplicatii/plugin-uri/etc



Aaa, si din curiozitate, se poate cu html5 sa se vada filmulete flash, cum e asta din semnatura mea? daca da, si mai bine
( ´ ▽ ` )ノ


ImageImage
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

29 Aug 2012, 16:43

!UL!@N wrote:Dap, cum am spus, html5 e bun, iar trecerea la el este buna, insa e cam "agresiva" daca pot sa spun asa...adica sa le iei alternativa userilor si sa foloseasca doar ce le bagi pe gat.
Este agresiva pentru ca flash-ul are multe lacune, pe care HTML5 incearca sa le rezolve.

!UL!@N wrote:Nici youtube-ul nu are ca default html5.
Nu este inca default, pentru ca se afla inca in teste. Daca vrei HTML5 ca default, trebuie doar sa il activezi de aici. Eu il am activat pe toate masinile de luni bune si nu am probleme.
!UL!@N wrote:Am incercat acum din nou un video youtube in varianta html5...
eu am un pc extrem de vechi, cu un procesor single core 1.8Ghz si placa video 128mb, iar video-ul pe html5 nu pot sa il vad deloc, adica imi blocheaza intreg pc-ul cand face buffer, daca misc sageata de la mouse cand face buffer video-ul, se vede cum se blocheaza cand mai creste linia de la buffer.
Ma indoiesc ca iti ingheata doar de la HTML5. Am vazut clipuri in HTML5 pe dispozitive mobile destul de slabe si playback-ul era cursiv. Poate playback-ul iti este ingreunat de pagina youtube care este destul de incarcata. Poti incerca sa activezi optiunea "Feather", care iti permite sa vizionezi clipurile intr-o pagina simpla si lipsita de elemente care iti pot ingreuna playback-ul. Eu folosesc optiunea Feather cand o mai ia RDS-ul razna si imi functioneaza internet-ul se zici ca este la reanimare.

P.S Nu garantez pentru Firefox. Folosesc Chrome.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
User avatar
Ciprian
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 5172
Joined: 10 May 2008, 21:29
Detinator Steam: Da
CS Status: ^^
SteamID: crazycipry
Reputatie: Fost administrator
Fost Scripter eXtreamCS
Fost Supervizor CS.eXtreamCS.com
Fost Unbanner ZM.eXtreamCS.com
Fost Contribuitor
Nume anterior: crazy.cipry
Location: Baia Mare
Has thanked: 177 times
Been thanked: 405 times

15 Sep 2012, 17:01

vim wrote: Nu este inca default, pentru ca se afla inca in teste. Daca vrei HTML5 ca default, trebuie doar sa il activezi de aici. Eu il am activat pe toate masinile de luni bune si nu am probleme.
Am să fiu puțin offtopic, dar este legat de ce ai zis tu mai sus. Eu mi-am activat HTML5 ca default pe youtube și am observat că se încarcă cam greu videoclipurile. Playback-ul este ok, dar bufferează cam greu. E cumva o problemă de la mine?
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

15 Sep 2012, 22:03

Ciprian problema este de la ei. Desi in general se misca decent, cand vreau sa vad filme mai lungi de 20 de minute, mut pe flash, pentru ca pe html5 buffer-ul ramane blocat. Daca derulez 2 - 3 secunde in fata sau in spate, isi revine, dar este stresant sa tin o mana pe soarec tot timpul.

TOtusi problema asta cu html5 se pare ca se limiteaza la YT. Pe alte site-uri unde am intalnit filme in html5, se incarcau chiar repede.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
User avatar
raiden
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3260
Joined: 22 Jun 2009, 22:56
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Location: Bucharest
Has thanked: 81 times
Been thanked: 218 times

15 Sep 2012, 23:16

Deocamdata nu am vazut nici un update pentru tableta mea :( dar oare e mai bun ca versiunea anterioara 4.0 ? Chiar as vrea sa il incerc. :)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Dot [Bot] and 729 guests