Situatia financiara din Romania

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

krystann
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2552
Joined: 16 May 2009, 11:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Vine criza!
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 322 times
Been thanked: 141 times

26 Nov 2012, 18:01

Andrei I. wrote:In primu' rand in Romania nu se merita sa investesti sume mari in mai nimic pentru ca romanii sunt facuti sa "fure" la propriu si la figurat, nimeni nu cumpara ceva de marca, nimeni nu are idei originale (si aia care au, sunt furati pe fata: ex creativemonkeyz, mai sunt si altele). In strainitate, daca nu te duce capu si daca nu ai ceva bani in mana sa pui o afacere pe picioare, cazi din prima si ramai si fara bani.
Cat despre salariu, cu un 10 milioane poti trai decent in Romania, dar nu poti contrui/ investi in mai nimic daca nu ai putin ajutor de la alte persoane.
Voi faceti sa fie asa , totusi romanii sunt frati de-ai tai , co-nationali sau cum naiba se cheama.Oricum in orice discutie intervine lumea virtuala(uitate in postul tau)
Vreti bani ? Mergeti frate lu munca de jos , sa transpirati sa trageti sa intelegeti daca nu va placut cartea(nici mie nu mi-a placut).Credeam ca doar prietenii mei sunt asa dar vad ca toata romania exista asa persoane.Nu ma duc frate acolo ca pute , nu imi place frate ca e frig , nu ma duc frate la canalizari ca e greu la sapat .. si atunci cum masa sa faceti un ban ?!
Toata lumea vrea dar nimeni nu face nimic si eu crede-ma ca nu lucrez nicaieri cu acte dar pentru aia imi permit sa stric 40-50 de lei sambata de sambata(noaptea) , imi permit sa plec dupa ce vine ninsoarea la baisoara , imi permit ca in weekendul urmator sa plec 3 zile la munca , imi permit sa imi fac revelionul la o cabana , imi permit sa investesc in 300-600 de pachete de petarzi si astea doar cu munca acolo la sapat la coada vacii si asa mai departe.Lasati luxul ca nu e de noi .
RoyalServer
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

26 Nov 2012, 18:06

În mare parte da este un risc, dar depinde de ce fel de fonduri ue pot lua. Rambursabile și nu e prea ok că o bună parte din profit se dă înapoi până se restituie suma sau nerambursabile unde banii nu se dau înapoi, dar se ajunge și mai greu la ele. Am calculat și profitul în cele 3luni de vară și ajunge pe la 10.000euro curați, calculat la 15 camere și pus 1lună adunat cu camerele pline. În 3ani am scos prețul terenului dacă sunt fonduri nerambursabile. Agenția de turism mă bate grav și nu mă pot pronunța la un profit, este ideea și specializarea sorei mele. Riscul cel mai mare este cu internetul wireless, teoretic investiția nu este mare dar nu știu cum va prinde la cei de la țară. Profitabil este și pentru mine și pentru ei, firma de internet din zonele respective te pune să plătești cablul de la stâlp până în casă și de multe ori este o distanță măricică. Adaptoare usb pentru wireless costă 1.5$/bucata și le voi da gratis. Am ajuns și la firma de host, aici riscul este poate cel mai mare. În principiu vreau la început două dedicate de ultimă generație ca să nu fiu nevoie să le schimb dupa 1-2ani, ce am eu în cap ajunge pe la 1.500euro/bucata. Problema este ce fac cu ele, să le închiriez nu se merită. Să le virtualizez și să vând vps-uri nu se merită. Rămâne gamehostul, dar aici intervine problema promovării și bătaia de cap pe care o să o am. Teoretic la o medie de 10euro/server în 5-6luni îmi scot banii pe dedicate și estimez un profit de maxim 1.000euro pe lună. Înafară de banii de la ue pentru pensiune, restul provin din vânzarea unui apartament din Buc care în momentul acesta plătește prin chirie ratele la mașină și terenul de la mare, după vânzare dacă nu ne merge treaba am cam arso în fericire.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
User avatar
Grafa
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1115
Joined: 13 Nov 2009, 21:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Intru pe aici sa mai rad!
Reputatie: Fost Moderator
Location: Brasov
Has thanked: 266 times
Been thanked: 185 times
Contact:

26 Nov 2012, 18:12

Pe piata cu televiziunea, internetul si ce mai vrei acolo, te bati cu niste firme.
Nu o sa reusesti.
GrafaStudio
Fiecare generatie e de neegalat,
Ca nu exista comparate intre ele de fapt,
Vorba aceea "Toate-au fost la timpul lor ceva exagerat! ",
Ideea e ca nimic nu s-a schimbat.
Noi aveam mingi de 35 si tevi cu cornet,
Cei de azi au mobil si acces la net,
Dar nu-i blamam, nu e corect, nu-i o solutie,
Sa facem revolutie pentru evolutie.
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

26 Nov 2012, 23:48

Nu poţi schimba asta când în România nu sunt locuri de muncă suficiente pentru toţi tinerii ce au rezultate, ei sunt trimişi afară ,acolo li se oferă un loc de muncă cât de cât plătit suficient pentru nevoile lor. În România patronii nu ştiu cum să scape de angajaţi , pentru că au avut bani cândva şi acum nu mai au.
În România poţi face ceva foarte frumos , ţara e ok pentru a dezvolta ceva dar nu poţi face asta , cât timp ceilalţi vor decât să primească , nu să şi dea. Dacă în ţara asta s-ar colabora , totul ar fi ca înainte , dar cum nu se colaborează nimic nu poate fii ca înainte.
User avatar
ExTreMRoBerT
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 13
Joined: 25 Nov 2012, 17:58
Detinator Steam: Nu

27 Nov 2012, 00:03

Alexey wrote:Nu poţi schimba asta când în România nu sunt locuri de muncă suficiente pentru toţi tinerii ce au rezultate, ei sunt trimişi afară ,acolo li se oferă un loc de muncă cât de cât plătit suficient pentru nevoile lor. În România patronii nu ştiu cum să scape de angajaţi , pentru că au avut bani cândva şi acum nu mai au.
În România poţi face ceva foarte frumos , ţara e ok pentru a dezvolta ceva dar nu poţi face asta , cât timp ceilalţi vor decât să primească , nu să şi dea. Dacă în ţara asta s-ar colabora , totul ar fi ca înainte , dar cum nu se colaborează nimic nu poate fii ca înainte.
Epic.
@O verisoara de'a lui taica-miu a facut medicina aici si dupa a primit oferta de la americani sa plece la ei. Acum castiga 12.000$ pe luna... Asa se intampla, America ciuguleste tot cu potential si mai imbunatatesc si ei, iar dupa au cei mai buni medici din lume.
Image
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

27 Nov 2012, 03:33

E de cacao de tot Romania.
Degeaba ai o diploma ca nu te ia nimeni in seama daca nu ai muncit cel putin un an in domeniu in timpul in care erai la facultate.
Daca nu ai o diploma pentru un post in IT iarasi nu te ia nimeni in seama.

E culmea ca eu sa ma duc ca vanzator la aprozar daca nu cunosc pe nimeni in domeniul meu si nu am o diploma in mana chiar daca pot da lectii multor administratori, designeri.
Un profesor de istorie iarasi nu citeste 10000 de pagini in timpul universitatii ca sa aibe un salariu de 1000 de lei pe luna. Nici macar cu dreptul nu stai mai bine, salariul e de 1500 de lei pana cand intrii in barou, ceea ce inseamna in + 7000 de pagini de citit pe langa alte 5000 in universitate ca sa ai un salariu decent. 1500 de lei nu e nici pe departe un salariu decent, totusi eu inca n-am gasit nici un loc de munca unde cineva ar plati mai mult de 700 de lei in mana indiferent de tipul muncii.
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6276
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 183 times
Been thanked: 792 times
Contact:

27 Nov 2012, 04:05

IsTI37 wrote:E de cacao de tot Romania.
Degeaba ai o diploma ca nu te ia nimeni in seama daca nu ai muncit cel putin un an in domeniu in timpul in care erai la facultate.
Daca nu ai o diploma pentru un post in IT iarasi nu te ia nimeni in seama.

E culmea ca eu sa ma duc ca vanzator la aprozar daca nu cunosc pe nimeni in domeniul meu si nu am o diploma in mana chiar daca pot da lectii multor administratori, designeri.
Un profesor de istorie iarasi nu citeste 10000 de pagini in timpul universitatii ca sa aibe un salariu de 1000 de lei pe luna. Nici macar cu dreptul nu stai mai bine, salariul e de 1500 de lei pana cand intrii in barou, ceea ce inseamna in + 7000 de pagini de citit pe langa alte 5000 in universitate ca sa ai un salariu decent. 1500 de lei nu e nici pe departe un salariu decent, totusi eu inca n-am gasit nici un loc de munca unde cineva ar plati mai mult de 700 de lei in mana indiferent de tipul muncii.
Pe tine nici la aprozar nu te primeste =)) :))
San7aL
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 126
Joined: 04 Jun 2011, 17:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Ban 3 luni !
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

28 Nov 2012, 02:55

IsTI37 wrote:E de cacao de tot Romania.
Degeaba ai o diploma ca nu te ia nimeni in seama daca nu ai muncit cel putin un an in domeniu in timpul in care erai la facultate.
Daca nu ai o diploma pentru un post in IT iarasi nu te ia nimeni in seama.

E culmea ca eu sa ma duc ca vanzator la aprozar daca nu cunosc pe nimeni in domeniul meu si nu am o diploma in mana chiar daca pot da lectii multor administratori, designeri.
Un profesor de istorie iarasi nu citeste 10000 de pagini in timpul universitatii ca sa aibe un salariu de 1000 de lei pe luna. Nici macar cu dreptul nu stai mai bine, salariul e de 1500 de lei pana cand intrii in barou, ceea ce inseamna in + 7000 de pagini de citit pe langa alte 5000 in universitate ca sa ai un salariu decent. 1500 de lei nu e nici pe departe un salariu decent, totusi eu inca n-am gasit nici un loc de munca unde cineva ar plati mai mult de 700 de lei in mana indiferent de tipul muncii.
apuca-te de furat :))
SoLoz0rNNN
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 737
Joined: 03 Feb 2009, 13:18
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Detinator server CS: mix-area.ro
SteamID: SoLoz0rNNN
Reputatie: Fost manager cs.extream.ro
Location: Buzau
Has thanked: 56 times
Been thanked: 29 times
Contact:

28 Nov 2012, 10:24

Este foarte buna in RO . Sunt locuri de munca peste tot . doar ca voi vreti sa fiti barosani .....
Situatia mea este foarte buna :)

Nu e nevoie sa scriu aici romane ...
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6276
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 183 times
Been thanked: 792 times
Contact:

28 Nov 2012, 11:24

SoLoz0rNNN wrote:Este foarte buna in RO . Sunt locuri de munca peste tot . doar ca voi vreti sa fiti barosani .....
Situatia mea este foarte buna :)

Nu e nevoie sa scriu aici romane ...
Fratemiu sustine la fel. Ca sunt locuri de munca o gramada :)
User avatar
cipri
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 548
Joined: 25 May 2008, 11:46
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost programator eXtreamCS
Has thanked: 12 times
Been thanked: 65 times

28 Nov 2012, 11:33

Locuri de munca sunt, dar ce sa-i faci cand 80% din studenti se duc la facultati "umaniste". De cati economisti, avocati, etc avem nevoie? Evident ca multi or sa frece puntea.

Relevant acestui topic:
http://stirileprotv.ro/stiri/social/bur ... panii.html
SoLoz0rNNN
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 737
Joined: 03 Feb 2009, 13:18
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Detinator server CS: mix-area.ro
SteamID: SoLoz0rNNN
Reputatie: Fost manager cs.extream.ro
Location: Buzau
Has thanked: 56 times
Been thanked: 29 times
Contact:

29 Nov 2012, 00:04

Pai da trebuie sa stea la birou ... Cum sa duca el pe camp sa , sape ...

Romania ( in cateva cuvinte ) ai bani stai in fata si gata :) cred ca e de ajuns.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information