Sala-antrenament incepator,explicare creatina...

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
meganitro24
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 4
Joined: 21 Aug 2012, 19:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 1 time
Contact:

27 Dec 2012, 19:53

Sall all,fac sala de 1 zii sunt nou la sala si fac destul de mult fara pauza,am 14 ani 1.70 70-75 de kg si nu imi pot stabilii un program bun fiindca sunt si incepator,dar mai mult as vrea sa lucrez pntr biceps si triceps,azi am facut 2 serii-3 de spate cu 16-24 kg,banda de alergat 60-70 km 5 min,gantere 2.50 kg pentru inceput,si pentru gambe... si inca un lucru,ar putea fii folositor daca iau creatina nu stiu ce este,dar oricum cred ca pot suporta fiindca am trecut prin multe si le-am suportat am plamanii ff rezistenti si ficatul de asemenea... si vreau sa am rezultate bune si un program cu o masa echilibrata pentru cresterea masei musculare si fibrei,dar vreau sa fac cat mai mult fiindca mananc si destul de multicel beau si energizant ... sfaturi cv fiindca vr sa fac pana incepe sc :d oricum craciun si revelion fericit 8-> [-o< :)
User avatar
-AMSTAFF!
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 962
Joined: 18 May 2011, 22:00
Detinator Steam: Da
CS Status: a.k.a умоc.tudorgraphics.
Has thanked: 176 times
Been thanked: 79 times
Contact:

27 Dec 2012, 19:57

http://www.bodybuilding.com/fun/amateur ... faceweekly
il poti modifica in functie de cate ori mergi la sala pe saptamana. Eu iti recomand de 3 ori pe saptamana primele 2 luni, cel putin.
De acolo iti poti alege exercitii pentru fiecare parte a corpului, care ti se par tie ok.
Kitikru
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 337
Joined: 27 Jul 2011, 12:24
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 37 times
Been thanked: 36 times
Contact:

27 Dec 2012, 20:00

E prea devreme la 14ani sa te apuci de sala.Nu o sa mai cresti in inaltime..si ai mari sanse sa dai 1-2cm inapoi..Asa ca mai asteapta 1-2 ani si dupa apucate de sala. Fa flotari acasa,genoflexiuni,abdomene. Pune si o greutate pe tine cand faci flotari daca deja faci prea "lejer" si pui masa buna timp de 1 an .

In fine,daca chiar vrei sa faci sala:
1. Creatina este un stimulent de forta,energie si crestere musculara. RETINE apa in corp. Deci daca faci sala 5luni si te lasi,vei da 2-3 cm jos.
2. Creatina simpla..hmm nu prea merge daca vrei sa pui bine pe tine,ia un gainer/proteine
3. Ca si program pentru ca esti incepator :
Luni : Piept + Biceps
Marti : Spate + Triceps
Miercuri : Picioare ( sau pauza)
Joi : Umeri + trapez
Vineri : Picioare ( in caz ca nu ai luat pauza miercuri )
meganitro24
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 4
Joined: 21 Aug 2012, 19:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 1 time
Contact:

27 Dec 2012, 20:10

Kitikru wrote:E prea devreme la 14ani sa te apuci de sala.Nu o sa mai cresti in inaltime..si ai mari sanse sa dai 1-2cm inapoi..Asa ca mai asteapta 1-2 ani si dupa apucate de sala. Fa flotari acasa,genoflexiuni,abdomene. Pune si o greutate pe tine cand faci flotari daca deja faci prea "lejer" si pui masa buna timp de 1 an .

In fine,daca chiar vrei sa faci sala:
1. Creatina este un stimulent de forta,energie si crestere musculara. RETINE apa in corp. Deci daca faci sala 5luni si te lasi,vei da 2-3 cm jos.
2. Creatina simpla..hmm nu prea merge daca vrei sa pui bine pe tine,ia un gainer/proteine
3. Ca si program pentru ca esti incepator :
Luni : Piept + Biceps
Marti : Spate + Triceps
Miercuri : Picioare ( sau pauza)
Joi : Umeri + trapez
Vineri : Picioare ( in caz ca nu ai luat pauza miercuri )
in caz ca nu ai observat nu fac decat 3 zile nu 4...
zeCkp
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 405
Joined: 22 Sep 2011, 19:20
Detinator Steam: Nu
Detinator server CS: Cs.Pronion.Ro
Location: Succeava
Has thanked: 21 times
Been thanked: 10 times
Contact:

27 Dec 2012, 20:11

asa.. baga creatina de la varsta asta frageda ... in 10 20 de ani te duci la 2 3 metri sub pamant ;))
Sa`mi suga motanu cine mi-a modificat semnatura ;))
kr|$u
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 93
Joined: 13 Sep 2009, 04:13
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Zm.DracuZone.Com
SteamID: krisu_09
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

27 Dec 2012, 21:41

meganitro24 wrote: sfaturi cv fiindca vr sa fac pana incepe sc :d oricum craciun si revelion fericit 8-> [-o< :)
Cea mai mare greseala a incepatorilor!! Pai cum vrei tu sa pui ceva pe tine asa repede? Mai ales la varsta ta? Iti dau un sfat : rabdare, perseverenta si din nou rabdare :) bafta
Kitikru
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 337
Joined: 27 Jul 2011, 12:24
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 37 times
Been thanked: 36 times
Contact:

27 Dec 2012, 22:39

meganitro24 wrote:
Kitikru wrote:E prea devreme la 14ani sa te apuci de sala.Nu o sa mai cresti in inaltime..si ai mari sanse sa dai 1-2cm inapoi..Asa ca mai asteapta 1-2 ani si dupa apucate de sala. Fa flotari acasa,genoflexiuni,abdomene. Pune si o greutate pe tine cand faci flotari daca deja faci prea "lejer" si pui masa buna timp de 1 an .

In fine,daca chiar vrei sa faci sala:
1. Creatina este un stimulent de forta,energie si crestere musculara. RETINE apa in corp. Deci daca faci sala 5luni si te lasi,vei da 2-3 cm jos.
2. Creatina simpla..hmm nu prea merge daca vrei sa pui bine pe tine,ia un gainer/proteine
3. Ca si program pentru ca esti incepator :
Luni : Piept + Biceps
Marti : Spate + Triceps
Miercuri : Picioare ( sau pauza)
Joi : Umeri + trapez
Vineri : Picioare ( in caz ca nu ai luat pauza miercuri )
in caz ca nu ai observat nu fac decat 3 zile nu 4...
Puteai zice multumesc. Atunci fi atent,iti recomand steroizi,ia ,bagati in cur si fi happy
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information