Despre C/C++

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
pazziny9
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 998
Joined: 19 Mar 2011, 21:09
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 93 times
Been thanked: 67 times
Contact:

24 Jan 2013, 14:25

Am 3 intrebari legate de asta:
1. Am cumparat cartea asta, iar eu nu stiam daca veche sau nu, si am dat 70 de lei pe ea :( , ce as putea sa fac? pot sa o citesc si asa sau mai bine citesc alta mai noua?

2.De ce C apoi C++, de ce nu C++ direct?

3.Cum faci aplicatii windows cu C++? Cum pui butoane, textboxuri, layere s.a.m.d?

Mersi mult pentru orice raspuns folositor
RoyalServer
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

24 Jan 2013, 14:59

pazziny9 wrote:Am 3 intrebari legate de asta:
1. Am cumparat cartea asta, iar eu nu stiam daca veche sau nu, si am dat 70 de lei pe ea :( , ce as putea sa fac? pot sa o citesc si asa sau mai bine citesc alta mai noua?

2.De ce C apoi C++, de ce nu C++ direct?

3.Cum faci aplicatii windows cu C++? Cum pui butoane, textboxuri, layere s.a.m.d?

Mersi mult pentru orice raspuns folositor
1. Din punctul meu de vedere, cartile de c sau c++ in romana sunt naspa. Ori scrise, ori traduse. Eu am invatat C din "The C programming language", carte recomandata de proful meu de C de la faculta. Daca citesti cu atentie si intelegi, apoi daca faci exercitiile de la finalul fiecarui capitol, imposibil sa nu inveti C.

2. Pentru ca C++ se bazeaza pe C si e limbaj OOP. Ca sa intelegi mai usor C++, trebuie sa stii deja C. Punctul forte la C sunt pointerii si ar fi bine sa ii intelegi.

3. Aici trebuie sa stii interfete grafice, citesti alta carte.
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
User avatar
GYUKY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 9280
Joined: 07 Apr 2008, 10:19
Detinator Steam: Da
CS Status: INACTIV !
Reputatie: Fost administrator
Membru Club eXtreamCS
Location: Germania
Has thanked: 193 times
Been thanked: 1156 times

24 Jan 2013, 15:22

pazziny9 wrote:Am 3 intrebari legate de asta:
1. Am cumparat cartea asta, iar eu nu stiam daca veche sau nu, si am dat 70 de lei pe ea :( , ce as putea sa fac? pot sa o citesc si asa sau mai bine citesc alta mai noua?

2.De ce C apoi C++, de ce nu C++ direct?

3.Cum faci aplicatii windows cu C++? Cum pui butoane, textboxuri, layere s.a.m.d?

Mersi mult pentru orice raspuns folositor
3. In c sharp se fac interfete grafice.
Image
User avatar
pazziny9
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 998
Joined: 19 Mar 2011, 21:09
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 93 times
Been thanked: 67 times
Contact:

24 Jan 2013, 15:25

Marius wrote:1. Din punctul meu de vedere, cartile de c sau c++ in romana sunt naspa. Ori scrise, ori traduse. Eu am invatat C din "The C programming language", carte recomandata de proful meu de C de la faculta. Daca citesti cu atentie si intelegi, apoi daca faci exercitiile de la finalul fiecarui capitol, imposibil sa nu inveti C.

2. Pentru ca C++ se bazeaza pe C si e limbaj OOP. Ca sa intelegi mai usor C++, trebuie sa stii deja C. Punctul forte la C sunt pointerii si ar fi bine sa ii intelegi.

3. Aici trebuie sa stii interfete grafice, citesti alta carte.
Cartea aia cred ca e prea sofistricata pentru mine, adica eu sunt abia clasa a 7-a, iar acolo sunt tot felul de chestii complicate. Cartea citita de mine explica tot ceea ce explica si cealalta dar aparent mult mai "incet"
Expica mai detaliat ce inseamna pointerii te rog :D

In legatura cu interfetele grafice, ai vreo recomandare dupa care sa ma orientez?

GYUKY wrote:3. In c sharp se fac interfete grafice.
Si cum naiba trec eu interfata grafica din c# in c++ sau codul c++ in c#?
La inceput am vrut sa invat c# pentru ca sunt mai familiarizat cu librariile .NET dar m-am gandit ca daca invat c++ cum trebuie imi va fi mult mai folositor. Astept si parerea ta
User avatar
cipri
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 548
Joined: 25 May 2008, 11:46
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost programator eXtreamCS
Has thanked: 12 times
Been thanked: 65 times

24 Jan 2013, 20:19

Este foarte buna cartea o am si eu. Arunca un ochi pe ea din cand in cand si lucreaza ce e pe cd'ul atasat ei.

Spor la treaba.

Cat despre C# cu asta se lucreaza cam peste tot cand vine vorba de aplicatii windows.

Daca sti bine C++ te joci in C#.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information