Ce planuri ai pe viitor?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

krystann
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2552
Joined: 16 May 2009, 11:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Vine criza!
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 322 times
Been thanked: 141 times

04 Apr 2013, 23:53

pazziny9 wrote:Planurile mele sunt sa deschid un site de care sa ma ocup in timpul liber, iar in rest sa invat programarea (ceea ce e o pasiune pentru mine) si design, iar la sfarsitul liceului sa aplic pentru un loc de munca ca programator sau incep facultatea. Sincer programarea nu e ca orice alta materie si se poate invata acasa, dar mi-e frica sa nu dau de o firma mai absurda si sa nu primesc un post bun doar pentru ca nu am diploma de facultate...
Diploma in IT nu te ajuta cu prea multe...
In liceu eram prea nepasator sa imi dau seama ceea ce inseamna o facultate din punct de vedere teoretic.Am ajuns la concluzia ca am fost cel mai mare tampit ca nu am invatat in liceu .. acum trag din greu ca sa iau nenorocitul acela de bac.Nu ma intereseaza asa de mult facultatea pe cat ma intereseaza bacul.
Am ***** un post de tehnician veterinar din cauza ca nu am avut bacul iar acum stau acasa pana imi gasesc ceva.
Preferabil m-ar tenta sa lucrez intr-un oras mai mare precum Cluj sa stau in chirie si asa mai departe cu toate ca e extrem de greu cu chiria,cheltuieli care merg pe necesitati , mancare + ceva sa am si eu pe weekend-uri.
Nu stiu momentan doar bacul ma intereseaza si in rest ma las dus de viata .. de fiecare data cand mi-am propus ceva totul s-a schimbat radical(bine/rau dar s-a schimbat).
Pentru cei de la liceu faceti pe dracu in patru sa luati bacul acela pentru ca niciodata nu stiti la ce va e folositor.. poate peste 10 ani va propune un patron o facultate pe o periaoda scurta la distanta si puteti sa va scrieti cand vreti voi.
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

04 Apr 2013, 23:56

Termin liceul si plec afara din tara.
Kanthos
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 745
Joined: 19 Dec 2011, 17:14
Detinator Steam: Da
SteamID: rocklife953
Reputatie: Fost moderator
Location: Lisbon
Has thanked: 51 times
Been thanked: 40 times

05 Apr 2013, 00:37

Resident22 wrote:Si cu facultate si fara,tot acolo ajungi.
Corect, dar ai un orizont mai mare.
Boyka wrote:Eu inca nu m-am gandit ce o sa fac dupa ce termin liceul ( Sportiv ) , deoarece joc la o echipa de fotbal si primesc 200 RON / luna , la 15 ani zic ca e bine :-s , dar nu stii ce se poate intampla niciodata , accidente si toata cariera ta s-a dus pe .... , ma gandeam la Academia de Politie :-? , cred ca ai viitorul rezervat daca o termini .
Daca joci intr-o echipa de football si te intereseaza football-ul ai de gand sa renunti la dorinta de a deveni un jucator doar pentru ca poate vei avea vreun accident? si ca politist poti avea accidente si sa iti inchei cariera, deasemenea cat timp traiesti poti avea ghinionul de a-ti incheia viata activa. (bine-inteles, dupa ce o incepi)
vLad-
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4819
Joined: 28 Mar 2009, 19:16
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: eXisTenZ 28
Has thanked: 376 times
Been thanked: 304 times

05 Apr 2013, 01:13

In primu rand e sa iau bac-u , asta e cel mai important lucru pentru mine. Faculatate nu prea cred ca o sa fac.., multi ma intreaba vrei sa faci facultate?, unde vrei sa dai? etc etc. Parintii mi-au zis, daca vrei dute la facultate, o sa te ajutam cu bani cu una alta. Eu le-am zis ca nu, nu prea are rost.
@ Ce vreau sa ma fac in viata?, pff cam greu. Dar cum pe mine ma cam pasioneaza masinile, vreau sa fiu un mecanic auto cat de cat cunoscut, si sa am un garaj doar al meu unde sa-mi practic pasiunea. :D
What ?!
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 720
Joined: 01 Feb 2010, 14:16
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Ban 2 luni
Has thanked: 26 times
Been thanked: 26 times

05 Apr 2013, 12:38

vLad- wrote:In primu rand e sa iau bac-u , asta e cel mai important lucru pentru mine. Faculatate nu prea cred ca o sa fac.., multi ma intreaba vrei sa faci facultate?, unde vrei sa dai? etc etc. Parintii mi-au zis, daca vrei dute la facultate, o sa te ajutam cu bani cu una alta. Eu le-am zis ca nu, nu prea are rost.
@ Ce vreau sa ma fac in viata?, pff cam greu. Dar cum pe mine ma cam pasioneaza masinile, vreau sa fiu un mecanic auto cat de cat cunoscut, si sa am un garaj doar al meu unde sa-mi practic pasiunea. :D

sa moara mama :D din toat topicurile unde te-am vazut...tu esti cel mai ok si cu capul pe umeri.


@
eu personal ma intereseaza BACUL, ma va ajuta extrem de mult pentru viitorul meu, chiar daca e o hartie.
vreau sa o facultate ceva acolo...scoala de actorie, apoi vreau sa iau viza.
Like [A] Bo$$
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 142
Joined: 01 Mar 2013, 16:53
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 17 times
Contact:

05 Apr 2013, 13:05

Alexey wrote:Termin liceul si plec afara din tara.
Afara unde? ...e foarte greu si in strainatate :)
What ?!
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 720
Joined: 01 Feb 2010, 14:16
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Ban 2 luni
Has thanked: 26 times
Been thanked: 26 times

05 Apr 2013, 13:12

cum sa fie greu ?

compari tu Germania, Anglia, Suedia si alte tari precum acestea cu Rrrrrromania ??
User avatar
Beckh2m
Utilizator restrictionat
Utilizator restrictionat
Posts: 35
Joined: 25 Mar 2013, 21:45
Detinator Steam: Da
CS Status: In orice caz, esti...
Reputatie: Utilizator restrictionat
Location: Acasa.
Has thanked: 2 times
Been thanked: 59 times

05 Apr 2013, 13:14

What ?! wrote:cum sa fie greu ?

compari tu Germania, Anglia, Suedia si alte tari precum acestea cu Rrrrrromania ??
Nu se pot compara. Dar, ce stii tu sa faci? Sa zicem, pleci in Germania. Ce stii tu sa faci sa castigi niste bani acolo? Crezi ca daca vii in Germania o sa te astepte ziaristii acolo pe un covor rosu si o sa iti ofere ei bani? Trebuie sa stii sa faci ceva. Majoritatea zic ca pleaca si dupa 6 luni se intorc, ca nu sunt buni de nimic. Credeti ca daca plecati castigati bani, dar nu a-ti plecat niciodata sa vedeti cum e.
Concurs (2). Premiu: Vizualizari - Inscrie-te si tu.
Concurs. Premiu: Left4Dead 2 - Inscrie-te si tu.

„Putem să acceptăm dezamăgiri temporare, dar nu trebuie să ne pierdem niciodată speranța infinită.“
Image
krystann
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2552
Joined: 16 May 2009, 11:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Vine criza!
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 322 times
Been thanked: 141 times

05 Apr 2013, 13:18

vLad- wrote:In primu rand e sa iau bac-u , asta e cel mai important lucru pentru mine. Faculatate nu prea cred ca o sa fac.., multi ma intreaba vrei sa faci facultate?, unde vrei sa dai? etc etc. Parintii mi-au zis, daca vrei dute la facultate, o sa te ajutam cu bani cu una alta. Eu le-am zis ca nu, nu prea are rost.
@ Ce vreau sa ma fac in viata?, pff cam greu. Dar cum pe mine ma cam pasioneaza masinile, vreau sa fiu un mecanic auto cat de cat cunoscut, si sa am un garaj doar al meu unde sa-mi practic pasiunea. :D
O sa am la cine sa imi duc masina sa mi-o repare gratis... :))))(la cat ti-am dat pe paypa) =))
User avatar
webing
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1355
Joined: 24 Feb 2011, 19:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Electronic music.
Detinator server CS: Nu.
SteamID: majestick109
Reputatie: Ban 3 luni
Ban 2 luni
Location: New York
Has thanked: 34 times
Been thanked: 71 times
Contact:

05 Apr 2013, 13:22

da ma, dar chestia e ca daca esti prost si nu esti in stare in 6luni sa inveti ce ti se cere, pai scuza-ma ca-ti zic, da esti prost de bubui.

nu am zis ca ma asteapta aia acolo, dar nici ca ma arunca de la ei din tara.
ci pur si simplu, sunt oameni mai maturi si mult peste rromani.

avand in vedere faptul ca-n romania gasim mizerie din aia fara numar, oamenii vin la emisiuni fara sa faca un dush, lumea iese cu porcul in loc de caine pe afara, eu zic ca as prefera Germania. acolo oamenii sunt peste rromania la orice capitol. acolo vezi oameni care spala zi de zi strazile, drumurile. in romania ce vezi ? gunoaie peste gunoaie. vezi un marinar care e presedinte.
na, acum, csf. dute tu in Anglia si vezi cum iti castigi banii. :) sau in SUA. in SUA in *** un fastfoodier castiga 2000 de dolari pe cand aici cu facultae, mii de diplome si alte chestii castigi maxim 500 de euro, da' nici aia.

ce sa mai zic de scoala ???
la noi preda mii de pagini (teorie) fara sa-ti explice, acolo, in afara, se face esentialul + practica muuulta. :-?
Asculta muzica electronica: http://www.mixcloud.com/djranchone/
User avatar
Beckh2m
Utilizator restrictionat
Utilizator restrictionat
Posts: 35
Joined: 25 Mar 2013, 21:45
Detinator Steam: Da
CS Status: In orice caz, esti...
Reputatie: Utilizator restrictionat
Location: Acasa.
Has thanked: 2 times
Been thanked: 59 times

05 Apr 2013, 13:28

webing wrote:da ma, dar chestia e ca daca esti prost si nu esti in stare in 6luni sa inveti ce ti se cere, pai scuza-ma ca-ti zic, da esti prost de bubui.

nu am zis ca ma asteapta aia acolo, dar nici ca ma arunca de la ei din tara.
ci pur si simplu, sunt oameni mai maturi si mult peste rromani.

avand in vedere faptul ca-n romania gasim mizerie din aia fara numar, oamenii vin la emisiuni fara sa faca un dush, lumea iese cu porcul in loc de caine pe afara, eu zic ca as prefera Germania. acolo oamenii sunt peste rromania la orice capitol. acolo vezi oameni care spala zi de zi strazile, drumurile. in romania ce vezi ? gunoaie peste gunoaie. vezi un marinar care e presedinte.
na, acum, csf. dute tu in Anglia si vezi cum iti castigi banii. :) sau in SUA. in SUA in *** un fastfoodier castiga 2000 de dolari pe cand aici cu facultae, mii de diplome si alte chestii castigi maxim 500 de euro, da' nici aia.

ce sa mai zic de scoala ???
la noi preda mii de pagini (teorie) fara sa-ti explice, acolo, in afara, se face esentialul + practica muuulta. :-?
Cred ca noi putem vorbi doar de scoala. Nu cred ca ai 25 de ani sa vorbesti de munca. Poti sa te gandesti ce meserie vrei sa urmezi, sa iti faci un plan de viata. Asa DA! Dar, cum am zis, noi putem vorbi doar de scoala, pentru ca aici suntem NOI. La partea cu scoala sunt total de acord, foarte rar mai vezi profesori buni pe la noi care sa te faca sa inveti de drag la acea materie. Am ajuns 'sa invat' si la Educatie Plastica, deoarece ne asculta. Sistemul este foarte prost, nu sunt de vina doar profesorii. E foarte mult de zis, dar nu are rost. Ne asculta cineva in Romania?
Concurs (2). Premiu: Vizualizari - Inscrie-te si tu.
Concurs. Premiu: Left4Dead 2 - Inscrie-te si tu.

„Putem să acceptăm dezamăgiri temporare, dar nu trebuie să ne pierdem niciodată speranța infinită.“
Image
User avatar
webing
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1355
Joined: 24 Feb 2011, 19:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Electronic music.
Detinator server CS: Nu.
SteamID: majestick109
Reputatie: Ban 3 luni
Ban 2 luni
Location: New York
Has thanked: 34 times
Been thanked: 71 times
Contact:

05 Apr 2013, 15:10

pai nu, nu ne asculta nimeni ca nici nu miscam un deget, nu ne trezim din somn. majoritatea vorbesc, dreg, facem, da ma mergem, facem. cand de colo nu misca unu.
preferam sa fim putori, sa nu facem un dush, si uite cum tara coboara in jos ca suntem prosti noi. nu ne trezim din prostia in care singur ne-am bagat.


sa vii tu la emisiunea aia romanii au talent fara sa-ti faci dush, pai asa ceva e posibil ?


rar vezi profesori. eu sunt fericit ca ma inteleg cu cativa profesori de la mine din liceu, ala de religie, e cel mai bun profesor, cate nu a facut ala pentru noi, nu fac toti profesorii la un loc.

sa vii de acasa cu 12131231 de carti la scoala, iti preda 22312312 pagini iti spune: ia si-nvata ca iti dau teza. asta e lectie de teza.

cand la teza iti da cu totul altceva, iti vine sa te bati singur in cap.



iar la faza cu "educatie plastica", pai da ma, eu dau si test la prostia asta si la muzica dau test.
o sa ajung dracu' sa dau si la sport test in scris (deeh, e rromania).


in ***, o sa trebuiasca sa vina straini la noi in tara, la conducere, ca deeeh, politicienii astia dorm profund. imi place de ei, fac mijto unii de altii. gen ponta face mijto de inaltimea lui boc, deh, e romania ma.

sau sa vina tonciu aia la happy hour si sa nu stii intrebari de clasa 4-8 ? pai du-te frate, ca esti prea idioata.

sau basescu ala cand iti baga o engleza din aia de zici ca-i chinezi, te miri frate cum a ajuns asta presedinte.
toti vorbeau ca basescu e vai de el, ca nu merita sa fie presedinte ca nu stiu ce, cand toti l-a votat sa iasa inca odata.
asta e prostie mare.

tara asta se va duce de rapa in 20-30 de ani daca continua asa.


asta cresc preturile si scad salariile ca vor ei ma, asa e in romania, sa n-ai dupa ce bea apa.
sa moara veta de nu o sa plecam toti din tara asta de o ramana doar batraneii. o sa fie pustie tara asta.

de aia suntem aratati cu dejetu' pe unde mergem, din cauza ca noi ne o facem cu mana noastra.



iar la faza "degeaba faci facultate", pe jumatate adevarat, pe jumatate fals.
de ce ???

pai, in RRRRRrrrromania nu ai ce sa faci cu facultate, ce-i drept, mai mult
da' in alte tari precum Suedia, Anglia, Germania, unde e vorba de gandire, de practica, strategii cand e vorba de conducerea tarii, oameni care gandesc apoi actioneaza. acolo merita sa locuiesti, chiar si-n America. da la americani, e alta chestia, daca le mirosi bani, nu le pasa daca ai sa nu diploma. la engleza, francezi, alte natii din europa, aici da, e vorba ca daca te duci si muncesti ca nu stiu..dau un exemplu, ca profesor de engleza in germania, iti trebuie facultate si sa intelegi limba, sa o stapanesti. de aia toti pleaca peste hotare.
altii se-ntorc de la munca, pai cum sa nu se intoarca daca romanul e batut in cap si nu-i in stare sa-nvete in 6 luni ce trebuei sa faca ?
Asculta muzica electronica: http://www.mixcloud.com/djranchone/
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information