Timp = Succes = BANI

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

23 Apr 2013, 11:59

Salut,
Am citatul urmator la semnatura :
Merg dupa teoria mea : Timpul inseamna bani , banii inseamna succes , succesul inseamna mai multi bani , mai multi bani inseamna mai mult succes, deci pana la urma iti trebuie decat timp ca sa ai succes , nimic altceva , ca banii vin de la sine.
Multi mi-au dat pm si mi-au zis ca-s obsedat de bani, ca as fi in stare sa fac orice doar pentru cativa euro si alte prostii.Le-am explicat cum sta treaba cu acel citat si tot mi-au zis ca sunt obsedat , dar nu m-am obosit sa le explic ceea ce vrea sa reprezinte, asa ca explic voua aici .

Voi va faceti tot felul de comunitati pentru a scoate niste bani din ele sau de a fi sefi in fata altora. Ei bine , va recomand sa nu va faceti o comunitate daca nu stiti ce inseamna urmatorii termeni :
-organizare ;
-timp ;
-succes ;
-bani ;
-ocupatie ;

Voi credeti ca odata ce dati mass-uri cu site-ul vostru , o sa vina membrii , dar intrebarea e , BANII o sa vina? Ei bine , va zic ca nu , pentru ca voi doar faceti categoriile si niste rankuri, dar nu va ORGANIZATI si va OCUPATI de acel site in asa fel incat sa vina banii SINGURI fara a face absolut nimic , din reclamele de la google adsense.
Cum arata comunitatile romanesti?
-acelas design/continut copiat si ala
-aceleasi rankuri
-facute pentru bani
Ceea ce vreau eu sa zic este ca , nu am vazut niciodata o comunitate ROMANEASCA care sa fie NONPROFIT. Inteleg ca detinatorii trebuie sa intretina acel site , dar nici chiar sa faca orice pentru 1 euro.
Niciodata nu am vazut ceva unic facut de voi , eu unul am incercat sa imi fac ceva UNIC si diferit fata de ceea ce e pe alte comunitati ( ex hd-pixels - un forum de design care l-am facut in vara , metin2academy ) si eu unul zic ca mi-a reusit. HD-Pixels nu a avut succes pentru ca nu M-AM OCUPAT de el , NU I-AM ACORDAT TIMP , l-am lasat sa creasca singur doar pe niste keywords , intradevar s-a indexat google foarte bine ,dar degeaba , daca forumul era GOL.Nu vreau sa fac acest lucru si cu Metin2Academy , atat timp cat stiu ca am muncit si eu si Laur si ca au fost destui bani bagati in acea comunitate , trebuie decat sa ma OCUP de el, dupa totul o sa creasca de la sine.
Un exemplu pozitiv:
-4metin - s-a ocupat cand a fost fondat , a ajuns ceva MARE.


Revin inca odata la acel citat , el vrea sa fie un fel de mesaj catre voi , nu am nimic cu voi sa nu va faceti comunitati sau altele, dar practic daca le faceti OCUPATI-VA DE ELE , nu le lasati in paragina sa fie umplute de boti si altele.
Ai timp => ai succes => ai bani . Poate nu va dati seama ce inseamna dar cam asa este, nu poate nimeni sa vina sa-mi zica ca si-a facut el comunitate si intr-o saptamana era super populata , avea 10000 de topicuri si 50000 de useri pentru ca nu o sa fie asa niciodata , mai ales in Romania unde totul se FURA. Nu poti sa faci ceva unic ca se FURA , nu poti sa iti faci propria productie ca se FURA , nu poti face mai nimic ca se FURA.

Faceti un proiect , OCUPATI-VA DE EL si o sa ajunga ceva frumos , bineinteles daca si voi stiti sa va ocupati calumea de el, nu sa COPIATI.Copiatul e ceea ce strica Romania.
RoyalServer 2
User avatar
lan1337wOw~
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 602
Joined: 11 May 2010, 01:52
Detinator Steam: Da
Reputatie: Ban 3 luni !
Location: Capitala
Has thanked: 60 times
Been thanked: 61 times
Contact:

23 Apr 2013, 13:02

Omul isi sacrifica sanatatea pentru a face bani. Apoi isi sacrifica banii pentru a-si recupera sanatatea. Apoi este nerabdator sa vina viitorul mai repede si nu traieste prezentul; rezultatul fiind ca el nu traieste nici in viitor, nici in prezent. Traieste ca si cum niciodata nu o sa moara si apoi moare fara sa traiasca niciodata cu adevarat.
DL
johnnny
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 139
Joined: 03 Nov 2012, 20:09
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 21 times
Been thanked: 16 times
Contact:

23 Apr 2013, 13:04

Imi place ceea ce ai postat si tin sa iti dau dreptate si sa mai adaug ceva.
In ziua de azi multi isi deschid comunitati. Ce inseamna ele? Un domeniu, webhost si 1 server, maxim 2. Unde se afla mai multe servere sunt deschise de membrii comunitatii, nu de fondatori. Categoriile sunt copiate, iar staff-ul nu este facut de la inceput ci facut pe parcurs...adica vine unu, face 30 de posturi frumos aranjate (copiate de pe alte forumuri) si primeste Moderator ca deh...sunt la inceput si au nevoie de staff.
Nu e bine asa. Cel mai bine e sa cunosti oamenii din staff si fiecare sa isi cunoasca bine atributiile.
Va dau un exemplu:
Eu + 6 prieteni vrem sa deschidem o comunitate (doar exemplu, nu deschid nimic). Bun...eu vin cu banii, mai am pe unu care le stie cu Photoshopu', unu le stie cu phpbb3 si webdesignu (face el o tema frumoasa sa rupem gura targului), 2 le stiu cu IT (mai fac si ei diverse chestii, o productie a comunitatii sa avem si noi cu ce ne lauda si cu ce ne mandrim), iar celalalt le stie cu scriptingul si amxul si se ocupa de servere...
Asta cred eu ca e o comunitate. Un grup de oameni ce-si cunosc bine atributiile si fiecare stie sa faca cate ceva...Un forum + 2 servere si 10 moderatori nu inseamna comunitate.
User avatar
HERZ
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1854
Joined: 09 Apr 2012, 15:46
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: yeap, 100 servere
SteamID: lexuuuu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Ban 3 luni
Location: Iași
Has thanked: 266 times
Been thanked: 103 times
Contact:

23 Apr 2013, 18:10

Pe ideea ta merg și eu, tot așa îmi zice lumea că sunt obsedat de bani dar voi nu pricepeți, investind timp vor veni și bănuții + satisfacția necesară pentru a continua până la nesfârșit.
User avatar
jorgeee
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1112
Joined: 10 Feb 2011, 17:08
Detinator Steam: Da
CS Status: Jucator CS & FIFA
Detinator server CS: Nu
SteamID: GEORGECS2010
Location: Bucuresti
Has thanked: 33 times
Been thanked: 35 times
Contact:

23 Apr 2013, 19:26

Tot respectul din partea mea pentru tot ce ai scris si pentru ceea ce faci, mie unu mi-ai dat moral sa ma apuc de un proiect, care zic ca il fac de foarte mult timp.

Mult succes in ceea ce faci, bafta!
„Nu spune niciodată nu se poate, ci incepe cu să vedem.” – "Nicolae Iorga"
a[L]eX
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 339
Joined: 24 Feb 2012, 22:28
Detinator Steam: Da
SteamID: Alecsxu
Has thanked: 23 times
Been thanked: 6 times

23 Apr 2013, 19:36

Asa este cum zici tu.
Unii fac comunitati si din cauza ca nu au ce face in timpul liber mai stiu eu ce..
Nu multi aleg sa inveseteasca in asa ceva , de asta nici nu au succes 90 % din comunitatile astea aparute de 2-3 ani...
Iti trebuiesc oameni de incredere si timp alocat acestei parti cu forumuri etc pentru a avea succes :)
User avatar
escrt
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 626
Joined: 25 Mar 2013, 20:31
Detinator Steam: Da
Been thanked: 41 times

24 Apr 2013, 00:02

Bravo băi baiatule ai reuşit să oferi o explicaţie foarte bună celor care spun de tine că eşti obsedat de bani, BRAVO !!
www.board.dreamgraphix.com - Vă aşteptăm !
User avatar
Daniel M.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2158
Joined: 14 Feb 2010, 10:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: warez
Fost Moderator
Location: hlds - Brasov
Has thanked: 110 times
Been thanked: 149 times

24 Apr 2013, 00:04

Degeaba au timp si cauta succesul prin bani daca n-au pic de cap.
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

24 Apr 2013, 00:11

lan1337wOw~ wrote:Omul isi sacrifica sanatatea pentru a face bani. Apoi isi sacrifica banii pentru a-si recupera sanatatea. Apoi este nerabdator sa vina viitorul mai repede si nu traieste prezentul; rezultatul fiind ca el nu traieste nici in viitor, nici in prezent. Traieste ca si cum niciodata nu o sa moara si apoi moare fara sa traiasca niciodata cu adevarat.
DL
Omul este capabil sa moara pentru bani.
johnnny wrote:Imi place ceea ce ai postat si tin sa iti dau dreptate si sa mai adaug ceva.
In ziua de azi multi isi deschid comunitati. Ce inseamna ele? Un domeniu, webhost si 1 server, maxim 2. Unde se afla mai multe servere sunt deschise de membrii comunitatii, nu de fondatori. Categoriile sunt copiate, iar staff-ul nu este facut de la inceput ci facut pe parcurs...adica vine unu, face 30 de posturi frumos aranjate (copiate de pe alte forumuri) si primeste Moderator ca deh...sunt la inceput si au nevoie de staff.
Nu e bine asa. Cel mai bine e sa cunosti oamenii din staff si fiecare sa isi cunoasca bine atributiile.
Va dau un exemplu:
Eu + 6 prieteni vrem sa deschidem o comunitate (doar exemplu, nu deschid nimic). Bun...eu vin cu banii, mai am pe unu care le stie cu Photoshopu', unu le stie cu phpbb3 si webdesignu (face el o tema frumoasa sa rupem gura targului), 2 le stiu cu IT (mai fac si ei diverse chestii, o productie a comunitatii sa avem si noi cu ce ne lauda si cu ce ne mandrim), iar celalalt le stie cu scriptingul si amxul si se ocupa de servere...
Asta cred eu ca e o comunitate. Un grup de oameni ce-si cunosc bine atributiile si fiecare stie sa faca cate ceva...Un forum + 2 servere si 10 moderatori nu inseamna comunitate.
Succes in ceea ce vrei sa faci.
HERZ wrote:Pe ideea ta merg și eu, tot așa îmi zice lumea că sunt obsedat de bani dar voi nu pricepeți, investind timp vor veni și bănuții + satisfacția necesară pentru a continua până la nesfârșit.
nu poti face bani fara sa bagi o suma cat de cat modesta ( 100-150 de euro)
jorgeee wrote:Tot respectul din partea mea pentru tot ce ai scris si pentru ceea ce faci, mie unu mi-ai dat moral sa ma apuc de un proiect, care zic ca il fac de foarte mult timp.

Mult succes in ceea ce faci, bafta!
Succes :).
a[L]eX wrote:Asa este cum zici tu.
Unii fac comunitati si din cauza ca nu au ce face in timpul liber mai stiu eu ce..
Nu multi aleg sa inveseteasca in asa ceva , de asta nici nu au succes 90 % din comunitatile astea aparute de 2-3 ani...
Iti trebuiesc oameni de incredere si timp alocat acestei parti cu forumuri etc pentru a avea succes :)
95% chiar , sunt cateva comunitati tinute pe linia de plutire.
escrt wrote:Bravo băi baiatule ai reuşit să oferi o explicaţie foarte bună celor care spun de tine că eşti obsedat de bani, BRAVO !!
Multumesc.
Daniel M. wrote:Degeaba au timp si cauta succesul prin bani daca n-au pic de cap.
Am scris si "organizare" acolo , deci cred ca ceea ce ai zis tu se incadreaza acolo.
Andreiu12
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 14
Joined: 17 Apr 2013, 11:00
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Contact:

24 Apr 2013, 09:10

Comunitatea mea e non-profit, ce mai ies cam 5 euro la 2-4 lunii.
User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

24 Apr 2013, 09:12

Ai mare dreptate in ceea ce zici, dar in privinta 4metin te cam pot contazice putin, legollas nu a facut chiar asa multe , inafara de a cumpara domeniul dupa ce vechiul forum a lui Andyy s-a inschis(cand era forumul pe forumgratuit).A cumparat domeniul, asta mult timp in paragina(s-a mutat de la o platforma la alta, nici o data nu a strans mai mult de 1000 de utilizatori, si un timp a stat down.Dupa aceea, dupa ce a fost indexat tot de Andyy(care s-a ocupat de forum in acea perioada), logollas a inceput sa se ocupe si el.PUr si simplu el a avut deja un site indexat, nu avut nevoie decat de putin reclama sa auda vechii useri ca s-a redeschis si restul se vede acum.

Si forumurile din romania apara si dispar in fiecare zi(sa nu ma zis de asa zisele "firme"
User avatar
knight
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1968
Joined: 15 Oct 2008, 20:18
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Detinator server CS: A fost odata ca ...
SteamID: knightamxx
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Location: Constanța, România
Been thanked: 191 times
Contact:

24 Apr 2013, 20:48

Iti plac banii nu ?
Kituri:
Urban-CS v1.0

Pluginuri:
Alien [AMXX]

Addonuri:
Addons Funny X-mas v1.0
Addons Funny X-mas v1.1
Addons Funny X-mas v1.2c
Addons Funny X-mas v1.3r
Addons Funny X-mas v1.4u
New 2009: Addons Funny X-mas v1.5
Addons Funny X-mas v1.5 Beta
Addons Funny X-mas v1.5 Final Release
GunGame Special Edition CSO Addons
GunGame Addons CSO Tech + Halo MOD

Servere gata facute:
AMXX Server (47) - Public Gata Facut v1.0 - Protocol 47
Funny X-mas (Server gata facut - Protocol 47)
Funny X-mas v2.0 (Server gata facut - Protocol 47)

knight © 2008-2011

RETIRED
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information