Mi se incinge unitatea

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
LEVIS+
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3297
Joined: 12 Jul 2011, 12:10
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost intermediar
Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fost detinator war.eXtreamCS.com
Fost manager rs.eXtreamCS.com
Fost manager dr.eXtreamCS.com
Location: Constanţa
Has thanked: 104 times
Been thanked: 342 times
Contact:

26 Jun 2013, 22:44

De cateva zile mi se incinge unitatea in partea de sus mai in spate si in cazu in care intru intr-un joc incepe sa se incalzeasca si mai in fata pana intr-un final cand se restarteaza singur sau incepe sa-mi frameze urat jocu ca intr-un final sa ajung tot la restart..
Mi-am instalat SpeedFan dar nu prea inteleg exact ce inseamna Temp3 pentru ca acolo pare a fi buba.
poza | Afiseaza codul
Image
Am desfacut deja unitatea si am dat cu aspiratorul asa in mare , nu am desfacut nici o piesa pentru ca nu ma pricep sa o pun inapoi. (aici vorbesc in principiu de cooler)
Daca stiti vreo alta rezolvare , astept.
"În viaţă întâlneşti o mulţime de lume şi câţiva oameni." - Moliere
RoyalServer 2
User avatar
ioang
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1169
Joined: 12 Feb 2011, 14:04
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Reputatie: Fost moderator
Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Has thanked: 21 times
Been thanked: 23 times
Contact:

26 Jun 2013, 22:46

deobicei vara calculatoarele se incing logic..ar trebui sa stai cu carcasa deschisa ori sa iti iei alta.
Daca stai in mediu de 40 de grade logic ca va afecta si calculatorul
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

26 Jun 2013, 22:48

Temp 3 e chipsetul placii de baza sau procesorul dar mai mult ca sigur procesorul.
Vezi daca poti sa pui mana pe chipset (are un radiator mic pe placa de baza), dar ai grija sa nu te arzi, daca poti pune mana pe el inseamna ca procesorul e la 90 de grade, daca nu inseamna ca trebuie sa pui un ventilator pe el sau sa schimbi coolerul. E vreo 20-30 de lei un cooler de chipset, daca problema e de la coolerul procesorului trebuie schimbata pasta termoconductoare.

Nu deschide carcasa niciodata, adauga-i eventual un ventilator pe laterala, daca deschizi carcasa nu mai ai circulatie buna a aerului daca ai un ventilator in el, respectiv o sursa cu ventilator de 120mm. Daca nu ai nici un ventilator pe carcasa deschide-l doar pana cand cumperi un ventilator pentru el.
User avatar
tictac
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4015
Joined: 24 Feb 2012, 18:27
Detinator Steam: Da
Reputatie: 1 warn scos (-2 luni club)
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Ban 3 luni (achitat)
Location: Bihor, Oradea
Has thanked: 73 times
Been thanked: 570 times

26 Jun 2013, 22:50

Cred ca problema vine de la sursa, schimba-o...
@IsTI37 : chipsetul nu se incalzeste doar daca sunt probleme cu placa de baza !.
Daca e carcasa veche e mai bine fara capac,daca nu are aerisire buna...
tu vezi ca circulatia aerului e buna doar de la coolerul procesorului si colerul gpu-ului ??, daca nu are 2 venturi acolo in + e mai bine fara carcasa.
Nu e suficient un venitilator, nu e air flow, iti trebuie 2 ventilatore unul care baga aer si unul care il scoate.
Last edited by tictac on 26 Jun 2013, 22:57, edited 4 times in total.
User avatar
Bogus
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3375
Joined: 19 Sep 2009, 11:38
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Has thanked: 90 times
Been thanked: 210 times

26 Jun 2013, 22:51

IsTI37 wrote:Temp 3 e chipsetul placii de baza sau procesorul dar mai mult ca sigur procesorul.
Vezi daca poti sa pui mana pe chipset (are un radiator mic pe placa de baza), dar ai grija sa nu te arzi, daca poti pune mana pe el inseamna ca procesorul e la 90 de grade, daca nu inseamna ca trebuie sa pui un ventilator pe el sau sa schimbi coolerul. E vreo 20-30 de lei un cooler de chipset, daca problema e de la coolerul procesorului trebuie schimbata pasta termoconductoare.

Nu deschide carcasa niciodata, adauga-i eventual un ventilator pe laterala, daca deschizi carcasa nu mai ai circulatie buna a aerului daca ai un ventilator in el, respectiv o sursa cu ventilator de 120mm. Daca nu ai nici un ventilator pe carcasa deschide-l doar pana cand cumperi un ventilator pentru el.
Sau poate a ramas fara pasta la procesor si coolerul nu face fata :-?.
Robo
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 444
Joined: 05 Apr 2013, 15:29
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: ghostbeex21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 32 times
Contact:

26 Jun 2013, 23:09

Deci , faza cu " daca deschizi carcasa nu mai ai circulatie buna a aerului" este o prostie mai mare decat statuia libertatii . Gandeste logic : daca el nu are circulatie buna cu carcasa inchisa ? dapai deschisa ? deschisa macar se mai degaja caldura afara . Iti recomand urmatorul sistem de vent-uri : 2x f12 arctic cooling in tavan pozitionate sa scoata aerul , 1x f12 arcitc cooling in podea ( doar daca carcasa nu sta fix pe jos) , 1x f12 arctic cooling in panoul lateral care sa bage aer .(le poti alimenta de la molexurile de la sursa pe voltaje diferite) (rosu+negru=5v , negru+galben=12v , rosu+galben=7v, negru= masa(-), rosu/galben=+ Bineinteles pentru un airflow mai bun incearca sa faci un wm bunicel . Schimba si pasta termoconductoare . Eu o folosesc pe aceasta http://www.tweaknews.net/reviews/zalmanthermalgrease/ :D

P.S: Daca vrei iti pot moda carcasa pentru un airflow mai bun , o sa iti ofer poze cu 2 carcase modate de mine in pm . Deasemenea sunt diponibile la vanzare
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

27 Jun 2013, 00:50

Robo wrote:Deci , faza cu " daca deschizi carcasa nu mai ai circulatie buna a aerului" este o prostie mai mare decat statuia libertatii . Gandeste logic : daca el nu are circulatie buna cu carcasa inchisa ? dapai deschisa ? deschisa macar se mai degaja caldura afara . Iti recomand urmatorul sistem de vent-uri : 2x f12 arctic cooling in tavan pozitionate sa scoata aerul , 1x f12 arcitc cooling in podea ( doar daca carcasa nu sta fix pe jos) , 1x f12 arctic cooling in panoul lateral care sa bage aer .(le poti alimenta de la molexurile de la sursa pe voltaje diferite) (rosu+negru=5v , negru+galben=12v , rosu+galben=7v, negru= masa(-), rosu/galben=+ Bineinteles pentru un airflow mai bun incearca sa faci un wm bunicel . Schimba si pasta termoconductoare . Eu o folosesc pe aceasta http://www.tweaknews.net/reviews/zalmanthermalgrease/ :D

P.S: Daca vrei iti pot moda carcasa pentru un airflow mai bun , o sa iti ofer poze cu 2 carcase modate de mine in pm . Deasemenea sunt diponibile la vanzare
Am vazut cativa destepti care si-au lasat pc-ul deschis si s-au trezit cu placa de baza arsa fiindca nu mai racea nimic placa de baza si la unele modele chipsetul se incalzeste ca naiba. Personal am schimbat placa de baza la un caz de genul. La procesor, pe care e ventilator, da, daca deschizi carcasa e mult mai buna situatia, dar la placa de baza daca nu ai ce sa mute aerul de la cooler e mai rau deschis fiindca inchis macar sursa trage aerul cald in sus, deschis se duce sus dar mult mai greu si aerul care sta in loc nu raceste cine stie ce, in special daca e cald.
User avatar
ioang
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1169
Joined: 12 Feb 2011, 14:04
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Reputatie: Fost moderator
Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Has thanked: 21 times
Been thanked: 23 times
Contact:

27 Jun 2013, 08:21

Puneti un ventilator mare cu luminite in lateral si gata
DubStepHard
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 58
Joined: 24 Jun 2013, 10:20
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Contact:

27 Jun 2013, 09:14

IsTI37 wrote:
Robo wrote:Deci , faza cu " daca deschizi carcasa nu mai ai circulatie buna a aerului" este o prostie mai mare decat statuia libertatii . Gandeste logic : daca el nu are circulatie buna cu carcasa inchisa ? dapai deschisa ? deschisa macar se mai degaja caldura afara . Iti recomand urmatorul sistem de vent-uri : 2x f12 arctic cooling in tavan pozitionate sa scoata aerul , 1x f12 arcitc cooling in podea ( doar daca carcasa nu sta fix pe jos) , 1x f12 arctic cooling in panoul lateral care sa bage aer .(le poti alimenta de la molexurile de la sursa pe voltaje diferite) (rosu+negru=5v , negru+galben=12v , rosu+galben=7v, negru= masa(-), rosu/galben=+ Bineinteles pentru un airflow mai bun incearca sa faci un wm bunicel . Schimba si pasta termoconductoare . Eu o folosesc pe aceasta http://www.tweaknews.net/reviews/zalmanthermalgrease/ :D

P.S: Daca vrei iti pot moda carcasa pentru un airflow mai bun , o sa iti ofer poze cu 2 carcase modate de mine in pm . Deasemenea sunt diponibile la vanzare
Am vazut cativa destepti care si-au lasat pc-ul deschis si s-au trezit cu placa de baza arsa fiindca nu mai racea nimic placa de baza si la unele modele chipsetul se incalzeste ca naiba. Personal am schimbat placa de baza la un caz de genul. La procesor, pe care e ventilator, da, daca deschizi carcasa e mult mai buna situatia, dar la placa de baza daca nu ai ce sa mute aerul de la cooler e mai rau deschis fiindca inchis macar sursa trage aerul cald in sus, deschis se duce sus dar mult mai greu si aerul care sta in loc nu raceste cine stie ce, in special daca e cald.

Sa imi bag ceva de nu ai dreptate eu il tin zilnic 12 ore aprins :)) cu pauza de 5 - 6 ore si imi sta in 50 GRADE :)
Resident22
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1464
Joined: 02 Aug 2012, 12:36
Detinator Steam: Da
CS Status: Servicii de hosting
Detinator server CS: DA
SteamID: andreiduta
Location: Bucuresti
Has thanked: 19 times
Been thanked: 90 times
Contact:

27 Jun 2013, 10:40

Problema asta am avut-o si eu.Am desfacut coolerul de pe procesor si l-am curatat putin si am montat un ventilator lateral.
http://facebook.com/iestiprostFun dar totodata educativ.Like ca sa urmaresti pagina.
mendark*
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 248
Joined: 31 Jan 2013, 14:46
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times
Contact:

27 Jun 2013, 11:56

Acum doua zile am avut aceeaşi problemă, numai că mie mi se inchidea tot timpul când intram într-un joc. Eu am schimbat sursa şi acum merge perfect.

Cel mai sigur dacă nu te pricepi du-te la un service cu unitatea să vezi ce are.
http://www.xqshost.ro


Support 24/7 - xqshost_ro

Webhosting gratuit
| Afiseaza codul
http://www.xqshost.ro/cart.php?gid=1
MRBogdan
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1884
Joined: 24 Dec 2009, 14:58
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (5 mar)
Ban 3 luni !
Ban 2 luni !
Has thanked: 16 times
Been thanked: 102 times

27 Jun 2013, 12:01

Izoleaza-ti casa.
Last edited by LEVIS+ on 27 Jun 2013, 14:22, edited 1 time in total.
Reason: Ai primit avertisment pentru offtopic.
Membru din: Dum Ian 27, 2008 5:37 pm
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 728 guests