Ce afecteaza cu adevarat gaming-ul din Romania

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Sona
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3138
Joined: 07 Sep 2012, 11:53
Detinator Steam: Nu
CS Status: Nu am nevoie de clienti de aici
Detinator server CS: Intre 50 si 100
Reputatie: Ban 2 luni !
Unban (achitat)
Utilizator neserios (tepar)
Location: Ploiesti
Has thanked: 166 times
Been thanked: 189 times
Contact:

30 Jun 2013, 14:32

[E]xPeRiEnCe wrote:Ei nu au trait clipele alea de glorie de prin 2008-2009 si au impresia ca le pot reproduce acum.
Acum 10 ani de zile am deschis prima comunitate, aveam un server de cs la gameszone.Ce vremuri, la 4,5 dimineata aveam intre 10 si 15 jucatori pe server, pe la 7 dimineata nu mai era niciunul, cel tarziu la 10 dimineata puneam dust2, deja nu mai incapeau pe dust simplu.Erau niste exemple adevarate ca sa va faceti o idee.Pe vremea aia serverele se umpleau singure, acum stiti cu totii ce probleme sunt.Sa revenim la subiectul topicului, in 10 ani de zile s-au perindat 3 generatii de accese cu perioade de 3,4 ani ca medie de activitate pe fosta mea comunitatea.Se suferea si acolo, in orice comunitate se sufera, dar era alta atmosfera.Chiar am organizat un meeting unde au participat 32 de accese, cei vechi si nu va spun cum a iesit.Totul a culminat in timp cu o cerere in casatorie la un moment dat al unui membru al fostei mele comunitati cu una din fetele care la vremea respectiva reprezenta si ea la randul ei un acces acolo, dar nu stiu cum sa concretizat, daca sa dus pana la final actul respectiv pentru ca amandoi renuntasera sa mai joace, aveau facultate, servici si cs-ul nu mai era o prioritate(evident) si nu am mai auzit nimic de ei.Alt cuplu inca nu formasera o familie in adevaratul sens al cuvantului la vremea aia dar jucau cs amandoi, nu se cunoscusera in comunitatea mea precum exemplul de mai sus, se stiau dinainte, dar acum sunt casatoriti si au un copil.Am avut oameni seriosi, motivati si fideli comunitatii si am inaintat in varsta alaturi de ei, ne-am facut familii fiecare, am luat-o pe drumuri separate deoarece cs-ul nu mai reprezinta o prioritate iar din spate vine generatia "McDonalds" cum imi place mie sa le zic, celor purtatori de geanta pe dreapta(exemplele de fata se exclud), a frezelor drepte s.a.m.d. care oricum nu mai fac nimic cum ar trebui facut inclusiv in problema discutata si inceputa de fratele Daniel.Comunitatile in ziua de azi nu mai sunt comunitati, este lipsa de originalitate la maxim si viitorul este sumbru.Eu doar am vrut sa fac o comparatie intre vremurile de odinioara si acum.
Last edited by Sona on 30 Jun 2013, 14:42, edited 1 time in total.
RoyalServer 2
User avatar
Daniel M.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2158
Joined: 14 Feb 2010, 10:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: warez
Fost Moderator
Location: hlds - Brasov
Has thanked: 110 times
Been thanked: 149 times

30 Jun 2013, 14:40

Sona wrote:
[E]xPeRiEnCe wrote:Ei nu au trait clipele alea de glorie de prin 2008-2009 si au impresia ca le pot reproduce acum.
Acum 10 ani de zile am deschis prima comunitate, aveam un server de cs la gameszone.Ce vremuri, la 4,5 dimineata aveam intre 10 si 15 jucatori pe server, pe la 7 dimineata nu mai era niciunul, cel tarziu la 10 dimineata puneam dust2, deja nu mai incapeau pe dust simplu.Erau niste exemple adevarate ca sa va faceti o idee.Pe vremea aia serverele se umpleau singure, acum stiti cu totii ce probleme sunt.Sa revenim la subiectul topicului, in 10 ani de zile s-au perindat 3 generatii de accese cu perioade de 3,4 ani ca medie de activitate pe fosta mea comunitatea.Se suferea si acolo, in orice comunitate se sufera, dar era alta atmosfera.Chiar am organizat un meeting unde au participat 32 de accese, cei vechi si nu va spun cum a iesit.Totul a culminat in timp cu o cerere in casatorie la un moment dat al unui membru al fostei mele comunitati cu una din fetele care la vremea respectiva reprezenta si ea la randul ei un acces acolo, dar nu stiu cum sa concretizat, daca sa dus pana la final actul respectiv pentru ca amandoi renuntasera sa mai joace, aveau facultate, servici si cs-ul nu mai era o prioritate(evident) si nu am mai auzit nimic de ei.Alt cuplu inca nu formasera o familie in adevaratul sens al cuvantului la vremea aia dar jucau cs amandoi, nu se cunoscusera in comunitatea mea precum exemplul de mai sus, se stiau dinainte, dar acum sunt casatoriti si au un copil.Am avut oameni seriosi, motivati si fideli comunitatii si am inaintat in varsta alaturi de ei, ne-am facut familii fiecare, am luat-o pe drumuri separate deoarece cs-ul nu mai reprezinta o prioritate iar din spate vine generatia "McDonalds" cum imi place mie sa le zic, celor purtatori de geanta pe dreapta(exemplele de fata se exclud), a frezelor drepte s.a.m.d. care oricum nu mai fac nimic cum ar trebui facut inclusiv in problema discutata si inceputa de fratele Daniel.Comunitatile in ziua de azi nu mai sunt comunitati, este lipsa de orinalitate la maxim si viitorul este sumbru.Eu doar am vrut sa fac o comparatie intre vremurile de odinioara si acum.
Super! Vezi, asta e diferenta. Atunci nu se faceau servere pentru profitul financiar ci pentru a strange o mica comunitate, unde sa primeze interesele comune.
Resident22
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1464
Joined: 02 Aug 2012, 12:36
Detinator Steam: Da
CS Status: Servicii de hosting
Detinator server CS: DA
SteamID: andreiduta
Location: Bucuresti
Has thanked: 19 times
Been thanked: 90 times
Contact:

30 Jun 2013, 15:16

Poti sa-ti deschizi si acum daca iti place ceea ce faci,ai planuri si nu ai sub 16-18 ani.In general impactul cu frumusetile de comunitati ca cs16,indungi etc,le creeaza copiilor aluzia ca ar putea sa faca si ei acelatsi lucru,invidie..
Am avut un site acum 2 ani dar nu am cerut sugestii pentru numele ei,nu am cerut servere sponsorizare ,mi-am permis sa-mi cumpar propriul server dedicat.
Faceti-va timp si verificati cate domenii numai de cs sunt luate.
Spre exemplu am luat cuvantul 'area' si am verificat urmatoarele din care toate sunt ocupate:
Csarea
Cstrikearea
cs16area
areacs
Sa nu mai zic de mania,arena,etc.
http://facebook.com/iestiprostFun dar totodata educativ.Like ca sa urmaresti pagina.
User avatar
Cristian
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3105
Joined: 12 Sep 2010, 13:19
Detinator Steam: Da
CS Status: None!
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior : S!l@ba, jackanape, vengeance
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Craiova
Has thanked: 36 times
Been thanked: 149 times

30 Jun 2013, 15:21

E problema lor, cu ce m-ar incalzi pe mine daca nu se mai deschid atatea comunitati ? :))
“You only live once, but if you do it right, once is enough.”
― Mae West
User avatar
NisQ
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4070
Joined: 26 May 2011, 01:52
Detinator Steam: Da
CS Status: 4k hours and still countin'
Detinator server CS: GG.FRAGWAY.COM
SteamID: nisq4vibe
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Location: LONDON U.K
Has thanked: 29 times
Been thanked: 75 times
Contact:

30 Jun 2013, 16:06

cs16 bine structurat? Mi se pare cam prost structurat si slab avand in vedere ca au cativa ani de cand sunt online. Cat despre subiect, fiecare e liber sa faca ce vrea, insa cei care profita sunt doar cei care vand domenii / webhost.
Workin' on my sheet - https://dreambabes.co.uk/
KiLl MaN
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1385
Joined: 12 Nov 2008, 19:41
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
SteamID: mitzoc_ul
Location: Piatra-Neamt
Has thanked: 116 times
Been thanked: 116 times

30 Jun 2013, 16:29

NisQ wrote:cs16 bine structurat? Mi se pare cam prost structurat si slab avand in vedere ca au cativa ani de cand sunt online. Cat despre subiect, fiecare e liber sa faca ce vrea, insa cei care profita sunt doar cei care vand domenii / webhost.

Si asa se vor creea si mai multe firme de webhost :) Cum apar acum comunitatile de gaming asa vor aparea peste 1-2 ani firmele de webhost, sau vanzari domenii
Image
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

02 Jul 2013, 00:19

Unora nu le-a convenit ca altii au succes cu forumurile si isi scot bani,si au incercat si ei, dar originalitatea nu era prezenta.Am mai facut si eu un topic de genu' http://www.extreamcs.com/forum/discutii ... 95650.html , mai multe am scris acolo.
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

02 Jul 2013, 10:27

Nu mai sunt vremurile de prin 2008 când toți aveam forumgratuit, serverul hostat pe pc și server cu dns idle.ro. Ce vremuri... oricum cine are un plan și un buget pe măsură poate face ceva frumos și acum.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
User avatar
Daniel M.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2158
Joined: 14 Feb 2010, 10:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: warez
Fost Moderator
Location: hlds - Brasov
Has thanked: 110 times
Been thanked: 149 times

02 Jul 2013, 14:13

mariuss615 wrote:Nu mai sunt vremurile de prin 2008 când toți aveam forumgratuit, serverul hostat pe pc și server cu dns idle.ro. Ce vremuri... oricum cine are un plan și un buget pe măsură poate face ceva frumos și acum.
Degeaba au bani daca n-au experienta, originalitate si maturitate.

Nu gasesc o comunitate calumea (in afara de 2-3 mai vechi), unde staff-ul sa fie matur si intelegator. :)
User avatar
iv3
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 945
Joined: 05 Feb 2010, 17:28
Detinator Steam: Da
SteamID: iv3_csgod
Reputatie: Restrictie moderator
Location: Bucuresti
Been thanked: 126 times

03 Jul 2013, 10:40

Gamingul in Romania este teribil =)) ! Lasam la o parte comunitatile mici, noi aparute, deoarece nu rezista mult!! Pur si simplu nu le baga nimeni in seama :)
CSul in Romania, dupa mine este afectat de serverele publice 32/32 unde 30/32 sunt numai idioti!!
Fara suparare dar nu mai exista in Romania nici un server calumea :)
Eu tanjesc dupa anumite servere care s-au inchis sau schimba pe parcurs...tinand cont ca joc de foarte mult timp, dinainte ca acesta comunitate sa existe, imi puteti spune batrane =))
Pur si simplu eu sunt oldschool.
Ca sa imi revina iar pofta de joc ar trebui sa existe un server cum era linkmania bucuresti acum cativa ani!
Maxim 24 de locuri,steam on si cel mai important harti clasice! As da orice sa joc acum pe un server full 24/24 pe de_chateau, de_cpl_strike, de_cpl_mill, de_torn sau de_piranesi, dar nu azi jucam pe inferno2se,dustyaztec si alte porcarii care nu imi plac! De ce as juca dustyaztec si nu aztec :> sau nuke_rarea si nu nuke simplu :-q
Niciodata nu o sa mai fie cum a fost odata!!
ImageImage

яσмαηιαη яαсιηפ тєαм мємвєя
User avatar
squaremaster
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 275
Joined: 19 May 2013, 13:06
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Location: Gothenburg, Sweden
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Contact:

03 Jul 2013, 13:31

N-as vrea sa fiu offtopic, dar chiar si ExtreamCS, care acum ceva vreme era considerat `WOW` in materie de gaming & counterstrike, a devenit nimic mai mult, decat un forum cu si despre tepe, copii care cumpara VPS-uri de la X,Y,Z firme si vand servere CS la 5 euro orange/cosmote/vodafone, ca sa isi incarce tel-urile.
Este penibil nivelul la care s-a ajuns, eu personal cred ca intai ar trebui sa va faceti griji de comunitatea asta, pe care activati majoritatea, pentru ca in momentul de fata, in stadiul care e, ofera sanse imense unor comunitati aparute "peste noapte" sa va detroneze.
Iar ca sa fiu putin on-topic, Gaming-ul romanesc este la pamant din mai multe cauze, poate ca una dintre ele este conditia dificila de trai.
Multe persoane sunt nevoite sa lucreze ore in plus la serviciu, poate chiar sa-si ia doua servicii la care de-abia fac fata si efectiv nu mai au timp de gaming. Acesta ramane copiilor care nu stiu altceva decat download de pe filelist la Crysis 3 si jucat cu Cheat Codes sau Trainer.
Ducem lipsa de persoane care sa faca gameplay-uri si review-uri in adevaratul sens al cuvantului aici in Romania. Ne multumim cu review-urile, gameplay-urile si chiar walktrough-urile facute de straini, pentru ca ei pot, noi nu.
Romanii sunt deschisi la `nou`, dar aceiasi romani, nu vor sa miste un deget, asteapta sa li se aduca, exact ca la botu` calului.
Sunt mai multe de spus, dar ma limitez aici.
Take care!
User avatar
Cristian
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3105
Joined: 12 Sep 2010, 13:19
Detinator Steam: Da
CS Status: None!
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior : S!l@ba, jackanape, vengeance
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Craiova
Has thanked: 36 times
Been thanked: 149 times

03 Jul 2013, 13:41

@LinkServer,ai spus bine ce ai spus dar cine ar da din Romania 100 de euro pe un joc original cand aici unii au salariul de 100 de euro/luna, deci gandestete cand o sa ajunga Romania la standardele salariilor din alte tari atunci sa se ceara si in Romania jocurile cumparate :)
“You only live once, but if you do it right, once is enough.”
― Mae West
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information