Informatii iPhone 3G [rezolvat]

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Yeezus
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8149
Joined: 04 Nov 2011, 08:57
Detinator Steam: Da
CS Status: Yeezy taught me
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: Confuzius, Flowman,H@rdwell,Florentiu
Location: Ploiesti/Bucuresti
Has thanked: 239 times
Been thanked: 366 times

06 Jul 2013, 20:33

Salut!

Vreau sa-mi achizitionez un iPhone 3G si am nevoie de cateva informatii. Pentru inceput tin sa spun ca pe actualul meu telefon fac urmatoarele: ascult muzica in jur de 1-2 ore, ma joc in jur de 30-45 minute, navighez pe net in jur de 30 minute si apelez cam 15-20 minute. Toate astea intr-o zi. Si se duce bateria.. eu unul m-am saturat sa-mi incarc telefonul zilnic si uneori seara cand ies (in jur de ora 19:00) sa ma trezesc ca mai am 15-20% din baterie.
Nu am nici buget pentru a-mi achizitiona un alt smartphone nou (magazin) si de aceea m-am gandit la un iPhone 3G. De ce? Dat fiind ca ascult muzica destul de mult, ca navighez putin pe Internet si ca apelez zilnic, eu zic ca s-ar potrivi. Si jocuri ar merge, dar pot renunta... am si o tableta Allview, ma pot juca pe ea.
Deci sa recapitulam:
1. Vreau iPhone 3G.
2. Nu vreau sa ma joc pe el, doar sa ascult muzica, sa navighez si sa apelez.
3. Nu dispun de buget pentru a-mi achizitiona un smartphone nou din magazin.
Acum intrebarile mele sunt:
1. Ma va tine bateria mai mult ca pe actualul smartphone?
2. Pot instala aplicatia de Facebook daca instalez whited00r pe el? Sau exista vreo modalitate de a accesa Facebook de pe un iPhone 3G?
3. Mai exista aplicatii care sa functioneze pe iPhone 3G?
4. Pe voi (voi fiind posesorii de iPhone 3G pentru ca presupun ca inca mai sunt destui) cat va tine bateria? Si ce activitati desfasurati pe telefon?
Mentionez ca vreau un iPhone 3G si datorita iTunes-ului deoarece vreau sa imi organizez o biblioteca muzicala cu o sumedenie de albume pe care sa le pun pe iPhone cu timpul sa le ascult. Deci consider ca prin iTunes mi-as putea organiza biblioteca muzicala atat in calculator cat si pe telefon.
Multumesc mult celor ce au stat sa citeasca tot ce am scris si astept niste opinii. Iarasi mentionez ca nu doresc raspunsuri de genul "E prea vechi iPhone 3G. Cumpara-ti 3GS sau alt telefon la mana a 2-a sau unul nou din magazin." NU AM BUGETUL INCAT SA-MI PERMIT ASA CEVA! Pentru un iPhone 3G pot face un schimb... ca valoarea actualului meu smartphone este echivalenta cu cea a unui iPhone 3G. Multumesc inca o data! =D>
Last edited by Yeezus on 07 Jul 2013, 17:04, edited 1 time in total.
RoyalServer
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

06 Jul 2013, 20:53

Pai ce telefon ai acum ?
Nu inteleg ce e rau in a incarca telefonul in fiecare zi, niciun telefon ieftin nu tine mai mult de o zi la baterie daca il utilizezi.

Nu merita categoric schimbul, iphone-ul e vechi, asta inseamna ca bateria nu numai ca e foarte uzata si veche dar nici nu poate fi schimbata. (decat la service si nu merita costul) Plus ca iphone 3g-urile aveau o viata a bateriei foarte proasta cu iOS 4, nu stiu exact cat dar parca tot o zi sau doua tinea, un iphone 3g SH ar trebui sa fie oribil in ziua de azi.

Facebookul merge doar prin site in varianta mobila (daca merge), majoritatea site-urilor vor avea probleme mari la incarcare din cauza memoriei.
iTunes e un soft oribil, stai departe de el daca vrei sa ai o viata linistita, iti poti administra albumele foarte usor in Winamp sau Windows Media Player.
User avatar
martex.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2805
Joined: 16 Jun 2010, 13:36
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: cwww_mihai
Arbitru Cupa eXtreamCS Knife 2012
Arbitru Cupa eXtreamCS Knife 2014
Fost Super moderator
1/3
Has thanked: 438 times
Been thanked: 279 times

07 Jul 2013, 09:36

Nu prea mai gasesti aplicatii pentru 3G.
User avatar
Yeezus
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8149
Joined: 04 Nov 2011, 08:57
Detinator Steam: Da
CS Status: Yeezy taught me
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: Confuzius, Flowman,H@rdwell,Florentiu
Location: Ploiesti/Bucuresti
Has thanked: 239 times
Been thanked: 366 times

07 Jul 2013, 17:04

Mi-am dat si eu seama ca nu este o achizitie buna un iPhone 3G si am renuntat. Mersi frumos!
@IsTI37: Am un HTC Explorer.
@martex.: Vezi ca ti-am trimis un PM.

[rezolvat]
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

07 Jul 2013, 21:59

Eventual ii poti pune lui Explorer un rom mai nou gen Jelly Bean 4.2.2
http://www.youtube.com/watch?v=0PM4FBXw5bQ
http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=2326223
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information