Mesajul lui Mihai Bendeac

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

06 Sep 2013, 00:12

EU, OMUL

de Mihai Bendeac

In lantul trofic, eu, omul, sunt varful. Domin toate celelalte animale. Fac ce vreau cu plantele, cu pasarile..

Nu sunt nevoit sa ma lupt corp la corp cu nicio alta vietate in afara de Nikita din Romana. De ce?! Fiindca sunt fiinta inteligenta si am descoperit… pusca! Deci doar eu, dintre animale, pot sa ucid, miseleste si fara confruntare reala, de la mare distanta.

Ma proclam stapan absolut. Ucid zilnic cateva miliarde de alte vietati, de diferite specii, din diferite motive. De exemplu, ca sa ma hranesc. Sau ca sa ma distrez la vanatoare. Sau ca sa aplaud la o corida. Sau ca sa ma imbrac.

Pentru ca, apropo, n-as putea purta pantofi daca nu sunt din piele, draga! Eu sunt OM! Deci sunt cochet!

Ma rog..

Sunt stapanul acestei planete. Gandesc! Sunt fiinta rationala!

Ucid catralioane de pesti anual, dar lacrimez patetic la moartea unui delfin dragut.

Omor trilioane de pui pentru industria alimentara, dar tin in colivie un canar sau un perus..

Defrisez milioane de hectare de padure, dar ingrijesc un bonsai… Si un palmier!

Cumpar genti pe piele, pantofi de piele, curele de piele, geci de piele, manusi de piele, huse de mobil din piele, BMW cu scaune invelite in piele. Pai eu sunt OMUL, ba!!!

Sunt atat de smecher incat folosesc piele de caprioara doar ca sa curat praful. S-a inteles?!

Si-atunci… Cum sa-si permita vreun animal sa ma pericliteze pe mine, OMUL?!

Dar ce s-a intamplat cu acel copil e strigator la cer! E prea mult! Aceste lepre trebuie sa dispara!!! Chiar daca e greseala mea, a fiintei rationale si superioare!

Hm…

Ce ziceti, domnule presedinte? Suna cunoscut rationamentul de mai sus?

L-am avut si eu. Fiindca prefer animale moarte decat animale mancandu-se de vii in lagare de concentrare de jur imprejurul oraselor, ca intr-un spectacol grotesc si suprarealist..

Dar, daca tot ne pretindem oameni, as ridica o intrebare.

Avem idee cati alti oameni mor de foame, in diferite parti ale lumii in care carnea de caine ar fi considerata o delicatesa?

Cei care se stramba uitandu-se la aceasta fotografie si se gandesc la faptul ca a manca un caine e ceva ”scarbos”, cred ca sufera de ipocrizie.

Ah! Nu va fie cu suparare! Nu de alta. Dar cu totii suferim de ipocrizie! Fiindca uitam simplul fapt ca la fel se stramba si indienii vazand o macelarie de-a noastra cu carne de vaca…

Deci..

Daca tot am ajuns sa ucidem cainii pentru greselile oamenilor, macar sa ucidem cainii pentru alti oameni.

Aveti idee cate conserve ies din peste 1 milion si jumatate de kilograme de carne?!?! Peste 3 milioane de conserve maricele! Conserve care ar ar salva de la moartea prin infomatare a unor populatii ce mananca acum si pietre!

Suna barbar?! Ah! Daca ii eutanasiem si le dam foc, nu e barbar? Daca ii lasam sa se calce in picioare si sa se sfasaie prin niste custi mizerabile, nu e barbar?

PS – Vi se pare absurd ce am spus? Iertati-ma.. Dar tot nu sunt mai absurd decat realitatea ultimelor zile..
| Afiseaza codul
Image
sursa : facebook-ul lui Mihai Bendeac
RoyalServer 2
User avatar
lan1337wOw~
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 602
Joined: 11 May 2010, 01:52
Detinator Steam: Da
Reputatie: Ban 3 luni !
Location: Capitala
Has thanked: 60 times
Been thanked: 61 times
Contact:

06 Sep 2013, 00:39

tl;dr
User avatar
GunGame
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 38
Joined: 02 Sep 2013, 13:39
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Contact:

06 Sep 2013, 00:52

un rahat de post=)) + ca nu o sa fie si alti prosti ca mine sa isi piarda timpu citind o prostie esti moderator grija la posturi
cine va mai posta va fi offtopic=)) 100%
User avatar
miber
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1986
Joined: 09 Apr 2013, 03:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Web Designer.
SteamID: mibfx
Location: rootem
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times
Contact:

06 Sep 2013, 08:50

Are ce-a mai mare dreptate bravo bendeac cine nu a inteles sa mai citeasca inca odata si inca odata pana intelege....

Oi fii tu gay bendeac dar ai ce-a mai mare dreptate...


Nu este posibil ca sa mergi pe strada si sa te manance caini, inteleg sunt oameni iubitori de caini dar sa ii tina in casa sau in curte si sa nu ii lase pe strada de nebuni, si eu am caine si inca unu periculos ca rasa si ies cu el afara dupa ora 1 noaptea de ce de frica ca poate sa rupa lesa sau sa scape si sa rupa gura unui om pentru e sa intru eu la puscarie sau sa moara omu ala pentru ce, noi romania doar spune dar nu si facem, ce am vazut la televizor ca o sa faca referendum este o alta motalitate de a stoarce bani prin care daca se voteaza raspunsul da tot nu o sa faca nicim si daca face ceva cat o sa faca pentru 3-4 luni de zile dupa care iau dinou caini si le da drumu la marginea bucurestului unde acei caini se intorc singuri de unde au fost loati si de ce oare se intorc caini la loc, pentru ca lumea miloasa le da de mancare dar ei nu isi da seama ca ii invata la "lux" pe caini, eu personal ma ofer vluntar sa ii extermin pe caini vagabonzi din bucuresti, cred ca eu personal as strange 30-50 de caini pe zii nu cat fac "hinghieri" in ziua de azi prin 2-3 si se duc acasa... pe unu vede ca nu poate sa ii prinda si ii lasa balta pai eu in locu lor de nu i-as fugari si le-as da la caini aia la bastoane la picioare pana nu ar mai fugi, dar daca fac acest lucru sare protectia animalelor la gat-ul meu ei practic apara fiinte cu instinct animalic neavand mancare ei recurc la legea junglei este logic nu...

Cred ca mi-am spus parerea... daca ar fii dupa mine as schimba multe dar nu am eu aceasta putere, pacat ca putearea stau pe umerii unor oameni care decat zic si nu fac....
M-am lasat, is pensionar pe caz de boala, acum ma tratez cu Mari pana dau de Ioana.

Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Semrush [Bot], Yandex [Bot] and 412 guests