Exerctii sala - dureri lombare

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
AcoreX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1380
Joined: 05 Sep 2007, 11:54
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: vulturas92
Has thanked: 239 times
Been thanked: 123 times

16 Sep 2013, 23:23

Am probleme cu coloana, zona lombara, din cauza unor exercitii de la sala + de pe acasa (am haltere si nu am suport ca la sala). Ce exercitii pun presiune pe spate din cauza greutatilor ? As vrea sa mai reduc din ele, ca nu vreau sa paralizez la 40-50 de ani din cauza unei hernii de disc.
RoyalServer
User avatar
glk^ScArFaCe
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 971
Joined: 18 Oct 2010, 16:03
Detinator Steam: Da
CS Status: P`aici
Detinator server CS: Da
SteamID: PRIVAT
Location: Micul Paris
Has thanked: 34 times
Been thanked: 42 times

16 Sep 2013, 23:40

Pai nu ar trebui sa fie un exercitiu anume.Si pe mine m-a luat durerea de spate cand ma duceam la sala...din simplul motiv ca eu ma duceam pe fiecare zi.exageram cu sala..se recomanda 3 zile pe saptamana de sala..si sa nu le amesteci..de exemplu trebuie sa-ti faci un program...Saptamana asta tragi piept , si lasi beiceps-ul ,triceps-ul sau spatele..si tot asa...
Nu stiu sa-ti spun mai multe pentru ca nu-ti stiu programul...dar iti recomand sa nu exagerezi cu exercitiile...
AcoreX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1380
Joined: 05 Sep 2007, 11:54
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: vulturas92
Has thanked: 239 times
Been thanked: 123 times

17 Sep 2013, 09:37

Nu e vorba de ce program am, doh ! Crede-ma, fac de 4 ani sala si programul e bun, nu are rost sa ti-l dau acuma. Voiam sa stiu daca sunt anumite exercitii care ar trebui sa le evit din cele care pun presiune pe coloana lombara.
User avatar
dragonashu.
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 959
Joined: 11 Dec 2011, 20:04
Detinator Steam: Nu
CS Status: Sunt un titan man, celebru pe oriunde.
Location: CT.94.FUG
Has thanked: 94 times
Been thanked: 97 times

17 Sep 2013, 09:41

Ce a mai importanta e pozitia spatelui , eu nu am avut niciodata probleme. Nu sti de la ce exercitiu te ar lua durerea de spate doar daca faci cu haltera pe umeri genoflexiuni , sau la trapez cand faci cu haltera nu stiu , cumparati centura.
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

17 Sep 2013, 19:59

AcoreX wrote:Nu e vorba de ce program am, doh ! Crede-ma, fac de 4 ani sala si programul e bun, nu are rost sa ti-l dau acuma. Voiam sa stiu daca sunt anumite exercitii care ar trebui sa le evit din cele care pun presiune pe coloana lombara.
Woow, faci sala de 4 ani =D> . In acest caz n-are rost sa-ti raspund la intrebare pentru ca ar trebui sa stii.
User avatar
trykA
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1158
Joined: 24 Feb 2008, 21:23
Detinator Steam: Da
Reputatie: Ban 3 luni !
Has thanked: 58 times
Been thanked: 48 times

17 Sep 2013, 20:04

AcoreX wrote:Am probleme cu coloana, zona lombara, din cauza unor exercitii de la sala + de pe acasa (am haltere si nu am suport ca la sala). Ce exercitii pun presiune pe spate din cauza greutatilor ? As vrea sa mai reduc din ele, ca nu vreau sa paralizez la 40-50 de ani din cauza unei hernii de disc.

unul din exercitiu pe care-l stiu de la instructori , ca , forteaza coloana prea mult , sunt "indreptarile" cu bara jos si tu sa faci indreptari cu greutate mare , am inteles ca forteaza spatele destul de mult si nu este recomandat
AcoreX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1380
Joined: 05 Sep 2007, 11:54
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: vulturas92
Has thanked: 239 times
Been thanked: 123 times

17 Sep 2013, 20:19

Mitzocul wrote:
AcoreX wrote:Nu e vorba de ce program am, doh ! Crede-ma, fac de 4 ani sala si programul e bun, nu are rost sa ti-l dau acuma. Voiam sa stiu daca sunt anumite exercitii care ar trebui sa le evit din cele care pun presiune pe coloana lombara.
Woow, faci sala de 4 ani =D> . In acest caz n-are rost sa-ti raspund la intrebare pentru ca ar trebui sa stii.
Merci de offtopic moderatorule

@ Tryka: merci
User avatar
AlexStormZone
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 713
Joined: 14 Apr 2013, 08:38
Detinator Steam: Da
Has thanked: 49 times
Been thanked: 9 times
Contact:

17 Sep 2013, 22:52

nu mai lucra la Prese... iti distruge coloana
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information