Sfaturi viata reala

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
krystann
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2552
Joined: 16 May 2009, 11:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Vine criza!
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 322 times
Been thanked: 141 times

14 Oct 2013, 20:28

Va rog daca sunteti pe langa sau daca nu aveti un IQ de peste 80 nu postati ca nu am chef de prostiile si copilariile voastre.
Am un prieten care are 18 ani pana acum a stat intr-un centru de plasament maine fiind ultima zi , vor primii ceva bani abia peste 6 luni si aceeia vor vii doar 800 lei.Nu are unde sa lucre momentan , nu are acoperis deasupra capului,nu are bani sa mearga la scoala ,chestii etc...
Unde ar putea merge pentru o bursa ceva , pentru un ajutor?!
* Maine va merge la primarie sa incerce acolo , eventual niste fundatii caritabile care sa-i ofere un loc de munca,sau un adapost ceva.Il mai ajut eu cu mancare ceva banuti dar degeaba ca e greu?!


E ceva real nu e gluma...deci va rog postati ca atare.Mersi
RoyalServer
Edmond
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 153
Joined: 14 Aug 2012, 13:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 25 times
Been thanked: 16 times
Contact:

14 Oct 2013, 20:32

Caritas / Crucea Rosie / Primarie / Prefectura .. dupa sa incerce si la firme .. cauta de lucru etc.. cunosc o persoana care a fost tot asa fara adapost .. si a primit angajare la spalatorie auto .. acolo intr-o camera si dormea .. sa incerce asa.. poate reuseste..
User avatar
MaimutaVirtuala
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 535
Joined: 15 Mar 2013, 00:20
Detinator Steam: Nu
CS Status: Maimutaresc
Has thanked: 16 times
Been thanked: 52 times
Contact:

14 Oct 2013, 20:35

Primaria il va ajuta doar cu vorbe ca mai mult nu stiu aia, nasol ca nu are un loc stabil ca se putea angaja.Va fi foarte greu sa gaseasca un job, poate la "negru".Ajutor social nu are cum sa primeasca deoarece nu are familie, ajutor de somaj nicidecum.
Eu sper sa il ajute primaria sau cauta si tu pe internet ce fel de ajutor poate primi sau daca il poate ajuta cineva cu un loc de munca cu/fara carte de munca.
MaimutaVirtuala iti recomanda doza zilnica de...ABECEDAR.
Nu exista niciun tren in care nu m-as urca,oricare ar fi destinatia lui.(Edna St. Vincent Millay)
User avatar
strikearea
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 526
Joined: 15 Aug 2013, 10:21
Detinator Steam: Da
CS Status: Imi place forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Da
SteamID: bloodystrikearea
Has thanked: 38 times
Been thanked: 21 times
Contact:

14 Oct 2013, 20:36

Eu nu stiu acum de unde este baiatul dar din cate am inteles in iasi se dau locuinte la tinerii din centrele de plasament.Mai mult ca sigur in toate localitatile este valabila treaba..Chestia este ca trebuie intrebat la primarie sau la ASOCIATIA VIITORUL TINERILOR ONG..sigur il vor ajuta.Multa bafta pe viitor si sper ca va rezolva ceva!
krystann
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2552
Joined: 16 May 2009, 11:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Vine criza!
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 322 times
Been thanked: 141 times

14 Oct 2013, 20:38

Mai naspa e ca mai are scoala si in plus nici nu a avut telefon.Maine ii dau eu un telefon cu o cartela ,isi va depunde ceva cv-uri si cel mai probabil 1 an va abandona scoala pana isi rezolva toate.
Baiatul e din Cluj.E in Cluj la scoala si in Campia Turzii a locuit.
User avatar
Shoby'
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 211
Joined: 06 Oct 2009, 14:03
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost manager
Fost detinator Furien.eXtream.Ro
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Contact:

14 Oct 2013, 21:19

Asta inseama prietenie adevarata.. si la bine si la greu cu el, respect krystan.

//scuze de off.
www.shoby.eu - In curand...
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

14 Oct 2013, 22:02

Cam greu de un servici acum, ce sa zic...Ar putea incerca, munca in strainatate dar si acolo ii va fi foarte greu.Daca isi va gasi servici si ar avea un salariu minim pe economie ar putea inchiria o garsoniera/apartament.Inca o cale ar fi sa zic infierea.
User avatar
Sona
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3138
Joined: 07 Sep 2012, 11:53
Detinator Steam: Nu
CS Status: Nu am nevoie de clienti de aici
Detinator server CS: Intre 50 si 100
Reputatie: Ban 2 luni !
Unban (achitat)
Utilizator neserios (tepar)
Location: Ploiesti
Has thanked: 166 times
Been thanked: 189 times
Contact:

14 Oct 2013, 22:04

krystann wrote:Mai naspa e ca mai are scoala si in plus nici nu a avut telefon.Maine ii dau eu un telefon cu o cartela ,isi va depunde ceva cv-uri si cel mai probabil 1 an va abandona scoala pana isi rezolva toate.
Baiatul e din Cluj.E in Cluj la scoala si in Campia Turzii a locuit.

Daca te-ai bagat sa stai langa el, sa nu renunti, il poti pierde si mai mult ca sigur ca nu-l vei aduce pe calea cea buna.Imi pare rau sa aud un astfel de caz.Eu mizez foarte mult pe munca, oricat de putin ar fi platita, nu pe lucruri necurate cum sunt furturile, escrocheriile s.a.m.d, e bine venit un salariu acolo repet oricat de mic ar fi stii ca ai de luat.Pe de alta parte sansa lui e sa dea de un sef/patron cu un suflet cel putin ca al tau si sa il ajute sa locuiasca intr-un spatiu al lui gratis sau cu o chirie modica ori in schimbul unor servicii.A iesi in lume fara un acoperis deasupra capului si in pragul iernii i va fi fatal fara un ajutor.
M3taph0riK
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2127
Joined: 16 Jan 2013, 12:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Utilizator Serios
SteamID: Utilizator Serios
Reputatie: Restrictie moderator
Nume anterior: RzV24
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 250 times

14 Oct 2013, 23:32

Sincer cazuri ca el intr-o tara ca asta nu prea are sanse ! Oricat te-ai stradui sa-l ajuti cel mai mult depinde el si cat de hotarat este sa reuseasca.

Acorda-i un suport moral non-stop asta va fi cel mai important pentru el acuma sa se simta util si cu sanse de integrare.
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6286
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 186 times
Been thanked: 792 times
Contact:

15 Oct 2013, 09:45

Sa vina la mine la compania de nutritie din bucuresti ca intr-o luna face 500 euro :)

Ca idee, care este sursa problemei ? Ce l-a facut sa ajunga in situatia asta?
User avatar
tictac
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4015
Joined: 24 Feb 2012, 18:27
Detinator Steam: Da
Reputatie: 1 warn scos (-2 luni club)
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Ban 3 luni (achitat)
Location: Bihor, Oradea
Has thanked: 73 times
Been thanked: 570 times

15 Oct 2013, 11:09

Invata limba engleza si se evapora de aici, e cea mai usoara solutie.
krystann
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2552
Joined: 16 May 2009, 11:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Vine criza!
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 322 times
Been thanked: 141 times

16 Oct 2013, 17:41

Laur - el a fost abandonat la nastere , a fost la casa copilului iar pana acum statea la ceva ceva centru-fundatie.
Directorul s-a schimbat si si cel nou a dat ordin ca toti majorii sa fie evacuati ca in locul lor vor aduce oameni cu probleme psihice minore.

Maine ii dau un telefon si o cartela , i s-a oferit o camera pentru a dormi, 3 mese pe zi,niste banuti pentru haine si scoala voi contribui si eu si va lucra si el 4 ore pe zi doar ca si la mine am aflat ca probabil de luna viitoare voi fii in concediu fara salar sau ceva de genu.Infine ii e extrem de greu la fel si mie .... nu vreau sa dau mai multe detalii ca si la mine situatia nu e tocmai roz.Sper ca in maxim 2-3 ani sa va salut din propria mea casa.:)
Multumesc de sfaturi.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information