Medicamente pentru invatat

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

krystann
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2552
Joined: 16 May 2009, 11:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Vine criza!
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 322 times
Been thanked: 141 times

29 Nov 2013, 21:48

Uneori da e ...buna rau :X dar alteori :-j....
Daca mai are cineva ceva metode habar n-am sfaturi , il rog sa mi le impartaseasca si mie :)
RoyalServer 2
johnnny
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 139
Joined: 03 Nov 2012, 20:09
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 21 times
Been thanked: 16 times
Contact:

30 Nov 2013, 02:32

In sesiune am si eu un program mai incarcat si ma suprasolicit...
La ce program ai tu iti recomand sa dormi dupa-amiaza pana pe inserat, un 16-22 ar fi perfect. Apoi inveti pana la 2, la 2 te culci iar. Acele aproape 4 ore de la 2 la 5:45 te vor pune pe picioare.
User avatar
ScaLeO. [;x]
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 558
Joined: 27 May 2012, 12:33
Detinator Steam: Da
CS Status: Am facut greseli, no' sa le mai repet.
Detinator server CS: --
SteamID: kansas. eXtream
Location: Satu Mare
Has thanked: 72 times
Been thanked: 162 times
Contact:

30 Nov 2013, 03:06

Incearca sa bei asa ceva, poate ajungi la rezultatele dorite.
Image
Last edited by KronoS eXtream on 30 Nov 2013, 09:37, edited 1 time in total.
Reason: Ai primit un avertisment pentru ca postezi in bataie de joc!
Webhost gratuit cu multiple facilitati: Advanced DDoS protection, 100% SLA, Custom SSL certificates, Custom error pages. Afla mai mult..
ImageImage
StatuS-^ # WoOoW
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 640
Joined: 14 Aug 2008, 07:59
Detinator Steam: Da
Location: Satu Mare
Has thanked: 7 times
Been thanked: 35 times

30 Nov 2013, 03:18

ScaLeO. [;x] wrote:Incearca sa bei asa ceva, poate ajungi la rezultatele dorite.
Image

baiatul va cere ajutorul si voua va arde de glume sunteti patetici :)

@on : incearca sa iti faci un program de somn mai lung
Image
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

30 Nov 2013, 03:36

Invata sa inveti.



Dar ce inveti mai exact? Pentru la scoala? Sau ceva ce te intereseaza?
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

30 Nov 2013, 09:32

http://www.okazii.ro/suplimente/vitamin ... a135556716
Sunt cele mai bune vitamine pe care le poti cumpara. Costa 55 de lei 30 de tablete intr-o farmacie daca o gasesti si ala il vinde la 36 de lei cu transport. (minim 2 tablete pe zi)
Eventual daca ai mai multi bani si doresti sa faci economie :
http://www.okazii.ro/suplimente/vitamin ... a135899727 (dar trebuie sa iei minim 3 tablete pe zi, e putin mai slab ca cel de 30 de tablete)
Vitaminele astea au un efect mai ca energizantele red bull.

Daca nu faci sport profesional poti incerca pe langa acele vitamine cu efecte mai mult ca sigure :
- Piracetam/aniracetam/oxyracetam 1g de 2 ori pe zi (este detectat la anti doping) - piracetamul il gasesti in farmacie cu reteta sau fara reteta (incerci la mai multe farmacii mici) de cele mai multe ori, piracetamul este mai ieftin ca vitamina c dar fara o sursa de colina ca DMAE, alpha gpc sau meclofenoxat nu are mai nici un efect, eventual la doze mari iti doare capul... Isi face efectul in 2 saptamani, nu e ca cofeina sa te simti instant mai bine.
Daca ai bani recomand aniracetam in loc de piracetam dar pentru inceput piracetamul e perfect.
http://www.ebay.com/itm/ANIRACETAM-50-G ... 43c299566a
- Meclofenoxat (centrophenoxine) 1g pe zi ca sursa de colina (este detectat la anti doping) - nu il mai gasesti in farmaciile din Romania, cat era disponibil mai toti studentii il luau acum 5-7 ani
http://www.ebay.com/itm/25-Grams-Centro ... 43c21bab5e
(grija la vama, s-ar putea sa iti ceara reteta, le dai 20 de lei si te lasa sa pleci sau daca nu te duci frumos la un spital de psihiatrie/neurologie cauti un doctor si ii dai 20-30 de lei pentru o reteta la meclofenoxat (centrophenoxina) si aniracetam.
Alternativa mult mai slaba dar mai buna ca nimic la meclofenoxat este o omleta pe zi si o tableta de ulei de peste si de in.

Orice altceva este o prostie, poti intreba orice medic psihiatru din spital sau student la medicina, piracetamul si meclofenoxatul nu provoaca dependenta, pot fi luati in doze mari (chiar daca belesti jumatate de cutie tot n-ajungi la urgente dar nu e o idee buna, cel putin piracetamul il poti lua ca bomboanele, 3-4g pe zi nu e nici o problema dar nu e recomandat) si nu au nici un efect pe termen lung. (ma refer ca daca te opresti nu e ca si cu drogurile, nu vei fi dintr-o data mult mai prost) Pe termen scurt s-ar putea sa te doara capul, sa slabesti, sa fii mai iritat...
In plus, incearca sa scapi de cafeaua de dimineata cu ceai negru sau verde. (ceaiuri Lipton/Tess/Twinnings/Teekanne nu cacaturi Fares sau cine stie ce alt ceai negru din Lidl) Daca bei energizante scapa de ele neaparat, te obosesc psihic mult mai mult decat te ajuta, nu de somn trebuie sa scapi, chiar daca lucrezi ar trebui sa ai minim 8 ore de somn, ci trebuie sa poti sa inveti in 2-3 ore cat in 5.

Eu de exemplu daca n-am cele 8 ore de somn sunt praf la matematica degeaba stiu ce trebuie sa fac, in plus incearca sa reduci consumul de zahar la 10 lingurite pe zi (un pahar de suc contine 10 lingurite de zahar deci ai grija ce bei) si de paine sau de alimente ce contin gluten. Respectiv daca pui mai mult de 6g (o lingurita buna) de sare pe zi in mancarurile tale redu neaparat consumul de sare fiindca afecteaza activitatea rinichilor, totusi acum nu e o problema asa mare daca consumi 10g dar 20-30g pe zi e destul ca sa fii obosit de tot dupa ce mananci.
krystann
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2552
Joined: 16 May 2009, 11:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Vine criza!
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 322 times
Been thanked: 141 times

30 Nov 2013, 10:45

@ StatuS-^ # WoOoW - Sunt obisnuit cu astfel de indivizi,thx
@ Ex3cuTioN - Scoala sa spun asa , pentru viitorul meu
@ IsTI37 - Mersi.
User avatar
robertMRI
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 521
Joined: 11 May 2010, 21:08
Detinator Steam: Da
CS Status: GO!
Reputatie: Fost moderator ajutator
Location: Iasinghton!
Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times
Contact:

30 Nov 2013, 20:51

Numai fi asa tocilar.
Simplu
Be smart ! :)
johnnny
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 139
Joined: 03 Nov 2012, 20:09
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 21 times
Been thanked: 16 times
Contact:

30 Nov 2013, 21:36

rOb3rT ;x wrote:Numai fi asa tocilar.
Simplu
Daca face asta risca sa ajunga ca tine si sa nu stie sa faca deosebirea intre nu mai si numai.
User avatar
CMETAHKA
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 80
Joined: 30 Dec 2011, 00:20
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 11 times
Been thanked: 41 times

30 Nov 2013, 21:47

Mai putin stat la calculator.
Mai mult somn sau stai culcat in pat, nu neaparat sa te odihnesti (daca nu-ti vine somnul). Pur si simplu stai in pozitie orizontala, in liniste.
Nu te gandi prea des la sex sau masturbare, te oboseste si mai tare si in consecinta, nu te vei mai putea concentra la nimic.

La tine poate fi si o cauza psihologica oboseala. Fie ca esti fizic (si inteleg), dar fie ca te obosesti tu mai tare gandidu-te la ce nu trebuie.

Tratam cauza, nu efectul.
Sanatate!
User avatar
Krepo
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 250
Joined: 30 Oct 2013, 17:18
Detinator Steam: Da
CS Status: Potato
Location: Galati
Has thanked: 7 times
Been thanked: 13 times

30 Nov 2013, 22:26

rOb3rT ;x wrote:Numai fi asa tocilar.
Simplu
Nu te mai obosi sa gandesti..
Image
Image
Image
Image
User avatar
lan1337wOw~
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 602
Joined: 11 May 2010, 01:52
Detinator Steam: Da
Reputatie: Ban 3 luni !
Location: Capitala
Has thanked: 60 times
Been thanked: 61 times
Contact:

30 Nov 2013, 22:27

Krepo wrote:Niciodata nu vei putea invata la orele alea ale diminetii. Ti-o spun din experienta proprie. Te vei trezi foarte obosit si nu vei memora aproape nimic :)
Asta nu se aplica tuturor. Eu dimineata invat cel mai bine pentru ca in momentul ala sunt in transa si toata concentratia imi sta asupra lucrurilor pe care trebuie sa le retin. Ca medicament iti recomand lecitina, nu am incredere in toate vitamaxurile si ce mai e nou pe piata, o capsula dimineata de lecitina e de ajuns, iar ca program, din ce am citit intr-o carte numita "Tehnici de superinvatare" cele mai bune ore de invatat sunt intre 16:00 - 20:00. Poti sa incerci lucrurile astea, iar pe langa asta ai grija sa fie camera bine aerisita, daca ai niste rozmarin poti sa-l lasi in camera, din cate am inteles ajuta la imbunatatirea memoriei. Cand incerci sa inveti lasa-ti niste muzica baroca, zen, de meditatie, orice, gasesti pe Google: "music to study, meditation, relax, sleep" etc.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Semrush [Bot] and 210 guests