Sistem desktop Diablo Gamerm, parere

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
MrRock
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 289
Joined: 06 Jun 2013, 16:33
Detinator Steam: Da
CS Status: lene
Detinator server CS: Dea
Has thanked: 9 times
Been thanked: 13 times

17 Dec 2013, 22:45

neymar1 si tictac ar trebui sa taca daca ii intreb care e diferenta dintre 4gb ram si 4gb ram in dual slot ... ei ce raspund ?

si ma mir ca cineva chiar nu fac mijto are cunostinte si chiar stie bine ce spune unpackRo e adevarat in mare parte si la leptopuri deoarece amd nu prea scoate leptopuri ! pc-uri si servare se axeaza
RoyalServer
User avatar
miber
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1986
Joined: 09 Apr 2013, 03:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Web Designer.
SteamID: mibfx
Location: rootem
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times
Contact:

17 Dec 2013, 23:38

Eu iti dau un wishlist facut pentru mine, dar daca te tine buzunaru il poti cumpara si tu, wishlist-ul e aproape fullgaming facut pentru cele mai tari jocuri posibile, dupa parerea mea adica pentru mine e de ajuns

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/792137/

Placa de baza Gigabyte GA-990FXA-UD5 = 659 Lei
Placa video Gainward GeForce GTX 650 2GB DDR5 128-bit = 551 Lei
Procesor AMD FX-4350 4.2GHz box = 559 Lei
Memorie Corsair Vengeance 8GB DDR3 1866MHz CL9 Dual Channel Kit = 449 Lei
Hard disk WD 1TB SATA-III 7200 rpm 64MB Caviar Blue = 256 Lei
SSD Kingston 120GB SATA-III 2.5 inch V300 SSDNow = 390 Lei
Sursa Corsair Builder Series CX750M = 437 Lei
Cooler Enermax ETS-T40-TB = 195 Lei
Carcasa Segotep Raynor Tower G1A Silver Battle Edition = 234 Lei

Total = 3.732 Lei

Pot sa spun ca cu aceasta configuratie pentru mine in special m-am rezolvat pentru urmatori 3-5 ani sau poate mai bine, asta daca nu cresc cerintele jocurilor la placile video.
Eu tot sunt de parere daca tot vrei pc de gaming, asta ar fii bun pentru gaming, majoritatea pieselor fiind pentru gaming, si daca il iei de la pcgarage mai dai 200 Lei pentru montare premium + optimizarea raciri si aranjarea in carcasa, nu o sa ai probleme, daca il montezi tu si nu o faci calumea poti sa nu obtii performantele dorite, eu optez pentru montare premium.
M-am lasat, is pensionar pe caz de boala, acum ma tratez cu Mari pana dau de Ioana.

Image
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

18 Dec 2013, 00:50

MrRock wrote:IsTI37 nu te ascult oricum ! in moment ce intel scoate numai prostii AMD este si va fi cel mai bun 1.POWER 2.NU se incalzeste asa repede 3.Pret cu 5-10% mai bun 4. cu un AMD - FD4130FRGUBOX am rulat urmatoarele : battlefield 4 , Diablo 3 , Metin2 si skype + mess + opera si era la foarte foarte dar cel mai mare consum cpu de 64% =)) ... si era incalzit la 77c si iti bate orice intel si intel i7 o sa faca gargara la nuci lu amd ! deci... vreau fapte nu vorbe ! am colegi cu i7 si se incalzeste ca porcu si la battlefield 4 ajunge la 60% si e doar 1 joc ! deci nu ma lua pe mine cu astea ! invata bine dar bine de tot informatica si configuratie , eu am avut de la cine sa invat de la taica-meu este programator la o firma ... deci te rog eu nu mai pupa in dos ceva ce este prost , daca te intreb dintre Samsung si hp ca leptop tu iei samsung.. din start... poti sa dai avertisment de acum daca chiar crezi ca am facut post aiurea si atac la persoana ta !
Daca ai putea motiva de ce Intel scoate prostii m-as cobori la nivelul tau, totusi eu inca n-am vazut un procesor Intel care sa se comporte precum ai zis tu. La 77C eu zic ca FX-4130-ul tau era incalzit mult peste limita de 50-60C pe care un procesor trebuie sa il aiba in mod normal in load, AMD-ul meu are 25C in idle si 60C in load la 100% cu coolerul stock deci ai un cooler praf de tot si iti recomand sa il schimbi. Degeaba vii cu faptul ca AMD e mai bun ca Intel, da, intre 300-700 de lei buget pentru procesor e ceva mai bun ca Intel (dar ai nevoie neaparat de un cooler calumea deci adaugi +100 lei la fiecare procesor AMD), sub 300 de lei G2130 este egal cu cel mai bun AMD existent daca jocul/aplicatia nu utilizeaza mai mult de 2 core-uri. (90% din jocuri, aplicatii n-au ce face cu mai mult de 2 core-uri, cele precizate din primul post abia utilizeaza un core la G2130)
In 270 de lei + 150 placa de baza nu exista un procesor mai bun la pret/performanta ca acel intel, daca era as fi ales un AMD, un AMD 740 + o placa de baza calumea ar fi fost cu 100 de lei mai scump, ceea ce conteaza enorm si ar fi fost cu foarte putin mai bun, adica cele 4 core-uri laolalta la 3.7 Ghz stiu doar cu 20% mai mult decat combo-ul intel cu 100 de lei mai ieftin. Daca vorbesti de procesoare de 350-400 de lei, deja ii depaseste bugetul si este mult mai mult decat ar avea nevoie, iar posibilitatile de upgrade sunt foarte limitate la AMD, in special socket FM2. Cu socket 1155 poate sa faca un upgrade la Core i5 Haswell SH la jumatate de pret in urmatorii doi ani si va fi cu mult peste orice poate cumpara acum la 400 de lei de la AMD.

Cu cat platesti mai putin la procesor, cu atat poti sa pui mai multi bani in placa video, care este de 2 ori mai importanta decat procesorul pe care il ai cand vine vorba de jocuri, asta e singura rationalitate pe care o urmez. Nu conteaza care procesor este mai bun, important este care e mai ieftin si care duce tot ce este necesar. In acest caz Intel castiga fiindca e mai ieftin, duce absolut tot ce va juca el si ii raman bani de o placa video calumea gen HD 7770, GTX 650 Ti sau HD6770 SH. Trebuie sa mai luam in considerare si faptul ca Intelul consuma cu 10W mai putin decat orice combo AMD mai bun la acelasi pret, deci o prastie de sursa ieftina va duce o placa video care mananca curent fara sa crape, scazand inca 100 de lei din costul configuratiei.

Iar daca vine vorba de Intel vs AMD, uita-te de ce utilizeaza Apple doar procesoare Intel in calculatoarele/laptopurile sale si nimeni nu se plange...
User avatar
tictac
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4015
Joined: 24 Feb 2012, 18:27
Detinator Steam: Da
Reputatie: 1 warn scos (-2 luni club)
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Ban 3 luni (achitat)
Location: Bihor, Oradea
Has thanked: 73 times
Been thanked: 570 times

18 Dec 2013, 00:54

MrRock wrote:neymar1 si tictac ar trebui sa taca daca ii intreb care e diferenta dintre 4gb ram si 4gb ram in dual slot ... ei ce raspund ?

si ma mir ca cineva chiar nu fac mijto are cunostinte si chiar stie bine ce spune unpackRo e adevarat in mare parte si la leptopuri deoarece amd nu prea scoate leptopuri ! pc-uri si servare se axeaza

Dual slot =)) sau dual channel =)))))
User avatar
RAZVANN.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3610
Joined: 03 Nov 2008, 21:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Excelent
SteamID: Privat
Reputatie: Fost moderator ajutator
Utilizator neserios ( tepar )
Has thanked: 206 times
Been thanked: 179 times

18 Dec 2013, 14:04

miber wrote:Eu iti dau un wishlist facut pentru mine, dar daca te tine buzunaru il poti cumpara si tu, wishlist-ul e aproape fullgaming facut pentru cele mai tari jocuri posibile, dupa parerea mea adica pentru mine e de ajuns

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/792137/

Placa de baza Gigabyte GA-990FXA-UD5 = 659 Lei
Placa video Gainward GeForce GTX 650 2GB DDR5 128-bit = 551 Lei
Procesor AMD FX-4350 4.2GHz box = 559 Lei
Memorie Corsair Vengeance 8GB DDR3 1866MHz CL9 Dual Channel Kit = 449 Lei
Hard disk WD 1TB SATA-III 7200 rpm 64MB Caviar Blue = 256 Lei
SSD Kingston 120GB SATA-III 2.5 inch V300 SSDNow = 390 Lei
Sursa Corsair Builder Series CX750M = 437 Lei
Cooler Enermax ETS-T40-TB = 195 Lei
Carcasa Segotep Raynor Tower G1A Silver Battle Edition = 234 Lei

Total = 3.732 Lei

Pot sa spun ca cu aceasta configuratie pentru mine in special m-am rezolvat pentru urmatori 3-5 ani sau poate mai bine, asta daca nu cresc cerintele jocurilor la placile video.
Eu tot sunt de parere daca tot vrei pc de gaming, asta ar fii bun pentru gaming, majoritatea pieselor fiind pentru gaming, si daca il iei de la pcgarage mai dai 200 Lei pentru montare premium + optimizarea raciri si aranjarea in carcasa, nu o sa ai probleme, daca il montezi tu si nu o faci calumea poti sa nu obtii performantele dorite, eu optez pentru montare premium.
Aiurea rau configuratia, cu acei bani bagam placa video si procesor mult mai bune, nimic nu-mi place d-acolo.
User avatar
dominus
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2598
Joined: 24 Feb 2012, 15:01
Detinator Steam: Da
Location: Constanta
Has thanked: 51 times
Been thanked: 185 times

18 Dec 2013, 14:08

RAZVANN. wrote:
miber wrote:Eu iti dau un wishlist facut pentru mine, dar daca te tine buzunaru il poti cumpara si tu, wishlist-ul e aproape fullgaming facut pentru cele mai tari jocuri posibile, dupa parerea mea adica pentru mine e de ajuns

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/792137/

Placa de baza Gigabyte GA-990FXA-UD5 = 659 Lei
Placa video Gainward GeForce GTX 650 2GB DDR5 128-bit = 551 Lei
Procesor AMD FX-4350 4.2GHz box = 559 Lei
Memorie Corsair Vengeance 8GB DDR3 1866MHz CL9 Dual Channel Kit = 449 Lei
Hard disk WD 1TB SATA-III 7200 rpm 64MB Caviar Blue = 256 Lei
SSD Kingston 120GB SATA-III 2.5 inch V300 SSDNow = 390 Lei
Sursa Corsair Builder Series CX750M = 437 Lei
Cooler Enermax ETS-T40-TB = 195 Lei
Carcasa Segotep Raynor Tower G1A Silver Battle Edition = 234 Lei

Total = 3.732 Lei

Pot sa spun ca cu aceasta configuratie pentru mine in special m-am rezolvat pentru urmatori 3-5 ani sau poate mai bine, asta daca nu cresc cerintele jocurilor la placile video.
Eu tot sunt de parere daca tot vrei pc de gaming, asta ar fii bun pentru gaming, majoritatea pieselor fiind pentru gaming, si daca il iei de la pcgarage mai dai 200 Lei pentru montare premium + optimizarea raciri si aranjarea in carcasa, nu o sa ai probleme, daca il montezi tu si nu o faci calumea poti sa nu obtii performantele dorite, eu optez pentru montare premium.
Aiurea rau configuratia, cu acei bani bagam placa video si procesor mult mai bune, nimic nu-mi place d-acolo.
idem, acel procesor e facut la betie..
Cand toti iti vor binele, nu lasa pe nimeni sa ti-l ia.
https://www.facebook.com/agnphotographyy
User avatar
shut.theart
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1230
Joined: 10 Aug 2012, 13:04
Detinator Steam: Da
Has thanked: 52 times
Been thanked: 20 times
Contact:

18 Dec 2013, 16:40

!UL!@N wrote:depinde de joc, insa pe low la majoritatea, si la o rezolutie mai mica, nicidecum fullhd
la crysis, depinde, crysis 3 nu merge

Si o sa ai si fps-ul mic, facand experienta in jocuri neplacuta.

Placa abea atinge minimul la unele jocuri noi, insa asta nu inseamna ca merge sa joci bine, ci doar ca merge jocul...cu 10-15 fps :D


In mare parte,nu se merita sistemul pentru gaming cu jocuri noi din cauza placii video.

Poate doar daca nu te intereseaza garantia, sa cumperi unitatea, sa vinzi placa si sa iei alta mai buna.
O sa-i mearga Crysis 3. Te-ai uitat la cerintele de system?

User avatar
Aldin
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 1016
Joined: 29 Apr 2012, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: AldinK, Aldin K.
Fost administrator
Location: Viena
Has thanked: 2 times
Been thanked: 79 times
Contact:

18 Dec 2013, 17:03

MrRock wrote:IsTI37 nu te ascult oricum ! in moment ce intel scoate numai prostii AMD este si va fi cel mai bun 1.POWER 2.NU se incalzeste asa repede 3.Pret cu 5-10% mai bun 4. cu un AMD - FD4130FRGUBOX am rulat urmatoarele : battlefield 4 , Diablo 3 , Metin2 si skype + mess + opera si era la foarte foarte dar cel mai mare consum cpu de 64% =)) ... si era incalzit la 77c si iti bate orice intel si intel i7 o sa faca gargara la nuci lu amd ! deci... vreau fapte nu vorbe ! am colegi cu i7 si se incalzeste ca porcu si la battlefield 4 ajunge la 60% si e doar 1 joc ! deci nu ma lua pe mine cu astea ! invata bine dar bine de tot informatica si configuratie , eu am avut de la cine sa invat de la taica-meu este programator la o firma ... deci te rog eu nu mai pupa in dos ceva ce este prost , daca te intreb dintre Samsung si hp ca leptop tu iei samsung.. din start... poti sa dai avertisment de acum daca chiar crezi ca am facut post aiurea si atac la persoana ta !
frate ... lasă-te de meserie ca ești degeaba :-j se vede ca ești un Fan Boy AMD (ca atâta îți permite buzunarul .. intel = prea scump) ... se vede și după avatar ... ești mândru că ai amd... ca ăia care au samsung și critică appleul (dar ar vrea și ei să muște din mărul ăla ...)
!UL!@N
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4194
Joined: 29 Aug 2008, 21:51
Detinator Steam: Da
CS Status: In Activ
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS
Has thanked: 29 times
Been thanked: 283 times

18 Dec 2013, 17:13

shut.theart wrote:
!UL!@N wrote:depinde de joc, insa pe low la majoritatea, si la o rezolutie mai mica, nicidecum fullhd
la crysis, depinde, crysis 3 nu merge

Si o sa ai si fps-ul mic, facand experienta in jocuri neplacuta.

Placa abea atinge minimul la unele jocuri noi, insa asta nu inseamna ca merge sa joci bine, ci doar ca merge jocul...cu 10-15 fps :D


In mare parte,nu se merita sistemul pentru gaming cu jocuri noi din cauza placii video.

Poate doar daca nu te intereseaza garantia, sa cumperi unitatea, sa vinzi placa si sa iei alta mai buna.
O sa-i mearga Crysis 3. Te-ai uitat la cerintele de system?
http://www.game-debate.com/games/index. ... Crysis%203

M-am uitat. Minimul este AMD Radeon HD 6450

Jocul, insa dupa cum vad pe youtube, se poate rula pe placa aia video, insa e la o rezolutie foarte mica si fps-ul nu trece de 20-22.

Celelalte 2 crysis-uri merg mai bine
( ´ ▽ ` )ノ


ImageImage
User avatar
Sadic
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 502
Joined: 17 Nov 2012, 21:56
Detinator Steam: Da
CS Status: hardestly!
Detinator server CS: Da
SteamID: sadic_pgl
Location: in the middle
Has thanked: 64 times
Been thanked: 105 times

18 Dec 2013, 22:12

Am cazut de comun acord cu un amic sa cumpar acest sistem: procesor dualcore 5000+ 2,7ghz ; 2gb ram ddr2 ; hdd 250gb sata2 ; placa video Ati radeon HD5770, pareri? suporta anumite jocuri? gen cs:go, source, l4d2, cod bo2; cod 4, se misca decent pc-ul?
@nu doresc un super sistem.
Citeşte-te pe tine însuţi!

YM!: [email protected] / Steam: sadic_pgl
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

18 Dec 2013, 22:23

Procesorul este foarte slab, in rest e ok, inafara de faptul ca ai 2gb ddr2 ceea ce nu numai ca e putin dar e si ddr2. Totusi jocurile precizate de tine vor rula ok. Singura problema pe care o poti regreta e ca nu ai garantie.
User avatar
Sadic
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 502
Joined: 17 Nov 2012, 21:56
Detinator Steam: Da
CS Status: hardestly!
Detinator server CS: Da
SteamID: sadic_pgl
Location: in the middle
Has thanked: 64 times
Been thanked: 105 times

18 Dec 2013, 22:40

Vad ca nu ai spus nimic de placa video, e buna? duce bine? :-?
Citeşte-te pe tine însuţi!

YM!: [email protected] / Steam: sadic_pgl
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Facebook [Bot], Petal [Bot] and 403 guests