Informatii dedicat/ deschidere host

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
david17sm
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1051
Joined: 03 Jul 2011, 13:48
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Satu Mare
Has thanked: 32 times
Been thanked: 136 times
Contact:

27 Dec 2013, 01:14

Deci...

Sa zicem ca eu (exemplu) vreau sa ofer servicii de hostare servere CS
Ce cunostinte trebuie sa am, sa intretin si administrez un dedicat, "firma" mea?
Si cum sta treaba cu dedicatul, de exemplu vreau de la krond sau toolz - http://toolz.ro/servere-dedicate/dedicate (la krond n-am gasit link)
Cu dedicatul 'superior' Intel Core i7 i7-870 - cate servere as putea tine, dar sa fie fara lag si sa stea pline 32/32 ? dar cu dedicatul basic si medium..

Cer aici sfaturi, nu veniti cu altele, caci unii chiar stiu cu ce se 'mananca', din propria lor experienta
RoyalServer 2
User avatar
.el.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 141
Joined: 07 Oct 2013, 22:46
Detinator Steam: Nu
CS Status: Stau pe banii statului.
Location: Müllrose, Germany
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times
Contact:

27 Dec 2013, 02:16

david17sm wrote:Deci...

Sa zicem ca eu (exemplu) vreau sa ofer servicii de hostare servere CS
Ce cunostinte trebuie sa am, sa intretin si administrez un dedicat, "firma" mea?
Si cum sta treaba cu dedicatul, de exemplu vreau de la krond sau toolz - http://toolz.ro/servere-dedicate/dedicate (la krond n-am gasit link)
Cu dedicatul 'superior' Intel Core i7 i7-870 - cate servere as putea tine, dar sa fie fara lag si sa stea pline 32/32 ? dar cu dedicatul basic si medium..

Cer aici sfaturi, nu veniti cu altele, caci unii chiar stiu cu ce se 'mananca', din propria lor experienta
Simplul fapt ca nu stii raspunsurile la aceste intrebari, ar trebui sa constituie cel mai bun motiv sa o lasi balta.
Nu incercati sa pareti mai mari decat sunteti ! Daca ma cobor eu la mintea voastra, nu inseamna ca si raman acolo.
Un destept poate face pe prostul atunci este nevoit, insa un prost face pe desteptul toata viata, fara succes !
Aviz amatorilor gen MajeStik si egoistdream.

Image
User avatar
david17sm
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1051
Joined: 03 Jul 2011, 13:48
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Satu Mare
Has thanked: 32 times
Been thanked: 136 times
Contact:

27 Dec 2013, 10:29

Adevarat...

Dar eu nu vreau sa-mi deschid, caci stiu ca nu sunt capabil si e mult de lucru si de scos din buzunar

Vreau si eu sa stiu asa din curiozitate si pentru ca am un amic care vrea sa faca ...
Resident22
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1464
Joined: 02 Aug 2012, 12:36
Detinator Steam: Da
CS Status: Servicii de hosting
Detinator server CS: DA
SteamID: andreiduta
Location: Bucuresti
Has thanked: 19 times
Been thanked: 90 times
Contact:

27 Dec 2013, 10:34

Nu are rost deloc sa te arunci cu un dedicat , doar daca vrei sa faci o firma si ceva mare, spre ex cum e krond, etc, sa traiesti din asta.

Incepi cu un reseller, pentru ca in primele cateva luni nu o sa ai bani nici pe ala sa-l platesti,din profit ma refer, si apoi upgradezi la un dedicat.
http://facebook.com/iestiprostFun dar totodata educativ.Like ca sa urmaresti pagina.
User avatar
.el.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 141
Joined: 07 Oct 2013, 22:46
Detinator Steam: Nu
CS Status: Stau pe banii statului.
Location: Müllrose, Germany
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times
Contact:

27 Dec 2013, 11:32

david17sm wrote:Adevarat...

Dar eu nu vreau sa-mi deschid, caci stiu ca nu sunt capabil si e mult de lucru si de scos din buzunar

Vreau si eu sa stiu asa din curiozitate si pentru ca am un amic care vrea sa faca ...
Deja piata este saturata si săturată, daca n-ai alta afacere bine pusa la punct, care sa constituie o sursa de venit destul de buna si sa-ti permita sa le intretii pe ambele, iti recomand, din experienta nici sa nu te apuci.
Iar faza cu prietenul este "fumata" ca sa spun asa. Si prietenul tau, daca intr-adevar exista, ar trebui sa stie deja lucrurile astea, nu sa te puna pe tine sa intrebi.
Salut !
Nu incercati sa pareti mai mari decat sunteti ! Daca ma cobor eu la mintea voastra, nu inseamna ca si raman acolo.
Un destept poate face pe prostul atunci este nevoit, insa un prost face pe desteptul toata viata, fara succes !
Aviz amatorilor gen MajeStik si egoistdream.

Image
#Vali
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2611
Joined: 24 Jan 2012, 11:00
Detinator Steam: Da
SteamID: id/spryt3
Reputatie: Fost Moderator
Fost Scripter eXtreamCS.com
1.2 / 3
Location: root
Has thanked: 81 times
Been thanked: 144 times
Contact:

27 Dec 2013, 11:40

.el. wrote:
david17sm wrote:Adevarat...

Dar eu nu vreau sa-mi deschid, caci stiu ca nu sunt capabil si e mult de lucru si de scos din buzunar

Vreau si eu sa stiu asa din curiozitate si pentru ca am un amic care vrea sa faca ...
Deja piata este saturata si săturată, daca n-ai alta afacere bine pusa la punct, care sa constituie o sursa de venit destul de buna si sa-ti permita sa le intretii pe ambele, iti recomand, din experienta nici sa nu te apuci.
Iar faza cu prietenul este "fumata" ca sa spun asa. Si prietenul tau, daca intr-adevar exista, ar trebui sa stie deja lucrurile astea, nu sa te puna pe tine sa intrebi.
Salut !
Sa nu uiti niciodata de unde ai plecat si tu
User avatar
.el.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 141
Joined: 07 Oct 2013, 22:46
Detinator Steam: Nu
CS Status: Stau pe banii statului.
Location: Müllrose, Germany
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times
Contact:

27 Dec 2013, 11:45

Mr.SpRyTe wrote:
.el. wrote:
david17sm wrote:Adevarat...

Dar eu nu vreau sa-mi deschid, caci stiu ca nu sunt capabil si e mult de lucru si de scos din buzunar

Vreau si eu sa stiu asa din curiozitate si pentru ca am un amic care vrea sa faca ...
Deja piata este saturata si săturată, daca n-ai alta afacere bine pusa la punct, care sa constituie o sursa de venit destul de buna si sa-ti permita sa le intretii pe ambele, iti recomand, din experienta nici sa nu te apuci.
Iar faza cu prietenul este "fumata" ca sa spun asa. Si prietenul tau, daca intr-adevar exista, ar trebui sa stie deja lucrurile astea, nu sa te puna pe tine sa intrebi.
Salut !
Sa nu uiti niciodata de unde ai plecat si tu
Nu cred ca esti tu in masura sa-mi spui mie asta, dar pentru linistea ta sufleteasca, niciodata n-am uitat.
Asa ca halt die klappe und fahr zur hölle!
Last edited by .el. on 27 Dec 2013, 12:05, edited 2 times in total.
Nu incercati sa pareti mai mari decat sunteti ! Daca ma cobor eu la mintea voastra, nu inseamna ca si raman acolo.
Un destept poate face pe prostul atunci este nevoit, insa un prost face pe desteptul toata viata, fara succes !
Aviz amatorilor gen MajeStik si egoistdream.

Image
User avatar
k i n g
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3092
Joined: 17 Sep 2012, 12:23
Detinator Steam: Da
CS Status: x
Reputatie: Fost moderator ajutator
Restrictie moderator
Nume anterior: k1NNG , TheKing
1.5/3
Utilizator neserios ( tepar )
Location: Pitesti
Has thanked: 34 times
Been thanked: 101 times

27 Dec 2013, 12:00

In primul rand ca sa te apuci sa ai cativa bani sa scoti din buzunar. Sa cunosti comenzile in linux (daca ai dedicat linux), sa garantezi uptime, calitate si support.
User avatar
david17sm
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1051
Joined: 03 Jul 2011, 13:48
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Satu Mare
Has thanked: 32 times
Been thanked: 136 times
Contact:

27 Dec 2013, 21:02

.el. wrote:
david17sm wrote:Adevarat...

Dar eu nu vreau sa-mi deschid, caci stiu ca nu sunt capabil si e mult de lucru si de scos din buzunar

Vreau si eu sa stiu asa din curiozitate si pentru ca am un amic care vrea sa faca ...
Deja piata este saturata si săturată, daca n-ai alta afacere bine pusa la punct, care sa constituie o sursa de venit destul de buna si sa-ti permita sa le intretii pe ambele, iti recomand, din experienta nici sa nu te apuci.
Iar faza cu prietenul este "fumata" ca sa spun asa. Si prietenul tau, daca intr-adevar exista, ar trebui sa stie deja lucrurile astea, nu sa te puna pe tine sa intrebi.
Salut !
Ti-am lasat un link ca sa vezi ca faza cu prietenul nu este "afumata"


@ Va multumesc pentru pareri / sfaturi, si se mai pot scrie..
User avatar
GamingWorld
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2205
Joined: 08 Mar 2012, 00:18
Detinator Steam: Da
CS Status: PHP GOD
Detinator server CS: Da
SteamID: legend_xpc
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (8 luni)
Location: Bucuresti
Has thanked: 24 times
Been thanked: 35 times

27 Dec 2013, 21:11

david17sm wrote:Adevarat...

Dar eu nu vreau sa-mi deschid, caci stiu ca nu sunt capabil si e mult de lucru si de scos din buzunar

Vreau si eu sa stiu asa din curiozitate si pentru ca am un amic care vrea sa faca ...
Lasa-ti amicul sa se descurce singur, nu incerca sa ajuti asa lumea din placere..
Pentru a-l contacta pe userul GamingWorld poti trimite un PM accesand direct profilul meu .
De altfel puteti sa ma gasiti si pe ImageBlog & si ImageYoutube !!
User avatar
RAZVANN.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3610
Joined: 03 Nov 2008, 21:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Excelent
SteamID: Privat
Reputatie: Fost moderator ajutator
Utilizator neserios ( tepar )
Has thanked: 206 times
Been thanked: 179 times

27 Dec 2013, 21:31

O sa tii ceva pe dedicatul ala, cel mai simplu il intrebi pe Daniel si iti zice el mai exact cat rezista.
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

27 Dec 2013, 21:48

In primul rand iti trebuie un capital destul de mare sau o alta afacere ce sa o sustina pe asta acum la inceput. Daca ai acest capital restul este apa de ploaie. O firma de host se ridica greu si implica costuri de minim 5.000e, dar si daca s-a ridicat te poti astepta la profit de 5.000/luna
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information