Scoatere baterie in timp ce se incarca laptop-ul

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
KudosFAN
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 560
Joined: 07 Feb 2012, 15:20
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu mai joc !
Detinator server CS: Nu.
SteamID: wnnkz
Location: Oradea
Has thanked: 18 times
Been thanked: 30 times
Contact:

12 Jan 2014, 16:44

Salut, tocmai am achizitionat un laptop ( Acer Aspire V5-572G-6679 ) pentru gaming.

Stiu ca nu e bine sa tii bateria in laptop intre timp ce este si bagat in priza.

Ideea e ca bateria nu e la suprata si nu pot sa o scot. Ce pot sa fac? Nu vreau sa mi se arda bateria.
Last edited by IsTI37 on 12 Jan 2014, 17:16, edited 1 time in total.
Reason: Te rugam sa pui un titlu relevant, nu degeaba e restrictionat cuvantul problema.
RoyalServer 2
Enter
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 97
Joined: 23 Oct 2010, 18:38
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Detinator server CS: Nu
SteamID: Nu
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times
Contact:

12 Jan 2014, 16:50

De 2 ani tin bateria in laptop in timp ce e in priza, nu sa ars nimic
User avatar
CryWolf
Administrator
Administrator
Posts: 6505
Joined: 07 Aug 2008, 16:33
Detinator Steam: Da
Reputatie: Administrator
Fost Scripter
Manager CS2.eXtream.Ro
Fost Detinator ZM.eXtream.Ro
Fost manager CS.eXtream.Ro
Fost manager CSGO.eXtream.Ro
Fost manager global
Location: Botosani
Discord: crywolf1989
Has thanked: 202 times
Been thanked: 850 times
Contact:

12 Jan 2014, 17:03

Cine va minte in halul asta fratilor ?

tinand bateria in laptop este mult mai bine ca viceversa deoarece in caz de pana de curent sau soc se trece automat pe baterie si nu se inchdie laptopul eventual nu iti strici HDD-ul si alte componente ale laptopului de la tensiune, pana la urma si la urma bateria aia are o viata de vreo 200 de drainuri "descarcari / incarcari" nu are nici o treaba ca o tii tu mereu in laptop, ea nu e activa pana nu pica curentul de la priza, si e recomandat ca bateria sa fie mereu plina pentru un ciclu de viata mai mare adica daca o reincarci de multe ori mai usor se va consuma Lion-ulul si viata bateriei va scadea!

Sunt sigur ca ai primit un Manual cu Laptopul (Acer) cum am primit si eu i-a citestel!
NU IMI MAI DA-TI PM CU CERERE AJUTOR/SAMD, FOLOSITI FORUMUL, CITESC MAJORITATEA TOPICURILOR.
www.dark-arena.com , SERVERE CS / CS2 / L4D AU REVENIT ONLINE.
www.diasporaiptv.ro - SERVICII PREMIUM IPTV

Image

Image
User avatar
KudosFAN
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 560
Joined: 07 Feb 2012, 15:20
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu mai joc !
Detinator server CS: Nu.
SteamID: wnnkz
Location: Oradea
Has thanked: 18 times
Been thanked: 30 times
Contact:

12 Jan 2014, 17:04

Ideea e ca am avut un laptop inainte si mi s-a ars intr-un an bateria.
Bloo#
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2794
Joined: 08 Jan 2014, 11:36
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: Red#
Fost Moderator ajutator
0.8/3
Location: Amsterdam
Has thanked: 12 times
Been thanked: 13 times

12 Jan 2014, 17:04

CryWolf wrote:Cine va minte in halul asta fratilor ?

tinand bateria in laptop este mult mai bine ca viceversa deoarece in caz de pana de curent sau soc se trece automat pe baterie si nu se inchdie laptopul eventual nu iti strici HDD-ul si alte componente ale laptopului de la tensiune, pana la urma si la urma bateria aia are o viata de vreo 200 de drainuri "descarcari / incarcari" nu are nici o treaba ca o tii tu mereu in laptop, ea nu e activa pana nu pica curentul de la priza, si e recomandat ca bateria sa fie mereu plina pentru un ciclu de viata mai mare adica daca o reincarci de multe ori mai usor se va consuma Lion-ulul si viata bateriei va scadea!
are dreptate;), acasa 2laptopuri si un pc, un laptop din 2010 si nu are bateria nici pe ***, si unul din 2012 si nici asta nu are nmc :)
User avatar
CryWolf
Administrator
Administrator
Posts: 6505
Joined: 07 Aug 2008, 16:33
Detinator Steam: Da
Reputatie: Administrator
Fost Scripter
Manager CS2.eXtream.Ro
Fost Detinator ZM.eXtream.Ro
Fost manager CS.eXtream.Ro
Fost manager CSGO.eXtream.Ro
Fost manager global
Location: Botosani
Discord: crywolf1989
Has thanked: 202 times
Been thanked: 850 times
Contact:

12 Jan 2014, 17:06

KudosFAN wrote:Ideea e ca am avut un laptop inainte si mi s-a ars intr-un an bateria.
Cum sa arzi bateria ba ? tu te auzi ce spui ? hai sa spunem ca eventual ar fi asa, dar imagineaza-ti daca nu ai avea bateria in laptop ce s-ar arde ? GPU / CPU / HDD s.a.m.d care sunt mai imporante ca un rahat de baterie care poti oricand sa o schimbi!


REPET:
Sunt sigur ca ai primit un Manual cu Laptopul (Acer) cum am primit si eu i-a citestel!

EN: ftp://ftp.acer-euro.com/notebook/aspire ... 0Guide.pdf
NU IMI MAI DA-TI PM CU CERERE AJUTOR/SAMD, FOLOSITI FORUMUL, CITESC MAJORITATEA TOPICURILOR.
www.dark-arena.com , SERVERE CS / CS2 / L4D AU REVENIT ONLINE.
www.diasporaiptv.ro - SERVICII PREMIUM IPTV

Image

Image
Enter
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 97
Joined: 23 Oct 2010, 18:38
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Detinator server CS: Nu
SteamID: Nu
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times
Contact:

12 Jan 2014, 17:09

Ce vrea crywolf sa spuna mai exact, e ca laptop-ul incarca bateria pana la 98 99%, iar apoi o pune pe pauza si o mentine incarcata, fara sa o solicite, tehnologia avanseaza, nu e nevoie sa scoti bateria, ti-am spus si mai sus, am bateria in laptop de peste 2 ani, si merge perfect si azi, sa nu mai vorbim ca in cazul unei caderi de curent, trece automat pe baterie, si astfel ai numai de CASTIGAT
User avatar
KudosFAN
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 560
Joined: 07 Feb 2012, 15:20
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu mai joc !
Detinator server CS: Nu.
SteamID: wnnkz
Location: Oradea
Has thanked: 18 times
Been thanked: 30 times
Contact:

12 Jan 2014, 17:10

Imi pare rau pentru lipsa mea de cunoastere ! Va multumesc tuturor !
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

12 Jan 2014, 17:22

Depinde...
In mod normal problema cu bateriile nu sunt bateriile ci controlorul lor, au un cip care le controleaza incarcarea si daca descarci, incarci bateria aiurea ala isi strica programul. Adica trebuie sa descarci laptop-ul de tot macar o data pe luna si sa il incarci de tot ca cipul sa se reseteze (daca ai noroc, cateodata nu se reseteaza automat si e defect de fabrica, dar cum bateria are doar o luna garantie producatorul scapa cu basma curata) si sa stie care e capacitatea maxima a bateriei.
De exemplu il stiu pe unul care are o interfata si soft cu care poate reseta cipul la bateriile laptop-urilor HP si sunt aproape ca si noi dupa.

Eu iti recomand doar sa nu joci jocuri de pe baterie fiindca se descarca/incalzeste mult prea rapid si se deterioreaza iarasi programul cipului. In trecut problema era cu filmele dar acum filmele abia mai utilizeaza ceva resurse si raman jocurile care consuma mult curent. Oricum, o baterie nu tine mai mult de 1 an si ceva si sa mai tina si destul daca o folosesti.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information